PODPOWIEDZI:
Zapraszamy do świata Götze & Jensen / Setti+ wraz z Małgorzatą Rozenek-Majdan

Oczyszczacze Powietrza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?

Oczyszczacze Powietrza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?

Brudne i pełne bakterii powietrze wyczujemy od razu. Towarzyszą mu nieprzyjemne zapachy oraz wrażenie ciężkości. Szczególnie narażone są te pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność. Rozwiązaniem problemu może być oczyszczanie powietrza z pyłów i kurzu. Dziś opowiemy o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza.

Dla kogo?

Warto kupić oczyszczacze powietrza, ponieważ radzą sobie z kurzem, pyłkami, bakteriami, wirusami, sierścią i innymi zanieczyszczeniami. Choć nie widzimy ich na co dzień, to jest ich w powietrzu cała masa. Wystarczy, że na okno padnie mocna struga światła słonecznego, wówczas wszelkie te drobinki stają się doskonale widoczne. I to nimi oddychamy.

Oczyszczacze powietrza przydadzą się nie tylko alergikom czy posiadaczom zwierząt, lecz pomogą także każdej innej osobie, zwłaszcza borykającej się z chorobami układu oddechowego. Będą także niezastąpione w czasie zimy. Dlaczego? Oczyszczą bowiem powietrze pełne szkodliwych cząsteczek sadzy, a przecież doskonale wiadomo, że Polska jest niechlubnym liderem w ilości wytwarzanego smogu. W sezonie grzewczym dopuszczalne wartości pyłków PM10 i PM25 przekraczane są kilkunastokrotnie.

skuteczny oczyszczacze powietrza

Najważniejsze parametry oczyszczaczy powietrza

Wydajność

Jednym z podstawowych parametrów jest wydajność oczyszczacza. Nie dajmy się nabrać na zapewnienia sprzedawcy, że oczyszczacz poradzi sobie z pomieszczeniem o powierzchni 20 m2. Pomieszczenie może mieć wszak wysokość czterech, jak i dwóch metrów – to zupełnie inne kubatury. Wydajność określa się w metrach sześciennych na godzinę i to na ten wskaźnik powinniśmy zwrócić uwagę.

Ranking oczyszczaczy powietrza

Filtry

Najpopularniejszym filtrem stosowanym w oczyszczaczach powietrza jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Jest to filtr mechaniczny wykonany ze spiekanego szkła, a jego pory o wielkości 0,3 µm umożliwiają dokładne oczyszczanie powietrza z zabrudzeń. Filtr HEPA należy wymienić co ok. 1-2 lata.

Nieco inną funkcję posiada filtr węglowy. Oprócz oczyszczania powietrza z zabrudzeń, jest w stanie także neutralizować przykre zapachy. Jest to szczególnie pożądane w domach, w których pali się papierosy. Niestety, posiada on nieco mniejszą trwałość. Filtr węglowy należy wymienić już po kilku miesiącach. Przed wyborem oczyszczacza powietrza sprawdź koniecznie cenę filtrów zamiennych.

oczyszczacze powietrza firmy Beurer

W niektórych urządzeniach spotkamy się z filtrami elektrostatycznymi. Odpowiadają one za neutralizację niebezpiecznych cząsteczek, bez zatrzymywania ich w filtrze. Często są także łączone z innymi filtrami, dzięki czemu powietrze oczyszczane jest w znacznie lepszym stopniu. Najlepsze oczyszczacze powietrza posiadają po kilka różnych filtrów, gdzie każdy odpowiada za neutralizację innych zanieczyszczeń. Takim przykładem jest oczyszczacz AP8500 od firmy Webber.

Głośność

Wydajność i skuteczność to jednak nie wszystko. Używając oczyszczacza chcielibyśmy, by jego działanie było niezauważalne. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na poziom emitowanej głośności. Wiele urządzeń wytwarza szum o natężeniu 50 decybeli (i więcej). Jest to dużo i z pewnością przeszkodzi nam podczas snu, relaksu czy pracy. Stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Jeśli chcesz, by oczyszczacz powietrza towarzyszył Ci cały czas, zdecyduj się na ten o głośności ok. 20 decybeli.

Nawilżacz powietrza

Dużym problemem wielu wnętrz jest zbyt niska wilgotność. Suche powietrze utrudnia oddychanie i wysusza śluzówki, co objawia się piekącymi oczami oraz nosem. Dotyczy to zwłaszcza okresów grzewczych, gdy grzejniki (głównie konwektorowe) nadmiernie wysuszają powietrze. Optymalna wilgotność we wnętrzu to ok. 40-60%, co jesteśmy w stanie sprawdzić najprostszym higrometrem. Jeśli wilgotność spada poniżej 30%, należy temu przeciwdziałać. Przed zakupem sprawdź rodzaj nawilżacza. Najprostsze po prostu podgrzewają wodę do dużej temperatury i wypuszczają do pomieszczenia parę wodną. Ich wadą jest to, że pobierają dużo prądu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny. Pamiętaj o tym, by funkcja nawilżania powietrza mogła zostać wyłączona. Zbyt duża wilgotność powietrza będzie jeszcze gorsza.

oczyszczacz z filtrem

Jonizowanie powietrza

Innym czynnikiem poprawiającym jakość powietrza jest jego jonizowanie. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem wytwarza jony ujemne, które przeciwdziałają rozwojowi wirusów i grzybów. Niwelują także jony dodatnie, które wytwarzane są przez urządzenia elektryczne i coraz częściej określa się je mianem smogu elektromagnetycznego. Zwolennicy jonizowania powietrza przekonują, że oddycha się nim tak, jak tym leśnym, górskim czy nadmorskim. Warto postawić na tę opcję, zwłaszcza, gdy oczyszczacz ma być przeznaczony dla dziecka.

Dbasz o swoje zdrowie? Z pewnością warto zwrócić uwagę nie tylko na to co jemy oraz jak ćwiczymy, ale także na to co wdychamy. Dom powinien kojarzyć się przecież ze spokojem, odprężeniem, świeżością i głębokim oddechem. Wystarczy poczytać o pozytywnych skutkach oczyszczania powietrza, by spojrzeć na oczyszczacze przyjaznym okiem. Może się okazać, że po jego zakupie wiele dotychczasowych dolegliwości minie.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Przyjęło się, że grupą docelową tych urządzeń są alergicy. Oczyszczacze powietrza dla alergików powinny oferować pewne szczególne parametry. A jakie? Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się w naszym poradniku.

Polecane oczyszczacze powietrza

Czołowe modele oczyszczaczy powietrza:

>>> Webber AP8300

>>> Philips AC3256/10

>>> Sharp KC-A50EUW

>>> Xiaomi Air Purifier 2

blog comments powered by Disqus
Oczyszczacze Powietrza – Jak Zadbać o Świeże Powietrze w Domu?