PODPOWIEDZI:

Test Komputera za 3800 zł! GTX 1060 oraz I3-8100 #PCChallenge 5. edycja

W ostatnich czasach ceny podzespołów komputerowych lubiły nas bardzo niemile zaskoczyć. Zestaw złożony w jeden dzień kosztował około 3000zł, a w drugi jego cena mogła wynosić nawet 200 czy 300zł więcej. Zestaw, który za chwilę zobaczycie jeszcze niedawno kosztował 3590zł, a na dzień dzisiejszy szukając najtańszych części jestesmy w stanie kupić go za około 3850zł. Zapraszam Was do recenzji zestawu komputerowego dla zwycięzcy piątej edycji PC Challenge, który w środku skrywa monstrum jakim jest Asus Strix 1060 w wersji 6GB.

Asus GTX 1060 6GB GDDR5 192BIT DVI/HDMI/DP

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajność
  • OC
  • Temperatury
WADY
  • Kultura pracy wentylatorów w obudowie

Specyfikacja jednostki

Sercem naszego komputera będzie 4-rdzeniowy i 4-wątkowy procesor I3-8100o taktowaniu3,6GHz, który w swoim przedziale cenowym idealnie nadaje się do gier i nie tylko.

Jednostka Intela będzie osadzona na płycie głównej od Asusa, a mianowicie na modelu Asus Prime Z370-P. Połączenie srebrnego, szarego oraz czarnego koloru bardzo ładnie prezentuje się w naszej obudowie, a sama ATX’owa płyta oferuje sporo jak na budżetową wersję. Za 499 zł otrzymujemy slot na 4 pamięci RAM aż do 4000MHz oraz dwa sloty na dyski M2. Oprócz tego tylny port oferuje nam 4x USB 3.1, 2x USB 2.0, złącze PS2, DVI-D, HDMI, wejście LAN oraz oczywiście zestaw audio.

Aktualna cena płyty głównej Asus Prime Z370-P >>>

Komputer za 3800 zł Widok Obudowy z komponentów

Za chłodzenie procesora odpowiedzialny będzie tani zestaw SilentiumPC Spartan 3. Czy chłodzenie za ledwo 60 zł da radę schłodzić nasz procesor? Wkrótce się o tym przekonamy.

Jeśli chodzi o RAM to wybór ze względu na zawirowania z cenami i dostępnością był bardzo trudny. Ostatecznie w tym budżecie wybraliśmy dwie kości po 4GB każda od Goodrama, a mianowicie model Goodram Iridiumo taktowaniu2400MHz.

Pamięci RAM i Cooler w PC za 3800 zł

Najważniejszą i najdroższą zarazem częścią w tym zestawie będzie definitywnie karta graficzna. Monstrum jakim jest Asus Strix 1060 w wersji 6GB w teorii nie powinien istnieć, gdyż według wielu, chłodzenie STRIX w karcie o średniej mocy to overkill i po prostu za dużo kosztuje. Jednak jak widać karta istnieje i ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze - o czym przekonamy się wkrótce.

Aktualna Cena karty graficznej Asus Strix 1060 6GB >>>

Karta graficzna Asus Strix

Za zasilanie tych wszystkich części będzie odpowiedzialny semi modularny zasilacz SPC Vero M2, dzięki czemu będziemy mieć o wiele mniejszy bałagan z kablami, a jeśli chodzi o dysk to wybór padł na aktualnie dostępny WD Blue o pojemności 1TB. Całość siedzi w obudowie SPC Regnum RG2, która jest bardzo ciekawą obudową w tym przedziale cenowym, jednak wentylatory w obudowie są głośne i polecam je od razu zmienić. Sama obudowa daje nam 2 porty USB 3.1, czytnik kart SD oraz microSD jak i wejście na słuchawki i mikrofon.

Wydajność w grach

Przechodzimy od razu do wydajności w grach, a potem porozmawiamy sobie o kulturze pracy i wszelkich innych ważnych aspektach.

Wiedźmin 3 pozwolił nam grać nawet na ustawieniach ultra wraz z presetem wysokim na post procesach, co jest wynikiem fenomenalnym. W miejscu typowo graficznym, gdzie zużycie naszej karty sięga 100% uzyskujemy średnio 55 klatek na sekundę. Sprawa zmienia się w Novigradzie, gdzie nasz procesor dostaje kopa i tych klatek jest więcej, gdyż około 70 na sekundę.

Porównanie FPS przed i po OC

Następna gra w naszych testach to GTA V. Tutaj na ustawieniach bardzo wysokich i średnim ustawieniem postprocesorów jesteśmy w stanie w mieście wygenerować ponad 65 klatek na sekundę, a wyjazd poza miasto daje nam możliwość rozkoszowania się piękna grafiką przy ponad 75 klatkach.

Trzecia gra z kolei to Battlefield 1. Preset ultra przy 1080p bez problemu zawsze utrzymuje ponad 60 klatek na sekundę. W trybie dominacji tych klatek średnio będziemy mieć około 70.

Zestawienia kart graficznych >>>

Przechodzimy do DOOM’a z 2016 roku, który na najwyższych możliwych ustawieniach w Vulkanie oferuje nam rozgrywkę na poziomie od 90 do ponad 170 klatek na sekundę. Jeśli ktoś z Was ma monitor 144Hz to bez problemu w pełni wykorzysta jego potencjał w tego typu grach.

Porty i tył Komputera 3800 zł

PUBG nadal robi wielkie wrażenie, a ilość ludzi grających w ten tytuł zapiera dech w piersiach, więc nie mogliśmy przejść obok tej gry obojętnie. Mapa pustynna na ustawieniach ultra pozwala nam cieszyć się rozgrywką w około 60 klatkach na sekundę i nigdy nie spadną one poniżej 50.

CS:GO to istny fenomen, a nasz komputer bez jakiegokolwiek zająknięcia pozwala nam grać w ponad 120 fps. Trzeba wspomnieć przy tym, że nasza karta jest używana z ledwo 20% poborem mocy, więc jest cicho, chłodno i wydajnie.

Jak sami widzicie taki zestaw podzespołów pozwala nam grać w każdą najnowszą produkcję AAA z ustawieniami ultra i to utrzymując stabilny klatkaż na poziomie ponad 60. Jednak komputer ten posiada ukryty potencjał, ponieważ nasza karta nie posiada fabrycznego OC.

Nazwa gryŚredni FPS1% Min FPSUstawienia (1080p)
Wiedźmin 36249Preset Ultra
GTA V7044Bardzo Wysokie
Battlefield 16052Preset Ultra
DOOM14892Preset Ultra OpenGL
PUBG6051Preset Ultra
CS:GO120105Najniższe

Kultura pracy, temperatura i potencjał OC

Po podkręceniu karty graficznej o ponad 200 MHz na zegarze i 450 MHz na pamięci jesteśmy w stanie z gier otrzymać ponad 15% klatek więcej. Jest to wynik bardzo dobry tym bardziej, że po OC kultura pracy praktycznie się nie zmienia i dalej mamy stałe 60 stopni przy 44% użyciu wentylatorów. Za taki wynik trzeba Asusa pochwalić i aż dziwne, że nie oferują tej karty z większymi taktowaniami prosto z pudełka, gdyż wiele ludzi po prostu nie korzysta z jej ukrytych możliwości dobrego OC.

Rankingi najlepszych procesorów >>>

W przypadku kultury pracy jest znośnie. niestety główny hałas nie wydobywa się z karty graficznej czy pracy chłodzenia procesora, a z samej obudowy, a dokładniej mówiąc z wentylatorów w niej zamontowanych. Nawet w spoczynku komputer generuje około 39,5 decybeli głośności, a po OC podczas grania w Wiedźmina poziom głośności w decybelach wynosi około 40,5.

Stress Test OC w komputerze z PC Challenge

Podsumowanie

Za kwotę 3800 zł jesteśmy w stanie złożyć komputer, który pozwoli nam w każdej produkcji cieszyć się jej maksymalną jakością pod względem graficznym. Jeśli szukasz aktualnie komputera stricte do gier i chcesz mieć płynne 60 klatek na sekundę przy dobrych ustawieniach to jest to sprzęt dla Ciebie, jednak weź pod uwagę to, że karty graficzne nadal są w absurdalnej cenie, a za parę tygodni wychodzą nowe procesory Ryzen, które mogą zmienić sens kupowania tej jednostki. Moja porada jest taka, by poczekać jeszcze ten miesiąc zanim zdecydujesz się kupić ten zestaw, chociaż jak sam widzisz bez problemu daje radę w każdej grze, a jego kultura pracy jak i jakość wykonania podzespołów stoi na nawet wysokim poziomie.

Jeśli już zdecydowałbym się na zakup takiego zestawu to obowiązkowo dorzuciłbym dysk SSD na system, gdyż zdecydowanie polepszy i przyśpieszy to codzienną pracę na komputerze. Gdybym jednak miał jeszcze 300zł więcej na komputer to zamiast i3-8100 wziąłbym i5-8400, który będzie procesorem na lata.

blog comments powered by Disqus
Test Komputera za 3800 zł! GTX 1060 oraz I3-8100 #PCChallenge 5. edycja