PODPOWIEDZI:

Płatna Meta, AI przejmuje świat, Microsoft walczy o Activision Blizzard - VideoNews 388

Płatna Meta, AI przejmuje świat, Microsoft walczy o Activision Blizzard - VideoNews 388

W świecie technologii kserokopiarki pracują niemal tak intensywnie jak głowy wynalazców. Już za rogiem targi Mobile World Congress - czy doczekamy się prawdziwych innowacji? Czy sprzęty, które zobaczymy, mają w ogóle jeszcze jakieś tajemnice? Zobaczcie w VideoNewsie 388.

To już ostatni VideoNews, jaki został zredagowany spod tej klawiatury. Wraz z końcem lutego kończy się moja trwająca ponad 4 lata i 8 miesięcy współpraca z redakcją Videotesty.pl. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim, którzy czytali oraz oglądali materiały z moim udziałem. Każdy komentarz, dyskusja oraz propozycje i sugestie były dla mnie szalenie istotne. Do zobaczenia - już w innej redakcji. ~Michał

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zajrzyjcie też na Instagram Videotesty.pl

Krótko i na temat

  • Komisja Europejska wzorem amerykańskich organów zakazuje korzystania z TikToka służbowo. Do 15 marca ma on zniknąć z komputerów oraz smartfonów wykorzystywanych przez ponad 32000 pracowników Komisji.
  • Dynamic Island z iOS może zostać skopiowane przez realme. Steve H. McFly z OnLeaks pochwalił się pierwszymi animacjami Mini Capsule. W ten sposób mamy zobaczyć między innymi informację o ładowaniu w smartfonach realme serii C.

Hey #FutureSquad!

Remember when I claimed #Android phones manufacturers will mimic #Apple's #DynamicIsland?...

Well, today, I can confirm #Realme will soon unveil its own Dynamic Island feature...😏

This exclusive comes on behalf of @Smartprix 👉🏻https://t.co/g3cp98wcdzpic.twitter.com/3u8NkzR25U

— Steve H.McFly (@OnLeaks) February 22, 2023
  • Rovio usuwa ze sklepu Google Play pierwszą część gry Angry Birds. Powodem zbyt duża popularność, przez którą ludzie nie pobierali innych odsłon, na których twórcy mogą zarobić przez mikrotransakcje. Gra nie zniknie z iOS, ale zmieni nazwę na Red's First Flight.
  • Meta zapłaci 175 milionów dolarów za naruszenie patentów Voxer, które stworzyło aplikację imitującą Walkie-Talkie. Firma Marka Zuckerberga wykorzystała podobne rozwiązania strumieniowania video i wysyłania wiadomości i zerwała współpracę z Voxer nim wypuściła Facebook Live w 2015 roku.
  • Dubbingi na Youtube niebawem mogą stać się częstym widokiem. Youtube pozwoli na wprowadzenie wielu ścieżek audio dla nowych oraz istniejących video.
  • Ile wydalibyście na zafoliowanego iPhone'a z 2007 roku? Pudełko w idealnym stanie sprzedane zostało za 63356,40 $. To 10,477% pierwotnej ceny iPhone'a na rynku Stanów Zjednoczonych, która wynosiła 599$.

Meta, wzorem Twittera, wprowadza płatną usługę weryfikacji

Mark Zuckerberg zapowiedział wprowadzenie funkcji Meta Verified. Dzięki miesięcznej opłacie użytkownicy utrzymują charakterystyczny znaczek przy nazwie swojej strony, a w dodatku będą mogli zweryfikować się z użyciem dokumentu państwowego. Ponadto otrzymają priorytetowy dostęp do pomocy technicznej oraz zyskają dodatkową ochronę przed kontami podającymi się za użytkowników. W komentarzach pod postem Mark Zuckerberg tłumaczy, że system weryfikacji i bezpośredni dostęp do obsługi klienta "kosztuje znaczącą ilość pieniędzy".

Meta Verified to kolejny sposób na zarobek dla Facebooka i Instagrama

Nowa usługa, wzorem Twitter Blue, zostanie udostępniona w ramach abonamentu. Użytkownicy kupujący go na smartfonach z Androidem oraz przez komputer zapłacą 11,99$ (około 53,49 złotych) miesięcznie, a użytkownicy iOS - 14,99$ miesięcznie (około 66,87 złotych). Rozwiązanie zadziała zarówno na Facebooka, jak i Instagrama i po przystąpieniu do programu, by dokonać zmiany zdjęcia profilowego, nazwy profilu czy użytkownika, niezbędna będzie ponowna weryfikacja.

Microsoft liczy szable - czy Przejmie Activision Blizzard?

Rozpoczęta 18 stycznia 2022 roku próba przejęcia Activision Blizzard za 68,7 miliarda dolarów nadal nie dobiegła końca. Światowe organy do spraw uczciwej konkurencji wyrażają obawy o zapędy monopolistyczne producenta konsol Xbox. Obawy wyraża także Sony, które nie zgodziło się na podpisanie 10-letniego kontraktu gwarantującego dostęp do gier Activision Blizzard, w tym serii Call of Duty. 

Call of Duty jest kością niezgody dla Sony, które traci prawa do pierwszeństwa

► Sprawdź cenę Xboxa Series X!

Takie porozumienie zdecydowały się podpisać inne firmy produkujące gry: Nintendo oraz Nvidia. Microsoft zagwarantował premiery gier Activision Blizzard w tym samym momencie i z identyczną zawartością. Głos poparcia dla Microsoftu wyraziła także unia pracownicza CWA, która w liście do Komisji Europejskiej prosi o zezwolenie na przejęcie giganta gier. Wcześniej Microsoft po rozmowach z CWA opracował porozumienie, które pozwoli związkom pracowników z Activision Blizzard uzyskać taką samą pozycję negocjacyjną, co pracownikom Microsoftu.

AI stanie się DJ-em w Spotify

Spotify nawiązało współpracę z OpenAI oraz Sonantic, dzięki której powstał AI DJ (prawie jak YMCA). Serwis streamingowy dostarczył wiedzę ekspertów, która pozwoliła wyszkolić sieci generatywne do przeszukiwania bazy z uwzględnieniem preferencji każdego użytkownika. DJ ma pełnić rolę przewodnika po różnych gatunkach muzycznych, ale zajrzy także w historię słuchanej muzyki. Z każdym kolejnym odsłuchanym utworem system ma stawać się lepszy.

Sonantic przejęte przez Spotify zajęło się optymalizacją głosu Xaviera "X" Jernigana. Ten będzie zapowiadał kolejne utwory oraz dzielił się informacjami dlaczego AI DJ wybrał ten numer. Przycisk "DJ" pozwoli zmienić nastrój. Funkcja jest dostępna dla użytkowników Spotify Premium w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

Inne ciekawostki ze świata AI

W tym tygodniu wiele mediów technologicznych podjęło temat sztucznej inteligencji, dzięki czemu dowiedzieliśmy się między innymi o:

  • Graczu, który pokonał oprogramowanie w grze Go dzięki wykorzystaniu luki w oprogramowaniu KataGo wykrytej przez inne oprogramowanie. Po jej znalezieniu Kellin Pelrine wygrał 14 z 15 pojedynków z KataGo. Wystarczyło rozproszyć bota, przerywając próbę otoczenia jego pionków swoimi poprzez rozstawienie kilku pionków w losowych, odległych miejscach.
  • Microsoft walczy z niesubordynacją ChatGPT. Po publikacji wielu historii, w których ChatGPT wyznawał miłość użytkownikom oraz upierał się przy błędnych stwierdzeniach, Microsoft ograniczył liczę "odpowiedzi" w rozmowie do pięciu.
  • Z ChatGPT można rozmawiać za pośrednictwem strony internetowej, ale i również poprzez... maszynę do pisania. Ghostwriter to autorski projekt Arvinda Sanjeeva, który spowalnia komunikację celem wytworzenia naturalniejszej więzi między chatbotem a użytkownikiem. W obudowie maszyny Brother AX-325 umieścił on komputer Raspberry Pi oraz Arduino, a największym wyzwaniem było nauczenie maszyny konwertowanie słów ChatGPT na fizycznie wpisywane treści. Efekty możecie zobaczyć poniżej.

  • Przedstawiciele ponad 60 krajów spotkali się na pierwszym szczycie dotyczącym odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji w przestrzeni wojskowej. Kraje wyraziły nadzieję, że w ramach spotkania dojdzie do globalnego konsensusu, w ramach którego nikt nie wykorzysta sztucznej inteligencji, by uzyskać pełną przewagę militarną oraz hegemonię. Zadeklarowano też, że ludzie muszą być obecni przy procesie decyzyjnym oprogramowania. 

Loty z użyciem helowego balonu coraz bliżej

Iwaya Giken, startup z Sapporo założony w 2016 roku, zaprezentował kapsułę, która będzie w staniewynosić dwójkę pasażerów na wysokość ponad 24 kilometry nad powierzchnię morza. To więcej, niż obecnie oferują samoloty pasażerskie. Wcześniej założyciel startupu, Keisuke Iwaya, z powodzeniem prowadził biznes polegający na wynoszeniu sprzętu nagrywającego na tę samą wysokość.

Założyciel Iwaya Giken prezentuje swoją komorę (fot. AP Photo/ Eugene Hoshiko)

W przeciwieństwie do lotów Space X czy Blue Origin nie będą wymagane specjalistyczne treningi dla pasażerów. Firma ma zezwolenie na odbywanie dwugodzinnych lotów z portu balonów w Hokkaido, a hel wykorzystywany do wzbijania się w powietrze będzie recyklowany. Pierwsze loty będą kosztowały około 24 miliony jenów (około 790 tysięcy złotych), ale według Iwayi koszt da się obniżyć do kilku milionów jenów. W tym celu Iwaya Giken nawiązało współpracę z firmą podróżniczą JTB Corp.


Zobacz ciekawostki technologiczne z poprzednich tygodni:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Płatna Meta, AI przejmuje świat, Microsoft walczy o Activision Blizzard - VideoNews 388