Test Klarta Stor 2 przebiegał w przestrzeni domowej. Urządzenie przygarnąłem do własnego mieszkania i rotowałem nim pomiędzy salonem a sypialnią. Nawiasem mówiąc, nie po raz pierwszy zajmujemy się modelami tej polskiej firmy.
Przed paru laty na przykład Klarta Forste 3 uzyskała u nas bardzo wysoką notę. Dość powiedzieć, że miałem duże oczekiwania względem tej recenzji. Czy Klarta Stor 2 jest godna obecności w rankingach oczyszczaczy powietrza i uwagi potencjalnych nabywców? Przekonajmy się!
Kup Klarta Stor 2:
Test Klarta Stor 2 - Wydajny oczyszczacz z wieloma trybami
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 to sprzęt, jak wspominałem niepozorny. Nie tak wysoka, chociaż szeroka na ponad 40 centymetrów, prawie jednokolorowa bryła ze srebrnymi elementami. Nawiasem mówiąc testowane urządzenie kupicie w różnych kolorach. Na górze znajduje się minimalistyczny dotykowy panel sterowania z piktogramami oraz niebieskimi diodami, a z frontu zerka podświetlany pierścień.
Ten wskaźnik jest szczególnie ważny, bo dzięki niemu już z daleka wiadomo, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza. Niestety producent nie zdecydował się na wyswietlacz, a szkoda, bo oczyszczacz wyposażono w potrójny czujnik wykrywający nie tylko PM2.5, ale i poziom wilgotności oraz temperaturę. Wspomniany pierścień wskazuje tylko zanieczyszczenie, od zielonego, przez pomarańczowy, po czerwony, czyli najgorszy, kolor.
Polski producent jest przy tym dość rygorystyczny, bo Klarta Stor 2 uznaje za niedopuszczalne już stężenie szkodliwych cząsteczek PM2.5 na poziomie zaledwie 28 mikrogramów na m3. Pośród dotychczas recenzowanych przeze mnie oczyszczaczy to jeden z bardziej wyczulonych na to modeli.
Panel sterowania i tryby Klarta Stor 2
Tak jak wspominałem, na górze oczyszczacza Klarta Stor 2 znajdziesz dotykowy panel sterowania. Jest dość intuicyjny, chociaż napisy na nim są w języku angielskim, więc osoby, które nie znają tego języka muszą polegać na piktogramach lub instrukcji. Ciekawostką jest to, że oczyszczacz przy włączaniu i wyłączaniu odgrywa przyjemną melodyjkę, a podczas klikania wydaje odgłosy. Tego się niestety nie da wyłączyć w aplikacji.
Z poziomu panelu sterowania możesz zmienić wydajność oczyszczacza w trzech poziomach mocy oraz włączyć tryb automatyczny lub nocny. Bez wyciągania aplikacji włączysz też blokadę rodzicielską, jonizację, zresetujesz filtr i ustawisz timer. Warto podkreślić jedną rzecz odnośnie do tego oczyszczacza - bez aplikacji nie wykorzystasz w pełni jego potencjału.
Ma CADR na poziomie aż 600 metrów sześciennych na godzinę oraz poradzi sobie w pomieszczeniach o rozmiarze nawet do 80 metrów kwadratowych. To już osiągi na poziomie profesjonalnych oczyszczaczy powietrza. Może się więc sprawdzić w praktycznie każdym pokoju, ale tylko w aplikacji bardzo precyzyjnie będziesz w stanie nim sterować. Na panelu sterowania są w zasadzie tylko trzy stałe prędkości. W Smart Life - Smart Living jest ich aż 6.
Test Klarta Stor 2 - wydajny, energooszczędny i cichy?
Warto tu podkreślić jedno, to całkiem cichy i energooszczędny oczyszczacz powietrza. Klarta Stor 2 w naszym teście, w trybie najniższym, czyli silent, generowała hałas na poziomie około 40 decybeli w pokoju o bazowych odgłosach około 38 decybeli oraz pobierała 7 watów prądu. To niewiele i w praktyce przez to też w trybie automatycznym przez większość czasu tego oczyszczacza po prostu nie słyszałem. Poza tym będzie łaskawy dla domowego budżetu, co jest ważne zwłaszcza teraz.
Wraz z trybem nocnym, który wygasza podświetlenie, jest więc bardzo dobrym wyborem do sypialni. W trybie turbo z kolei oczyszczacz generuje około 60 decybeli hałasu i pobiera 75 watów prądu. Jest dość głośny, nawet jeżeli wydajny. Na szczęście rzadko korzysta się z najwyższej wydajności w oczyszczaczach. Nawet w trybie automatycznym.
Tutaj są w sumie trzy, które po prostu pozwalają określić maksymalną wydajność urządzenia. Ja korzystałem zawsze z najwyższego. W teście zgaszonej świeczki Klarta Stor 2 reaguje błyskawicznie. Polski producent chwali się jego czułością i nie kłamie.
Testowany oczyszczacz od razu rozpoznaje zanieczyszczenie i przełącza się na wyższe obroty. Trochę mu zajmuje pozbycie się dymu z okolicy do zielonego poziomu, bo około 130 sekund, ale to też ze względu na wspomniane bardziej rygorystyczne podejście do tego, jakie powietrze jest akceptowalne.
Jak Klarta Stor 2 oczyszcza powietrze?
No dobra, ale jak Klarta Stor 2 oczyszcza powietrze? Przede wszystkim dzięki filtrom. Ma dość bazowy zestaw, na który składa się wstępny, zatrzymujący duże cząsteczki pokroju kurzu i włosów, HEPA H13 na PM2.5, alergeny, niektóre bakterie i wirusy oraz grzyby, a także filtr węglowy.
Ten ostatni wyłapuje z powietrza przede wszystkim nieprzyjemne zapachy - na przykład dym papierosowy - oraz formaldehydy, czyli obecne w naszych domach szkodliwe gazy. O konieczności wymiany filtra oczyszczacz poinformuje sam. Zdaniem producenta mogą wystarczyć nawet na dwa lata eksploatacji.
Ostatnim ważnym elementem poprawy jakości powietrza jest jonizacja plazmowa. Generator wytwarza miliony jonów, które neutralizują różne cząsteczki obecne w powietrzu. Pleśnie, roztocza, wirusy, bakterie - skuteczność tej technologii jest od lat dowiedziona badaniami.
Oczyszczacze powietrza z jonizacją to z reguły po prostu dobry wybór. Ich działanie jest widoczne. W praktyce najbardziej rzuca się w oczy wyższe stężenie osiadającego na ziemi, a nie latającego w powietrzu, kurzu, który można zebrać odkurzaczem.
Wisienka na torcie, czyli aplikacja Smart Life - Smart Living
Jako że mamy 2022 rok, możemy już oczekiwać, że kupiony przez nas oczyszczacz powietrza będzie wyposażony w moduł Wi-Fi, pozwalający kontrolować go przy pomocy smartfona. W przypadku Klarta Stor 2 służy temu aplikacja Smart Life - Smart Living. Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jest w pełni przetłumaczona, a niektóre tłumaczenia są dość niezręczne. Szkoda, w końcu oczyszczacz sprzedaje polska firma.
Natomiast to dotyczy wybranych fragmentów, takich jak parowanie nowego sprzętu z aplikacją lub niektórych słów. Główny panel podglądu w aplikacji jest praktycznie w pełni przetłumaczony. Na nim szybko sprawdzisz zdalnie jakość powietrza, temperaturę w domu i wilgotność. Zmienisz też tryby pracy oraz prędkość, w dodatkowych, niedostępnych z wykorzystaniem dotykowego panelu sterowania, poziomach.
Szczególną zaletą aplikacji jest też możliwość zaawansowanego tworzenia scenariuszy oraz harmonogramów. Włączanie działania o konkretnych porach w wybrane dni, dostosowanie pracy oczyszczacza do temperatury w okolicy, aby ubiec grzejących w piecach sąsiadów i inne tym podobne rozwiązania są tu na wyciągnięcie ręki.
Oczyszczaczem również można sterować głosowo, parując go z Alexą lub Asystentem Google, a także wpinać go w system SmartThings lub IFTTT, aby uzyskać więcej możliwości integracji między aplikacjami oraz urządzeniami innych marek.
Zobacz też: Test Dyson PH04 - Nawilżający oczyszczacz z górnej półki
Polski oczyszczacz powietrza, który warto kupić?
Klarta Stor 2 to model dość interesujący. Wydajny, cichy i energooszczędny, a przy tym pozbawiony wielu bajerów, które mogłyby go umiejscowić w segmencie premium. Dzięki temu też kosztuje mniej i jest świetnym wyborem na przykład dla osób z większymi salonami, które potrzebują czystej wydajności w niskiej cenie. Pod tym względem to świetna propozycja.
![]() | ![]() |
Materiał powstał przy płatnej współpracy z firmą Klarta, ale nikt nie miał wpływu na moją opinię.