PODPOWIEDZI:

Praktica Luxmedia 16-Z51 [TEST]

Praktica Luxmedia 16-Z51 to bardzo stylowy aparat kompaktowy. Niewielkich rozmiarów małpka dysponuje 5x zoomem optycznym oraz 5x zoomem cyfrowy. Szereg opcji i trybów automatycznych sprawiają, że aparat ten jest kierowany dla przeciętnego fotografa amatora. W tym teście przyjrzę się, co potrafi ten stylowy produkt Praktica.

Praktica Luxmedia 16-Z51

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wbudowana pamięć 128MB
  • Bogate akcesoria
  • Dobre makro
  • Żywe oddanie barw
  • Możliwość nagrywania filmów w trybie HD
WADY
  • Przy nagrywaniu wideo podczas zoomowania aparat nie rejestrował dźwięku
  • Od ISO400 dokuczliwe szumy
  • Krótki zasięg lampy błyskowej
  • Słaba jakość zdjęć nocnych

Parametry techniczne

Sercem 16-Z51 jest sensor CCD o wielkości 1/2,3” i rozdzielczości 16MPX. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 4608x3456p. Kadrowanie umożliwia nam ekran TFT LCD o przekątnej 2,7” i rozdzielczości 960 x 240 pikseli. Dodatkową możliwością aparatu jest funkcja nagrywania wideo w rozdzielczości HD (1280x720). Praktica Luxmedia 16-Z51 umożliwia nam również wykonywanie zdjęć makro od 5cm.

Najlepsze aparaty fotograficzne na rynku >>>

pudełko front

Akcesoria i wyposażenie

Praktica przyzwyczaiła już swoich użytkowników do bardzo bogatych akcesoriów w zestawie. 16-Z51 poza aparatem oczywiście dostarczona jest do użytkownika końcowego wraz z dedykowaną baterią Li-On o pojemności 700mAh, paskiem na nadgarstek, kablem USB, kablem A/V oraz ładowarką sieciową (ładowanie odbywa się również za pomocą kabla USB). Dodatkowo znajdziemy w pudełku etui pozwalające nam na bezpieczne użytkowanie aparatu.

akcesoria

Warto zaznaczyć, że jedynym portem jakim komunikuje się nasz aparat jest właśnie port miniUSB. Zapis zdjęć odbywa się na karcie pamięci microSD (o pojemności do 32GB) lub na wbudowanej pamięci 128MB.

Jakość wykonania i przyciski

Obudowa aparatu została wykonana w całości z dobrej jakości plastiku. Model ten dostępny jest w kilku kolorach, a do testów dotarł bardzo elegancki biały aparacik ze srebrnymi elementami. Całość jest dość dobrze spasowana. Pewne wątpliwości budzi jedynie obiektyw, który delikatnie się rusza przy dotykaniu.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

front

Jak na aparat tej wielkości wyposażenie w przyciski jest tu standardowe. Spust migawki znajduje się na samej górze urządzenia i połączone jest w raz z przyciskiem odpowiedzialnym za zoomowanie obrazu. Obok, bardziej na środku, umieszczono włącznik kompaktu (a poniżej dioda sygnalizująca pracę urządzenia).

Większość przycisków została przeniesiona na tył 16-Z51. Od góry zaraz pod kciukiem dostępny jest przycisk Menu, tuż pod nim klawisz funkcyjny odpowiadający za wybór ustawień dostępnych w różnych trybach fotografowania. Największy jest przycisk wielofunkcyjny, który służy nam do nawigacji po menu. Możliwość zmiany ustawień daje nam suwak umiejscowiony najniżej na urządzeniu. Mamy tu wybór aparatu, wideo, oraz podglądu wykonanych zdjęć.

tył

Większość tyłu aparatu zajmuje 2,7” ekran.

Głośnik urządzenia umiejscowiony jest na jego spodzie. Jest on niewielkich rozmiarów, ale ma wystarczającą moc w codziennym użytkowaniu.

Jakość zdjęć i wrażenia z użytkowania

Aparat po wyjęciu z pudełka i włożeniu baterii/akumulatorka gotowy jest do pracy. W komplecie dostajemy etui oraz komplet okablowania. Dzięki wbudowanej pamięci (128MB) na początek nie potrzebujemy nawet karty pamięci.

Menu aparatu jest czytelne i dość intuicyjne w obsłudze. W zależności od wybranego trybu fotografowania mamy możliwość zmian tylko wybranych ustawień i trybów. Obsługę aparatu ułatwia ekran z opisem wszystkich przycisków widoczny po czterokrotnym wyborze zmiany ustawień wyświetlacza.

menu

Aparat kierowany jest przede wszystkim do niezaawansowanych amatorów fotografii. Jest to typowy kompakt na „wycieczki”, czy wypady za miasto. Oferuje dobrą jakość zdjęć w dobrym oświetleniu. Ostrzy szybko, a autofocus jest dość celny. ISO do wartości 200 nie powoduje żadnych szumów, jednak z uwagi na zastosowaną tu matrycę CCD powyżej ISO200 szumy zaczynają być widoczne, lecz do ISO400 nie przeszkadzają. Powyżej tej wartości jakość zdjęć traci dość mocno. Kolory oddane są wiernie i co ciekawe nawet w scenach kontrastowych aparat radzi sobie całkiem przyzwoicie. Pewnym mankamentem jest upchanie 16MPX na tak małej matrycy. Przy pełnym powiększeniu zdjęć wyraźnie widać skutki takiego zabiegu. Krawędzi są nieostre i widoczna jest aberacja chromatyczna. Zoom aparatu nie jest duży i dzięki temu producent uniknął zniekształceń beczkowatych zdjęć, widocznych przy kompaktach z większym zoomem optycznym.

plac zabaw

Zdjęcia o zmierzchu i w nocy to z pewnością nie domena 16-Z51. Aparat ustawia wysokie wartości ISO w wyniku czego cyfrowe ziarno jest widoczne i trochę denerwujące. Nawet po ustawieniu aparatu na statywie zdjęcia nie zachwycają jakością. Ostrość jest lepsza, ale nadal wybierane jest zbyt wysokie ISO.

Zdjęcia makro możemy wykonać już od odległości 5cm. Ostrość jest dostateczna, a szczegóły są widoczne. Ten tryb sprawdza się w tym aparacie dobrze. Obsługę aparatu ułatwia spora ilość trybów automatycznych. Do wyboru mamy takie opcje jak:

  • wykrywanie twarzy
  • wykrywanie uśmiechu
  • ostrzeżenie o mruganiu
  • tryb scena inteligentna
  • tryb PASM
  • tryb rybie oko
  • super makr
  • funkcja panorama

rybie oko

Przykładowe zdjęcie wykonane w trybie "rybiego oka":

marley

rybie oko

Dostępne tryby i funkcje nie tylko uatrakcyjniają zdjęcie (jak na przykład tryb rybiego oka), ale także ułatwiają fotografowanie (na przykład wykrywanie twarzy jednej lub dwóch osób ułatwia wykonanie autoportretu).

Tryb Wideo

Aparat Praktica 16-Z51 umożliwia nam nie tylko fotografowanie, lecz również nagrywanie wideo w rozdzielczości HD ready (1280x720 pikseli). Możliwość tą mamy jednak jedynie z odpowiednio szybkimi kartami pamięci, wbudowana pamięć nie pozwala nam na zapis wideo w takiej rozdzielczości.

Jaka stabilizacja obrazu jest najlepsza? >>>

Jakość nagrań jest średnia. W gorszych warunkach nie widać, żeby nagranie było wykonane faktycznie w jakości HD. Dźwięk nagrywany przez aparat jest wyraźnie słyszalny. Pewnym mankamentem jest przerwa w nagrywaniu zdjęć podczas zoomowania, co jest słyszalne i widoczne w próbnym nagraniu wideo w recenzji.

Podsumowanie

Praktica Luxmedia 16-Z51 jest ciekawą propozycją dla osób oczekujących od swojego kompaktu prostoty obsługi, ale jednocześnie nie chcących rezygnować z wielu opcji w bardziej zaawansowanych kompaktach. Jakość zdjęć jest na dobrym poziomie. Mankamentem jest dość wysokie szumienie oraz mała przydatność aparatu w trybie nocnym. Aparat oprócz funkcji fotografowania pochwalić się może również możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 1280x720p. Wbudowana pamięć 128MB jest wystarczająca, jak na sam początek naszej pacy z tym aparatem, a pełen zestaw akcesoriów oszczędzi nam dodatkowych wydatków.

bok

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Praktica Luxmedia 16-Z51 [TEST]