PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Dlaczego PS5 się spóźnia, a Jeff Bezos stracił kontrolę - VideoNews #237

Dlaczego PS5 się spóźnia, a Jeff Bezos stracił kontrolę - VideoNews #237

Dziś nikt nie może czuć się bezpieczny, nawet jeśli jest multimiliarderem i stoi za jednym z gigantów technologicznych. W 237. odcinku VideoNewsa nie zabraknie jednak znacznie bardziej optymistycznych historii. A to wszystko w połączeniu z bardzo dobrą informacją - jedziemy w tym roku na targi MWC w Barcelonie!

Oprócz tej dobrej wiadomości, w tym tygodniu recenzowałem Samsunga Galaxy Fold. Na stronie pojawiły się zaś rankingi: jaka mikrofalówka do 350 złotych? oraz jaka drukarka do zdjęć jest najlepsza. A teraz przechodzimy do wiadomości!

Krótkie informacje

  • Google chce w nietypowy sposób skrócić nasz czas korzystania z telefonu. Na stronie Experiments With Google pojawiło się kilka opcji zastąpienia smartfona. Wśród nich między innymi koperta, do której wkłada się telefon oraz kartonowy odpowiednik urządzenia, który moglibyśmy potrzymać sobie w dłoni. 
  • Uwaga na kosmetyczną, ale szalenie istotną zmianę w Google. Od teraz reklamy wyświetlają się w stylu podobnym do tradycyjnych wyników wyszukiwania.
  • Do Polski dotarła aplikacja Premie za Ankiety Google. Na wypełnieniu można zarobić jednorazowo nawet do 4 złotych na koncie Google Play. Program nie udostępnia ankiet zbyt często, a kwoty niejednokrotnie są niższe.
     

  • Microsoft pracuje nad zmodyfikowaną wersją Androida. Ta pozwoli na obsługę dwóch ekranów jednocześnie. Microsoft Launcher jest we wczesnej fazie rozwoju, ale więcej możemy się dowiedzieć podczas konferencji organizowanej przez firmę 11 lutego. 
  • Londyn jest pierwszym europejskim miastem, w którym policja skorzysta z technologii rozpoznawania twarzy. Kamery na żywo połączą się z bazami danych, by dostarczać informacje na temat wykroczeń zatrzymanej osoby.
  • Huawei może mieć jeszcze trudniej z kupnem od amerykańskich firm. W Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych pojawił się projekt ustawy, według której amerykańskie firmy mogą sprzedawać swoje tworzone za granicą rozwiązania, jeśli opierają się na amerykańskich patentach tylko w 10%. Obecnie jest to 25%.

Dlaczego Nie wiemy jeszcze wiele o PS5?

Nowe informacje o Playstation 5 pojawiają się znacznie wolniej niż moglibyśmy się spodziewać. Internauci samodzielnie dotarli do informacji o potencjalnej premierze PS5 w Sony Hall zaplanowanej na 29 lutego. Pierwotnie mówiono o imprezie zaplanowanej na 5 lutego, a w poprzednim VideoNewsie informowałem o wywiadzie z Davidem Jaffe, w którym zapowiadał on pokaz nowej konsoli w przeciągu miesiąca.

Powodem opóźnienia mogą być problemy z okiełznaniem wydajności nowej konsoli. Pierwszą ofiarą jest Godfall, które na nieoficjalnym zwiastunie prezentuje się niezbyt obiecująco. Sony jest coraz trudniej utrzymać tajemnice na temat konsoli, co działa różnie na jej promocję. Nikogo nie zaskakuje interfejs widoczny na obrazku z 4 chana: 

Interfejs PS5 wygląda dość znajomo

Zaskoczyć może zaś informacja o dysku SSD. Na minus jego pojemność: startowa edycja PS5 otrzyma 1TB. Pocieszeniem dla fanów może być fakt, że według nieoficjalnych zapowiedzi rozwiązanie Samsunga ma być dwukrotnie szybsze od dysków Phison PS5019-E19T w Xboxach Serii X.

Jak okradziono najbogatszego człowieka na świecie?

Jeff Bezos korzystał z Whatsappa na iPhone'ie X jak zwykły śmiertelnik. W 2018 roku dostał od Mohammeda ben Salmana - księcia Arabii Saudyjskiej plik video. Ten był najpewniej naszpikowany złośliwym oprogramowaniem oraz otworzył furtkę systemowi Pegasus. Ten, zakupiony przez polski rząd program pozwala na wydobywanie ze smartfonów każdej informacji. Od momentu wysłania przez księcia Arabii Saudyjskiej wiadomości video, rozpoczęło się wydobywanie danych.

Whatsapp pozwala wysyłać wiadomości nawet do nieznajomych
Kup Antywirusa na Androida!

W 2018 roku doszło do wycieku informacji o Lauren Sanchez, wtedy kochance, a dziś oficjalnej partnerce Bezosa. Mogło to być efektem presji wywieranej na Washington Post, którego Bezos jest właścicielem, by nie informować o śmierci saudyjskiego dziennikarza. ONZ domaga się wszczęcia śledztwa w sprawie ataku hakerskiego i jego skutków. NSO odpowiedzialne za stworzenie Pegasusa z kolei wypiera się zarzutów, jakoby to ich program był odpowiedzialny za atak. 

Zbliża się DVB-T2, nowy standard telewizji naziemnej

Za 2,5 roku standard telewizji naziemnej ulegnie modernizacji. Powodem jest uwolnienie pasma 700 MHz, które posłuży do budowy sieci 5G. Kanały telewizyjne zostaną przeniesione na niższe częstotliwości - od 470 do 694 MHz. Nowy standard DVB-T2/HEVC umożliwi upchnięcie większej liczby kanałów ma multipleksie, jak i zwiększenie liczby multipleksów. Pojawi się także możliwość przesyłania materiałów w rozdzielczości 4K. 

Najnowsze telewizory obsłużą DVB-T2 bez problemu

Na ten moment odbiorniki gotowe na DVB-T2, obecne chociażby w Niemczech, Francji czy Austrii, ma 90% gospodarstw. To oznacza, że do czerwca 2022 roku 4,5 miliona telewizorów trzeba wymienić. Nie pomoże tu aktualizacja oprogramowania - niezbędne jest urządzenie zgodne ze standardem. 

Zarejestrują każdy ruch na telefonie, by pomóc

The Human Screenome to projekt zorganizowany na Uniwersytecie Stanforda. Byron Reeves oraz dwóch innych naukowców chce instalować na smartfonach dodatkowe oprogramowanie. Użytkownik nie mógłby z nim wejść w interakcję, a nawet miałby nie wiedzieć o jego istnieniu. Wszystko po to, by program co 5 sekund robił zrzut ekranu aktualnie używanej aplikacji, tworząc w ten sposób "screenome" - cyfrowy odpowiednik genomu. 

Motywacją naukowców jest zbadanie wpływu smartfonów na zdrowie psychiczne. Oprócz analizy tego, czym zajmują się użytkownicy ważne będzie także rozpoznanie jak długo i w ilu sesjach to robią. Dotychczas udało się zebrać próbki z Chin, Myanmaru oraz Stanów Zjednoczonych. Największym problemem jest jednak prywatność. 

Pierwszy, w pełni gotowy autonomiczny pojazd bez kierownicy

General Motors oraz Cruise stworzyły pojazd całkowicie autonomiczny. Origin nie posiada kierownicy oraz wyraźnego rozdzielenia na przód i tył. Rozmiarem przypomina crossovera, ale oferuje więcej przestrzeni nawet dla 6 osób. W środku brakuje za to multimedialnych systemów do interakcji. Najbardziej interaktywne są... drzwi, które otwiera się za pomocą kodu. Pojazd wyposażono w moduły, które potrafią rozróżnić pieszego od innych obiektów nawet w zupełnej ciemności.

GM Cruise Origin stanie się publiczną taksówką

Producent obiecuje wytrzymałość na poziomie 1,6 miliona kilometrów. Ponadto Origin ma być skuteczniejszy w wykrywaniu przeszkód od kierowcy i zawsze taki sam. Pojazd nie jest na razie wprowadzany do sprzedaży, a producent przewiduje dla niego los autonomicznej taksówki dostępnej dla całych miast. 

Ilu smartfonów używają Polacy?

Według badania Smart Barometr, czyli Polacy i ich smartfony 1/3 na co dzień korzysta z dwóch smartfonów. Co ciekawe, w naszych szufladach kryją się jeszcze dwa nieużywane telefony. Powody są różne - są one pozostawione na zastępstwo, zbyt tanie, by je odsprzedać lub mają wartość sentymentalną. W sumie 62% Polaków posiada trzy smartfony - jeden używany i dwa w szufladzie.

Samsung Galaxy Fold łączy cechy smartfona i tabletu

Sprawdź ofertę na Samsunga Galaxy Fold!

Tylko 4% nie chroni telefonów przed uszkodzeniami. Nie dziwi to, gdy weźmiemy pod uwagę, że 80%  z nas ma telefon młodszy niż 2 lata. Mimo wszystko do uszkodzeń dochodzi u prawie połowy użytkowników. Najczęściej miało to miejsce... w domu, bo w 45% przypadków. Poza pękniętym wyświetlaczem, doświadczamy zalania lub wpadnięcia do wody. Rzadko decydujemy się na naprawy - te są nieopłacalne. Rekordowa w 2019 dotyczyła Galaxy Note 9 i kosztowała ponad 3500 złotych.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Dlaczego PS5 się spóźnia, a Jeff Bezos stracił kontrolę - VideoNews #237