PODPOWIEDZI:

Porównanie HTC Diamond2 z iPhone 3G

Dla tych, co nie chcą się przejmować specyficznym działaniem mobilnych okienek lepszy będzie iPhone 3G. Ci wszyscy, którzy cenią sobie pełną kontrolę nad telefonem i wiedzą, czego chcą - lepszy będzie HTC Touch Diamond2.

HTC Touch Diamond2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • (HTC) małe rozmiary
  • (HTC) aparat fotograficzny
  • (Apple) duży czytelny wyświetlacz
WADY
  • (HTC) brak lampy błyskowej
  • (HTC) klawiatura ekranowa czasami stwarza problemy
  • (Apple) krótki czas pracy na baterii

Dwie różne firmy zaprezentowały dwa zupełnie różne rozwiązania, które łączy jedna wspólna cecha - są zaawansowanymi, multimedialnymi telefonami komórkowymi. Pierwszy z telefonów - HTC Touch Diamond2, to propozycja tajwańskiej firmy High Tech Computer, producenta przenośnego sprzętu z mobilnym Windowsem. Drugie urządzenie to popularny iPhone 3G - Amerykańska myśl techniczna, produkt potentata sprzętu komputerowego firmy Apple Inc.

HTC Diamond2 vs iPhone 3G

Oba urządzenia prezentują się bardzo dobrze dzięki estetycznym i precyzyjnie wykonanym obudowom. Opływowe kształty IPhona 3G sprawiają, że przyjemniej leży w ręce niż HTC Touch Diamond2, aczkolwiek jego większe gabaryty powodują znaczny dyskomfort np. w przypadku noszenia w kieszeni. Według danych fabrycznych produkt Apple'a jest o ok. 15 gram cięższy od HTC, ale w rzeczywistości nie czuć żadnej różnicy. Sporą zaletą HTC Diamond2 jest umieszczenie na obudowie przycisków odbierania i kończenia połączenia - jest to lepsze rozwiązanie aniżeli przyciski na ekranie dotykowym. Również iPhone 3G może pochwalić się świetnym rozwiązaniem, jakim jest włącznik wibracji. Nie ma potrzemy wchodzenia w menu i szukania odpowiedniej opcji, gdyż wystarczy przesunąć przycisk na odpowiednią pozycję, aby włączyć lub wyłączyć wibrację.

Jednym z obecnie panujących trendów w klasie urządzeń mobilnych jest powszechne używanie ekranu dotykowego. W prezentowanych telefonach zastosowano dwie zupełnie różne technologie, jeśli chodzi o tę funkcjonalność - iPhone jest zbudowany w oparciu o pojemnościowy ekran dotykowy, natomiast HTC Touch Diamond2 w oparciu o ekran rezystancyjny. Są plusy i minusy stosowania obu technologii, ale mimo wszystko rozwiązanie iPhona deklasuje pod każdym względem rozwiązanie HTC. Również sama matryca w iPhone LCD jest znacznie lepsza niż ta w HTC Diamond2. Pomijając nieznacznie mniejszą rozdzielczość tego pierwszego, to nasycenie kolorów, jasność podświetlania, kąt patrzenia są po prostu o klasę wyżej.

HTC Diamond2 vs iPhone 3G

Klawiatura... Oba telefony używają programowej klawiatury ekranowej. Zarówno na jednym jak i na drugim urządzeniu działa ona perfekcyjnie. Na początku trzeba się troszkę przyzwyczaić do takiego wprowadzania danych, ale ostatecznie nie czuje się różnicy pomiędzy ekranową a prawdziwą, sprzętową klawiaturą. Aby jeszcze bardziej ułatwić wprowadzanie tekstu, projektanci HTC Touch Diamond2 użyli przełączanych klawiatur - do wyboru jest wcześniej wspomniana pełna klawiatura QWERTY, lub znana z telefonów komórkowych klawiatura 123 pracująca w trybie ABC lub T9.

Konfiguracja sprzętowa obu opisywanych telefonów jest bardzo zbliżona do siebie - podobne częstotliwości taktowania procesora oraz podobna ilość pamięci RAM. Główne różnice wynikają z zastosowanego systemu operacyjnego. HTC Touch Diamond2 oparty jest o Windows Mobile 6.1 Professional, natomiast iPhone 3G oparty jest o specjalnie przygotowany do tego celu iPhone OS.

Rankingi smartfonów >>>

HTC Diamond2 vs iPhone 3G

Różnice te powodują, że lepiej dopracowany system iPhona działa znacznie płynniej i szybciej od rozwiązania Microsoftu. Pomimo zastosowania w HTC Diamond2 mocno zintegrowanej nakładki Touch FLO 3D, której zadaniem jest ułatwienie obsługi urządzenia kciukiem, przegrywa ona na przedbiegach z łatwością obsługi iPhone'a. Na szczęście Windows Mobile daje nam ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o zarządzanie samym systemem. Otóż możemy w nim zrobić po prostu wszystko, co nam się podoba - prosty dostęp do systemu plików, rejestru czy też pamięci zadowolą osobę znającą się na produktach Microsoft.

Jeśli chodzi o multimedialność to oba urządzenia wypadają podobnie. W przypadku odtwarzacza muzyki w iPhone irytuje konieczność korzystania z iTunes do przegrywania plików. Nie da się tak jak w HTC podłączyć go do komputera i po prostu przeciągnąć pliki na pamięć telefonu, która wykrywana jest, jako zewnętrzny dysk USB. W HTC Diamond2 brakuje znowu tzw. media library. Wszystkie pliki odtwarzane są po kolei. Nie ma możliwości szukania czy odtwarzania po rodzaju muzyki lub np. wykonawcy.

HTC Diamond2 vs iPhone 3G

Aparaty fotograficzne w obu urządzeniach robią znakomite zdjęcia tylko i wyłącznie w dobrze oświetlonym otoczeniu. Plusem dla HTC jest większa rozdzielczość matrycy, która wynosi 5MPix - w większości przypadków robi lepsze zdjęcia niż 2Mpix matryca w iPhone. Dziwi jednie fakt, że tak zaawansowane urządzenia nie mają wbudowanej prostej, diodowej lampy błyskowej.

Zarówno iPhone 3G jak i HTC Touch Diamond2 posiadają ogromne zaplecze oprogramowania. Niestety, aby na produkt Apple'a zainstalować jakiś program czy grę trzeba ją najpierw kupić w internetowym sklepie iStore. Na szczęście z oprogramowaniem na mobilnego Windowsa jest łatwiej - pobieramy je z dowolnego źródła, instalujemy i cieszymy się nowym programem.

HTC Diamond2 vs iPhone 3G

Na zakończenie jedna z ważniejszych cech telefonu komórkowego - czas pracy na baterii. W typowym zastosowaniu, czyli kilka minut rozmów dziennie, parę smsów, iPhone jest w stanie pracować na baterii około 2 dni. HTC Diamond2 jest znacznie lepszy pod tym względem, gdyż średni, typowy czas jego pracy to około 4 dni.

Podsumowanie

Dwa podobne, ale zarazem zupełnie inne urządzenia, kierowane do różnych typów odbiorców w zależności od osobistych preferencji. Dla tych, co nie chcą się przejmować specyficznym działaniem mobilnych okienek lepszy będzie iPhone 3G. Ci wszyscy, którzy cenią sobie pełną kontrolę nad telefonem i wiedzą, czego chcą - lepszy będzie HTC Touch Diamond2. Osoba szukająca telefonu głównie do multimediów będzie miała ciężki orzech do zgryzienia - tutaj jest remis, aczkolwiek osobiście wybrałbym HTC ze względu na możliwość zainstalowania dodatkowych, lepszych od iPhoneowych, odtwarzaczy muzyki czy filmów.

blog comments powered by Disqus
Porównanie HTC Diamond2 z iPhone 3G