PODPOWIEDZI:

Huawei sprzedało markę Honor

Huawei sprzedało markę Honor

Spółka Huawei przeprowadziła poważną restrukturyzację, sprzedając w całości swoją poboczną budżetową markę o nazwie Honor. Decyzja ta wynika wprost z problemów, w jakie firma wpadła po nałożeniu na nią amerykańskich restrykcji utrudniających jej dostęp do niezbędnej infrastruktury i technologii mobilnych, a także rynków zbytu.

Przypomnijmy, że pod logiem Honor od wielu lat produkowane są przystępne cenowo smartfony, takie jak zrecenzowany przez nas Honor 20 oraz inne urządzenia elektroniczne, które w zamierzeniach konkurują z produktami firm Oppo czy Xiaomi.

Honor kupiło konsorcjum kilkudziesięciu chińskich firm z państwowym kapitałem, które operują na rynku nowych technologii oraz telefonii komórkowej. Huawei nie zachowa nawet minimalnego wpływu na dalszy rozwój marki, zerwie wszystkie dotychczasowe więzy biznesowe i odetnie się kompletnie od jej dalszego funkcjonowania. Pozwoli to spółce skonsolidować wysiłki na dalszej produkcji oraz rozwoju swoich flagowych produktów, takich jak smartfony z serii Huawei P30 i P40, których ceny niedawno zaczęły spadać.

Transakcja umożliwi też chińskiemu gigantowi wykorzystanie jego wszystkich ograniczonych już bardzo zapasów podzespołów i komponentów elektronicznych, w tym mobilnych procesorów, którymi zgodnie z kontraktami musiałby się dzielić z nowymi produktami Honor. Jak wiemy, z powodu amerykańskich restrykcji Huawei został zmuszony między innymi do zaprzestania pracy nad nowymi układami Kirin, a także odcięto go od zaplecza technicznego pozwalającego na ich dalsze wytwarzanie.

Analitycy zauważają, że utrata Honora odbije się mocno na globalnej pozycji Huawei'a, który jeszcze niedawno mógł potencjalnie stać się wiodącym producentem smartfonów na świecie. Przyszłość firmy jest wciąż niepewna. Jej zarząd liczy po cichu na to, że nowa amerykańska administracja, pod przewodnictwem prezydenta Bidena, zniesie choć część obostrzeń.

Nieznany jest też dalszy los Honora. Jego nowi właściciele w głównej mierze wydają się zainteresowani wyłącznie rynkiem chińskim. Po odcięciu od globalnej sieci dystrybucyjnej Huawei'a produkty marki mogą więc szybko zniknąć z europejskich spółek sklepowych.

Źródło: CNN

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Huawei sprzedało markę Honor