PODPOWIEDZI:

Nowości Apple spod znaku M2, wyciek Galaxy S23 Ultra, cyfrowy neuron powstaje - VideoNews 383

Nowości Apple spod znaku M2, wyciek Galaxy S23 Ultra, cyfrowy neuron powstaje - VideoNews 383

Najwięksi producenci elektroniki weszli w 2023 rok ospale, ale powoli zaczynają nadrabiać stracony czas. W tym tygodniu bez zbędnego szumu Apple pokazało nowe procesory oraz ich implementację w komputerach. Tymczasem jesteśmy coraz bliżej istotnych zmian, zarówno na rynku pamięci, jak i w dziedzinie robotyki. O wszystkim przeczytacie w VideoNewsie 383!

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Szukacie więcej ciekawych treści? Zajrzyjcie na Instagrama Videotestów!

Krótko i na temat

  • Sony opatentowało technologię sprawdzania aktualnie wyświetlanych treści na ekranie pod kątem piractwa. Każdy telewizor potrafiłby wyciągać metadane z filmu i przesyłać je na serwer komunikujący się z telewizorem, by ten następnie zablokował wyświetlanie treści.
  • Apple zawiesza pracę nad okularami przypominającymi Google Glass. Według Bloomberga projekt okularów, które miałyby być rozszerzeniem tradycyjnego widzenia, napotkał trudności techniczne.
  • Samolot Roc od Stratolaunch to największa jednostka cywilna na świecie. Niedawno pobiła ona rekord w długości lotu, wznosząc się nad pustynią Mojave przez ponad 6 godzin. Roc może być w przyszłości stacją początkową dla lotów samolotów hipersonicznych.

  • Wielka Brytania chce przyjąć agresywną politykę wobec liderów firm technologicznychOnline Safety Bill otrzymał poprawkę, według której szefowie korporacji, które nagminnie nie będą dbali o bezpieczeństwo dzieci w sieci, pójdą do więzienia.
  • Google Stadia wyzionęła ducha 19 stycznia, ale kontrolery od Google mogą żyć dalej. Firma wypuściła aktualizację, dzięki której pady połączą się z urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth. Łatka wyłącza łączność z wykorzystaniem Wi-Fi.
  • Getty Images pozywa twórców rozwiązania Stable Diffusion, które potrafi generować obrazki po wpisaniu krótkiego opisu. Niektóre z wygenerowanych fotografii miały na sobie znak wodny łudząco przypominający ten od Getty Images.

Nowości u Apple - procesory M2 Pro i M2 Max w nowych macbookach i mac mini

Bez fajerwerków i konferencji Apple odświeżyło produkty w swoim portfolio. Procesory M2 Pro i M2 Max pojawiły się w Macbookach Pro, a Mac Mini otrzymał wersje z procesorem M2 oraz M2 Pro

Mac Mini z procesorem M2 otrzymał 10-rdzeniowy układ graficzny i 8-rdzeniowy procesor. Komputer wyposażono w dwa porty Thunderbolt 4, dwa porty USB-A, port HDMI, Ethernet i gniazdo słuchawkowe. W przypadku Maca Mini z M2 Pro otrzymujemy dwa dodatkowe porty Thunderbolt 4 i obsługę do 32 GB pamięci operacyjnej.

Mac Mini ma specyfikację gotową do pracy na video z 4K

W maksymalnym wariancie z portem 10 Gigabit Ethernet, 32 GB RAM-u i 8 TB pamięci SSD, Mac Mini z M2 Pro kosztuje 26699 złotych. Z kolei najtańszy wariant z M2 i 8 GB RAM-u to koszt 3499 złotych. Najtańszy Mac Mini z procesorem M2 Pro w wersji 16/512 GB kosztuje 7499 zł.

Macbooki Pro z procesorami M2 Pro i M2 Max

MacBooki Pro w rozmiarze 14 i 16 cali nie zmieniły swojego wyglądu i układu portów. Procesor M2 Max pozwolił za to na implementację do 96 GB RAM-u i 12-rdzeniowy procesor, który ma być o 20% szybszy od tego w M1 Max. Bateria ma wystarczyć do 22 godzin oglądania video w przypadku 16-calowego Macbooka Pro z M2 Pro. Nowe Macbooki obsłużą monitory o rozdzielczości do 8K oraz Wi-Fi 6E.

Procesor M2 Max

Macbook Pro z M1 Pro 16 cali - sprawdź cenę!

Najtańszy 14-calowy Macbook Pro z M2 Pro i pamięcią 16/512 GB kosztuje 11999 zł. Najtańsza jednostka z M2 Max - 18599 zł. Za najpoteżniejszą wersję 14-calowego laptopa przyjdzie zapłacić 37799 zł. Najmocniejszy 16-calowy model z 38-rdzeniowym układem graficznym kosztuje od 20999 zł, a w najpotężniejszej opcji kończy na 38 999 złotych. Przy wyborze procesora M2 Pro najtańszy model to koszt 14 999 zł

Apple zaprezentowało także drugą generację głośnika HomePod, która jednak w dalszym ciągu nie obsługuje Siri w języku polskim. Nowy głośnik będzie analizował przestrzeń tak, by dopasować do niej parametry dźwięku. Pozwoli także na parowanie się z drugim głośnikiem celem stworzenia efektu stereo. W głośniku HomePod zaimplementowano standard UWB celem sprawniejszego połączenia go z iPhone'em.

Homepod drugiej generacji obsluguje Ultra Wideband

Głośnik może też rozpoznawać dźwięki pokroju alarmu pożarowego czy czujnika czadu i wysyłać powiadomienie na telefon. Mierzy też temperaturę oraz wilgotność, co pozwala dodać automatyczne akcje. Sprzęt jest kompatybilny ze standardem Matter. Sprzęt wyceniono na 299$ (około 1300 złotych).

Samsung Galaxy S23 Ultra wycieka w całości

Za pośrednictwem Dohyun Kima na Twitterze poznaliśmy specyfikację najmocniejszego modelu w serii Galaxy S23. Samsung zdecydował się na implementację głównego obiektywu o rozdzielczości 200 Mpix po raz pierwszy w serii. Będzie to jednostka ISOCELL HP2 z przesłoną f/1.7 i o ekwiwalencie ogniskowej 23mm w pełnej klatce. Reszta aparatów nie ulega zmianie - ultraszerokokątny obiektyw ma 12 Mpix, przybliżenia (trzykrotne i dziesięciokrotne) po 10 Mpix, a z przodu znajdziemy 12-megapikselową jednostkę. 

Wyciek specyfikacji Samsung Galaxy S23 Ultra

A może Samsung Galaxy S22 Ultra? Sprawdź cenę!

Kontrowersje wzbudza fakt, że według przecieku smartfon otrzyma 8 lub 12 GB pamięci LPDDDR5 zamiast nowszego standardu LPDDR5X. Nowością jest wymiana szkła z Gorilla Victus + na Gorilla Victus 2. Wersje na wszystkie rynki otrzymają procesor Snapdragon 8 Gen 2, podobnie jak obsługę Bluetooth 5.3 czy Ultra Wide Band. Przy tym wszystkim Samsung zachował baterię o pojemności 5000 mAh, którą naładujemy z maksymalną prędkością ładowania 45W.

AMD z palącym problemem - nowe procesory płatają figle

Problemy z procesorami AMD Ryzen z serii 7000 stają się coraz częstsze. Na początku tygodnia sporo zamieszania spowodował błąd, który wyłączał wybrane rdzenie procesorów w architekturze dual-CCD (z dwoma kośćmi dla CPU). W efekcie komputery miały tylko dwa działające rdzenie, a w najlepszym razie - uruchamiające się z ograniczoną mocą. Oprogramowanie AGESA Combo AM5PI 1.0.0.4 zostało już zaktualizowane.

Sytuacja AMD nie jest zbyt kolorowa

► Zobacz przecenę na procesor i5-12600!

Większym problemem jest współpraca procesorów AMD z Windowsem 11. Sekwecjonowanie wątków wbudowane w procesory Ryzen zarówno z 2021, jak i 2022 roku spowalniało komputery. Niemiecki serwis naprawczy zwrócił też uwagę na problemy kart z serii RX 6000, które po zainstalowaniu nowego sterownika... pękały. Do tego dochodzą usterki chłodzenia najwydajniejszej karty - RX 7900 XTX, w środku której zabrakło odpowiedniej ilości płynu dla komory chłodzącej.

CAMM odchudzi laptopy i zmieni oblicze pamięci

Obecne pamięci są konstruowane w zgodzie ze standardem SO-DIMM. Ten funkcjonuje na rynku już od 25 lat. Dell od kilku lat proponuje alternatywę - Compression Attached Memory Module. Specyfikacja CAMM przechodzi przez weryfikację u konsorcjum JEDEC, które składa się z przedstawicieli 350 firm. Nowością jest ułożenie pamięci na pojedynczym module zamiast układanie jej w rzędach. To odchudzi przyszłe laptopy. CAMM pozwala także na wielokanałową pamięć na pojedynczym module, co powinno poprawić wydajność w grach.

Dell zapewnia, że nowy typ pamięci odchudzi laptopy

Co prawda na rynku są już modele z pamięcią CAMM, ale wybór ogranicza się jedynie do kilku laptopów Dell Precision. Homologacja CAMM ma sprawić, że w 2024 roku rozwiązanie stanie się powszechne. Nowe układy pamięci mają wystartować z poziomu DDR5-6400, a ich konstrukcja może pozwolić na przyszłe ulepszenia w laptopach, gdyż trudniej zbudować płytę główną z połączoną gwintowaną pamięcią.

Sztuczny neuron kolejnym krokiem do cyfrowego mózgu

W czasopiśmie Nature Materials zaprezentowano wytworzony w laboratorium organiczny neuron oparty na reakcji przewodnikowej. Uczeni z Uniwersytetu Linköping oparli swoje rozwiązanie na elektrochemii. W rezultacie udało się osiągnąć rozwiązanie, które naśladuje 15 z 20 cech typowych dla neuronów biologicznych. 

Niebawem możemy doczekać się nowatorskiego leczenia mózgu (fot. Milan Fakurian, Unsplash)

W przeciwieństwie do krzemowych neuronów, te wykorzystujące układy elektrochemiczne mogą pozwolić na modulację jonową. Dzięki zastosowaniu tranzystorów opartych o polimery przewodzące typu n, udało się transportować ładunki ujemne. Sztuczny neuron pozwolił na stymulowanie rytmu serca myszy o 4,5 procenta. To otwiera pole do powstawania nowych metod terapii, które jednak muszą poczekać na powstanie mniej prądożernej wersji neuronu.

Ten robot porusza się lepiej niż większość ludzi

Boston Dynamics od lat rozwija robota Atlas, który ma zastąpić ludzi w ekstremalnych warunkach i przy trudnych zadaniach. Nowością w konstrukcji jest zestaw chwytających dłoni, które mogą przenosić ciężar przy zachowaniu funkcjonalności ruchowej. Robot może też szybko reagować na zmianę osi, w jakiej znajduje się jego podstawa, dzięki czemu może wylądować skok z obrotem o 540 stopni. Przede wszystkim ma jednak zacząć pracować.

Inżynierowie wdrożyli do Atlasa dedykowany kontroler analizujący to, co wydarzy się w przyszłości. Nowością są obliczenia dla obiektu, dzięki czemu robot wie, czego się spodziewać po pchnięciu pudła. By robot mógł zachowywać się naturalnie w rzeczywistości, rozwinięto oprogramowanie, które jest odpowiednikiem gry komputerowej dla robota. Dzięki temu robot testuje sposoby poruszania się bez fizycznych uszkodzeń.

Lasery kontra pioruny

Następcą piorunochronów mogą okazać się lasery. Uczeni z całej Europy zainstalowali na szczycie Säntis w Szwajcarii laser, który miał przekierowywać pioruny celujące w tamtejszą wieżę na piorunochron. Wybór miejsca nie jest przypadkowy - tamtejszy nadajnik sieci Swisscom mierzy się z piorunami średnio 100 razy w ciągu roku.

Działanie lasera polega na jonizowaniu cząstek azotu oraz tlenu, w efekcie czego emitowane są elektrony. To pozwala na stworzenie plazmy, która przewodzi elektryczność. Laser wystrzeliwuje wiązkę z częstotliwością 1000 jednostek na sekundę. Pozwoliło to nakierować piorun ponad 60 metrów przed tym, nim zetknął się on z wieżą. Według Mattro Clericiego z Uniwersytetu w Glasgow produkcja lasera pochłonęła 2,17 miliarda dolarów.

Oglądaj cały VideoNews #383


Zobacz ciekawostki technologiczne z poprzednich tygodni:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Nowości Apple spod znaku M2, wyciek Galaxy S23 Ultra, cyfrowy neuron powstaje - VideoNews 383