PODPOWIEDZI:

Jaki Czajnik Elektryczny Wybrać? — Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Jaki Czajnik Elektryczny Wybrać? — Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie

Czajnik elektryczny na wyposażeniu kuchni to duża wygoda. Znacznie szybciej można w nim zagotować wodę, więc nawet kiedy przyjdzie do Ciebie kilku gości, nie będą musieli długo czekać na przygotowanie kawy lub herbaty. To także urządzenie, które idealnie sprawdzi się w biurach i zakładach pracy. Można postawić je na małym stoliczku albo nawet biurku — nie zajmuje dużo miejsca, a dzięki przygotowanej wodzie zrobisz ciepły napój, ale także zalejesz gotową owsiankę czy szybkie danie. Jaki czajnik elektryczny jest najlepszy? Sprawdź, które parametry trzeba brać pod uwagę.

Pojemność

Na pewno pierwszą rzeczą, o której pomyślisz, jest pojemność czajnika. I słusznie, ponieważ wielkość tego urządzenia zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz kupić biurowy czajnik, wówczas powinien starczyć ten litrowy, a nawet mniejszy. Podobnie zresztą, jeśli masz małą rodzinę bądź mieszkasz sam. Natomiast wówczas, gdy mieszkańców domu jest więcej niż czworo, powinieneś raczej pomyśleć o urządzeniu co najmniej 1,5-litrowym.

Grzałka

Czajniki elektryczne mogą mieć jeden z dwóch rodzajów grzałek: spiralną bądź płytową. Grzałka spiralna jeszcze do niedawna była najbardziej popularną, jednak współcześnie coraz częściej się od niej odchodzi. Przede wszystkim z powodu tego, że czajnik z taką grzałką wymaga, by gotować w nim co najmniej 0,4 litra wody. Nie można więc zagotować małej ilości wody wystarczającą tylko na jedną szklankę. Obecnie na rynku trudniej już znaleźć takie czajniki, ale za to są one zdecydowanie tańsze i pracują dużo ciszej. Natomiast urządzenia z grzałką płytową pozwalają na zagotowanie minimalnej ilości wody (0,1 litra). Na grzałce płytowej w mniejszym stopniu osadza się kamień, a potem dużo łatwiej jest go wyczyścić. Właśnie dlatego teraz te rodzaje czajników są polecane i chętniej się je produkuje.

czajnik elektryczny

Obudowa

Dwa najbardziej popularne materiały, z których wykonywane są czajniki elektryczne, to: stal nierdzewna oraz tworzywo sztuczne. W tym drugim przypadku masz do czynienia z czajnikami tańszymi i lżejszymi, ale za to występuje ryzyko, że przegotowana w nich woda będzie po prostu niesmaczna — przeniknie ją zapach plastiku. Jak tego uniknąć? Zainwestować w nieco droższy czajnik ze stali nierdzewnej. Jest on cięższy, ale za to nie musisz się martwić o smak swojego napoju. Pamiętaj tylko, by sprawdzić, czy urządzenie ma termoizolującą obudowę — wówczas nie będzie się nagrzewał i nie poparzysz się. Ponadto, taka obudowa sprawia, że woda dłużej pozostaje ciepła. Nowością, a jednocześnie hitem wśród czajników elektrycznych, są czajniki ceramiczne. To sposób na to, by połączyć dobrze znane i od wieków używane naczynia ceramiczne z zupełną nowoczesnością. Te czajniki wyróżniają się wyglądem, często można znaleźć na nich różne wzory czy kolory, ale przede wszystkim producenci podkreślają, że to najlepszy sposób na przegotowanie wody. Zwróć jednak uwagę na to, że taki sprzęt sam w sobie jest dość ciężki, przez co może być nieco niewygodny w użyciu.

Zobacz też: Ranking czajników elektrycznych

Moc

Zazwyczaj, kupując urządzenie elektryczne, w pierwszej kolejności sprawdzamy jego moc. Przyjęło się, że w większości przypadków, im jest ona większa, tym wydajniejszy i sprawniejszy sprzęt. Jednak jeśli w grę wchodzą czajniki elektryczne, wcale nie powinieneś aż tak bardzo przejmować się tym parametrem. Często urządzenia z mocą 2200 W wcale nie gotują wody wolniej niż te z 3100 W. Za to te drugie z pewnością zużywają więcej prądu, a co z tym związane, generują wyższe rachunki. Jeśli byłaby to różnica kilkuminutowa, wówczas opłacałoby się zainwestować w mocniejszy sprzęt.

moc czajnika

Filtr

Niestety, zdecydowana większość gospodarstw domowych nie może się pochwalić czystą wodą płynącą bezpośrednio z kranów. Dlatego też, kupując czajnik elektryczny, warto pomyśleć o filtrze odsiewającym osad i zanieczyszczenia, by nie trafiły one do Twojego kubka. Popularnym zabezpieczeniem dziubków czajników są siateczki nylonowe, ale nie sprawdzają się one w stu procentach. Lepszymi rozwiązaniami są filtry węglowe lub wykonane ze stali szlachetnej. Na rynku znajdziesz również specjalne czajniki z wbudowanym dzbankiem filtrującym wodę. Są droższe, ale gwarantują lepszy smak przygotowanego naparu.

Dodatkowe funkcje

Choć wydawałoby się, że czajniki elektryczne to niezbyt skomplikowane urządzenia, to jednak mają one dużo więcej funkcji niż czajniki tradycyjne. Jakie elementy wziąć pod uwagę podczas zakupu? Dobrze, by czajnik miał regulację temperatury. To szczególne ułatwienie dla miłośników herbaty — aby zaparzyć herbatę zieloną czy białą wcale nie potrzeba wrzątku. Musisz zagotować wodę, odczekać kilka minut, a na dodatek sprawdzać, czy aby na pewno ma odpowiednią temperaturę. Z regulacją ten problem znika, a do portfela przybywa kilka zaoszczędzonych złotych. Przydatnymi funkcjami są także: zabezpieczenie przed włączeniem pustego czajnika, sygnał dźwiękowy informujący o wyłączeniu gotowania czy antypoślizgowa podstawa.

czajnik elektryczny

Jeśli zależy Ci na oszczędnym w użyciu czajniku, wówczas zwróć uwagę, by urządzenie, które kupisz miało następujące parametry: dość wysoka moc (np. 2200 W), grzałka płytowa oraz regulacja temperatury. Oprócz tego, powinieneś zadbać o jakość i smak wody, dlatego pomyśl o kupieniu czajnika z filtrem oraz budową inną niż z tworzywa sztucznego.

blog comments powered by Disqus
Jaki Czajnik Elektryczny Wybrać? — Podpowiadamy na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie