PODPOWIEDZI:

Telefon Escobara, polski sklep bez kas, Chińczycy z problemami - VideoNews #231

Telefon Escobara, polski sklep bez kas, Chińczycy z problemami - VideoNews #231

W tym odcinku VideoNewsa pokażę wam nową metodę odblokowania ekranu, którą napędzą nowe jednostki mobilne Qualcomma. Nie zabraknie też wyjaśnienia pewnej sytuacji, która coraz częściej ma miejsce pod postami chińskich firm. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam do 231. odcinka VideoNewsa!

W tym tygodniu na naszej stronie pojawił się obszerna recenzja myszki i klawiatury Hama uRage autorstwa Aleksandra. Poza tym Paweł przyjrzał się płycie głównej od MSI - MEG X570 Unify. Zaczynamy także publikować coraz więcej poradników świątecznych - sprawdźcie jakie akcesoria dla gracza i nastolatka na Święta 2019 wybrać.

Krótkie informacje

  • ,,[...] widać jasno, że nie jest to już biznes, którym jesteśmy zainteresowani" - tak o potencjalnej Playstation Vita 2 wypowiedział się prezes Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan, w wywiadzie dla Game Informera. Będziecie tęsknić za przenośną platformą od Sony? 
  • Na Playstation Store pojawiły się grafiki zapowiadające premierę Resident Evil 3. Remaster trzeciej odsłony serii może pojawić się na konferencji The Game Awards, którą zaplanowano na 13 grudnia.
  • Powraca temat wypuszczenia przez Microsoft dwóch wersji Xbox Scarlett. Słabsza miałaby się pojawić bez napędu i pozwolić na granie w 1440p. Jak donosi Jason Schreier, deweloperzy gier zostali poproszeni o wspieranie dwóch wariantów takich konsol. 

Xbox Scarlett zadebiutuje w okolicy świąt 2020 roku

  • Zostając na moment przy konsolach Microsoftu: do sieci Xbox Live dopuszczeni są gracze posiadający Xbox Scarlett. Testują oni wsteczną kompatybilność, także w grach multiplayer. 
  • Z funkcjami kierowniczymi w holdingu Alphabet odpowiedzialnym za Google żegnają się twórcy wyszukiwarki: Larry Page oraz Sergey Brin. Władzę w spółce przejmie Sundar Pichai, kierujący od 2015 roku Google. 
  • iPhone 11 Pro używa GPS-a nawet wtedy, gdy nie wyrażamy na to zgody. Sprawę zbadał Brian Krebs, który zauważył brak wyłącznika dla części usług. 

Co znaczą numery pod postami chińskich firm?

W 2018 roku Li Hongyuan zwolnił się z Huawei'a po 13 latach pracy dla firmy. Wynegocjował odprawę w wysokości 300 tysięcy juanów (ok. 160 tysięcy złotych). Tę otrzymał za pośrednictwem konta jednego z pracowników. 9 miesięcy po przelewie, w grudniu 2018 roku firma zawiadomiła prokuraturę o wyłudzeniu pieniędzy. Później zarzut zmieniono na kradzież informacji. W styczniu sąd przychylił się do wniosku i zatrzymał Hongyuana w więzieniu. Jak się okazało, niesłusznie. 

Komentarze pod wpisami Huawei'a są pełne nawiązań do sytuacji z Chin

Byłego pracownika Huawei wypuszczono w sierpniu tego roku. Tuszowanie sprawy rozwścieczyło internautów z chińskiego Weibo, którzy masowo zaczęli publikować komentarze z liczbami. Najczęstsze jest 251 - to dni, które pracownik spędził w więzieniu. Poza tym swoje niezadowolenie w sposób omijający cenzurę Chińczycy wyrażają numerem 996, oznaczającym system pracy od 9 do 21 przez 6 dni w tygodniu.

Ponadto w komentarzach pojawia się 035 - wiek Hongyuana, 985 - symbol uczelni biorących udział w programie modernizacji szkolnictwa wyższego; w jednej z takich szkół uczył się Hongyuan oraz 404 - symbol cenzury chińskiego rządu na ten temat. Prokurator przeprosił już za fałszywe oskarżenie, podobnie jak Hongyuan, który "nie chciał wywoływać tylu kontrowersji". 

Wyginany smartfon za 349 dolarów? 

To nie promocja na Galaxy Fold, a propozycja od Roberta Escobara, brata znanego barona narkotykowego. Pablo Escobar Fold 1 ma kosztować 349 dolarów dzięki pominięciu ostatniego etapu dystrybucji, czyli operatorów i sieci handlowych. Zaoszczędzone pieniądze Escobar wyda na pozew przeciwko Apple, które oskarża o "oszukiwanie konsumentów, sprzedając im bezwartościowe telefony za zbyt wysoką cenę". 

Escobar Fold 1 przypomina Royole Flexpai

Fold 1 to nic innego jak Royole Flexpai z nową, stalową obudową pomalowaną na złoto. W środku znajdziemy Snapdragona 855, 6 GB RAM-u i baterię 4000 mAh. Wszystko to pod ekranem AMOLED 7,8 cala o rozdzielczości Full HD+ (1920x1444 piksele). Jak zapewnia Roberto Escobar, jego propozycja ma być znacznie wytrzymalsza, a to dzięki nowej warstwie tworzywa na ekranie oraz imitującemu skórę etui. Przewidziano nakład 100000 egzemplarzy, nie znamy jednak daty wysyłki.

Nowe procesory Snapdragona z innowacjami

Podczas Snapdragon Summit firma pokazała następców swoich najmocniejszych linii. Snapdragon 865 pozwoli na obsługę sieci 5G z przepustowością nawet 7 gigabitów na sekundę, ale dopiero po instalacji osobnych modułów. Istotnych zmian dokonano w jednostce procesowania obrazów, która obsłuży matryce do 200 megapikseli oraz pozwoli na nagrywanie w 8K lub w 4K przy 120 klatkach na sekundę i Dolby Vision, a także płynne przełączanie się między obiektywami.

Snapdragon 865 posiada opcję 5G, ale nie ma wbudowanego modułu

Poprawie ma ulec jakość rozgrywki dzięki imitowaniu efektu HDR z pomocą Game Color Plus. Jak w przypadku komputera, tak w procesorach mobilnych będzie można aktualizować sterowniki. Graczy ucieszy obsługa 144 Hz przy rozdzielczości QHD+. Zarówno rdzenie Kryo 585 jak i układ graficzny Adreno 650 mają przyspieszyć o 25%, nadal będąc w 7-nanometrowym procesie litograficznym i nadal mając zegary taktujące z tą samą częstotliwością. 

Qualcomm obiecuje funkcje rodem z procesorów komputerowych

Słabszy Snapdragon 765 może okazać się lepszym wyborem dla 5G dzięki wbudowanemu w układ chipowi X52. Ta jednostka także ma 7-nanometrowy proces litrograficzny i także doczekała się nowego układu graficznego - Adreno 620. Procesor zaoferuje 8 rdzeni, z maksymalnym taktowaniem 2,3 GHz dla najmocniejszego CortexA76, 2,2 GHz dla pomocniczego A76 i 1,8 GHz dla sześciu Cortex-A55. 

Nowe Snapdragony obsłużą tłumaczenie na żywo

Przy okazji zaprezentowano nowy czytnik linii papilarnych, który jest znacznie większy od konkurencji. Opiera się na systemie ultradźwięków i pozwala na skanowanie dwóch palców jednocześnie. Ponadto ma być znacznie bezpieczniejszy i pomyli się tylko raz na milion skanowań. 

Carrefour obszedł zakaz handlu

Przy ulicy Światowida 18 w Warszawie firma postawiła sklep całodobowy. Nie ma w nim ani jednego kasjera ani nawet kasy samoobsługowej. Zamiast tego umieszczono maszyny vendingowe ze 170 produktami. Te korzystają z wewnętrznych wind oraz podajników. Rozwiązanie czerpie garściami z propozycji Biedronki. Ta trzy lata temu wprowadziła podobne rozwiązanie przy ulicy Kiełczowskiej we Wrocławiu. 

Sklep bezobsługowy Carrefour to kilka automatów i system je obsługujący

W odróżnieniu od niego sklep samoobsługowy Carrefoura oferuje znacznie szerszy asortyment produktów, w tym rozwiązań świeżych, jak owoce i warzywa czy wędliny oraz nabiał. Rozwiązanie pozwala zapłacić jeden raz za produkty z kilku maszyn vendingowych a potem otrzymać je w tym samym momencie. Możliwa jest płatność za pośrednictwem karty oraz aplikacji BLIK, a w razie problemów uruchomiono infolinię producenta. 

Jakie smartfony rozpoczną rok 2020?

Na początku roku zobaczymy ciekawą propozycję na średniej półce. Motorolę One Hyper wyróżnia wysuwany aparat do selfie oraz ładowarka 45W w zestawie. Do tego dochodzi aparat 64 MPix. Główny aparat ma 64 megapiksele. Reszta jest już dość standardowa - Snapdragon 675 z 4 GB RAM-u oraz 128 GB na pliki. Ekran to Full HD+ o rozmiarze 6,5 cala. Całość pojawi się w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych za 400 dolarów, co u nas może przełożyć się na 1699 złotych. 

Motorola One Hyper zaoferuje sporą baterię z szybkim ładowaniem
Zobacz oferty na telefony z serii Motorola One!

Z kolei Xiaomi obiecuje, że jako jeden z pierwszych producentów pokaże smartfona opartego o Snapdragona 865. Będzie to Xiaomi Mi 10, które opcjonalnie otrzyma wariant 5G. Obsługę sieci najnowszej generacji dostanie też Redmi K30 z premierą 10 grudnia. Na jego pokładzie znajdzie się także ekran z odświeżaniem 90 lub 120 Hz i niewielkim otworem, gdzie zmieszczą się dwa aparaty. Poza tym telefon dostanie szybką baterię 4500 mAh i ładowarkę 30W. 

Wielkie firmy ponownie naruszają naszą prywatność

ByteDance odpowiedziale za TikToka zostało oskarżone o kradzież dużej ilości danych i wysyłanie ich na serwery w Chinach. Ponadto aplikacja potajemnie podkradała materiały należące do użytkowników, na przykład kopie robocze filmików. To kolejny skandal po tym, jak administratorzy serwisu usunęli video na temat traktowania muzułmańskiej mniejszości Ujgurskiej w Chinach. 

Nawet podczas grania telewizory śledzą naszą aktywność

Sprawdź tani i bezpieczny telewizor bez smart tv!

Tymczasem The Washington Post zamieścił analizę smart telewizorów od Samsunga, LG, TCL i Vizio. Z pomocą narzędzia IoT Inspector ustalono, że urządzenia wysyłają do producentów informację o tym, co znajduje się na ekranie. Co więcej, robią to nawet wtedy, gdy nie korzystamy z internetu, na przykład przy oglądaniu kablówki. W obliczu obowiązującego w Stanach Zjednoczonych Aktu Ochrony Prywatności Video jest to nielegalne naruszenie prywatności. Jednak na razie nic z tego nie wynika.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 



Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Telefon Escobara, polski sklep bez kas, Chińczycy z problemami - VideoNews #231