PODPOWIEDZI:

Premiera Galaxy S23, Netflix walczy z dzieleniem kont, koniec kobaltu? - VideoNews 385

Premiera Galaxy S23, Netflix walczy z dzieleniem kont, koniec kobaltu? - VideoNews 385

Witajcie w tygodniu, który naznaczyła premiera nowości od Samsunga. Czy Galaxy S23 Ultra zabierze koronę i zostanie liderem rynku urządzeń mobilnych? Tego dowiemy się po testach i bez nich nie warto dochodzić do pochopnych wniosków. Świat technologii pędzi i nieustannie się zmienia, a najważniejszym innowacjom i ciekawostkom przyjrzymy się w VideoNewsie 385.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zajrzyjcie także na naszego TikToka.

Krótko i na temat

  • Rosyjski procesor Elbrus 8SV jest lepszy jako narzędzie rosyjskiej propagandy aniżeli faktyczny sprzęt. W teście na kanale Elbrus PC Play okazało się, że sprzęt ledwo utrzymuje 20 klatek na sekundę w Gothic 2 i odnotowuje spadki z 200 do 30 ramek w nieoficjalnym porcie CS:GO.
  • Czy Google i Apple ugną się pod presją senatora Michaela Benneta? W oficjalnej komunikacji demokrata reprezentujący Colorado zwraca się bezpośrednio do szefów obydwu korporacji, by ci usunęli TikToka ze sklepów z aplikacjami. Powodem - zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.
  • TikTok walczy z tym przekonaniem i otwiera "Centrum transparentności", w którym pokazuje działanie kodu źródłowego, ale też pracę moderatorów zawartości czy serwery.
  • Tymczasem Microsoft najprawdopodobniej otrzymał oficjalne ostrzeżenie antymonopolowe, związane z zakupem Activision Blizzard. Według Politico Unia Europejska zaprezentowała firmie statut sprzeciwu, w którym przedstawia wszystkie zagrożenia dla konkurencyjności na rynku gier.
  • Twitter rezygnuje z bezpłatnego dostępu do jego API (Interfejsu Programowania Aplikacji), przez co z serwisu może zniknąć wiele chatbotów oraz narzędzi, które stworzyli użytkownicy. Decyzja spotkała się ze sporym niezrozumieniem społeczności.
  • To może być koniec Huawei, jakiego znamy. Administracja Stanów Zjednoczonych pracuje nad restrykcjami, które ograniczą dostęp do rozwiązań obsługujących nie tylko 5G, ale i 4G oraz Wi-Fi 6 i 7 dla Huawei.

Netflix zdradza plany walki z dzieleniem kont

Na stronie pomocy technicznej Netflixa w Chile, Kostaryce i Peru pojawiły się zasady, według których Netflix chce przeciwdziałać dzieleniu się hasłem. Do wycieku doszło przypadkowo. Kluczem do walki z dzieleniem kont między użytkowników niebędących w jednym gospodarstwie domowym będzie Wi-Fi. Opcja lokalizacji podstawowej wymusi przypisanie sieci domowej, która stanie się domyślnym miejscem dla kont oraz profili w nim zawartych.

Netflix walczy z dzieleniem kont

Ponadto, Netflix ma wymuszać oglądanie treści na platformie przynajmniej raz w ciągu 31 dni. W przeciwnym przypadku konto będzie zablokowane. Nie zabraknie możliwości wykorzystania konta w innej lokalizacji, jednak nie dłużej niż przez 7 dni. Ten limit da się obejść po zgłoszeniu się do platformy celem uzyskania kodu, który wydłuży czas korzystania o kolejne 7 dni. Ponadto platforma rozważa wprowadzenie dopłaty około 3 dolarów miesięcznie za dodanie użytkownika spoza lokalizacji domowej

Samsung pokazuje serię S23 - Polskę ominęły laptopy

Odświeżona seria Galaxy stawia teraz na bardziej jednolity wygląd - nie ma już zabudowanej wyspy aparatów, a ponadto każdy z wariantów otrzymał te same kolory obudowy. Modele S23 i S23+ doczekały się usprawnień w kwestii ekranów - te mają jasność podbitą do 1750 nitów - oraz baterii, których pojemności wzrosły o 200 mAh. Największą innowacją może okazać się moc obliczeniowa - Snapdragon 8 Gen 2 w połączeniu z nowymi kośćmi pamięci UFS 4.0 oraz pamięcią operacyjną LPDDR5X mogą zapewnić spory skok wydajności.

Seria Galaxy S23 to mało zmian

Tu przeczytacie więcej o premierze smartfonów Samsung z serii Galaxy S23. Ceny smartfonów zaczynają się od 4599 zł dla modelu Galaxy S23, 5799 zł dla Galaxy S23+ oraz 6799 zł dla Samsunga Galaxy S23 Ultra.

Zamów przedpremierowo smartfony Galaxy S23!
Samsung Galaxy S23Samsung Galaxy S23+Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 kup teraz taniejSamsung Galaxy S23 Plus kup teraz taniejSamsung Galaxy S23 Ultra oferta

Polskę ominęły najnowsze laptopy - Galaxy Book3 w wariantach Pro, Pro 360 oraz Ultra. W najmocniejszych modelach Ultra producent stawia na karty RTX 4070 i 4050 oraz procesory Intel i9-13900H oraz i7-13700H. Z kolei cała seria otrzyma ekrany Dynamic AMOLED 2X, a model Pro 360 - dotykowy panel z obsługą rysika S Pen.

Galaxy Book zaoferuje rozmaite laptopy

Laptopy pozwolą na synchronizację między urządzeniami Galaxy, w tym na stworzenie z tabletów drugiego monitora oraz błyskawiczne przenoszenie zdjęć Expert RAW na laptopa zaraz po ich zrobieniu.

Koniec dobrych czasów na rynku smartfonów?

W porównaniu z 2021 rokiem sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale tego roku spadła o 20%. Według raportu IDC na globalne rynki trafiło 1,21 miliarda urządzeń, ale po raz pierwszy w historii w świątecznym kwartale wysłano mniej smartfonów na półki sklepowe niż w roku ubiegłym. Apple zachowało pozycję lidera, podobnie jak Samsung utrzymał drugie miejsce, a podium zamyka Xiaomi przed OPPO i vivo.

Raport IDC pokazuje zapaść rynku

Kup iPhone'a w niższej cenie!

Trzy największe firmy wysłały na rynek łącznie 35,3 miliona urządzeń mniej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W zestawieniu rocznym wygrał Samsung, który powiększył swoje udziały na rynku z 20 do 21,6%, wysyłając 260,9 miliona urządzeń. IDC sugeruje, że ludzie coraz rzadziej wymieniają smartfony, a w krajach zachodnich telefon kupuje się średnio raz na 40 miesięcy. 

Na rewolucję elektryczną może zabraknąć kobaltu

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej samochód elektryczny wymaga zużycia sześciokrotnie większego nakładów minerałów i metali ziem rzadkich, a turbina wiatrowa dziewięciokrotnie więcej niż  elektrownia gazowa o porównywalnej mocy. Metalem, którego może zabraknąć w ciągu 5 do 10 lat jest kobalt, który buduje katody w bateriach pojazdów elektrycznych. Jego zastosowanie wydłuża życie akumulatora oraz zwiększa nasycenie ogniwa energią.

Kobalt jest kluczowy dla rozwoju aut elektrycznych

Ponad 70% kobaltu wydobywa się w Demokratycznej Republice Konga, która według Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest krajem o wysokim stopniu napięcia między władzami a zorganizowanymi grupami przestępczymi. Ponadto do 2030 roku zapotrzebowanie na kobalt ma wzrosnąć czterokrotnie. Producenci pojazdów pracują nad ogniwami, które mogłyby zmniejszyć lub wyeliminować użycie kobaltu.

ChatGPT w wyszukiwarce Microsoftu? Google szykuje odpowiedź

Microsoft, który zapowiedział inwestycję w Open AI wielkości 10 miliardów dolarów, pracuje nad sprzężeniem wyszukiwarki ze sztuczną inteligencją. Przez chwilę w wyszukiwarce Microsoft Bing pojawiła się funkcja chatu, która pozwalała na rozmowę z ChatGPT. Dla większej wiarygodności wyszukiwarka ma też cytować źródła, na bazie których powstają naturalnie brzmiące wypowiedzi. Jednocześnie Microsoft zaznacza, że rozwiązanie może popełniać błędy. 

Owen Yin znalazł funkcję nowej wyszukiwarki Bing

Odpowiedź na ruchy Microsoftu Google może zaprezentować już 8 lutego. Wydarzenie przedstawi osiągnięcia firmy w dziedzinie modeli językowych, które mają towarzyszyć wyszukiwarkom. Na zaproszeniu widzimy nawiązania do Google Lens, Map, Tłumacza i funkcji zakupowych. Słowa Sundara Pichaia sugerują, że firma może także spróbować bezpośredniej konkurencji z ChatGPT.

Producenci technologii odnotowują straty?

W tym tygodniu firmy podzieliły się z akcjonariuszami raportami kwartalnymi. Apple odnotowuje stratę w sprzedaży rzędu 5% rok do roku i jest to najmocniejszy spadek od 2016 roku, a pierwszy od 2019 roku. Jednocześnie firma odnotowała przychód 117,2 miliarda dolarów, za co w dalszym ciągu najmocniej odpowiada sprzedaż iPhoneów oraz usług. Firma poniosła stratę około 4 miliardów dolarów w sprzedaży z powodu restrykcyjnego zamykania fabryk w Chinach.

Tymczasem AMD przyznaje w swoim raporcie, że spowalnia wysyłanie nowych procesorów do sklepów, by najpierw pozbyć się starszych jednostek. Firma odnotowała spadek sprzedaży konsumenckiej o 51% rok do roku, ale dzięki dobrym wynikom na rynku serwerów firmie udało się wygenerować mały zysk. Ograniczanie dostępności najnowszych modeli to taktyka, którą zastosowała także Nvidia. Z kolei Intel odnotował spadek wartości akcji o 9% po tym, jak po raz czwarty firma odnotowała spadki w przychodach, w tym spadek 32% rok do roku i stratę netto w wysokości 664 milionów dolarów.

Czy ktoś zyskał w czwartym kwartale? Taką spółką jest Meta, która odnotowała 2,96 miliarda aktywnych użytkowników w swoich aplikacjach. Choć w porównaniu z ubiegłym rokiem firma zarobiła 4%, jej wydatki wzrosły o 22%, to osiągnęła nieco lepsze wyniki niż oczekiwali tego analitycy. W rezultacie wartość akcji podskoczyła o 20%.


Zobacz ciekawostki technologiczne z poprzednich tygodni:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Premiera Galaxy S23, Netflix walczy z dzieleniem kont, koniec kobaltu? - VideoNews 385