PODPOWIEDZI:

LG Q6 z ekranem FullVision - Nowe Proporcje na Rynku

Wielu z Was swoją decyzję zakupową uzależnia od wyglądu produktu. Nie inaczej jest pewnie w przypadku smartfonów. Oglądamy, decydujemy, kupujemy. W smartfonach - obok obudowy i niewidocznych podzespołów - jest ekran, który jest bardzo ważnym elementem urządzenia

LG Q6

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykorzystanie frontowej przestrzeni
  • Mniejsze ramki
  • Większa powierzchnia robocza
WADY
  • Nie wszystkie aplikacje wspierają proporcje 18:9

Wyświetlacz w LG Q6

Im więcej tym lepiej; w każdej mojej recenzji zwracam uwagę na ramki smartfonów. Zazwyczaj są one za duże - a to sporo ich na dole, a to u góry. Producenci na przestrzeni ostatnich lat próbują zniwelować optycznie krawędzie i stosują na przykład szkło 2,5D, które w gładki, bezinwazyjny sposób przechodzi w stronę obudowy.

W LG Q6 jest to rozwiązane zupełnie inaczej - 78% powierzchni całego ekranu wypełnia wyświetlacz.Ramki zniwelowano do minimum nie tylko przy dłuższych krawędziach, ale i krótszych. Co to powoduje? Przede wszystkim dzięki temu urządzenie jest małe. Optycznie smartfon może śmiało konkurować ze smartfonami z ekranami 5,2-5 cali. Łatwo mieści się w nawet mniejszych rozmiarów dłoni. Bez problemu możemy korzystać z telefonu jedną ręką.

LG G6 przód

Ważną rzeczą przy tego typu ekranach jest również usunięcie fizycznych klawiszy,  które zazwyczaj znajdują się na froncie. Dzięki temu telefon nie traci nic ze swoich proporcji, a przy tak stosunkowo długim ekranie dodatkowe przyciski dotykowe zupełnie nie przeszkadzają w działaniu. Osobiście od wielu lat jestem zwolennikiem właśnie takiego rozwiązania - tym bardziej, że w razie potrzeby owe przyciski zupełnie znikają, robiąc miejsce dodatkowej treści.

LG G6 - porównanie z innym telefonem

FULLVISION - CO OFERUJE TO ROZWIĄZANIE?

No właśnie - treść. Wiecie, że proporcje ekranu 18:9 zostały wykorzystane po raz pierwszy w latach 50-tych ubiegłego wieku? Proporcje te bardzo lubił stosować w swoich produkcjach Alfred Hitchcock. Nie zyskały one jednak popularności z racji trudności konwersji materiału z taśm 35 mm. Przez ostanie lata rządziły proporcje 16:9, zastępując kwadratowe 4:3. Dziś wszystko robi za nas elektronika, nie inaczej sprawa się ma w panelach FullVision od LG.

System Android doskonale poradził sobie z nowym typem ekranu. Frajdę sprawia nam przeglądanie internetu, kupowanie w sklepach czy po prostu zwykle przeglądanie socialmediów. Ekran jest dłuższy, przez co w stosunku do tradycyjnego ekranu więcej widzimy. W przypadku filmów, ekran jest skalowany do odpowiednich rozmiarów. Co prawda jest lekko przycięty, jednak nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze. Szkoda, że jeszcze nie wszystkie aplikacje wspierają tego typu proporcje.

LG G6 - przód

SZEROKI EKRAN - LEPSZA IMMERSJA W GRACH 

Najlepiej takie ekrany wykorzystywane są w grach - podobnie jak ma to miejsce przy okazji grania na konsolach na tradycyjnym telewizorze lub na wielu monitorach. Szeroki ekran wspomaga doznania płynące z gry. Dokładnie pokazywałem to przy okazji recenzji LG Q6 i G6 dla portalu videotesty. Z czysto technicznych zagadnień - czasami gra samodzielnie zmieni proporcje i rozdzielczość, czasami trzeba ją wesprzeć przy pomocy zdefiniowanego klawisza i ustawienia proporcji ręcznie.

A co Wy myślicie - czy ekrany Full Vision mają przyszłość? Ja zasadniczo nie obraziłbym się, gdyby taki standard był dostępny, i to nie tylko przy okazji korzystania ze smartfona.

ocena

blog comments powered by Disqus
LG Q6 z ekranem FullVision - Nowe Proporcje na Rynku