PODPOWIEDZI:

Osuszacz HEPA | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Welltec DHN50Welltec DHN502290 zł
2Welltec DHN30Welltec DHN301990 zł
3Welltec DHN20Welltec DHN201790 zł
4Wood's Ad20 HybridWood's Ad20 Hybrid1848 zł
5Meaco 20L PlatinumMeaco 20L Platinum1530 zł
Osuszacz HEPA | TOP 5 |

Osuszacz z filtrem HEPA to dobry sposób na pozbycie się zbędnej wilgoci z pomieszczenia. Nie tylko pomoże ci w walce z nadmiarem wody, ale również zadba o jakość powietrza pod względem zanieczyszczeń. Filtry HEPA to gwarancja usuwania szkodliwych cząsteczek - wykorzystuje się je od odkurzaczy po laboratoria. Dodatek tak ważny w czasach, w których mamy coraz większe problemy z zanieczyszczeniami w miastach.

Osuszacze z filtrem HEPA nie są alternatywą dla oczyszczaczy powietrza, ale pomogą ci lepiej zadbać o atmosferę w domu. Do tego zestawienia trafiły wyłącznie modele kondensacyjne. Praktycznie nie ma na rynku opcji adsorpcyjnych, których filtry spełniają odpowiednie normy, aby nazywać je typem HEPA. Z tego względu to raczej wybór do ciepłego domu - w którym najwydajniej pracuje taki osuszacz - niż do chłodnego garażu.

Jaki osuszacz powietrza z filtrem HEPA?

W tym rankingu osuszaczy znajdziesz modele z różnych półek cenowych, które sprawdzą się zarówno w ogromnym salonie, jak i w mniejszej sypialni. Trudno je ułożyć hierarchicznie. Prawdę powiedziawszy, na rynku brakuje opcji z filtrami HEPA. Dwie ostatnie z listy to już starsze modele, których cena będzie tylko spadać (wraz z dostępnością). Na końcu artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania, które pomogą ci dobrać osuszacz powietrza odpowiedni dla twoich potrzeb.

1. Welltec DHN50

Welltec DHN50 na białym tle

Nazwa

Welltec DHN50

Wydajność

50 l/24h

Przepływ powietrza

450 m3/h

Czynnik chłodniczy

R290

Hałas

do 50 dB

Najważniejsze zalety

Wi-Fi

Filtr węglowy

Wiele trybów pracy

Welltec DHN50 oferta w Ceneo

2. Welltec DHN30

Welltec DHN30 na białym tle

Nazwa​​​​​​​

Welltec DHN30

Wydajność

30 l/24h

Przepływ  powietrza

350 m3/h

Czynnik chłodniczy

R290

Hałas

do 49 dB

Najważniejsze zalety

Wi-Fi

Filtr węglowy

Wiele trybów pracy

Welltec DHN30 oferta w Ceneo

3. Welltec DHN20

Welltec DHN20 na bialym tle

Nazwa

Welltec DHN20

Wydajność

20 l/24h

Przepływ powietrza

300 m3/h

Czynnik chłodniczy

R290

Hałas

do 48 dB

Najważniejsze zalety

Wi-Fi

Filtr węglowy

Wiele trybów pracy

Welltec DHN20 oferta w Ceneo

4. Wood's Ad20 Hybrid

Wood'S Ad20 Hybrid na białym tle

Nazwa

Wood's Ad20 Hybrid

Wydajność

20 l/24h

Przepływ powietrza

200 m3/h

Czynnik chłodniczy

R134a

Hałas

do 45 dB

Najważniejsze zalety

Generator jonów

Całkiem cichy

Wood's Ad20 Hybrid oferta w Ceneo

5. Meaco 20L Platinum

Meaco 20L Platinum na białym tle

Nazwa

Meaco 20L Platinum

Wydajność

20 l/24h

Przepływ powietrza

160 m3/h

Czynnik chłodniczy

R134a

Hałas

do 46 dB

Najważniejsza zaleta

Niski hałas

Meaco 20L Platinum oferta w Ceneo

Standardy filtrów HEPA w osuszaczach powietrza

HEPA po angielsku oznacza High Efficiency Particle Filter (wysokowydajny filtr cząsteczek). To standard określany konkretną normą EN1822:2009, który gwarantuje skuteczność na poziomie przynajmniej 99,95% drobin o rozmiarach na poziomie 0,3 mikrona. To obejmuje również cząsteczki PM 2.5 oraz PM 1, które odpowiadają za różne choroby sercowo-naczyniowe i schorzenia płuc.

Jaka wydajność osuszacza HEPA?

Musisz dobrać osuszacz powietrza HEPA pod swoje potrzeby. Tu najważniejsza jest wydajność, liczona w osuszanych litrach wody na dobę. W tym przypadku zasada im więcej, tym lepiej nie ma do końca przełożenia. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak wydajnego urządzenia potrzebujesz, ale dobrym punktem wyjścia są wyznaczniki producentów, że 20 litrów na dobę - w idealnych warunkach - osuszy pokój o rozmiarach do 40 metrów kwadratowych.

Pokój z podłogą wyłożoną kafelkami

Ważny jest też przepływ powietrza. Ta wartość podaje objętość powietrza, jaką jest w stanie w ciągu godziny osuszyć urządzenie. Łatwo obliczyć, że przy pokoju 5 na 7 na 4 metry maszyna o przepływie 300 metrów sześciennych na godzinę wymieni w ciągu 60 minut ponad dwukrotnie powietrze w pomieszczeniu. Tutaj im więcej, tym lepiej.

Tylko filtry HEPA? Osuszacz poprawiający jakość powietrza

Nie tylko filtr HEPA poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Producenci dorzucają również na przykład funkcję jonizacji. Osuszacz powietrza przy pomocy generatora jonów wyzwala do otoczenia aniony, które zmieniają naelektryzowanie drobnych cząsteczek kurzu lub pleśni i “zmuszają je” do opadania na ziemię. Stamtąd łatwiej jest je zebrać odkurzaczem, a co za tym idzie, również utrzymać dobrą atmosferę w twoim domu!

Fajnym dodatkiem jest również filtr węglowy, który jest w stanie wiązać w sobie gazy. Oczyszcza dom nie tylko na przykład z formaldehydów, ale ma również sprawdzoną skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli więc w pomieszczeniu, do którego kupujesz osuszacz, zdarza się, że ktoś pali papierosy lub kadzidełka, dodatkowy filtr węglowy obok HEPA może być cennym atutem osuszacza powietrza.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus