PODPOWIEDZI:

Razer Naga 2012 Refresh [TEST]

Razer Naga 2012 Refresh to odświeżona wersja znanej i lubianej myszki, dedykowanej graczom MMO oraz RPG. Dzięki 12 przyciskowej, bocznej klawiaturce już nigdy nie zabraknie nam przycisku pod ręką aby rzucić jaki czas lub uruchomić specjalne zdolności. Zapraszamy na recenzję tej wyjątkowej myszki.

Mysz Razer Naga 2012 Refresh

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Przyzwoity Sensor laserowy
  • Ciekawy kształt (dobrze leży w dłoni)
  • Dodatkowe boczne panele
  • Podświetlenie
  • Oprogramowanie Synpase 2.0
WADY
  • Cena

Razer Naga 2012 Refresh


Podstawowe informacje techniczne o Razer Naga 2012 Refresh
 

  • 5600dpi Precyzyjne sensora laserowy firmy Razer 3.5G
  • 1000Hz częstotliwość próbkowania / 1ms czas reakcji
  • 200 ips - prędkość śledzenia
  • Ultra ślizgacze
  • 17 przycisków do gier MMO (12 na panelu pod kciukiem)
  • Opcjonalne oprogramowanie do gier MMO
  • Nielimitowana ilość profili
  • Wymiary myszki : 116 mm (długość) x 70 mm (szerokość) x 46 mm (wysokość)
  • Waga: 134 g
  • Długość przewodu USB: 2m
  • Pozłacany wtyk USB

Razer Naga 2012 Refresh

Razer Naga jest myszką dobrze znaną wśród graczy, wersja Razer Naga 2012 Refresh jest od swojej poprzedniczki droższa o jakieś 80zł, posiada zielone podświetlenie oraz 3 boczne panelu, pozwalające spersonalizować myszkę. Pozostałe parametry myszki zostały niezmienione.

Gamingowe gryzonie - ranking >>>

W kartoniku z myszką znajdują się właśnie wspomniane boczne panele oraz instrukcję. Mamy także nakładki treningowe, ułatwiające "nauczenie się" położenia przycisków na bocznym panelu.

Razer Naga 2012 Refresh

Tak jak na zdjęciu powyżej wygląda myszka bez panelu bocznego. Założyć możemy jeden z trzech paneli. Każdy użytkownik powinien znaleźć coś dla siebie.

Razer Naga 2012 Refresh

Najmniejsza podkładka służy do specyficznego chwytu opuszkami palców (Claw grip), z tym elementem mysz jest najwęższa.

Drugi, większy panel daje już możliwość chwytu w tradycyjny sposób, z palcem serdecznym umieszczonym na podpórce.

Trzeci panel czyni myszkę najszerszą a zarazem zapewnia spoczynek wszystkim palcom.

Razer Naga 2012 Refresh

Muszę przyznać, że takie wyjście jest niezwykle ciekawe i trzeba trochę poeksperymentować z odpowiednim dla siebie panelem bocznym. Mi do gustu najbardziej przypadł pośredni panel.

Razer Naga 2012 Refresh

Natomiast pod kciukiem znajdziemy zestaw przycisków, który jest rzadkością wśród myszek. Spotkałem się z takim rozwiązaniem jedynie w przypadku myszy Logitech G600 MMO Gaming Mouse. Razer Naga posiada mini klawiaturę, składającą się z 12 przycisków.

Są to cztery rzędy po 3 przyciski. Cały panel jest podświetlony i w pełni programowalny. Opanowanie go zajmuje kilka godzin grania ale jego rozmieszczenie jest całkiem dobre, jedynie sięganie do rzędu "10, 11, 12" sprawiało mi pewnie trudności.

Razer Naga 2012 Refresh

Od spodu znajduje się sensora laserowy 3,5 G i cztery ślizgacze. Piąty umieszczono na panelu bocznym. Ślizgacze są bardzo dobrej jakości i na każdej podkładce radzą sobie świetnie. Suwak znajdujący się po prawej stronie służy natomiast do przełączania funkcji bocznych przycisków ze standardowych cyfr na klawiaturę numeryczną.

Razer Naga 2012 Refresh

Myszka posiada bardzo ciekawe profilowanie, oczywiście jak w większości jest ono dla osób grających prawą ręką. Dłoń dopasowuje się i leży na myszce bardzo dobrze. Komfort z użytkowania Nagi jest ogromny.

Razer Naga 2012 Refresh

Przyciski główne myszki są świetnie wyprofilowane, a cały korpus pokryty tworzywem przyjemnym w dotyku oraz zapewniającym przyczepność całej dłoni. Jedynie boczny panel oraz elementy zdobiące pokryte są błyszczącym, czarnym plastikiem. Pod rolką umieszczono dodatkowe dwa przyciski, również programowalne.

Razer Naga 2012 Refresh

Nie sposób nie zauważyć wielkiego logo firmy Razer pulsującego zielonym światłem. Podświetlenie logo można wyłączyć ale bez niego mysz traci sporo uroku.

Razer Naga 2012 Refresh

Rolka myszy także jest podświetlana na zielono, wygląda to niezwykle elegancko. Kolor jest bardzo przyjemny a mysz najlepsze wrażenie robi w ciemnym pokoju.

Razer Naga 2012 Refresh

Rolki myszy używało mi się bardzo dobrze gdyż jest pokryta gumą, szeroka i duża, do tego działa precyzyjnie. Możemy jej użyć również jako przycisku.

Razer Naga 2012 Refresh

Razer Naga 2012 Refresh posiada długi, bo aż 2 metrowy przewód USB, zabezpieczony solidnym oplotem. Przewód dzięki temu jest bardzo mocny ale pozostaje elastyczny.

Razer Naga 2012 Refresh

Zakończenie przewodu to pozłacany wtyk USB z logo Razera na wtyczce.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki do CS:GO? >>>

Testy

Razer Naga 2012 Refresh przetestowałem w trzech grach.

  • BATTLEFIELD 3

Testy odbyły się w trybie multiplayer na mapie Caspian Border. Wybrałem ją ponieważ mamy dostęp do wielu różnych pojazdów, w tym samolotów i helikopterów. Postanowiłem wykorzystać boczną klawiaturkę. Na kolejne przycisku ustawiłem takie funkcje jak: kucanie, leżenie, przeładowanie, rzut granatem oraz tryb prowadzeni ognia. Na przyciskach pod kółkiem zaprogramowałem atak wręcz oraz wsiadanie do pojazdów.

Mysz ustawiona na 3600 DPI (nie przepadam za większymi wartościami) spisywała się na placu boju całkiem dobrze. Komfort trzymania jej był bardzo duży, udało się przeprowadzić kilka ciekawych ataków. Także sterując pojazdami nie było większych problemów. Jednak zdarzały się pomyłki, gdzie zamiast dokonać ataku wręcz moja postać kładła się na ziemi. Po pierwsze przeszkadzało przyzwyczajenie, że pod kciukiem mam tylko dwa przyciski (ustawione zawsze na atak wręcz oraz przeładowanie broni), drugim aspektem było przypadkowe naciskanie bocznym przycisków.

Mój wniosek: Da się grać w Battlefielda, ale bez przypisywanie funkcji bocznym przyciskom, ewentualnie po bardzo dobrym opanowaniu bocznego panelu i przywyknięciu do korzystania tylko z tej myszki


 

  • FAR CRY 3

Kolejna strzelanka, tym razem gra w trybie single. Far Cry 3 pozwala na swobodne zwiedzanie ogromnej wyspy. Możemy walczyć z piratami ale możemy też poszukać skarbów lub zapolować na zwierzynę. W grze mamy dostęp także do wielu ciekawych umiejętności i modyfikacji.

Ponownie pod przyciskami poniżej rolki zaprogramowałem atak wręcz oraz rzut kamieniem.

Na bocznym panelu między innymi leczenie, interakcję oraz mapę.

Far Cry 3 nie jest grą aż tak szybką jak Battlefield 3 dlatego też pomyłem w naciskaniu klawiatury bocznej było dużo mniej. Grało się naprawdę komfortowo, jednak nie znalazłem aż tylko funkcji mi niezbędnych aby użyć całej klawiatury. Strzelanie do wrogów oraz kierowanie pojazdami były precyzyjne i na sensor w tej kwestii nie mogę narzekać.

Mój wniosek: Do FPSów w trybie single myszka nadaje się dość dobrze, w razie problemów z opakowaniem klawiatury bocznej można z niej nie korzystać.

  • WARHAMMER 40.000 DAWN OF WAR II

Tu już mamy do czynienia ze strategią czasu rzeczywistego, zawierającą elementy RPG. Jako że nie gram w żadne MMO wybrałem tą grę jako odmianę od shooterów. W takiej strategii klawiatura boczna została lepiej wykorzystana, przypisałem do niej rozkazy dla drużyny oraz specjalne umiejętności. Grało się przyjemnie i błędne naciskanie się już praktycznie nie zdarzało.

Mój wniosek: Do gier MMO/RPG/RTS i typowych strategii - myszka idealna. Wykorzystujemy wtedy w pełni 17 przycisków, lub chociażby ich większą część.

Podsumowanie

Razer Naga 2012 Refresh to mysz stworzona dla fanów gier typu MMO/RPG/RTS. Klawiatura na bocznym panelu bardzo się wtedy przydaje a w połączeniu z niesamowicie wygodnym kształtem myszki, wymiennymi bocznymi panelami oraz dobrymi parametrami technicznymi czyni z niej naprawdę mocnego gracza. Jest to niewątpliwie myszka wyjątkowa i jedna z niewielu na rynku z dedykacją do gier MMO.
 

Rozpakowanie Razer Naga 2012 Refresh na portalu Videotesty.pl


 

blog comments powered by Disqus
Razer Naga 2012 Refresh [TEST]