PODPOWIEDZI:

Podsumowanie roku 2019 - VideoNews #234

Podsumowanie roku 2019 - VideoNews #234

Co było największą technologiczną wpadką w 2019 roku? Które innowacje przebiły się do świadomości, a co zostało zapomniane? Oto technologiczne podsumowanie 2019 roku VideoTestów!

Jeśli mielibyśmy podsumować rok jednym słowem, to byłaby to zmiana. VideoNews zmienił formę, na kanale zaczęło się pojawiać więcej filmów, testy stały się znacznie dłuższe i bardziej wnikliwe. W tym roku relacjonowaliśmy także targi CES w Las Vegas oraz IFA w Berlinie. Szczególną popularnością cieszyły się u nas materiały na Black Friday. 

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony rok i mamy nadzieję na kolejny, pełen interesujących premier, zwrotów akcji niczym w dreszczowcach i urządzeń, które zadowolą nie tylko recenzentów, ale i was, naszych czytelników. 

Najciekawsze informacje ze stycznia 2019

Nowy producent konsol na rynku? Nie tak prędko. Slightly Mad Studios, tworzące wcześniej serie gier Project Cars oraz Need For Speed: Shift chciało stworzyć konsolę. Mad Box prezentował się futurystycznie na renderach, które raczej nie były do wykonania w rzeczywistości. Jak się okazało w maju, konsola ma trudności z pozyskaniem środków od inwestorów. W listopadzie Slightly Mad Studios zostało przejęte przez Codemasters, co kończy wątek nowego gracza na rynku. 

Mad Box zostanie jedynie konceptem

Szpiegostwo w światku technologicznym? Rok 2019 nie był dla Huawei'a łatwy i to nie tylko w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. 11 stycznia ABW zatrzymała Weijinga W., pseudonim "Staszek" - szefa sprzedaży Huawei oraz Piotra D. - pracownika Orange Polska i byłego konsultanta do spraw telekomunikacji w rządzie Beaty Szydło. Obydwaj podejrzani byli o szpiegostwo. 

Firmy zdystansowały się do obydwu zatrzymań wyraźnie sugerując, że nie doszło do naruszeń prywatności. Żadnemu z nich nie udowodniono winy. Piotr D. w lipcu wyszedł na wolność po wpłacie 120 tysięcy złotych kaucji. Tymczasem Weijing W. nadal przebywa w areszcie, a jego prawnik prosi o reakcję Rzecznika Praw Obywatelskich. 

AMD z procesorami i kartami graficznymi walczy na dwóch frontach

Najciekawsze na CES: Zapowiedź bitwy AMD kontra reszta świata okazała się być zwycięstwem dla konsumentów. Procesory Tajwańczyków zaczęły częściej pojawiać się w laptopach (nawet w serii Surface od Microsoftu), a pełnowymiarowe odpowiedniki zawładnęły wyobraźnią konsumentów. Trzecia generacja Ryzenów z premierą w listopadzie okazała się być dobrą cenowo propozycją zdolną do pracy w wielu konfiguracjach. 

Warte odnotowania: Asystent Google zadebiutował w Polsce. 

Najciekawsze informacje z lutego

Unikalna premiera Samsunga: 10-lecie serii Galaxy S to moment, który Samsung wykorzystał na prezentację Samsunga Galaxy Fold. Trudno nazwać go smartfonem lub tabletem, bowiem przez implementacje dwóch ekranów łączy te funkcje. 

Sprawdź aktualną cenę Samsunga Galaxy Fold!

Galaxy Fold zadebiutował w Polsce po odświeżeniu

W lutym nie znaliśmy jeszcze ceny - teraz wiemy, że za urządzenie Samsunga zapłacimy 9000 złotych. Nie mogliśmy też wiedzieć o problemach, które wypłynęły na powierzchnię w kwietniu. Pierwsi recenzenci niszczyli ekrany na potęgę, zaledwie je wyginając lub próbując oderwać folię, która nie była ochronną, stanowiła za to integralną warstwę ekranu. 

Wtedy Samsung podjął trudną decyzję - wycofać Samsunga Galaxy Fold ze sprzedaży i zmodyfikować na tyle, by nie pojawiały się błędy pierwszej edycji. Urządzenie pokazano ponownie podczas targów IFA w Berlinie, tuż przed debiutem rynkowym. Niebawem sprawdzimy, czy rzeczywiście jest to rewolucja. 

ACTA2 bliska realizacji. Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym przybrała ostateczny kształt w połowie lutego, a przyjęto ją w głosowaniach na przełomie marca i kwietnia. Pomimo sporych protestów, zwłaszcza w Niemczech i Holandii, projekt będzie obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Do 2021 roku producenci treści w internecie muszą dostosować swoje algorytmy tak, by te filtrowały treści jeszcze przed wrzuceniem ich do sieci. 

Warte odnotowania: Microsoft pokazuje drugą wersję gogli Hololens.

Najciekawsze informacje Z Marca 2019

Google prezentuje granie w chmurze. Google Stadia, zaprezentowane w marcu, stało się ciekawą wizją przyszłości. W teorii granie w największe gry na prostym laptopie albo smartfonie brzmiało pięknie, wręcz nieosiągalnie. Gdy doszło do listopadowej premiery, okazało się, że problemów jest więcej, a Google zdecydowanie się pospieszyło. 

Sytuacja Google Stadia jest lepsza, ale nieudany debiut się na niej odbija

Ogromny input lag, brak dostępu dla osób zakupujących edycję przedpremierową i 4K, które nie było 4K to tylko część problemów usługi. Do graczy nie przemawia także cena abonamentu, która wynosi 10 dolarów. Początkowo nie przewidziano w tej cenie gier, z czasem firma postanowiła dodać tytuły, które można sprawdzać. Przy dobrym łączu usługa działa stabilnie, ale jej mit mobilności na razie nijak ma się do rzeczywistości. 

Spotify kontra Apple Music. W marcu zaczęła się pełna nieczystych zagrywek kampania, w której Apple Music i Spotify walczyły o wpływy. Szwedzi próbowali odwołać się do Komisji Europejskiej chociażby z powodu prowizji, którą Apple nalicza sobie przy każdym zakupie wewnątrz aplikacji Spotify na iOS. 

Spotify pozwało Apple na wszystkich liczących się rynkach. Na razie jednak nie widać, by sprawy potoczyły się po myśli Szwedów. Amerykanie drwią z konkurenta, mówiąc, że nie ma prawa oczekiwać przywilejów darmowych aplikacji, skoro opiera się na płatnym abonamencie. Sprawa w 2020 roku na pewno nabierze tempa. 

Warte odnotowania: Powstało rozwiązanie o nazwie WiCharge, pozwalające bezprzewodowo ładować urządzenia bez potrzeby korzystania z indukcji. 

Najciekawsze informacje z kwietnia 2019

200. odcinek VideoNewsa! To nie żart, bowiem 1 kwietnia stworzyliśmy do spółki z Mikołajem specjalny, jubileuszowy epizod.

Playstation 5 zapowiedziane po raz pierwszy. Inżynier projektu Mark Cerny podzielił się ze światem informacjami na temat nowej konsoli Sony. Ta otrzyma dysk SSD, co w połączeniu z architekturą AMD Zen 2 ma przełożyć się na minimalnie skrócone czasy ładowania gier. Oprócz tego w standardzie będzie wsteczna kompatybilność oraz obsługa Ray Tracing.

Kup PS4 Pro w promocyjnej cenie!

Rendery PS5 krążące po sieci nie oddają prawdziwego wyglądu konsoli

Ulepszeń ma doczekać się kontroler Dualshock, pojawi się też wsparcie dla dźwięku przestrzennego. Sony na razie dość oszczędnie dystrybuuje faktami - nie poznaliśmy jeszcze wyglądu konsoli (widzieliśmy jedynie wersję deweloperską), nie wiemy, jaka będzie finalna cena urządzenia. Wiemy za to, że pojawi się obsługa 8K oraz 120 klatek na sekundę. Premierę zaplanowano na okres przedświąteczny w 2020 roku. 

5G w Polsce staje się gorącym tematem. W kwietniu mieliśmy do czynienia z ożywieniem w sprawie 5G, zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Szwajcarii uruchomiono pierwsze nadajniki, a w Polsce Play rozpoczął kampanię marketingową z hasłem: sieć 5G Ready. Kontrowersje wywołane takim nazywaniem rozwiązań LTE-Advanced spowodowały reakcję Komisji Etyki Reklamy.

Krytyka kampanii 5G Ready była wyrazem niezadowolenia trzech pozostałych sieci

Ta uznała kampanię sieci komórkowej za niezgodną z prawdą. Mimo tego sieć nadal reklamuje swoje rozwiązania jako 5G Ready. Ponadto 5G spotkało się z protestami. Rząd wydał Białą Księgę tłumaczącą, czym nowa sieć komórkowa jest, a Play w grudniu zadebiutował z 5G na częstotliwościach 4G w Gdynii. 

Warte odnotowania: W Polsce ma powstać odpowiednik Hyperloop oraz narodowy e-pieniądz, który nie będzie kryptowalutą. 

Najciekawsze informacje z maja 2019

Huawei otrzymał zakaz współpracy z firmami z USA. Stany Zjednoczone w obawie przed szpiegostwem Huawei'a zakazały kontaktów z chińską firmą. Najpierw dekret wydał prezydent Stanów Zjednoczonych, a potem Federalna Komisja Handlu. Jako pierwsze zrezygnowało Google. Oznacza to, że w przyszłych telefonach firmy nie znajdziemy usług Google Play, w tym sklepu z aplikacjami, Map, Youtube czy dysku Google. 

Na początku ograniczenie handlu postanowiono opóźnić, by firma mogła zerwać kontakty w dobrym stylu. Potem nastąpiło kolejne przedłużenie okresu zawieszenia. Teoretycznie prezydent Trump zapewnił, że w ramach umów handlowych zrezygnuje z blokady Huawei'a, tak jednak się nie stało. W międzyczasie pierwsza firma uzyskała dedykowaną zgodę na współpracę i jest to Microsoft. 

Nowy poziom deepfake'ów. Samsung do spółki z moskiewską Politechniką Skołkowo rozwinął system mapowania twarzy, który nawet ze zdjęć o niskiej rozdzielczości potrafi stworzyć iluzję ludzkiej mimiki. Co więcej, nie trzeba nawet filmu - wystarczy kilka obrazów, by imitować wrażenie mówienia. Oczywiście im więcej zdjęć tym dokładniejsza będzie mimika, ale na start wystarczy już 8. 

Warte odnotowania: Powstała przenośna konsola do grania... na korbkę. Tu poczytacie więcej na temat Playdate.

Najciekawsze informacje z czerwca 2019

Poznaliśmy Xbox Scarlett. Na targach E3 Microsoft podzielił się pierwszymi detalami dotyczącymi konsoli, którą od grudnia znamy pod nazwą Xbox Series X. Podobnie jak w przypadku Playstation 5, gry mają wczytywać się błyskawicznie dzięki dyskowi SSD NVMe od Samsunga oraz procesorze AMD w architekturze Zen 2. Najpewniej dostaniemy 16 lub 24 GB RAM-u, który połączy się z dyskiem SSD, by szybciej odczytywać najważniejsze elementy. 

Xbox One X w niższej cenie!

Xbox Series X został pokazany w grudniu

Konsola ma gwarantować 4 razy większą moc niż Xbox One X, co pozwoli na granie w 4K przy 60 klatkach na sekundę. Poza tym urządzenie obsłuży 8K, 120 klatek na sekundę oraz Ray Tracing. Dość charakterystyczny jest wygląd - konsola jest znacznie wydłużona, a to przez zastosowanie pojedynczego wentylatora. Dzięki temu chłodzenie ma być efektywniejsze i cichsze. Premiera została zaplanowana w okolicy świąt 2020, nieznana jest jeszcze cena. 

Zmienia się prawo dotyczące hulajnóg. W czerwcu w końcu hulajnogi zyskały tożsamość prawną jako Urządzenia Transportu Osobistego, a już niebawem ma zostać wprowadzone nowe prawo. Hulajnogami możemy jeździć po ścieżkach rowerowych, jednak nie wolno przekraczać 25 km/h i na rynku niebawem nie da się kupić urządzeń o większych możliwościach. Pojazd nie może być szerszy niż 90 centymetrów i dłuższy niż 125 oraz nie może ważyć więcej niż 20 kilogramów. 

Warte odnotowania: Oppo jako pierwsze zaprezentowało aparat, który może znajdować się pod ekranem. Z kolei Facebook przedstawił światu kryptowalutę Libra, jednak pomysł Stablecoina od giganta technologicznego nie spodobał się rządom świata. 

Najciekawsze informacje w Lipcu

Elon Musk chce stworzyć komputer w mózgu. Neuralink pokazało światu progres w budowaniu interfejsu mózg-komputer. Ten składa się z dwóch części. Pierwszą są nici komunikacyjne cieńsze od ludzkiego włosa. Te mają zaledwie od 4 do 6 μm (mikrometrów). Drugą - moduł z USB C, który pozwala na przetwarzanie informacji i wysyłanie ich w świat po podłączeniu nadajnika.

Neuralink wejdzie do naszych głów

Rozwiązanie testowano na szczurach, które dzięki dostępowi do mocy obliczeniowej były w stanie procesować zagadki nawet 10 razy szybciej. Neuralink N1 - pierwszy taki komputer, na razie jest w fazie wczesnego prototypu, a firma poszukuje naukowców skłonnych do podjęcia się zagadnienia. 

Apple odkupuje od Intela. Za miliard dolarów firma porozumiała się z Intelem, by do 2020 roku przejąć dział odpowiedzialny za rozwój sieci 5G. Intel posiadał niemalże gotowy moduł, ale koszty jego implementacji były zbyt wysokie. Z sytuacji ucieszył się Qualcomm, który stał się partnerem biznesowym Apple przy okazji wprowadzenia rozwiązań 5G w 2020 roku, właśnie na rzecz Intela. 

Warte odnotowania: Polskie projekty kolonii na Marsie: Twardowsky oraz IdeaCity wyróżniono w konkursie Mars Colony Prize. 

Najciekawsze informacje z sierpnia

W przyszłości możemy widzieć w ciemności. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts odkryli sposób, aby myszy mogły widzieć fale podczerwieni, niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Stworzyli oni nanocząsteczki przekształcające wiązania fotoreceptorów. W ten sposób zyskały one dodatkową warstwę, dzięki której myszy mogły widzieć fale o długości 900 nm (ludzkie oko widzi od 380 do 700 nanometrów).

Widzenie w ciemności jest już testowane na myszach

Warstwa ta podmienia informację z receptorów, sprawiając, że podczerwień jest widziana jako zielone światło. Superwzrok utrzymuje się przez co najmniej 10 tygodni. Aby udało się osiągnąć ten efekt, nanocząsteczki zostały wstrzyknięte bezpośrednio do oka. Dr. Gang Han odpowiedzialny za kontrolę projektu tłumaczy, że przypomina to standardową procedurę szpitalną. Jednocześnie chciałby, aby wersja dla ludzi była czymś w rodzaju soczewki. 

Warte odnotowania: Kolejnej odsłony doczekał się najuczciwszy telefon świata - Fairphone 3. Urządzenie posiada złoto z certyfikatem FairTrade i wymienną baterię.

Najciekawsze informacje z września 2019

Silniki przyszłości pozwolą na szybsze loty. Trzeba było poczekać 6 lat na pierwszą prezentację, ale silnik Sabre ma być rewolucją. Łączy on cechy silników odrzutowych i rakietowych. Do chłodzenia paliwa wykorzystywane mają być rurki mocno schłodzonego helu, co pozwala w najgorętszych miejscach obniżyć temperaturę z 1000 stopni do około 20 w ciągu 1/20 sekundy.

Sprawdź promocje na Xiaomi!

W połączeniu z tytanem daje to silnik osiągający w 15 stopniach Celsjusza ponad 5,4 macha, czyli około 6700 kilometrów na sekundę. To pozwoliłoby polecieć z Londynu do Sydney w 4 godziny. Jeszcze lepsze rezultaty udałoby się osiągnąć w przestrzeni kosmicznej - tam prędkość to nawet 25 machów. Rozwiązanie pojawi się w pojazdach najwcześniej za 10 lat. 

CBA kupiło system Pegasus. W polskich mediach niemałe zamieszanie wywołało ukrywane w oficjalnych raportach kupno systemu Pegasus. Ten po wysłaniu SMSa na numer telefonu jest w stanie uzyskać dostęp do... tak naprawdę wszystkiego, co zapisaliśmy w urządzeniu. Rozwiązanie NSO Group ma być wykorzystywane do walki z przestępcami, zabrakło jednak doprecyzowania, o jakie zbrodnie chodzi. 

Warte odnotowania: Xiaomi pokazało światu szalony koncept telefonu Mi Mix Alpha z ekranem otaczającym prawie całą obudowę.

Najciekawsze informacje z Października 2019

Przewaga kwantowa jest niepewna. Google postanowiło pochwalić się osiągnięciem kwantowej przewagi (quantum supremacy). Ich komputer kwantowy był w stanie wykonać operację, która tradycyjnym superkomputerom zajmowałaby zdecydowanie za dużo czasu. W przypadku rozwiązania Google jednostka może wykonać biliard (1 000 000 000 000 000) operacji jednocześnie. Powierzone jej zadanie wykonała w 3 minuty i 20 sekund, podczas gdy tradycyjna jednostka liczyłaby je 10 tysięcy lat. 

Komputer kwantowy od Google nie potrafi osiągnąć przewagi nad innymi

Za przełom tego testu nie uważają naukowcy IBM, którzy tworzą podobną jednostkę - Watson. Według ich analiz superkomputer rzeczywiście poradziłby sobie wolniej od kwantowego, ale operacja zajęłaby mu 2,5 dnia. Naukowcy są sceptyczni i swoimi artykułami wygłaszają tezę, że przewaga nigdy nie zostanie osiągnięta. 

Google Pixel 4 pełen problemów. Google wypuściło flagowca bez obiektywu szerokokątnego, ale nie to było największym kłopotem ich smartfona. Smartfony tak dobrze rozpoznają twarz, że robią to nawet gdy mamy zamknięte oczy. Oprócz tego ekran, działający w teorii w 90 Hz, potrafił samoczynnie zmieniać częstotliwość odświeżania na 60 Hz przy niższych ustawieniach jasności. Obydwa błędy doczekały się stosownych poprawek.

Jaka jest cena Google Pixel 4? Dowiedz się tutaj!

Warte odnotowania: Watykan idzie z duchem czasu i pokazał inteligentny różaniec, który łączy się z aplikacją mobilną i pozwala mierzyć kroki.

Najciekawsze informacje z Listopada 2019

Nowy format dysków stworzonych w szkle. Microsoft stworzył dyski oparte na szkle kwarcowym w ramach Project Silica. Tafla o wymiarach 75x75x2 milimetry pozwala na drukowanie laserem. Do odczytu treści niezbędny jest dedykowany laser napędzany sztuczną inteligencją. Warstw punktowych może być nawet 100. Dzięki temu na dysku zmieścił się film Superman z 1987 roku, który zajmował cztery rolki z taśmami. 

Project Silica to dyski stworzone ze szkła, które są odporne na warunki

Rozwiązanie jest wyjątkowo odporne. Niestraszne mu gotowanie, ogrzewanie w kuchence mikrofalowej, silne namagnesowanie czy wibracja. Dodatkowym plusem jest brak zapotrzebowania na rzadkie metale przy produkcji. Sam dysk ma przetrwać nawet do 1000 lat. 

Wyginana Motorola RAZR walczy o prym. Nie tylko Samsung i Huawei mają elastyczne urządzenia. Swoje trzy grosze w tej kategorii dołożyła Motorola, która podeszła do tematu od innej strony. Elastyczna Motorola RAZR wyglądem nawiązuje do modelu z 2004 roku i jest telefonem z klapką. Jeśli chodzi o specyfikację, prezentuje się średnio (Snapdragon 710 i 6 GB RAM-u), ale cena - 1500 dolarów - na pewno średnia nie jest. Urządzenie być może zadebiutuje w Polsce. 

Warte odnotowania: Zadebiutował Mavic Mini - miniaturowy dron od DJI, który nie posiada trybu manualnego przy nagrywaniu, ale potrafi latać przez pół godziny nawet 45 kilometrów na godzinę. Pokazano także Teslę Cybertruck - wóz na prąd z przyszłości. 

Najciekawsze informacje w grudniu 2019

Carrefour obszedł zakaz handlu dzięki technologii. A konkretnie dzięki sklepowi bez kas i kasjerów, w którym towary z półek podają maszyny vendingowe. Jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję nagrać działanie sklepu i wyglądało to sprawnie. Wśród towarów są nie tylko artykuły pierwszej potrzeby, ale i owoce czy produkty bio. 

Escobar Fold 1 wydaje się być sztuczką obliczoną na zysk

Warte odnotowania: Robert Escobar (z tych Escobarów) pokazał światu smartfon Escobar Fold 1, który jest zmodyfikowaną wersją Royole Flexpai. Tymczasem w Rosji krowy korzystają z gogli wirtualnej rzeczywistości, by mieć mniejszy poziom stresu i (prawdopodobnie) dawać lepsze mleko. Który news był waszym zdaniem najciekawszy? Dajcie znać w komentarzach!

blog comments powered by Disqus
Podsumowanie roku 2019 - VideoNews #234