Wygląd i wykonanie
Zalman M300 jest myszką wykonaną w przeważającej części z plastiku. Tworzywo jest jednak wysokiej jakości i mimo, iż przyciski nie zostały pokryte antypoślizgową fakturą, jak ma to miejsce chociażby w tańszej M100 – nie jest to żadnym problemem. Tył myszki (skrywający logo Zalmana) wykonany jest z matowego plastiku, powleczonego przypominającym gumę materiałem. Podobnie boki myszki, te są gładkie i profilowane. W przeciwieństwie do biurowej M100, M300 jest myszką profilowaną, przeznaczoną dla osób praworęcznych.
Rankingi myszek dla graczy >>>
Prawa strona gryzonia jest profilowana i nie została wyposażona w żaden dodatkowy przycisk.
Z lewej strony producent umieścił dwa przyciski domyślnie ustawione jako wstecz/dalej oraz diodę, wskazującą aktualnie stosowane ustawienie DPI myszki. Dioda zmienia intensywność świecenia, w zależności od wybranego trybu (a mamy ich do dyspozycji 4).
Patrząc na myszkę od góry, poza standardowymi przyciskami widzimy dwa dodatkowe, zabierające część lewego przycisku. Bliżej nas producent umiejscowił przycisk Auto-Fire. Działanie tego przycisku ułatwia celowanie, redukując odrzut broni podczas rozgrywki, przerywając serię wystrzałów w trakcie przytrzymywania lewego przycisku. Poniżej DPI SWITCH – klawisz umożliwiający płynną zmianę DPI nawet w trakcie rozgrywki. Kiedy gra wymaga od nas dokładniejszego celowania, zmniejszamy rozdzielczość, aż do wartości minimalnej 625 DPI. Kiedy odczuwamy taką konieczność zaledwie kilkoma ruchami palców przełączamy myszkę na najwyższą czułość 2500DPI.
Myszki, których używają profesjonalni gracze >>>
Rolka poza standardową swoją funkcją posiada również ukrytą funkcję trzeciego przycisku. Jej powierzchnia jest wyraźnie fakturowana, dzięki czemu nie ma mowy o ślizganiu się rolki podczas rozgrywki. Dużym plusem jest jej wyraźny skok, który bardzo często przydaje się w grach podczas zmiany aktualnie używanej broni na inną.
Niestety ale producent nie zadbał o dół myszki. Powierzchnia teflonowych ślizgaczy jest mała, mniejsza nawet jak w M100. Poza niewielką naklejką informacyjną i sensorem, na dole nie mamy czego więcej szukać. Jest prosto i schludnie.
Przewód M300 jest opleciony tylko izolacją, próżno szukać tu materiałowych oplotów. Przewód ten jest też nieco sztywniejszy jak w M100 ale mimo tego nie przeszkadza w trakcie rozgrywki, czy nawet codziennym użytkowaniu gryzonia.
Zalman M300 komunikuje się z komputerem złączem USB w standardzie 2.0.
Parametry techniczne
Zalman M300 jak na budżetową myszkę może pochwalić się całkiem ładnymi parametrami technicznymi. O niektórych już wcześniej wspomniałem, ale czas przyjrzeć się całości:
Wrażenia z użytkowania
Zalman M300 wzbudził moje zaufanie już od początku. Myszka mimo niewielkich rozmiarów trzyma się w dłoni pewnie i już przy pierwszym zetknięciu się z gryzoniem Zalmana mamy (i słuszne) wrażenie, że obcujemy z przemyślanym i dobrze wykonanym produktem. Moje obawy wzbudził brak antypoślizgowej powierzchni, albo chociaż antypoślizgowej faktury na prawym i lewym przycisku. Jak się jednak okazało, nie jest to problemem nawet podczas bardzo długiego użytkowania.
W aplikacjach myszka sprawdzała się znakomicie. Jest to myszka profilowana z obecnością klawiszy wstecz i dalej, co bardzo ułatwia nawigację po stronach internetowych. Rolka ma wyraźny skok i antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu przewijanie odbywa się komfortowo. Warto już tutaj wspomnieć, że dioda sygnalizująca tryb pracy DPI myszki nie przeszkadza nawet w całkowitej ciemności.
Najważniejszy test myszka przeszła jednak dopiero w tym, do czego jest głównie przeznaczona – mowa oczywiście o grach.
Wysokie DPI ułatwia i to w znaczny sposób poruszanie się po mapach podczas szybkiej rozgrywki. Sensor AVAGO radzi sobie znakomicie nawet przy maksymalnej rozdzielczości 2500 DPI. Akceleracja wsteczna daje czasami o sobie znać, ale rzadko. Zjawisko samej akceleracji jest minimalnie wyższe niż w M100, ale sporo niższe niż w innych budżetowych konstrukcjach myszek dla graczy z tak wysoką czułością. W niższych wartościach DPI celujemy celniej, ale rzecz jasna ruch postaci jest wolniejszy. Co za tym idzie, pozbawiony praktycznie całkowicie akceleracji wstecznej.
Przewód nie sprawiał żadnych problemów zarówno podczas pracy biurowej, jak i rozgrywki. Jego długość jest również dostateczna i nikt nie powinien mieć z nim większych problemów.
Podsumowanie
Zalman M300 nie jest myszką pozbawioną wad. Jednak podczas jej ostatecznej oceny należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy za oraz przeciw. Produkt Zalmana jest bardzo dobrze wykonany. Trzymając myszkę w rękach wzbudza ona nasze zaufanie. Podczas pracy też nie miałem do niej żadnych zastrzeżeń. Gra się komfortowo, a i praca z aplikacjami nie nastręcza żadnych problemów. Zalman M300 ma pełną rekomendację naszej redakcji oraz uzyskuje maksymalną ocenę 5 gwiazdek w teście.