PODPOWIEDZI:

Samsung ST550 [TEST]

Samsung ST550 to jeden z dwóch pierwszych aparatów kompaktowych wyposażonych w dwa ekrany LCD: 3,5-calowy, panoramiczny i dotykowy z tyłu obudowy oraz 1,5-calowy umieszczony obok obiektywu i mający przede wszystkim funkcje informacyjne.

Samsung ST-550

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • dwa wyświetlacze LCD, w tym tylny dotykowy
  • szerokokątny obiektyw ze stabilizacją optyczną
  • nagrywanie filmów w rozdzielczości HD
  • bardzo dobrze opracowane menu
WADY
  • niewygodna w obsłudze dźwignia zoomu

Charakterystyki tego sprzedawanego od września 2009 roku modelu dopełnią informacje o szerokokątnym obiektywie 27 mm, podwójnej stabilizacji obrazu (w tym optycznej), możliwości sterowania odtwarzaniem za pomocą przechylania urządzenia, opcji rejestracji filmów w HD i możliwości podłączenia do gniazda HDMI w telewizorze.

Samsung ST550

W skład zestawu z ST550 wchodzą akumulator, pasek na nadgarstek, płyta CD z oprogramowaniem Intelli Studio i szczegółowym podręcznikiem użytkownika, ładowarka z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym oraz kabel A/V, a także skrócona instrukcja obsługi. W tym komplecie brakuje niestety przejściówki i kabla HDMI.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Matryca Samsunga ST550 to sensor CCD o fizycznej wielkości 1/2,33 cala, efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela i czułości regulowanej w przedziale od 80 do 3200 ISO. Optyka aparatu to obiektyw Schneider Kreuznach z możliwością zmiany ogniskowej w przedziale od 27 do 124 mm (4,6-krotny zoom optyczny; odpowiednik dla filmu małoobrazkowego) przy otworze względnym z zakresu f/3.5–5.9. Normalny tryb fotografowania zapewnia ostry obraz w odległości 80 cm, w trybie makro dystans ten ulega redukcji do pięciu centymetrów, natomiast w supermakro – do zaledwie trzech centymetrów. Czas otwarcia migawki można zmieniać w przedziale od 1/2000 s do 8 s.

Aparat potrafi zapisywać zdjęcia tylko w postaci plików JPEG. Do dyspozycji jest osiem różnych rozdzielczości (największa to 4000 x 3000 pikseli) i trzy stosunki boków kadru (4:3, 3:2 i 16:9). Rejestracja klipów wideo jest możliwa w jednej z trzech rozdzielczości (w tym HD): 1280 x 720, 640 x 480 i 320 x 240. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby zapisu – 30 i 15 klatek na sekundę – a przy najmniejszej wielkości wideo także 60 klatek. Zapisywanie filmu można przerywać bez konieczności tworzenia nowych plików, a rejestracja ruchomego obrazu nie wyklucza możliwości zoomowania. Użytkownik decyduje także o tym, czy wraz z obrazem będzie zapisywany dźwięk. Wszystkie pliki są przechowywane w wewnętrznej pamięci aparatu o rozmiarze 55 MB lub na kartach microSD (gwarantowane jest działanie kart o pojemności do 4 GB włącznie).

Samsung ST550

Aparat należy do grupy nieco masywniej zbudowanych płaskich kompaktów (wymiary 99,8 x 59,8 x 18,6 mm; masa 166 g bez baterii i karty pamięci), ale zabranie go ze sobą nie nastręcza żadnych problemów. Elegancka obudowa została wykonana w kolorze grafitowym z akcentami w jednej z czterech barw: czarnej, złotej, pomarańczowej i purpurowej.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Samsung ST550 jest jednym z dwóch pierwszych aparatów kompaktowych wyposażonych w dwa wyświetlacze LCD (drugi to bliźniaczy model ST500) i to decyduje o jego wyjątkowości. Tylna ścianka jest wypełniona przez trzyipółcalowy, panoramiczny ekran dotykowy o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, który niemalże w 100% pełni także rolę sterującą (jest tylko jeden przycisk – do włączania trybu odtwarzania). Poza tym mamy jeszcze włącznik, spust migawki i niespecjalnie wygodną dźwignię zoomu, pracuje ona bowiem w płaszczyźnie pionowej.

Samsung ST550

Aparat na wydane dotykiem komendy reaguje dźwiękiem i wibracją, ale dotyk (wraz z wykonywaniem różnych gestów na ekranie) nie jest jedyną metodą sterowania urządzeniem. ST550 jest bowiem wyposażony w nowy tryb sterowania, który polega na przechylaniu aparatu bądź wykonywaniu nim określonego ruchu (tzw. Smart Gesture). Wbudowany czujnik pozwala np. na obracanie i usuwanie zdjęć bez dotykania ekranu. Drugi – umieszczony obok obiektywu – wyświetlacz ma przekątną półtora cala i rozdzielczość 61 tys. punktów. Ta absolutna nowość pozwala na bezproblemowe wykonywanie portretów grupowych z samowyzwalaczem, zabawianie dzieci podczas robienia zdjęcia poprzez wyświetlanie prostych animacji oraz informowanie o aktualnych nastawach aparatu (np. włączenie makro czy lampy błyskowej).

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Samsung ST550

Projektując model ST550 producent nie przewidział niemalże żadnych funkcji przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wyjątkiem jest możliwość ręcznej regulacji balansu bieli na podstawie wzorca. Reszta mechanizmów aparatu ukierunkowana jest na mniejszą lub większą automatyzację procesu fotografowania. Początkujących fotoamatorów ucieszy obecność 13 programów tematycznych, funkcji wykrywania i rejestrowania twarzy, detekcji uśmiechu i mrugnięć czy tryb upiększania (rozjaśnia zdjęcie, poprawia odcień skóry i usuwa niedoskonałości cery). Przy kontrastowym oświetleniu sprawdzi się funkcja kompensacji podświetlenia, ułatwieniem jest możliwość wskazania palcem na ekranie obiektu na który ma być ustawiona ostrość oraz możliwość włączenia autofokusa śledzącego dany motyw, przy dłuższych ogniskowych i przy słabszym oświetleniu pomocą będzie podwójna (optyczna i cyfrowa) stabilizacja obrazu, a udogodnieniem przy pracy z samowyzwalaczem uruchamianie go w trybie wykrywania ruchu. Całkowicie automatyczny tryb nosi nazwę Smart Auto i zapewnia dobór optymalnego programu (spośród kilkunastu dostępnych) w zależności od warunków oświetleniowych i fotografowanego obiektu.

W ST550 nie zabrakło też innych charakterystycznych dla aparatów Samsunga elementów. Znajdziemy w nim bowiem funkcję Smart Album (ułatwia wyszukiwanie konkretnych zdjęć na podstawie daty, rodzaju pliku i kolorystyki), kosz (folder w pamięci wewnętrznej aparatu przechowuje usunięte zdjęcia na wypadek gdyby użytkownik zmienił zdanie po ich skasowaniu) oraz tryb wskaźnika ramki (ustalamy kadr, a następnie osoba rejestrująca fotografię musi przed wyzwoleniem spustu migawki wyrównać przezroczyste wskaźniki wyświetlane na bokach ekranu z obrazem rzeczywistym). Użytkownik ma też możliwość regulacji ostrości, kontrastu i nasycenia obrazu, a także w sposób najbardziej dla siebie dogodny może naładować akumulator (ładowarka sieciowa ma po prostu gniazdo USB, co pozwala na podłączanie się tym samym przewodem i do komputera, i do ładowarki).

Samsung ST550 jest niewątpliwie wyróżniającym się modelem. Choć nie oferuje zaawansowanych funkcji, to pomocniczy wyświetlacz – choć może się wydawać zbędnym gadżetem – czyni pracę z aparatem bardziej wygodną, a szerokokątny obiektyw ze stabilizacją, panoramiczny ekran dotykowy na tylnym panelu oraz funkcje wspomagające wykonanie poprawnych zdjęć – choćby kompensacja podświetlenia – stanowią o tym, że jest to wartościowe urządzenie.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus