PODPOWIEDZI:

Panasonic Lumix DMC-FS15 [TEST]

Panasonic Lumix DMC-FS15 to aparat kompaktowy, którego autorzy postawili na wygodę, łatwość obsługi oraz wysokiej jakości wykonanie.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • metalowa obudowa
  • zapisywanie filmów w rozdzielczości wyższej niż 640 x 480
  • optyczna stabilizacja obrazu
WADY
  • brak polskojęzycznej instrukcji
  • szumy na zdjęciach wykonanych przy wysokiej czułości
  • obecność aberracji chromatycznych

Panasonic Lumix DMC-FS15 to aparat kompaktowy, którego autorzy postawili na wygodę, łatwość obsługi oraz wysokiej jakości wykonanie, oferując użytkownikom na każdym poziomie zaawansowania radość z robienia zdjęć. Sprzęt jest w sprzedaży od stycznia 2009 roku.

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Panasonic Lumix DMC-FS15

W skład zestawu z Lumiksem FS15 wchodzą akumulator, pasek, płyta CD z oprogramowaniem (ArcSoft Panorama Maker 4 i ArcSoft MediaImpression), ładowarka z kablem zasilającym oraz kable USB i A/V. Dołączono także pełną drukowaną instrukcję obsługi, jednakże jest ona wydana w języku angielskim. Aparat jest bardzo elegancki, a metalowa obudowa tworzy zwartą konstrukcję – urządzenie równie dobrze pasuje do damskiej torebki, jak i do kieszeni w męskiej marynarce. Jest przy tym na tyle mały, że odruchowo sięga się do niego drugą dłonią, żeby go niechcący nie wypuścić z ręki. Przyciski sterujące są niewielkie, ale korzystanie z nich nie jest kłopotliwe.

Ta wersja Lumiksa ma matrycę CCD o fizycznej wielkości 1/2,33 cala, efektywnej rozdzielczości 12,1 megapiksela.i czułości zmiennej w przedziale od 80 do 1600 ISO, a w trybie wysokiej czułości do 6400 ISO. Obiektyw aparatu to Leica DC Vario-Elmar, którego ogniskową można zmieniać w przedziale od 29 do 145 mm (5-krotny zoom optyczny; ekwiwalent dla filmu 35 mm) przy otworze względnym z przedziału f/3.3–5.9. Jego konstrukcja łączy siedem elementów w sześć grup, zawiera trzy soczewki sferyczne z czterema asferycznymi powierzchniami. W trybie normalnym obszar głębi ostrości może rozpoczynać się od 50 cm, natomiast w trybie makro – od 5 cm. Migawką można sterować w przedziale od 1/2000 s do 8 s lub ustawić czas 15, 30 lub 60 sekund w trybie nocnym.

Panasonic Lumix DMC-FS15

Panasonic Lumix DMC-FS15 rejestruje obrazy wyłącznie w plikach JPG o maksymalnej rozdzielczości 4000 x 3000 pikseli. Zdjęcia oprócz proporcji 4:3 mogą mieć inny stosunek boków: do wyboru mamy 3:2 i 16:9. Z kolei sekwencje wideo mogą mieć jedną z trzech rozdzielczości: 848 x 480, 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli (30 kl./s, format MOV). Pliki są zapisywane na kartach SD/SDHC lub w wewnętrznej pamięci aparatu (pojemność 50 MB). Aparat można kupić z obudową w jednym z trzech kolorów: srebrnym, czarnym i niebieskim. Cały korpus FS15 (z wyjątkiem pojedynczych, drobnych elementów) wykonany jest z metalu, co czyni go odpornym na zarysowania, a lakier go pokrywający powoduje, że jedynym obszarem narażonym na pozostawienie odcisków palców jest ekran LCD.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Zwarta konstrukcja przełożyła się na gabaryty: 97,0 x 54,4 x 21,7 mm przy masie (bez akumulatora i karty pamięci) 116 g.
Na przodzie FS15 dominuje obiektyw i szeroki ozdobny pierścień wokół niego, a oprócz niego projektanci umieścili lampę błyskową i diodę podświetlającą. Tylną ściankę aparatu w większości wypełnia 2,7-calowy wyświetlacz LCD (z należytą widocznością w słońcu dzięki funkcji Intelligent LCD, która rozpoznaje warunki oświetlenia i automatycznie zwiększa jasność ekranu maksymalnie o 40%.). Ekran jest nieco zagłębiony w stosunku do płaszczyzny obudowy, co z jednej strony utrudnia czyszczenie go, ale z drugiej daje dodatkową ochronę przez uszkodzeniami np. podczas kładzenia aparatu na stole. Obok ekranu LCD umieszczono zestaw przycisków sterujących.

Panasonic Lumix DMC-FS15

W prawym górnym rogu producent zaplanował przesuwny przełącznik do zmiany fotografowanie – przeglądanie. Nieco niżej znajduje się przycisk wyboru trybu rejestracji obrazu (automatycznie, programy tematyczne, film czy tryb iA (Intelligent Auto). Oprócz tego jest jeszcze pięć przycisków, które zazwyczaj tworzą wielokierunkowy przycisk wielofunkcyjny oraz dwa klawisze; jeden sterujący wyświetlaczem, a drugi służący do aktywowania podręcznego menu. Za ten ostatni element należy pochwalić jego pomysłodawców, bowiem używanie go skraca czas potrzebny na ustawienie bieżących parametrów zdjęcia).

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Lewy bok Lumiksa FS15 jest pusty, na prawym natomiast umieszczono ucho do zaczepienia paska i przysłonięte pokrywką uniwersalne gniazdo USB i A/V. Na spodzie aparatu znajdziemy gwint do mocowania statywu i klapkę, pod którą są gniazdo akumulatora i slot na karty pamięci. Z konstrukcją tej klapki wiąże się pewna niedogodność: można ją niechcący otworzyć podczas fotografowania. Na górnej części obudowy zostały umieszczone włącznik, spust migawki, dźwignia zoomu i przycisk służący do przełączania się między trybem normalnym a Intelligent Auto. Ten tryb iA łączy w sobie pięć podstawowych funkcji: Mega O.I.S., Intelligent ISO Control, Intelligent Scene Selector, Face Detection i AF Tracking, które znacznie ułatwiają wykonywanie zdjęć aparatami Lumix DMC-FS15. Panasonic stworzył tryb Intelligent Auto w celu ułatwienia obsługi i redukowania liczby nieudanych zdjęć. W tym modelu aparatu tryb ten stał się jeszcze bardziej zaawansowany w związku z dodaniem funkcji AF Tracking. Dzięki tej nowej funkcji użytkownik może zablokować ustawienie ostrości na ruchomym obiekcie, a wówczas aparat automatycznie śledzi obiekt w trakcie ruchu, utrzymując ostrość bez konieczności trzymania spustu migawki wciśniętego do połowy. Intelligent Exposure pozwala uniknąć na zdjęciu miejsc zbyt ciemnych lub prześwietlonych, by możliwe było uzyskanie kadru wyglądającego naturalnie i wiarygodnie odzwierciedlającego rzeczywistość. Umożliwia to funkcja automatycznej kompensacji ekspozycji, która aktywowana jest za każdym razem, gdy aparat wykryje, że źródło światła pochodzi zza fotografowanego obiektu.

Mega O.I.S. stabilizuje optycznie obraz i eliminuje efekty wywołane drżeniem dłoni i wraz Intelligent ISO Control zapobiega rozmazanym zdjęciom. Intelligent Scene Selector ustawia odpowiedni tryb fotografowania danej sceny, który automatycznie dostosowuje się do warunków wykonywania fotografii (wybiera spośród pięciu opcji: Portretu, Scenerii, Makro, Nocny Portret i Nocna Sceneria). Z kolei system Face Detection rozpoznaje kontury do 15 twarzy znajdujących się w kadrze i automatycznie dobiera dla nich odpowiednie ustawienia. Sercem aparatu jest wielozadaniowy procesor obrazu Venus Engine IV, który wspiera efektywne przetwarzanie obrazu oraz bardzo szybki czas reakcji urządzenia. Dodatkowo w trybie zdjęć seryjnych High-Speed Burst opisywany sprzęt wykonuje zdjęcia z szybkością 5,5 kl./s.

Panasonic Lumix DMC-FS15

Panasonic Lumix DMC-FS15 oferuje wyłącznie automatyczne tryby pracy – nie znajdziemy w nim nie tylko trybu manualnego, ale także preselekcji czasu czy przysłony. Użytkownik może wpływać na wartość ISO czy balans bieli (także ustawiany ręcznie do wskazanego wzorca), ale parametry ekspozycji aparat dobiera sam. Trzeba jednak przyznać, że jakość wykonywanych fotografii na tym nie cierpi. Lumix FS15 sprawdza się w każdych warunkach oświetleniowych, a co więcej szumy przy wysokich ISO są na akceptowalnym poziomie. Niestety, zdjęcia z tego kompaktu – podobnie jak innych modeli tej klasy – mają wady w postaci aberracji chromatycznych. Menu Lumiksa FS15 jest zaprojektowane w sposób logiczny i przejrzysty. Pochwalenia wymaga tu funkcja przydatna dla osób ze słabszym wzrokiem: do wyboru są dwie wielkości liter w menu, przy czym z odczytaniem tych większych praktycznie nikt nie będzie miał problemu. Lumix FS15 został wyposażony w jeszcze jedną interesującą funkcję: odtwarzanie slajdów z podkładem muzycznym. Wystarczy zaznaczyć zdjęcia i wybrać nastrój, który najlepiej do nich pasuje (naturalny, wolny, miejski lub swing), aby uzyskać wypełniony emocjami pokaz z różnymi efektami zmiany obrazów połączonymi z muzyką.

blog comments powered by Disqus
Panasonic Lumix DMC-FS15 [TEST]