PODPOWIEDZI:

ACTA 2, Najmniejszy Komputer, Robo Ptaki – VideoNews #162

ACTA 2, Najmniejszy Komputer, Robo Ptaki – VideoNews #162

Witam Was bardzo serdecznie w 162 VideoNewsie, w którym jak co tydzień przybliżę Wam najciekawsze wydarzenia ze świata technologii z ostatniego tygodnia. Dziś między innymi o ACTA 2, najmniejszym komputerze świata oraz protezie nowej generacji!

Proteza Nowej Generacji

A w tym tygodniu zaczynamy protetycznej kostki nowej generacji! Rozwój technologii w służbie medycyny jest niesamowity, o czym mówiłem już nie raz w VideoNewsie. Najnowszy projekt protetycznych kończyn, które są kontrolowane przez pracę mózgu mogą wejść na wyższy poziom dzięki nowej protetycznej kostce, która to dostosowywane się do wielu nieregularnych powierzchni i sposobu poruszania się użytkownika. Co ciekawe elektroniczna kostka działa dzięki silnikowi i siłownikowi wewnątrz złącza, które są kontrolowane przez chip wyczuwający ruch, regulując jednocześnie każdy krok. Mike Sasser, który obecnie testuje elektroniczną kostkę, bardzo chwali sobie nowy wynalazek po korzystaniu z różnych innych protez. Urządzenie jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie, jednak inżynier odpowiadający za projekt planuje wprowadzić kostkę na rynek komercyjny już w najbliższych latach.

ACTA 2

W ostatnim tygodniu w całym kraju odbywały się protesty przeciw wprowadzeniu dyrektywy Unijnej nazwanej potocznie ACTA 2. Unia Europejska planuje wprowadzić zmiany w regulacji przestrzeni internetowej, które mają dotyczyć prawa autorskiego. Internauci  przede wszystkim zwracają uwagę na artykuły 11 i 13 dokumentu.

ACTA 2

Artykuł jedenasty odpowiada za linki i dzielenie się treściami w Internecie, które mają zostać odpowiednio opodatkowane. W takim momencie każda strona, która znajdowałaby się w wyszukiwarce np. Google miałaby otrzymywać pieniądze za udostępnianie swoich linków od serwisów przetrzymujących ich treść w celu min. szybszego wyszukiwania jak właśnie np. Google. Artykuł 13 skupia się stricte na treściach jakie znajdują się na każdej stronie, działając w formie „cenzury prewencyjnej”. Po wejściu nowej dyrektywy każdy z właścicieli stron musiałby sprawdzać przed upublicznieniem treści przez użytkownika na ich stronie, czy dana treść należy w świetle prawnym do publikującego internauty. To w oczach Internetu oznacza zarówno koniec wolności w publikacji dowolnej treści jak i ograniczenie mniejszym serwisom dostępu do szerszej publiki. Moim prywatnym zdaniem należy się temu przeciwstawiać, jednak raczej nic z tego nie wyniknie, głównie przez fakt, że Unia Europejska nie będzie w stanie zabronić korzystania z serwerów stron, których nie obowiązuje prawo unijne. Warto też zwrócić uwagę na określenie ACTA 2, które to jest określeniem symbolicznym, ponieważ sama ACTA była umową handlową, działającą na innych zasadach, jednak jako slogan jednoczenia internautów bardzo pasuje do zaistniałej sytuacji.

ACTA 2

Spadochron Dla Telefonu

Przejdźmy do bardziej luźnego tematu, co powiecie na… spadochron dla smartfonów? Taki właśnie pokrowiec na smartfon został wymyślony ostatnio w Niemczech, mając na celu uratować smartfon przed upadkiem na twardą powierzchnię. Kiedy tylko akcesorium zauważy, że telefon nienaturalnie upada wystrzeliwuje amortyzatory, dzięki którym smartfon uniknie kontaktu z ziemią. Cały projekt wygląda bardzo ciekawie, przypomina troszkę popularne powerbanki w postaci case’u. Obecnie produkt dostępny jest wyłącznie w formie projektu, jednak w najbliższych dniach ma pojawić się na Kickstarterze. Case został zaprojektowany niestety wyłącznie dla produktów Apple od iPhone 6 w górę.

RoboPtaki

Jak myślę o przestrzeni powietrznej myślę przede wszystkim o chmurach czy ptakach i to właśnie ptaki są sercem kolejnego newsa w tym tygodniu. Robo ptaki zaczynają kontrolować Chińską przestrzeń publiczną! Specjalne drony w postaci ptaków pracują dla ponad 30 militarnych i rządowych organizacji i ich główne zadanie polega na patrolowaniu i monitorowaniu stref zagrożonych atakami separatystów. Ptaki latają w regionach gdzie Chiny graniczą z krajami o dużej populacji wyznającą Islam. Projekt został ochrzczony nazwą „Gołąb” i dzięki swojej budowie ma unikać wykrycia przez ludzi czy radary. Do tego nawet zwierzaki nie specjalnie zwracają uwagę na przelatującego robo-ptaka. „Gołąb” waży 200 gramów a jego rozpiętość skrzydeł wynosi 50 cm, może latać pół godziny z prędkością do 40km/h na jednym ładowaniu. Jak wam się podoba taki pomysł na drona?

RoboPtak

Najmniejszy Komputer Świata

W tym tygodniu bardzo technologicznie, co powiecie na najmniejszy komputer świata, który jest wielkości zaledwie ziarenka piasku? Tego typu projekt zaprezentowali badacze z Uniwersytetu Michigan, opracowując małe urządzono, którego wymiary nie przekraczają 0,3mm x 0,3mm. Prawdziwe maleństwo jest lepsze od poprzedników w podobnych, lekko większych wymiarach. Tego typu urządzenia mają znaleźć zastosowanie głównie w medycynie, do np. skrupulatnego pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej czy badania nowotworów. Jak na razie największą wadą tego typu sprzętu jest brak przechowywania danych podczas utraty zasilania.

Najmniejszy Komputer Świata

Pogoda Unreal Engine

W zeszłym tygodniu stacja telewizyjna The Weather Channel opublikowała bardzo ciekawą symulację przejścia tornada bezpośrednio nad studiem. Do wytworzenia owej animacji wykorzystano bardzo popularnego silnika do gier, dokładnie Unreal Engine 3. Cały światek technologiczny jest tym zachwycony i czeka na więcej, trzeba przyznać, że wygląda to bardzo interesująco i działa na wyobraźnie jak natura potrafi się zachować.

Krótkie Newsy

Pora na krótkie newsy!

Xbox One Nowym PC

Jak donoszą nasze źródła Microsoft przymierza się do wprowadzenia możliwości obsługi klawiatury i myszki do grania na Xbox One. Podobno już nawet Razer pracuje nad odpowiednimi akcesorimiami właśnie w formie klawiatury i myszki.

DRM W Google Play

Google zamierza wprowadzić zabezpieczenia DRM w sklepie Play tak by twórcy aplikacji mieli większą kontrolę nad swoimi produktami. Google chce również by na jedno urządzenie przypadała jedna pobrana aplikacja, by dokładniej śledzić liczbę aktywnych użytkowników. Czekamy na rozwój wydarzeń.

blog comments powered by Disqus
ACTA 2, Najmniejszy Komputer, Robo Ptaki – VideoNews #162