PODPOWIEDZI:

Archos 50c Oxygen - osiem rdzeni czy to ma sens?

Archos 50c Oxygen to pierwszy smartfon z ośmiordzeniowym procesorem, który pojawił się na łamach portalu videotesty. Poza potężna specyfikacją, urządzenie odznacza się dużym 5 calowym ekranem oraz nienaganną stylistyką. Przyjrzyjmy się jemu bliżej, zapraszam na recenzję.

ARCHOS 50c Oxygen

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Osiem rdzeni
  • 5 calowy panel IPS
  • Wygląd
  • Smukłość
WADY
  • Multimedia
  • Stary Android 4.2.2
  • Cena

Zanim przejdziemy do gwoździa programu, zaczniemy od opisu wyglądu. Archos 50c odznacza się bardzo smukłą obudową. Smartfon wymiarami konkuruje z najlepszymi. Najbardziej rzuca się w oczy jego smukłość – mierzy zaledwie 7,64 mm, co w przy ekranie 5 calowym wypada znakomicie. Sama bryła smartfona jednak nie zachwyca. Tył wykonany jest w całości z plastiku. W dotyku dość cierpki, sprawia wrażenie nagumionego. Patent znany z wielu smartfonów. Podobać się może front urządzenia. Ogromny 5 calowy panel wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 1280x720 pix- praktycznie w całości wypełnia cały przód. Na dole ujrzymy tylko logo producenta a raczej jego nazwę. Smartfon waży zaledwie 140 gram, więc nie jest to dużo, zważywszy jeżeli zobaczymy jego gabaryty.

Zestawienia czołowych smartfonów >>>

archos 5c oxygen

Smartfon jest dość niezwykły z jednego powodu. Jego serce do ośmiordzeniowy procesor firmy MediaTek MT6582 o taktowaniu 1,7 Ghz. Do tego mamy do dyspozycji dość wydajny procesor graficzny Mali 450 MP wraz z 1GB pamięci operacyjnej RAM. Jak to sprawdza się w praktyce? Dość dobrze, co prawda wydajnościowo zostaje w tyle za najnowszymi czterordzeniowymi Snapdragonami 800, ale już bez problemu dorównuje poprzednikom. Wszystkie testowane aplikacje, gry działają bez zarzutu. Nie odczułem jednak różnicy w samym działaniu systemu. Wszystko działa poprawnie. Procesory nie grzeją się też przeraźliwie, przy dłuższym działaniu, Archos 50c był zaledwie lekko ciepły. W benchamrku Antutu smartfon osiągnął wynik przekraczający 22 tys pkt, co plasuje go w pierwszej 15 najwydajniejszych smartfonów świata. Jak wytrzymuje to bateria o pojemności 2000 mAh? Dość średnio, jednak wystarczy nam prądu od świtu do zmierzchu przy naprawdę ostrym korzystaniu. Jedyny problem jaki zauważyłem to częste wysypywanie się aplikacji. Zdarza się do dość nagminnie, trudno powiedzieć czy jest to spowodowane systemem, czy brakiem wsparcia dla tego typu procesorów.

archos 5c oxygen

archos 5c oxygen

Nie zachwyciły mnie za to multimedia. Aparat posiada matrycę 8 mpix z sensorem BSI (BackSide Illumination). Dzięki takim rozwiązaniom, aparat lepiej radzi sobie lepiej w zaciemnionych miejscach lub wręcz nocą. W praktyce to wychodzi dość sprawnie, jednak moim zdaniem aparatowi brakuje szczegółowości, przy obiektach znacznie oddalonych. Szczególnie widać to przy krajobrazach. Na plus na pewno można zaliczyć autofocus, która łapie ostrość dość sprawnie. Na froncie dostępna jest jeszcze 2 mpix kamera. Muzyka natomiast to największy minus Archosa 50c. Tylny głośnik gra przeciętnie, praktycznie brakuje mu wysokich jak i niskich tonów. Podobnie jest na słuchawkach, nie ogłuchniemy, ale przyjemność z tego żadna. Do dyspozycji mamy 8 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia do 64 GB kartą SD.

Opłacalność zakupu smartfona z Chin - Zobacz naszą analizę! >>>

archos 5c oxygen

System operacyjny zainstalowany w Archosie 50c Oxygen to Android w wersji 4.2.2 Jelly Bean. Nie uświadczymy tu praktycznie żadnej nakładki producenta. Producent dodał tylko dwie swoje aplikacje – „Archos Muzyka” oraz „Archos Video”. Jest to oprogramowanie do obsługi muzyki oraz filmów. Dodatkowo mamy możliwość posłuchania radia, dostępny jest również menadżer plików. Mam również trzy przeglądarki – Opere, Chroma oraz tzw. Stockową, każdy znajdzie coś dla siebie. Łączność smartfona zapewnia możliwość instalacji dwóch kart SIM w paśmie HSPA +, więc Aero 2 będzie działało bez problemu. Oczywiście mamy podstawy – Wi-FI, Bluetooth oraz GPS. Zabrakło natomiast modułu NFC, który powoli robi się standardem w smartfonach, z tej najniższej półki.

archos 5c oxygen

Podsumowując. Archos 50c Oxygen na pewno nie jest przeciętniakiem. Nie odczujemy jednak wielkiej różnicy z przesiadki z 4 rdzeni na 8. Być może wiele aplikacji nie jest jeszcze przystosowana do obsługi podobnych technologii. Archos pozostawił na mnie dobre wrażenie. Boli trochę kwota, która przyjdzie nam zapłacić za smartfona, ponad 1000 zł to dość sporo i w tej półce już możemy wybierać coś z produktów renomowanych producentów. Ocena jednak 4, ponieważ nie dopatrzyłem się większych uchybień.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Archos 50c Oxygen - osiem rdzeni czy to ma sens?