PODPOWIEDZI:

TP Link Wzmacniacz sygnału WiFi TL-WA850RE Test Extendera

Macie problem z zasięgiem WiFi w swoim domu lub mieszkaniu? Istnieje prosty sposób na szybką i niedrogą poprawę sytuacji, a rozwiązaniem są extendery wzmacniające sygnał sieci. Dzisiaj przetestujemy jedno z takich urządzeń, a będzie to TP-Link TL-WA850RE.

TP-LINK TL-WA850RE

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Łatwa instalacja
  • Dla osób bardziej zaawansowanych dodatkowe funkcje w panelu administracyjnym
  • Skutecznie poprawia zasięg WiFi
  • Możliwość podłączenia urządzeń również przewodowo
WADY
  • Nie stwierdziłem

Opakowanie i jego zawartość

Extender TP-Link dociera do nabywcy w skromnym, białym eleganckim pudełku. Nie wspominam o tym bez przyczyny - moją uwagę już na samym początku zwróciło zapakowanie produktu. Do złudzenia przypomina styl Apple - po wyjęciu z pierwszego kartonu, na górze znajduje się kolejny cały biały kartonik - elegancki, tylko z niewielkim logo producenta.

TL-WA850RE fot7

Po otwarciu kartonika, w którym jest komplet instrukcji obsługi oraz płyta ratunkowa (z instrukcją obsługi), znajdziemy sam extender. Zaglądając jeszcze głębiej czeka na nas w zasadzie jedyny dodatek - przewód sieciowy zakończony tradycyjnymi końcówkami RJ-45.

Wygląd i wykonanie TP-Link TL-WA850RE

TL-WA850RE fot5

Urządzenie jest wykonane w całości z białego i błyszczącego plastiku. Dzięki temu, że jest białe nie widać na nim tak szybko kurzu czy odcisków palców, jednak taki materiał jest dość mocno podatny na zarysowania.

TL-WA850RE fot

TL-WA850RE fot6

Na froncie znajdziemy jedynie logo producenta, a w dolnym prawym rogu przycisk RE oraz opis diod, które znajdują się wokół przycisku.

TL-WA850RE fot2

Sam przycisk RE spełnia analogiczną funkcję jak WPS czy QSS w routerach - pozwala na połączenie się z siecią zabezpieczoną, bez konieczności ręcznego wpisywania hasła w konfiguratorze. Diody rozmieszczone wokół sygnalizują pracę urządzenia, połączenie z siecią WiFi oraz szukanie sieci, siłę sygnału, a ostatnia informuje użytkownika o pracy portu Ethernet.

TL-WA850RE fot1

Sam port oraz przycisk RESET umieszczone są na dole urządzenia, dzięki czemu nieużywane są praktycznie niewidoczne. Z tyłu extendera jedyne co znajdziemy, to wejście do sieci na dwa bolce.

TL-WA850RE fot3

Konfiguracja i podłączenie do sieci

W zasadzie połączyć się z siecią możemy na dwa sposoby. Pierwszy najłatwiejszy i najszybszy ogranicza się do trzech ruchów: włączamy opcję WPS na routerze, w ciągu dwóch minut aktywujemy przycisk RE na extenderze, a następnie po zalogowaniu (przycisk RE przestaje mrugać) odłączamy urządzenie z sieci i podłączamy je już w docelowe miejsce gdzie będzie pracował.

Rankingi routerów mobilnych >>>

Drugi sposób jest nieco dłuższy, ale pozwala na podłączenie się do routera, który nie wspiera funkcji WPS/QSS - podłączamy extender do gniazdka i czekamy na jego uruchomienie. Urządzenie będzie widoczne początkowo jako osobna sieć WiFi, z którą się łączymy. Kolejnym krokiem jest otwarcie przeglądarki i podążanie zgodnie ze wskazówkami instalatora. Wybieramy region, czekamy na wykrycie sieci i wybieramy tą, do której chcemy się podłączyć. Wpisujemy ręcznie klucz zabezpieczający sieć, a po upewnieniu się, że wszystko jest wypełnione poprawnie, akceptujemy zmiany i czekamy na restart połączenia. Po ponownym zalogowaniu do sieci TP-Link TL-WA850RE już nie jest widoczny jako osobna sieć, a wzmacnia nasz sygnał.

w1

w2

w3

w4

w5

w6

Działanie w praktyce

Dla użytkownika, który zakupuje produkt po to, aby z niego korzystać jak wzmocnienie istniejącej sieci, działanie jak i konfiguracja są dziecinnie proste.

Wyjmujemy extender z pudełka, podłączamy go do cieci i łączymy z naszą siecią WiFi korzystając z jednego z dwóch sposobów opisanych powyżej. Po zalogowaniu odłączamy urządzenie i umieszczamy je na skraju sygnału naszej sieci WiFi - pamiętajcie, że nie możemy go umieścić poza tym sygnałem, ale jeszcze w jego zasięgu.

Ostatnim krokiem jest zapomnienie, że urządzenie w ogóle istnieje.

Extender TP-Link doskonale "zlewa" się z naszą siecią, bardzo dobrze poprawiając zasięg. Co wiąże się wraz z tym, to oczywiście poprawa transferów. TP-Link TL-WA850RE obsługuje standard N300, co w praktyce daje realne prędkości na poziomie około 60% tej deklarowanej przez producenta wartości. Testowany extender działa na częstotliwości 2.4GHz, więc i na nic więcej liczyć nie możemy - niestety.

Podsumowanie

Działanie tego urządzenia myślę, że najlepiej obrazuje nasze video. Zasięg sieci i jej moc znacznie ulegają poprawie, a instalacja jest dziecinnie prosta. Panel konfiguracyjny umożliwia również dodatkowe opcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak myślę że osoby kompletnie nie doświadczone również z nim nie powinny mieć żadnego problemu. TP-Link TL-WA850RE jest do tego niedrogi, bo jego cena na dzień publikacji testu zaczyna się już od około 122zł. TP-Link TL-WA850RE to bardzo dobre rozwiązanie na czarne dziury w naszej sieci WiFi.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
TP Link Wzmacniacz sygnału WiFi TL-WA850RE Test Extendera