PODPOWIEDZI:

Olympus E-620 [TEST]

Olympus E-620 to sprzedawana od kwietnia 2009 roku lustrzanka o ciekawej konstrukcji i bogatej funkcjonalności. W zgrabnej obudowie znalazło się miejsce na zaawansowany 7-punktowy autofokus, mechanizm stabilizacji obrazu oraz 2,7-calowy, obrotowy ekran LCD.

Olympus E-620

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • tryb Live View
  • stabilizator obrazu
  • obrotowy wyświetlacz LCD
  • możliwość wielokrotnej ekspozycji
WADY
  • duże szumy przy wysokich czułościach ISO
  • skomplikowana struktura menu

Aparat Olympus E-620 można kupić w postaci samego korpusu lub w jednym z zestawów. Pierwsza propozycja obejmuje obiektyw ZUIKO DIGITAL ED 14–42 mm f/3.5–5.6, druga dwa obiektywy (ZUIKO DIGITAL ED 14–42 mm f/3.5–5.6 oraz ZUIKO DIGITAL ED 40–150 mm f/4.0–5.6), a trzecia stałoogniskowe szkło „Pancake”, czyli ZUIKO DIGITAL 25 mm f/2.8.

Olympus E-620

W celu uzyskania wartości ogniskowych odpowiadających formatowi małoobrazkowemu, trzeba podane liczby przemnożyć przez dwa. Każdy zestaw będzie zawierał korpus E-620, osłonę bagnetu, osłonę celownika optycznego, akumulator, ładowarkę, pasek na ramię, dwa kable (USB i A/V) oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem (Olympus Master 2).

E-620 jest stosunkowo lekkim (475 g) i raczej niewielkim korpusem (130,0 x 94,0 x 60,0) wykonanym z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Uchwyt i miejsce, w którym opiera się kciuk prawej dłoni, zostały pokryte materiałem antypoślizgowym.

Jak kupić najlepszy aparat fotograficzny? >>>

Ten model Olympusa oferuje dość duże możliwości wpływania na proces fotografowania oferując funkcje, które powinny zaspokoić wymagania nawet doświadczonych fotoamatorów. Jednocześnie aparat jest łatwy w obsłudze, co pozwoli na swobodne posługiwanie się nim osobom początkującym. Znajdziemy więc dwa pokrętła (wyboru trybu i nastaw), klawisze kompensacji i blokowania ekspozycji, włączania lampy błyskowej, ustalające tryb pracy samowyzwalacza, wyboru pola autofokusa oraz do zaprogramowania przez użytkownika.

Olympus E-620

Aparat został wyposażony w odchylany na bok i obracany wyświetlacz LCD HyperCrystal III o przekątnej 2,7 cala i z szerokimi kątami widzenia (do 176°), pracujący w trybie podglądu na żywo (Live View), podświetlane przyciski, dwa sloty kart flash, filtr ultradźwiękowy, który zabezpiecza wnętrze aparatu przed kurzem oraz 7-polowy autofokus z pięcioma punktami krzyżowymi. Warto też dodać, że korzystając z niektórych obiektywów ZUIKO DIGITAL użytkownik może wybrać metodę ustawiania ostrości: klasyczną (system różnicy detekcji fazowych TTL) lub detekcję kontrastu.

Olympus E-620 to lustrzanka z matrycą Live MOS o rozdzielczości 12,3 megapiksela w formacie 4:3 (fizyczne wymiary sensora to 17,3 x 13,0 mm) i mocowaniem obiektywu Cztery Trzecie. Jej czułość można regulować w przedziale od 100 do 3200 ISO. Regulacja czasu otwarcia migawki może się odbywać w zakresie od 1/4000 do 60 s oraz do 30 minut, jeśli skorzystamy z trybu B.

Olympus E-620

Ten model aparatu Olympusa zapisuje obrazy w plikach RAW lub JPEG o maksymalnej rozdzielczości 4032 x 3024 piksele; zdjęcia mogą mieć proporcje wyłącznie 4:3, 3:2, 16:9 i 1:1. Zapisywanie wideo jest jeszcze wśród lustrzanek rzadkością i E-620 należy do tej większej części, która nie udostępnia takiej funkcji. Budowa Olympusa E-620 w jednym tylko elemencie odbiega od klasycznego schematu – wykorzystana konstrukcja obrotowego ekranu wymusiła przesunięcie przycisków na prawo, które zazwyczaj producenci umieszczają po lewej stronie wyświetlacza. Na przedniej ściance znajdują się bagnet, przycisk zwalniający obiektyw oraz czujnik pilota. Oba boki są zaokrąglone, wystają z nich uchwyty do mocowania paska; po prawej stronie umieszczono pod pokrywką sloty kart pamięci (CF i xD). Na spodzie znalazły się gwint do statywu i pokrywa gniazda baterii (aparat jest zasilany z ogniw litowo-jonowych).

Zobacz świetne gadżety dla fotografów >>>

Olympus E-620

Górna część korpusu po prawej stronie jest zajęta przez pokrętło wyboru trybu (pod jego spodem zainstalowano włącznik aparatu), pokrętło zmiany nastaw (służące też do zmiany powiększenia w trybie odtwarzania), spust migawki i przycisk korekcji ekspozycji. Z kolei po lewej stronie producent umieścił tylko dwa klawisze: do sterowania lampą błyskową oraz włączający tryb zdjęć seryjnych lub samowyzwalacz. Środkowa część jest zajęta przez gorącą stopkę, przed którą jest lampa błyskowa o podnoszonej konstrukcji.

Tylna ścianka E-620 ma standardowy wygląd ze wspomnianą różnicą dotyczącą wyświetlacza. U góry umieszczony jest wizjer wraz z korektorem wady wzroku (regulacja w zakresie od -3,0 do +1,0 dioptrii), zapewniający pokrycie ok. 95% kadru i wyświetlający informacje o wszystkich najważniejszych nastawach mających wpływ na ekspozycję. Obok celownika jest przycisk do blokady ekspozycji. Dwie trzecie tyłu zajmuje ekran LCD, z masywnym zawiasem po lewej stronie, który umożliwia odchylenie, a następnie obrót wyświetlacza. Ekran może pracować w trybie Live View ze 100% pokryciem kadru.

Olympus E-620

Ponad wyświetlaczem, na lewo od celownika, umieszczono dwa przyciski: wywoływania menu i wyświetlający panel kontrolny. Na prawo od ekranu umieszczono natomiast przyciski przełączania w tryb odtwarzania, aktywujący tryb Live View oraz kasowania zdjęć. Poza tym prawa strona tylnej ścianki jest zajęta przez cztery kierunkowe przyciski uniwersalne z centralnym klawiszem OK, poniżej których zainstalowano klawisz do sterowania stabilizatorem obrazu. Praktycznie na narożniku, pod pokrętłem zmiany nastaw, są jeszcze kolejne dwa przyciski: wyboru pola autofokusa oraz programowalny przez użytkownika. Z kolei przy samej krawędzi dolnej umieszczono przykryte klapką uniwersalne złącze do transmisji danych i połączenia z telewizorem.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Olympus E-620 jest kontrolowany przez procesor obrazu TruePic III+. Układ ten zapewnia użytkownikom 23 tryby fotografowania (w tym 13 programów tematycznych), technologię kompensacji cienia oraz detekcję twarzy. W trybie seryjnym aparat może wykonywać zdjęcia z prędkością do 4 kl./s, w buforze w formacie RAW mieści się do pięciu zdjęć, natomiast gdy używany jest format JPG, to w zależności od rozdzielczości i współczynnika kompresji limitem ilościowym może być nawet pojemność karty.

Olympus E-620

Osoby poszukujące dodatkowych środków wyrazu mogą pokusić się o wykorzystanie jednego z sześciu wbudowanych filtrów artystycznych („Pop Art”, „Fotografia otworkowa”, „Zmiękczenie ostrości”, „Jasne i lekkie kolory”, „Tonowanie świateł” oraz „Ziarnisty Film”). Np. efekt „Pop Art” daje kalejdoskopowe, mocno nasycone i jaskrawe kolory, co powoduje, że obraz staje się bardziej żywy i dynamiczny. Dodatkowo model E-620 umożliwia wielokrotną ekspozycję, poprzez nakładanie na siebie kolejnych zdjęć (na ekranie LCD wyświetlany jest wtedy aktualny obraz nałożony na wcześniej wykonane zdjęcie). W jednej sekwencji wielokrotnej ekspozycji można nałożyć na siebie dwa zdjęcia, natomiast w trybie edycji istnieje możliwości połączenia w ten sposób nawet trzech obrazów RAW.

Olympus E-620

Najbardziej wymagający użytkownicy mają też do dyspozycji bracketing ekspozycji, czułości ISO, balansu bieli oraz błysku lampy. Balans bieli można zresztą ustawiać ręcznie w zakresie 2000-14 000 K lub skorzystać z możliwości ustalenia go za pomocą wzorca. Interesującą funkcją jest też możliwość wyłączania stabilizacji obrazu w płaszczyźnie poziomej lub pionowej, co pozwala osiągnąć rozmycie na zdjęciach (efekt panoramowania) przy jednoczesnej stabilizacji drgań w płaszczyźnie prostopadłej do ruchu aparatu.

Olympus E-620 umożliwia korzystanie z niemal wszystkich akcesoriów E-System, czyli z ponad 30 obiektywów i wielu elementów systemu oświetlenia błyskowego (w tym różnego typu uchwytów pozwalających np. na zamontowanie zestawu dwóch lamp błyskowych) oraz obudowy do fotografii podwodnej, która pozwala zejść z aparatem na głębokość do 40 m.

blog comments powered by Disqus