PODPOWIEDZI:

Sony Xperia XZ1 - Sony Podnosi Się z Kolan?

Xperia XZ1 to kolejna ewolucja serii… no właśnie jakiej? Z? X? XZ? Chyba dochodzimy do pewnego kresu serii. My jako użytkownicy to widzimy i chyba Sony również, ponieważ coraz częściej mówi się, że takich Xperii już nie będzie. Może tak się jednak wydarzyć, że nowe będzie wrogiem dobrego. Xperia XZ1 jest dobrym smartfonem, nie mamy ku temu żadnych wątpliwości. Zapraszam na test

Sony Xperia XZ1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Szybkość działania
  • Aparat 19 mpix
  • Innowacyjny Kreator 3D
  • Wyświetlacz
  • Nowy Android Oreo
WADY
  • Design

Wygląd

Na wstępie zacząłem mówić już trochę o znanym nam już wyglądzie i wykonaniu, zacznijmy od tego w takim razie, aby mieć z głowy. Wygląd Xperii XZ1 jest chyba najbardziej nudny, pospolity ze wszystkich smartfonów aktualnie produkowanych. Nie chce już się czepiać, że Xperia maramki jak w starym telewizorze, ale trzeba o tym wspomnieć i pokazać.

sony xperia xz1

Bryła jednak i materiały, z których został wykonany smartfon, to już pierwsza liga. Aluminiowa bryła zaokrąglona na krawędziach dobrze się sprawdza na co dzień. Widać też spory ascetyzm w samej formie. W wersji czarnej front niemal zlewa się z tyłem. Ledwo widoczny napis Xperia, żadnych odznaczających się elementów – no może poza aparatem, który minimalnie wystaje ponad bryłę. Sporo też się dzieje na krawędziach. Na prawej stronie mamy klawisze do regulacji głośności oraz czytnik linii papilarnych, połączony razem z przyciskiem odblokowania. Co ciekawe trzeba go przycisnąć aby odblokować urządzenie, nie wystarczy tylko przyłożenie palca jak ma to miejsce w innych smartfonach. Wbrew pozorom jest to dość naturalne i wygodne rozwiązanie.

xperia xz1

Po lewej stronie znalazła się tacka na kartę SIM oraz microSD. Krótsza, dolna krawędź to miejsce na USB-C i mikrofon, na górnej zaś znajdziemy wejście na słuchawki oraz wydaje się że również mikrofon, być może redukcyjny. Rażą mnie natomiast zaszyte anteny w obudowie, a już najbardziej ta kreska umieszczona nad LEDem. Nie wygląda to ładnie.

Całość jednak wygląda przystępnie i nawet mi się podoba, oczywiście pomijając fakt, że podobne Xperie widziałem już wielokrotnie. Dobrze wykonana z materiałami premium. Poziom jest wysoki.

Specyfikacja

Sony Xperia XZ1 posiada najwydajniejszy obecnie, ośmiordzeniowy procesor Qualcomma Snapdragon 835. Dodatkwo smartfon posiada aż 4 GB pamięci RAM. Taki zestaw jest mega wydajny i zasadniczo nie mamy z tym telefonem żadnych problemów. Czy to w grach czy w zwyczajnym codziennym korzystaniu. Wszystko działa sprawnie, szybko, bez zbędnej zwłoki, ale czy mogłoby być inaczej?

Sony Xperia XZ1

Trzeba również powiedzieć o samym ekranie. Mamy tutaj do dyspozycji wyświetlacz o przekątnej 5,2 cala – czyli nie najwięcej. Dziś modne ekrany raczej mają powyżej 5,5 cala. Nie jest to oczywiście wada i powiem Wam, że ten ekran w XZ1 jest fantastyczny. Kolory idealnie odzwierciedlone, ale przy tą są bardzo ciepłe, miłe na oka. W ustawieniach mamy możliwość dopasowania kolorów w trzech trybach. Domyślnie jest ten standardowy, ale mamy też i tryb super żywych kolorów i profesjonalny, gdzie możemy samodzielnie dopasować jak ma wyglądać ekran. Tak czy inaczej jest bardzo dobrze, dotyk również działa perfekcyjnie. Moim zdaniem jest to najlepszy panel jaki dotąd wyprodukowało Sony, a jeżeli interesowaliście się ich produktami już wcześniej, to wiecie, że nie zawsze w tym aspekcie było różowo.

Multimedia

Dochodzimy do ciekawszych rzeczy – czyli aparatu. Xperia XZ1 nie poszła za dzisiejszymi trendami i zastosowała jeden obiektyw, a nie dwa. Mam wrażenie, że po wielu, powiedzmy sobie szczerze, poprzednich niedociągnięciach w poprzednich modelach i tutaj mamy wyraźny może nie tyle postęp, ile doprowadzenie tematu do końca. Skoro tak mówię, to znaczy, że mamy do dyspozycji naprawdę świetną optykę o rozdzielczości 19 mpx. Zdjęcia wypadają wzorowo, przede wszystkim nie ma problemu z autofocusem. Po prostu naciskamy i już, bez zbędnej zwłoki, tak jak to było kiedyś.

Przykładowe zdjęcia wykonane Xperią XZ1:

Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1
Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1

Szczególnie nieźle wyglądają zdjęcia nocne, wiadomo jest sporo kaszy, ale warunki w jakich robiłem też były dalekie od ideału. Ciekawą opcją jest również ciągły autofocus, który śledzi obiekt w trakcie robieniu zdjęć. Nagrywanie filmów też Xperii wychodzi znakomicie, teraz przełączamy się miedzy trybami w jednym miejscu. Oczywiście możemy nagrywać w 4k ale i przy 60 klatkach FullHD. Nie zabrakło również opcji super slow motion gdzie w rozdzielczości HD można nagrać materiał przy 960 klatkach. Tę opcje mogliśmy już jednak zobaczyć przy okazji recenzji Xperii XZ Premium. Nie można również zapomnieć o pięcioosiowej stabilizacji, która też działa i spełnia swoją role.

Skoro już jesteśmy przy multimediach usłyszmy jak gra Xperia. Smartfon posiada dwa głośniki stereo umieszczone na froncie. Moim zdaniem jest to całkiem udane miejsce na tego typu sprzęt. Sam dźwięk nie zachwyca, jest co prawda głośny, ale czasami pojawiają się przestery i zaczyna być drażniący. Oczywiście na słuchawkach jest ok, jak to w Xperii, wszyscy użytkownicy którzy preferują ten rodzaj słuchania muzyki raczej się nie zawiodą

System

Odkrywamy kolejne ciekawe opcje. Xperia XZ1, jako jeden z niewielu smartfonów na rynku ma już Androida Oreo. Działają wszystkie opcje nowego systemu. Od rozwijającego menu przy aplikacjach, po dzielenie ekranu. Nakładka jest spójna, prosta w obsłudze, intuicyjna i piekielnie szybka. Trudno powiedzieć czym to jest spowodowane, nowym systemem? Specyfikacją? Czy optymalizacją? W każdym razie fajnie się z niej korzysta. Są znajome aplikacje jak w poprzednich modelach, ale my się skupimy na tej , której nie mają inni – czyli Kreator 3D.

Technologia przyszłości? Troche tak, trochę to Sience Fiction, trochę to straszne. Takie odniosłem ważenie. Mi się podoba, chociaż nie miałem zastosowania tej opcji podczas testów. Ani nie ustawiłem sobie avatara, ani nie zaimplementowałem do gry. Po prostu utworzyłem swój model twarzy. Bardzo dokładny trzeba przyznać. Wielu osobom nie podobało się to że nie można tego zrobić samemu – no fakt, ale ile tych swoich skanów chcecie robić - co chwile? Wystarczy raz. Raczej niż rzeźbienie facjaty oprogramowanie przydaje się do różnego rodzaju skanów przedmiotów. Tym bardziej że możemy to potem wysłać do swojej drukarki 3D – szkoda że takiej nie mam i nie mogłem tej funkcji sprawdzić. Co prawda aby używać kreator potrzebujemy dobrze oświetlone miejsce, nie zawsze tez się uda zrobić perfekcyjny skan za pierwszym razem, ale powiedzmy sobie szczerze nie potrzebujemy do tego żadnej wiedzy czy też dodatkowych urządzeń – wystarczy smartfon. Moim zdaniem opcja z przyszłością, niewątpliwie najciekawsza w smartfonach z tego roku.

Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1
Sony Xperia XZ1Sony Xperia XZ1

Wracając jeszcze na chwilę do samego systemu to Sony dołożyło kilka ciekawych aplikacji. Zaczęło mi się podobać Xperia Lounge, która proponuje rozsądne rzeczy do zainstalowania, ale i także nieoczekiwane gifty np. do zainstalowanych gier. Całkiem spoko jest również asystent telefonu gdzie mamy dostępne wszystkie najważniejsze funkcje systemu i personalizacji.

Bateria

W przypadku baterii zawsze wchodzimy na niepewny grunt. Zazwyczaj co innego mówią producenci, co innego wychodzi w praktyce, dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku branży motoryzacyjnej odnoście spalania. W fabryce zawsze pali mniej, co innego na ulicach. Xperia XZ1 posiada baterię o pojemności 2700 mAh. Osobiście działała mi około od rana do wieczora, raczej następny dzień bez ładowarki byłby ryzykowny. Jeżeli nie korzystałem ze smartfona dwa dni, bateria zeszła tylko o kilka procent, więc zarządzanie energią jest wzorowe. Mamy możliwość szybkiego ładowania, mamy tez opcję UltraStamina, gdzie nasz telefon może, okrojony o prawie wszystkie opcje, działać nawet tydzień. Jest dobrze.

Zasadniczo na koniec pora również powiedzieć o samych ciekawostkach. Xperia oczywiście posiada normę IP68, czyli jest w jakiś sposób wodoodporna lub bardziej wodoszczelna. Co ciekawe posiada LTE Cat 16 która obsługuje gigabitową prędkość – niestety nie do sprawdzenia w Polsce, ale myślę że już niedługo, jednak nie za życia tego telefonu. Łączność na zewnątrz zapewnia również Bluetooth 5.0, nie zabrakło i NFC. Jednym słowem ta Xperia ma wszystko.

Podsumowując

Xperia XZ1 to smartfon kompletny, zarzucić jej tylko możemy dość archaiczny wygląd, nie jest to jednak wada tylko moja subiektywna opinia. Smartfon ma wszystko co potrzebne. Świetny aparat, topową specyfikację, innowacyjne funkcje. Może śmiało konkurować z najlepszymi smartfonami na rynkuMoja ocena to 4,5.

blog comments powered by Disqus
Sony Xperia XZ1 - Sony Podnosi Się z Kolan?