PODPOWIEDZI:

Klarta Stor 2 - Test polskiego oczyszczacza powietrza

Czasami do redakcji na testy trafiają oczyszczacze powietrza takie jak Klarta Stor 2. Modele proste z wyglądu, niepozorne, ale wydajne i wcale nie nudne. W tej recenzji poznasz sprzęt stworzony dla osób szukających czegoś relatywnie budżetowego, do większych metraży, a w dodatku stworzonego z myślą o wygodzie, bo wyposażonego w aplikację.

Klarta Stor 2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajny
  • Dość cichy i energooszczędny
  • Dużo trybów
  • Dedykowana aplikacja
  • Szybko reaguje na zanieczyszczenie
  • Obecność jonizacji
WADY
  • Brak wyświetlacza
  • Aplikacja jest nie w pełni przetłumaczona
  • Dostęp do niektórych ustawień prędkości tylko w aplikacji

Test Klarta Stor 2 przebiegał w przestrzeni domowej. Urządzenie przygarnąłem do własnego mieszkania i rotowałem nim pomiędzy salonem a sypialnią. Nawiasem mówiąc, nie po raz pierwszy zajmujemy się modelami tej polskiej firmy. 

Przed paru laty na przykład Klarta Forste 3 uzyskała u nas bardzo wysoką notę. Dość powiedzieć, że miałem duże oczekiwania względem tej recenzji. Czy Klarta Stor 2 jest godna obecności w rankingach oczyszczaczy powietrza i uwagi potencjalnych nabywców? Przekonajmy się!

Kup Klarta Stor 2:

Klarta Stor 2oferta w

Test Klarta Stor 2 - Wydajny oczyszczacz z wieloma trybami

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 to sprzęt, jak wspominałem niepozorny. Nie tak wysoka, chociaż szeroka na ponad 40 centymetrów, prawie jednokolorowa bryła ze srebrnymi elementami. Nawiasem mówiąc testowane urządzenie kupicie w różnych kolorach. Na górze znajduje się minimalistyczny dotykowy panel sterowania z piktogramami oraz niebieskimi diodami, a z frontu zerka podświetlany pierścień.

Zielony pierścień oczyszczacza Klarta Stor 2

Ten wskaźnik jest szczególnie ważny, bo dzięki niemu już z daleka wiadomo, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza. Niestety producent nie zdecydował się na wyswietlacz, a szkoda, bo oczyszczacz wyposażono w potrójny czujnik wykrywający nie tylko PM2.5, ale i poziom wilgotności oraz temperaturę. Wspomniany pierścień wskazuje tylko zanieczyszczenie, od zielonego, przez pomarańczowy, po czerwony, czyli najgorszy, kolor.

Test zanieczyszczenia Klarta Stor 2

Polski producent jest przy tym dość rygorystyczny, bo Klarta Stor 2 uznaje za niedopuszczalne już stężenie szkodliwych cząsteczek PM2.5 na poziomie zaledwie 28 mikrogramów na m3. Pośród dotychczas recenzowanych przeze mnie oczyszczaczy to jeden z bardziej wyczulonych na to modeli.

Panel sterowania i tryby Klarta Stor 2

Tak jak wspominałem, na górze oczyszczacza Klarta Stor 2 znajdziesz dotykowy panel sterowania. Jest dość intuicyjny, chociaż napisy na nim są w języku angielskim, więc osoby, które nie znają tego języka muszą polegać na piktogramach lub instrukcji. Ciekawostką jest to, że oczyszczacz przy włączaniu i wyłączaniu odgrywa przyjemną melodyjkę, a podczas klikania wydaje odgłosy. Tego się niestety nie da wyłączyć w aplikacji.

Panel sterowania Klarta Stor 2

Z poziomu panelu sterowania możesz zmienić wydajność oczyszczacza w trzech poziomach mocy oraz włączyć tryb automatyczny lub nocny. Bez wyciągania aplikacji włączysz też blokadę rodzicielską, jonizację, zresetujesz filtr i ustawisz timer. Warto podkreślić jedną rzecz odnośnie do tego oczyszczacza - bez aplikacji nie wykorzystasz w pełni jego potencjału.

Ion i timer w Klarta Stor 2

Ma CADR na poziomie aż 600 metrów sześciennych na godzinę oraz poradzi sobie w pomieszczeniach o rozmiarze nawet do 80 metrów kwadratowych. To już osiągi na poziomie profesjonalnych oczyszczaczy powietrza. Może się więc sprawdzić w praktycznie każdym pokoju, ale tylko w aplikacji bardzo precyzyjnie będziesz w stanie nim sterować. Na panelu sterowania są w zasadzie tylko trzy stałe prędkości. W Smart Life - Smart Living jest ich aż 6.

Test Klarta Stor 2 - wydajny, energooszczędny i cichy?

Warto tu podkreślić jedno, to całkiem cichy i energooszczędny oczyszczacz powietrza. Klarta Stor 2 w naszym teście, w trybie najniższym, czyli silent, generowała hałas na poziomie około 40 decybeli w pokoju o bazowych odgłosach około 38 decybeli oraz pobierała 7 watów prądu. To niewiele i w praktyce przez to też w trybie automatycznym przez większość czasu tego oczyszczacza po prostu nie słyszałem. Poza tym będzie łaskawy dla domowego budżetu, co jest ważne zwłaszcza teraz. 

Klarta Stor 2 to bardzo cichy oczyszczacz powietrza

Wraz z trybem nocnym, który wygasza podświetlenie, jest więc bardzo dobrym wyborem do sypialni. W trybie turbo z kolei oczyszczacz generuje około 60 decybeli hałasu i pobiera 75 watów prądu. Jest dość głośny, nawet jeżeli wydajny. Na szczęście rzadko korzysta się z najwyższej wydajności w oczyszczaczach. Nawet w trybie automatycznym.

Test poboru prądu w oczyszczaczu Klarta Stor 2

Tutaj są w sumie trzy, które po prostu pozwalają określić maksymalną wydajność urządzenia. Ja korzystałem zawsze z najwyższego. W teście zgaszonej świeczki Klarta Stor 2 reaguje błyskawicznie. Polski producent chwali się jego czułością i nie kłamie. 

Testowany oczyszczacz od razu rozpoznaje zanieczyszczenie i przełącza się na wyższe obroty. Trochę mu zajmuje pozbycie się dymu z okolicy do zielonego poziomu, bo około 130 sekund, ale to też ze względu na wspomniane bardziej rygorystyczne podejście do tego, jakie powietrze jest akceptowalne.

Świeczka za oczyszczaczem Klarta Stor 2

Jak Klarta Stor 2 oczyszcza powietrze?

No dobra, ale jak Klarta Stor 2 oczyszcza powietrze? Przede wszystkim dzięki filtrom. Ma dość bazowy zestaw, na który składa się wstępny, zatrzymujący duże cząsteczki pokroju kurzu i włosów, HEPA H13 na PM2.5, alergeny, niektóre bakterie i wirusy oraz grzyby, a także filtr węglowy.

Ten ostatni wyłapuje z powietrza przede wszystkim nieprzyjemne zapachy - na przykład dym papierosowy - oraz formaldehydy, czyli obecne w naszych domach szkodliwe gazy. O konieczności wymiany filtra oczyszczacz poinformuje sam. Zdaniem producenta mogą wystarczyć nawet na dwa lata eksploatacji.

Filtry oczyszczacza Klarta Stor 2

Ostatnim ważnym elementem poprawy jakości powietrza jest jonizacja plazmowa. Generator wytwarza miliony jonów, które neutralizują różne cząsteczki obecne w powietrzu. Pleśnie, roztocza, wirusy, bakterie - skuteczność tej technologii jest od lat dowiedziona badaniami.

Oczyszczacze powietrza z jonizacją to z reguły po prostu dobry wybór. Ich działanie jest widoczne. W praktyce najbardziej rzuca się w oczy wyższe stężenie osiadającego na ziemi, a nie latającego w powietrzu, kurzu, który można zebrać odkurzaczem.

Wisienka na torcie, czyli aplikacja Smart Life - Smart Living

Jako że mamy 2022 rok, możemy już oczekiwać, że kupiony przez nas oczyszczacz powietrza będzie wyposażony w moduł Wi-Fi, pozwalający kontrolować go przy pomocy smartfona. W przypadku Klarta Stor 2 służy temu aplikacja Smart Life - Smart Living. Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jest w pełni przetłumaczona, a niektóre tłumaczenia są dość niezręczne. Szkoda, w końcu oczyszczacz sprzedaje polska firma.

Zmiana ustawień w aplikacji Klarta Stor 2

Natomiast to dotyczy wybranych fragmentów, takich jak parowanie nowego sprzętu z aplikacją lub niektórych słów. Główny panel podglądu w aplikacji jest praktycznie w pełni przetłumaczony. Na nim szybko sprawdzisz zdalnie jakość powietrza, temperaturę w domu i wilgotność. Zmienisz też tryby pracy oraz prędkość, w dodatkowych, niedostępnych z wykorzystaniem dotykowego panelu sterowania, poziomach.

Szczególną zaletą aplikacji jest też możliwość zaawansowanego tworzenia scenariuszy oraz harmonogramów. Włączanie działania o konkretnych porach w wybrane dni, dostosowanie pracy oczyszczacza do temperatury w okolicy, aby ubiec grzejących w piecach sąsiadów i inne tym podobne rozwiązania są tu na wyciągnięcie ręki.

Aplikacja przy oczyszczaczu Klarta Stor 2

Oczyszczaczem również można sterować głosowo, parując go z Alexą lub Asystentem Google, a także wpinać go w system SmartThings lub IFTTT, aby uzyskać więcej możliwości integracji między aplikacjami oraz urządzeniami innych marek.

Zobacz też: Test Dyson PH04 - Nawilżający oczyszczacz z górnej półki

Polski oczyszczacz powietrza, który warto kupić?

Klarta Stor 2 to model dość interesujący. Wydajny, cichy i energooszczędny, a przy tym pozbawiony wielu bajerów, które mogłyby go umiejscowić w segmencie premium. Dzięki temu też kosztuje mniej i jest świetnym wyborem na przykład dla osób z większymi salonami, które potrzebują czystej wydajności w niskiej cenie. Pod tym względem to świetna propozycja.

4,5 dla Klarta Stor 2Nagroda za kulturę pracy dla Klarta Stor 2

Materiał powstał przy płatnej współpracy z firmą Klarta, ale nikt nie miał wpływu na moją opinię.

blog comments powered by Disqus
Klarta Stor 2 - Test polskiego oczyszczacza powietrza