PODPOWIEDZI:

Test Beko ATP8100 - Prostego oczyszczacza powietrza

Dobry oczyszczacz powietrza charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednim filtrem HEPA, który wyłapie najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia. Beko spełnia ten warunek, posiadając przy tym zdecydowaną stylistykę.

Beko ATP8100

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
  • Filtry wysokiej jakości
  • Prostota użytkowania
  • Funkcjonalność
WADY
  • Brak kółek do transportu

Oczyszczacze powietrza wzięły rynek szturmem, bo wiele osób poprzez media dowiedziało się o tym, że zanieczyszczenia lotne potrafią mieć potężny wpływ na jakość życia, a przede wszystkim zdrowia. Walka ze smogiem przeszła więc do naszych mieszkań, jednak dała też życie wielu sprzętom AGD, mniej i bardziej udanym. W tym materiale mieliśmy okazję sprawdzić zdecydowanie ten drugi typ.

Test Beko ATP8100 - jakość wykonania i stylistyka

Beko ATP8100 z pewnością nie będzie pasowało do każdego pomieszczenia, i wiem, Ameryki tym stwierdzeniem nie odkrywam. Jest jednak lekka różnica w barwie plastików pomiędzy frontem, a resztą konstrukcji. Brąz zastosowany z przodu wpada w pewien połysk i złoto, podczas gdy reszta obudowy już tego efektu nie podziela.

Beko ATP8100 - front

Jeżeli chodzi o panel kontrolny, to ten wykonano na wysoki połysk i prezentuje się bardzo dobrze. Srebrne przełączniki, również plastikowe, są łatwe w użyciu i nie chyboczą się pod naciskiem.

Beko ATP8100 - panel kontolny

Wyświetlaczowi stężenia PM 2.5 także nie mam nic do zarzucenia, kąty może nie są powalające, ale za reprezentację jakości powietrza odpowiada też podświetlony pas, idący przez front, więc jednym spojrzeniem można stwierdzić, jak się sprawy mają.

Beko ATP8100 - bok

Beko ATP8100 wyposażono w dwie rączki po bokach, jednak zabrakło mi kółek, które są moim zdaniem lepszym rozwiązaniem. Przetaczanie oczyszczacza z pomieszczenia do pomieszczenia bardziej do mnie przemawia niż jego przenoszenie, szczególnie przy osobach starszych, bądź drobnej postury.

Beko ATP8100 - oscylatory

Na górze Beko ATP8100 znalazły się oscylatory, które rozprowadzają powietrze po pomieszczeniu. Możemy je także zablokować w jednej pozycji, by kierowały strumień wychodzący z oczyszczacza w określoną stronę.

Beko ATP8100 - filtr hepa

W departamencie filtrów urzęduje standardowe trio, czyli HEPA, węglowy i wstępny, które góruje w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza. Dzięki nim powietrze wychodzące z oczyszczacza będzie wolne od zapachów i drobin większych niż 0,3 mikrona, więc smog i alergeny wziewne także się łapią.

Beko ATP8100 - filtr węglowy

Jeżeli chodzi o żywotność filtrów, to HEPA trzeba będzie wymienić średnio po 250 dniach, a węglowy po 500 dniach, jednak wszystko to zależy od warunków, w jakich oczyszczacz będzie pracował. O konieczności wymiany, bądź przeczyszczenia (przy wstępnym), poinformują nas diody na panelu kontrolnym. Z tego co widziałem, to producent nie przewidział żadnej blokady przy braku wymiany filtra, z czym się już spotykałem.

Beko ATP8100 - sensor PM 2.5

Sensor PM 2.5 umieszczono standardowo z tyłu, za plastikową klapką. Jego odczyty są dokładne, co z resztą zweryfikowaliśmy podczas testów. Warto jednak pamiętać, że po dłuższej przerwie w działaniu oczyszczacza sensor będzie w odczytach brał pod uwagę zanieczyszczenia, które osadziły się na nim pasywnie, więc trzeba mu dać chwilę na rozgrzanie, aby wskazanie było poprawne.

Oprócz niego na pokładzie znalazł się także sensor światła, który odpowiedzialny jest za Night Mode, w którym oczyszczacz obniża intensywność działania i przyciemna się, by nie przeszkadzać domownikom w śnie.

Test Beko ATP8100 - głośność, skuteczność i pobory prądu

W ramach naszych testów chcieliśmy zweryfikować parę danych ze specyfikacji producenta, bo spotykaliśmy się już z nadużyciami. Przy Beko ATP8100 się jednak z nimi nie starliśmy, bowiem zarówno maksymalna głośność, jak i pobór prądu, były zgodne z oficjalnymi informacjami. Weryfikację przeprowadziliśmy na wszystkich trybach, pomijając Auto i Night Mode, jako że te dwie funkcje zależne są od warunków zewnętrznych i nie da się ich jednoznacznie pomierzyć.

Beko ATP 8100 - Pobór prądu (W)

TrybPobór prądu
Silent Mode12,2 W
Turbo Mode70,1 W
High Mode44,3 W
Medium Mode37,6 W
Low Mode23,6 W
Oscylacja OFFok. -2 W

Beko ATP8100 - Głośność działania (dBA)

TrybPobór prądu
Silent Mode36,8 dBA
Turbo Mode59,1 dBA
High Mode55,1 dBA
Medium Mode52,9 dBA
Low Mode47,2 dBA
Środowisko Testowe 34 dBA

Przechodząc do skuteczności, to ta była zadowalająca jak na taki zestaw filtrów. Zarówno test kadzidłem, jak i papierosem, dowiódł, że powietrze wychodzące z oczyszczacza jest w znacznie lepszym stanie niż to, które do niego trafiło.

Beko ATP8100 - test

Sensor także wyświetlał poprawne wartości, co zweryfikowaliśmy zewnętrznym odczytem. Można więc śmiało powiedzieć że Beko ATP8100 jest dokładnym oczyszczaczem powietrza.

Test Beko ATP8100 - podsumowanie

Beko ATP8100 jest moim zdaniem udanym oczyszczaczem. Zarówno efektywność pracy, jak i jego wykonanie, stoją na przyzwoitym poziomie, choć zdecydowano się na nieszablonową stylistykę. Co do kultury pracy, to ta jest dość standardowa jak na ten pułap cenowy, więc tutaj też nie mam żadnych zarzutów. Na spory plus mogę zaliczyć prostotę użytkowania i jakość zastosowanych filtrów, bo te nie odbiegają jakością od znacznie droższych konkurentów. Jedynym moim zarzutem wobec tej konstrukcji jest brak kółek, o których wielu producentów zapomina. Można śmiało powiedzieć, że wielu użytkowników będzie chciało przestawiać oczyszczacz między pomieszczeniami, więc łatwiej byłoby go toczyć, niż nosić.

Zobacz testy innych oczyszczaczy powietrza:

Beko ATP8100 - opiniaBeko ATP8100 - ocena wydajności

Beko ATP8100 ocena

blog comments powered by Disqus
Test Beko ATP8100 - Prostego oczyszczacza powietrza
Autor: Paweł Rudy