PODPOWIEDZI:

Test Sharp UJ-GC20 - Przenośny oczyszczacz powietrza na USB

Test Sharp UJ-GC20 pokazał, że jony Plasmacluster możesz zabrać nawet do samochodu i cieszyć się ich zbawiennym działaniem. Zobacz, co potrafi mały generator na USB!

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Silna jonizacja Plasmacluster HD 25000
  • Bardzo przenośny dzięki USB
WADY
  • Wysoka cena w porównaniu do metrażu, jaki obsługuje

Przenośny oczyszczacz powietrza Sharp UJ-GC20 przeciera szlaki, otwierając kompletnie nowy rozdział w swojej branży. Nie jest to co prawda maszyna o wielkiej wydajności, co podyktowały jej rozmiary, jednak na 3 m2 potrafi sporo zdziałać.

Oprócz ciszy działania serwuje Ci także bardzo wydajny generator jonów Plasmacluster HD 25000, o których więcej możesz przeczytać w teście Sharp KI-G75EUWTe są w głównej mierze odpowiedzialne za dezaktywację wszelkich drobnoustrojów i alergenów oraz usuwanie elektryczności statycznej.

Sprawdź aktualną cenę oczyszczacza powietrza Sharp KI-G75EUW

Cena oczyszczacza powietrza Sharp UJ-GC20 w mediaexpert

Sharp UJ-GC20 - jak działa i dla kogo jest?

Działanie przenośnego oczyszczacza powietrza z generatorem jonów Plasmacluster Sharp UJ-GC20 opiera się na małym wentylatorze i filtrze PM10. Jego największym atutem jest zasilanie przez USB, bo dzięki niemu można go podpiąć pod gniazdo w samochodzie albo dowolny powerbank i używać w każdym miejscu. 

Podłączanie Sharp UJ-GC20 do powerbanka

To otwiera spore pole do popisu, bo małego Sharpa możesz ustawić sobie na biurku w pracy, potem zabrać go do auta i oczyszczać powietrze w drodze do domu by na końcu usadowić go sobie w garderobie, która kurz akumuluje dość intensywnie.

Filtr PM10 będzie skutecznie przechwytywał cząsteczki o średnicy do 10µm zawieszone w powietrzu, które są często składową smogu, powodując kaszel i inne choroby dróg oddechowych. Co prawda takich filtrów próżno szukać w rankingu oczyszczaczy powietrza, ale to jest jednak zupełnie inna kategoria produktów.

rodzaje filtrów w Sharp UJ-GC20

Oprócz tego generowane będą cały czas jony Plasmacluster i to w dużej ilości, co pozwoli na tych 3 m2 utrzymać całkiem niezłą jakość powietrza.

Klasa generatora jonówOczyszczanie powietrzaRedukcja
elektryczności statycznej
Usuwanie zapachówEfekt
nawilżonej
skóry
NamnażaniePrzyleganieZapach dymu
papierosowego
Miejscowe usuwanie
zapachów
PleśńWirusyMikrobyAlergenyPleśńWirusyZapach
potu
Zapach
wilgoci
High Density 25000 jonów/cm314 min.9 min.14 min.14 min.3 dni10 godz.2,7 min.55 min.6 godz.3 godz.20 min.
High Density 7000 jonów/cm349 min.18 min.51 min.51 min.--13 min.90 min.6 godz.3 godz.-
Testowane w pomieszczeniu25 m325 m325 m325 m320 m325 m341 m341 m3--41 m3

Jak sam widzisz, skuteczność jonów HD 25000 od Sharp jest znacznie wyższa od swoich poprzedników. Dodatkowym efektem jest nawilżenie skóry oraz walka z przyleganiem wirusów oraz pleśni. Nie chcę tu oceniać stanu utrzymania Twojego auta w środku, ale rąk na pewno nie lubisz mieć przesuszonych podczas jazdy.

Dla kogo jest Sharp UJ-GC20?

Sharp UJ-GC20 statystycznie powinien przydać się większości osób pracującej w biurach, bądź spędzającej dużo czasu za kółkiem. Odchodzę tutaj trochę od zastosowania domowego, bo tam o jakość powietrza powinien dbać stacjonarny oczyszczacz, choćby taki jak ostatnio testowany Sharp KC-A40EUW.

Sharp UJ-GC20 na biurku przy laptopie

Patrząc z perspektywy realiów naszych czasów, od 60 do nawet 95% czasu spędzamy w ciągu dnia w pomieszczeniach zamkniętych, które mają w sobie więcej zanieczyszczeń. Są to na tyle małe drobiny, że nie jesteś w stanie zobaczyć ich gołym okiem, ale one tam są i mogą Ci szkodzić.

Funkcje oczyszczacza powietrza Sharp UJ-GC20

Tak jak pisałem wcześniej, za sprawą jonów Plasmacluster Sharp UJ-GC20 usuwa elektryczność statyczną, co ogranicza ilość unoszących się w powietrzu cząsteczek kurzu, które są najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych.

Sposób działania Sharp UJ-GC20

Motyw aktywnego oczyszczania powietrza jest tutaj kluczowy, bo potrafi unieszkodliwiać drobiny o wielkości nawet 0,01 mikrona. Filtr PM10 nie ma szans na ich przejęcie, chyba że te przyczepią się do znacznie większych cząsteczek, jednak technologia Plasmacluster przenosi walkę do nich. Uszkadza błony komórkowe, zapobiegając podziałowi, szatkuje struktury białkowe alergenów i tworzy rodniki hydroksylowe na powierzchniach wirusów, kompletnie je obezwładniając.

Usuwanie elektrostatyki dzięi Sharp UJ-GC20

Jony Plasmacluster odbierają także ładunek elektryczny cząsteczkom, co pozwala im na swobodne opadnięcie na podłogę, bądź w sam wir oczyszczacza. To ważne, bo kurz osadza się także na ścianach, więc nawet po sprzątaniu podłogi odkurzaczem nie pozbywasz się go w pełni.

Kultura pracy Sharp UJ-GC20

W tej sekcji zajmiemy się kulturą pracy przenośnego oczyszczacza Sharp UJ-GC20. Jako że jest to małe urządzenie, to jego głośność w trybie Turbo nie przekracza 36 dB. W aucie praktycznie nie ma szans, żebyś skarżył się na taką wartość, chyba że należysz do grona osób z bardzo czułym słuchem i niezwykle dobrze wygłuszonym samochodem.

Głośność pracy Sharp UJ-GC20

W średnim trybie głośność tego urządzenia spada do 23 dBA, co jest prawie że niesłyszalnym pomrukiem, na przełomie tykania zegara ściennego i szeptu. Przy Low mały Sharp przypominający bardziej kubek na kawę niż oczyszczacz jest praktycznie niesłyszalny.

Sharp UJ-GC20 - podsumowanie

O Sharp UJ-GC20 ciężko napisać wiele, bo jest to urządzenie proste i niewielkie. W tym wszystkim kosztuje 699 zł i mam wrażenie, że będzie to dla wielu skutecznym repelentem. W końcu za takie pieniądze można wyposażyć się w znacznie wydajniejszą maszynę i wozić ją codziennie do pracy w bagażniku, odpuszczając jedynie czyszczenie powietrza podczas jazdy.

Sharp UJ-GC20 w samochodzie

Czy ktoś realnie podejmuje takie decyzje? Wyobraź sobie, że tak, bo sam na pewnej grupie na Facebooku o oczyszczaczach powietrza widziałem zdjęcie recenzowanego Xiaomi Air Purifier 2, przypiętego z tyłu pasami i podpiętego pod przetwornicę 12V z zapalniczki.

Jak działa oczyszczacz Sharp UJ-GC20

Pomysł bardzo marny ze względu na bezpieczeństwo podczas wypadku, jednak pokazuje, że rynek takie rozwiązania musi stworzyć, bo potrzeba już zaistniała. Mam nadzieję, że z czasem Sharp zejdzie trochę z ceną tego urządzenia, bo samo w sobie jest skuteczne, jednak miniaturyzacja w tym przypadku wyszła po prostu za drogo. Na dzisiaj należy mu się mocne 4/5 i nagroda za innowację, którą bezsprzecznie jest.

Sharp UJ-GC20 - innowacyjny produktSharp UJ-GC20 - Ocena VideoTestów
blog comments powered by Disqus
Test Sharp UJ-GC20 - Przenośny oczyszczacz powietrza na USB
Autor: Paweł Rudy