Wygląd i wykonanie
Pierwsze wrażenie jest zawsze ważne i nie ma znaczenia, czy mówimy o drugiej osobie czy... o monitorze. Nie inaczej było z moim związkiem z AOC D2769Vh.
Wyciągam sprzęt z opakowania
- porządna konstrukcja
Zdejmuję ochronną folię
- O nie, znowu się błyszczy jak ....
Tak to wyglądało w skrócie. Potem było już ciekawiej.
Obudowa monitora AOC wykonana jest z dobrej jakości tworzywa. Front łączy w sobie czarną, bardzo wąską ramkę oraz srebrną, trochę szerszą dolną listwę. Podstawa jest w większości srebrna, choć i tu nie brakuje czarnych akcentów. Całość opiera się w większości na plastiku, choć oczywiście mocowanie podstawy do reszty monitora umożliwia nam metalowy gwintowany zaczep.
Tył monitora już w całości jest czarny, jednak producent chciał zabłysnąć (w sensie dosłownym na sklepowych półkach) i władował błyszczące elementy plastiku w górnej części tylnej obudowy.
Reszta obudowy to ładny, matowy plastik przypominający fakturą szczotkowane aluminium. W centralnej części mamy również cztery gwintowane otwory umożliwiające montaż monitora na ścianie w systemie VESA.
Konstrukcja AOC posiada dwa wbudowane głośniki umieszczone na dole obudowy monitora. Co się chwali, to fakt, że przyciski do sterowania ustawieniami monitora nie są dotykowe, ale tradycyjne "klikane".
Wyposażenie w porty
AOC D2769Vh nie jest monitorem wszystkomającym i porty należą do tych cech, które zaliczyłbym raczej na minus. Na wyposażeniu mamy jeden D-SUB, dwa HDMI i .... w zasadzie nic więcej. Oczywiście nie mamy żadnego więcej portu video, bo na panelu znalazły się również dwa porty miniJack 3,5mm (wejście sygnału oraz wyjście słuchawkowe).
Po przeciwnej stronie jest już tylko wejście zasilające oraz kensington Lock.
Okulary
Te są integralną częścią zestawu i warto również zwrócić uwagę na ten element wyposażenia. Jakby nie patrzeć, to one będą nam za chwilę umożliwiały oglądanie obrazu w 3D.
Konstrukcja jaką dostajemy wraz z monitorem posiada wykonaną z tworzywa oprawkę. Zauszniki nie posiadają praktycznie żadnej regulacji, a oprawka nie posiada również żadnych nawet minimalnych nóżek na nos.
Szkła są jasne i duże, co ułatwia komfortowe oglądanie filmów, czy grania w gry.
Niestety ale w zestawie znajduje się tylko jedna para okularów, nie ma nawet nakładek na tradycyjne okulary korekcyjne.
Parametry techniczne
AOC D2769Vh to konstrukcja o przekątnej ekranu 27". Matryca jest podświetlana diodami LED, z tyłu. Natywna rozdzielczość konstrukcji AOC to 1920x1080 pikseli, czyli proporcje standardowo 16:9.
Czas reakcji też nie odbiega od konkurencji opartej również na matrycach IPS, bo w taką jest wyposażony testowany produkt, i ten wynosi 5ms. Kontrast typowy do 1000:1.
Monitor posiada częstotliwość odświeżania matrycy na poziomie 60Hz i wspiera technologię 3D.
Jako konstrukcja oparta o matrycę IPS należy spodziewać się szerokich kątów widzenia. Nie inaczej jest w praktyce, co również potwierdziły nasze testy. Zarówno w pionie jak i poziomie kąt 178 stopni podawany przez producenta jest jak najbardziej realny i przy przejściu nie zauważyłem ani aberacji kontrastu, ani zmiany w odchyleniu barw.
Osobną kwestią jest ergonomia dostosowania położenia monitora do własnych preferencji, a ta niestety jest mizerna. Jedyne na co możemy sobie pozwolić to odchylenie matrycy w pionie w dość szerokim kącie. Monitor nie posiada natomiast możliwości korekcji wysokości położenia, a zmiana ułożenia w poziomie będzie wymagała przesunięcia całej podstawy.
Menu ekranowe
Jest to jeden z elementów, za który producenta należy pochwalić. Menu OSD jest czytelne, w pełni spolszczone (oprócz języka polskiego mamy jeszcze 15 innych do wyboru) i pozwala na zmianę niemal każdych parametrów pracy monitora.
3D w akcji
To właśnie obsługa technologii 3D jest elementem wyróżniającym monitor AOC na tle konkurencji i to w dużej mierze za nią przyjdzie nam więcej zapłacić.
D2769Vh obsługuje zarówno konwersje obrazu 2D do 3D oraz wspiera standardowe formaty 3D SBS (side by side)oraz T/B (top/bottom).
Oczywiście do tego, aby oglądać obraz w 3D niezbędne są odpowiednie okulary, o czym mowa była kilka zdań wyżej. :) Jedną parę mamy w zestawie, natomiast dodatkowe przyjdzie nam dokupić we własnym zakresie.
A jak technologia ta sprawdza sie w praktyce?
W filmach tych przystosowanych już do 3D znakomicie. Głębia jest widoczna nawet w przypadku szczegółów na ekranie, kontrast jest zachowany, a głębia barw przez okulary traci tylko nieznacznie. Gorzej, ale nadal dobrze prezentuje się obraz po konwersji z 2D do 3D. Niestety ale gry nie wyglądają już tak fajnie i moim zdaniem jak chcecie grać w 3D, to tylko z NVidia 3DVision.
Monitor posiada dwa cyfrowe wejścia HDMI, więc problemem nie będzie również podpięcie do niego odtwarzaczy multimedialnych z obsługą 3D, np. niektórych produktów DuneHD.
Podsumowanie
Testowany monitor AOC D2769Vh jest ciekawą propozycją dla osób szukających niewielkiego rozwiązania 3D dla domu. Monitor pozwoli nacieszyć się nam obrazem 3D zwłaszcza w filmach. Dobra jakość wyświetlanego obrazu oraz szerokie kąty to kolejne zalety konstrukcji AOC. Wykonanie również jest na najwyższym poziomie.
Niestety ale producent zastosował błyszczącą, bardzo odbijającą matrycę, co zmniejsza komfort użytkowania w dzień i to znacznie. Minusem jest też dość ubogie wyposażenie w porty video, tylko dwa HDMI i żadnego PD czy DVI, to mało. Konstrukcja AOC nie jest produktem tanim, dziwi więc też brak możliwości regulacji położenia monitora.
Ostatecznie D2769Vh mogę ocenić na cztery gwiazdki i moim zdaniem jest to wystarczająca ocena, biorąc pod uwagę również cenę produktu.