PODPOWIEDZI:

Osuszacz adsorpcyjny | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Remko Asf 100Remko Asf 1001569 zł
2Wood's Wdd80Wood's Wdd801099 zł
3Ecoair DD1 ClassicEcoair DD1 Classic1283 zł
4Ecoair DD1 SimpleEcoair DD1 Simple1038 zł
5Ruby DRY DH 600Ruby DRY DH 6001280 zł
Osuszacz adsorpcyjny | TOP 5 |

Jaki osuszacz adsorpcyjny poradzi sobie z nadmierną wilgotnością w twoim domu i garażu? Czy jest w ogóle sens kupować bardzo wydajną jednostkę za dużą kwotę? Gdzie w ogóle postawić taki typ osuszacza? Wszystkiego dowiesz się z tego zestawienia. Znajdziesz tu również pięć opłacalnych propozycji!

Osuszacz adsorpcyjny to mniej popularny rodzaj tego typu urządzeń. Sensownych i typowo konsumenckich na rynku nie ma zbyt wiele. Pomimo tego taki osuszacz radzi sobie tam, gdzie typowo kondensacyjny nie da rady. Gdzie? Tego dowiesz się pod listą produktów - jeśli jeszcze nie wiesz - znajdziesz tam też odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące tej kategorii urządzeń.

Jaki osuszacz adsorpcyjny?

Modele prezentowane w tym rankingu osuszaczy są ustawione hierarchicznie - przede wszystkim ze względu na ich wydajność. Wśród pobocznych, ale istotnych elementów można wymienić również przepływ powietrza, cenę oraz design.

1. Remko Asf 100

Remko Asf 100 na białym tle

Nazwa

Remko Asf 100

Wydajność

8,7 l / 24h

Przepływ powietrza

150 m3 / h

Najważniejsze zalety

Jonizacja

Auto swing

Remko ASF 100 oferta w Ceneo

2. Wood's Wdd80

Wood's Wdd80 na białym tle

Nazwa

Wood's Wdd80

Wydajność

8 l / 24h

Przepływ powietrza

120 m3 / h

Najważniejsze zalety

Jonizacja

Auto swing

Wood's Wdd80 oferta w Ceneo 

3. Ecoair DD1 Classic

Ecoair DD1 Classic na białym tle

Nazwa

Ecoair DD1 Classic

Wydajność

7 l / 24h

Przepływpowietrza

126 m3 / h

Najważniejsze zalety

Jonizacja

Filtr antybakteryjny

6 poziomów regulacji nawiewu

Tryb suszenia prania

Ecoair DD1 Classic oferta w Media Expert

4. Ecoair DD1 Simple

Ecoair DD1 Simple na białym tle

Nazwa

Ecoair DD1 Simple

Wydajność

7 l / 24h

Przepływ powietrza

126 m3 / h

Najważniejsze zalety

Filtr antybakteryjny

Opcja suszenia prania

Ecoair DD1 Simple oferta w Media Expert

5. Ruby DRY DH 600

Ruby DRY DH 600 na białym tle

Nazwa

Ruby DRY DH 600

Wydajność

5,3 l / 24h

Przepływ powietrza

150 m3 / h

Najważniejsze zalety

Filtr z węgla aktywowanego

Bardzo pojemny zbiornik (6l)

Ruby DRY DH 600 oferta w Ceneo

Gdzie postawić osuszacz adsorpcyjny?

Żeby wybrać odpowiednie miejsce dla osuszacza adsorpcyjnego, musisz wiedzieć, że działa na bazie rotora, zwykle z żelem krzemionkowym. Ze względu na to może efektywnie pracować również w niższych temperaturach, ale nie sprawdzi się tam, gdzie jest zbyt duże zapylenie.

Motocykl w garażu, do którego pasuje osuszacz adsorpcyjny

Z tego względu najczęściej kupuje się taki sprzęt do konkretnych miejsc. Osuszacz adsorpcyjny trafia zwykle do garażu, piwnicy lub na działkę. Takich miejsc nie jesteś w stanie zazwyczaj efektywnie dogrzać, więc odpadają tam rodzaje pracujące ze sprężarką. Nie polecam przy tym osuszacza adsorpcyjnego na budowę, remont lub do garażu, w którym wykonujesz prace stolarskie.

Jak wydajny osuszacz adsorpcyjny potrzebuję?

Kupując osuszacz adsorpcyjny do garażu lub piwnicy, musisz wziąć przede wszystkim pod uwagę rozmiary tego pomieszczenia i zawilgocenie. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka wydajność i przepływ powietrza są ci potrzebne, ale można wskazać przybliżone wartości.

Bardzo duży salon

Przy 45 metrach kwadratowych - nawet w mokrych warunkach - do około 8 - 10 litrów wyciąganej wody z powietrza na dzień powinno ci wystarczyć. Co do przepływu powietrza - im więcej, tym lepiej. Można obliczać kubaturę pomieszczenia (aby określić, ile razy w ciągu godziny osuszacz wymieni powietrze), ale trudno tu przedobrzyć. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki jest układ przestrzeni, w której chcesz postawić swój osuszacz adsorpcyjny, jakie jest zawilgocenie i jaka temperatura.

Jakie dodatkowe funkcje osuszacza adsorpcyjnego?

Osuszacz adsorpcyjny to zwykle raczej prosta maszyna. Warto jednak zainteresować się najczęstszymi dodatkowymi funkcjami w takich urządzeniach:

  • Jonizacja - generator wytwarza odpowiednie jony naładowane ujemnie, które neutralizują latające w powietrzu cząsteczki kurzu lub pleśni. Dzięki temu te opadają na ziemię, skąd łatwiej jest je usunąć przy pomocy odkurzacza. Ta funkcja efektywnie pomoże ci utrzymać czystość i higienę w domu.
  • Automatyczne wyłączanie po zapełnieniu zbiornika - kto chce, aby jego osuszacz zalał otoczenie zebraną z powietrza wodą? Raczej nikt. Większość osuszaczy adsorpcyjnych wyłącza się więc automatycznie, gdy tylko poziom wody w zbiorniku (zwykle niezbyt pojemnym) znacząco się zwiększa. Warto też szukać jednostek z opcją odprowadzania wody do zewnętrznego odpływu lub wiadra.

Zaparowana szyba - osuszacz adsorpcyjny poradziłby sobie z taką wilgocią

  • Opcja suszenia prania - zastanawiasz się, jak działa tryb suszenia prania? W praktyce maszyna ustala stały, czasem również przyspieszony, przepływ powietrza, aby jak najszybciej pozbyć się wilgoci z otoczenia. Osuszacz nie wyłącza się wtedy po osiągnięciu określonej wilgotności w pomieszczeniu. Warto go wtedy też postawić w pobliżu rozwieszonych ubrań - dzięki temu skrócisz czas ich osuszania.
  • Automatyczne utrzymywanie poziomu wilgotności - osuszacz adsorpcyjny z higrometrem jest w stanie na bieżąco mierzyć zawilgotnienie powietrza. Większość producentów daje możliwość ustalenia konkretnego poziomu, do którego urządzenie ma zmniejszyć wilgotność. Często jest to ukryte za nazwami trybów, warto więc sprawdzić instrukcję. Po osiągnięciu ustalonego procenta cząsteczek wody w powietrzu, urządzenie tymczasowo się wyłącza lub pracuje mniej wydajnie, na czas pomiaru wilgotności.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Osuszacz adsorpcyjny | TOP 5 |