Odpakowując najnowszego ZBOX`a przeżyłem Deja Vu. Zestaw zawierał dokładnie te same elementy co wersja 81 Plus. Wygląd ZBOX nie różni się praktycznie niczym od wcześniejszej wersji. Obudowa jest wykonana z błyszczącego plastiku w kolorze fortepianowej czerni. Jedynie bokui urządzenia są matowe w kolorze srebrnym.
Większość portów zlokalizowana jest na tyle urządzenia, jednak ich omawianie zaczniemy od dołu. Tutaj mamy dostęp do dwóch śrubek umożliwiających zdjęcie obudowy i dających dostęp do dysku twardego oraz pamięci.
Front obudowy mieści wejście słuchawkowe oraz mikrofonowe, a nad nimi czytnik kart pamięci. Powyżej ulokowany jest zestaw diod sygnalizujących pracę urządzenia oraz dostęp do sieci. Najwyżej znajduje się włącznik komputera.
Na górze ID82 znajduje się jeden port USB oraz wylot ciepłego powietrza. Z tyłu urządzania znajdziemy: port antenowy do WiFi, dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0, wejście sieciowe RJ-45, wyjście DVI oraz pełnowymiarowe HDMI, wyjście optyczne oraz gniazdo zasilające.
Mózgiem ZBOX ID82 jest procesor Intel i3 3120 posiadający do dyspozycji 4GB pamięci. Karta graficzna to układ zintegrowany Intel HD4000 czyli układ, który znajdziemy w najnowszych procesorach Ivy Bridge. Do dyspozycji użytkownika jest aż 500GB miejsca (w poprzedniej wersji zainstalowany dysk to jednostka 320GB).
Niestety, ale program CPU-Z błędnie odczytuje ID CPU co będzie widoczne poniżej
Testy jakie przeprowadziliśmy polegały na ogólnej ocenie wydajności komputera programem PCMark7 w trybie Performance, test wydajności dysku twardego programem ATTO Disk Benchmark, a następnie przeprowadziliśmy testy układu graficznego programami 3DMark Vantage oraz 3DMark 11 - obydwa w trybie Performance. Z uwagi na mocniejsze podzespoły spróbowaliśmy również przeprowadzić test w grach, jednak ilość FPS na zintegrowanym układzie Intela była za niska i to nawet przy minimalnej szczegółowości grafiki.
Pomiarów poboru prądu dokonaliśmy watomierzem LEDSystems model 6907C, a pomiaru głośności dokonaliśmy decybelomierzem Voltcraft SL-100 z odległości 30cm.
Wyniki testów
PCMark7
3DMark 11
3DMark Vantage
Poprzedni wynik ZBOX ID81 to zaledwie 680 punktów, jest więc duży postęp.
Komputer podczas spoczynku pobiera zaledwie niecałe 19W, a podczas obciążenia maksymalnie 53,4W, to sporo mniej niż nie jeden laptop.
Urządzenie też nie jest głośne. W odległości 30cm od ZBOX`a pomiar w spoczynku wykazał 34,8dBA (głośność tła 34,3dBA). Po obciążeniu komputera programem Prime95 oraz FurMark pomiar wykazał niecałe 42dBA.
Wydajność użytego do budowy dysku jest zadowalająca (pamiętajmy, że jest to konstrukcja 2,5”).
Podsumowanie
Nowy ZBOX ID82 jest konstrukcją sporo wydajniejszą od poprzednika. Mimo to jednak nadal nie da się na tym maleństwie pograć, ale pamiętajmy, że to nie jest jednostka stworzona do gier. Komputer poradzi sobie z każdym rodzajem multimediów i to w rozdzielczości FullHD. Pojemniejszy dysk twardy oraz większa ilość pamięci zapewniają jeszcze większy komfort pracy. Zotac ZBOX jest z pewnością urządzeniem wartym uwagi, jest to doskonałe rozwiązanie dla osób budujących domowe centrum rozrywki. Szkoda, że nie doczekaliśmy się tunera TV, co z pewnością pozwoliło by na przyznanie wyróżnienia temu produktowi.