PODPOWIEDZI:

Jaką zamrażarkę wybrać?

Jaką zamrażarkę wybrać?

Przed Tobą poradnik zakupowy, jaką zamrażarkę wybrać. Szukając dla siebie odpowiedniego modelu, najlepiej prześledzić najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę. Wszystkie z nich przedstawię Ci w tej publikacji. Zapraszam!

Z poradnika, jaką zamrażarkę wybrać, dowiesz się, które aspekty są najistotniejsze podczas zakupu. Zamrażarka ma służyć przez wiele lat, stąd konieczność przyjrzenia się jej głównym cechom.

Najważniejsze parametry przy zakupie zamrażarki

Dobre zamrażarki są w stanie skutecznie zamrozić i przechowywać żywność przez dłuższy czas. Zrobione zapasy nie tracą swoich wartości odżywczych. Producenci stosują różne rozwiązania, czyniąc je wydajnymi urządzeniami o wysokim komforcie użytkowania. Podczas zakupu zamrażarki kieruj się pewnymi zagadnieniami.

Jaki rodzaj zamrażarki?

W pierwszym podziale wyróżnia się dwa typy zamrażarek:

 • Zamrażarki wolnostojące - wystarczy dysponować wolną przestrzenią, aby umieścić zamrażarkę w dowolnym miejscu. Mogą to być modele otwierane zarówno od góry, jak i od frontu. W razie usterki czy potrzeby przeniesienia nie będzie problemu. Ich dostępność jest duża.
 • Zamrażarki do zabudowy - mogą tworzyć ciąg szafek kuchennych. Takie rozwiązanie prezentuje się nowocześnie, estetycznie, zamrażarka nie rzuca się tak w oczy. Trudniej natomiast znaleźć godny uwagi sprzęt pod zabudowę (mniejsza dostępność, tylko typ szufladowy), a w razie awarii pojawia się większy kłopot. Należy wziąć pod uwagę odpowiednie wymiary. Chwaloną zamrażarką do zabudowy jest chociażby Bosch GIV11AFE0.

Do drugiej grupy zalicza się:

 • Zamrażarki szufladowe - zamrażarki wyposażone w kilka szuflad i wytrzymałe półki. Występują w różnych kolorach i wielkościach. Z wyglądu przypominają na pierwszy rzut oka chłodziarki. Pozwolą zamrozić jedzenie o nieco mniejszych gabarytach, choć i wielopoziomowy tort się zmieści, jeżeli wyciągniesz półki. Organizacja wnętrza jest za to sporym plusem. Łatwo odnajdziesz i wyciągniesz dane produkty z przezroczystych szuflad.
 • Zamrażarki skrzyniowe - przypominają ladę, są otwierane od góry za pomocą uchwytu. Pod względem designu nie robią furory, natomiast doskonale nadają się do przechowywania i mrożenia większych produktów przez długi czas (są bardzo głębokie). Ceny zaczynają się od stosunkowo niskiego pułapu (przeważnie tańsze od szufladowych). Wnętrza są niekiedy wzbogacone o kosze do prostszej segregacji.

zamrażarka szufladowa Siemens GS36NVIEP

Jaka pojemność zamrażarki?

Pod względem pojemności zamrażarki należy wziąć pod uwagę własne potrzeby. Dla bardzo dużych rodzin lub do lokalu gastronomicznego bądź sklepu poleca się najpojemniejsze zamrażarki. Osiągają one średnio od 300 l do 502 l. Jeżeli poszukujesz jednak niewielkiego urządzenia do mrożenia niedużej ilości jedzenia, to wybierz coś z małych zamrażarek podblatowych.

Która klasa energetyczna zamrażarki?

Być może nie wiesz, że od pewnego czasu kupujący mają do czynienia z nowymi klasami energetycznymi, a mianowicie od A do G. Im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędna zamrażarka. Najczęściej na rynku spotkasz się z zamrażarkami o klasach D, E lub F. Warto na to spojrzeć, żeby rachunki za prąd diametralnie nie wzrosły.

Jaka zdolność zamrażania?

Która zamrażarka jest wydajna? Przede wszystkim ta o wysokiej skuteczności zamrażania. Chodzi głównie o to, ile kg żywności w ciągu doby jest w stanie zamrozić. Wartości są bardzo różne. Przykładowo jest to 23 kg/24 h.

zamrażarka skrzyniowa z koszami Midea

Ile wynosi czas utrzymywania temperatury przez zamrażarkę?

Bywają sytuacje, w których zdarza się awaria prądu. Brak zasilania może spowodować zepsucie się licznych zapasów. Obawy znikają w momencie wyboru zamrażarki o długim czasie utrzymywania temperatury. Mowa nawet o 50 godzinach. Takim urządzeniem jest między innymi Midea MDRC760FZF01GDE.

Jaki poziom głośności osiąga zamrażarka?

Zamrażarki nie są strasznie uciążliwymi urządzeniami pod względem hałasowania, niemniej poziom hałasu ma znaczenie, zwłaszcza jeżeli chcesz postawić zamrażarkę w kuchni. Celuj wtedy w wartość do 40 dB. W sytuacji gdy sprzęt postawisz w garażu, piwnicy czy spiżarni, może być powyżej.

Czy konieczna jest zamrażarka z No Frost?

Nie musisz kupować bezszronowej zamrażarki, ale osobiście polecam takie modele. Dlaczego? Wyręczą Cię z bardzo żmudnej, męczącej i czasochłonnej czynności, jaką jest rozmrażanie ręczne. Zamrażarka z systemem No Frost nie dopuszcza do gromadzenia się lodu ani szronu. Tym samym wyeliminuje ryzyko pojawienia się bakterii wskutek zbyt dużej wilgotności. Nowoczesnym modelem z No Frost jest Samsung Bespoke RZ32A748522.

Od razu wspomnę, że bywają zamrażarki z systemem typu Low Frost. Opcja ta wpływa na mniejsze oblodzenie zamrażarki, a więc rzadsze rozmrażanie jej.

zamrażarka szufladowa Samsung z No Frost

Co oznacza klasa klimatyczna?

Istnieją 4 klasy klimatyczne określające dokładne temperatury otoczenia (zewnętrzne), w jakich dana zamrażarka prawidłowo pracuje. Są to klasy SN, N, ST i T.

Czy ma to znaczenie dla kupującego? Tylko w teorii. Wszystkie oficjalnie sprzedawane zamrażarki w Polsce są przystosowane do naszego klimatu.

Odrębną kwestię stanowią za to minusowe temperatury. Znajdą się modele, które wytrzymują pracuję w takich warunkach, nawet do -15 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak norma. Zwróć na to uwagę, jeżeli chcesz postawić zamrażarkę np. w garażu, piwnicy czy ogólnie słabiej izolowanym od zimna miejscu.

Jaka klasa zamrażarki?

Klasa zamrażarki informuje o temperaturze w urządzeniu i tym samym czasie zamrażania. Oznaczenia spotkasz w postaci gwiazdek (od 1 do 4). Największa liczba gwiazdek oznacza najniższą temperaturę w zamrażarce, a tym samym imponująco długi czas przechowywania żywności.

Jak sterować zamrażarką?

Sterowanie w zamrażarkach może być mechaniczne (za pomocą pokrętła) lub elektroniczne (dotykowe). Nie ma tu raczej zbyt wiele ustawień, więc oba mechanizmy zwykle nie sprawiają nikomu trudności.

Ile kosztuje zamrażarka?

Wszystko zależy od głównych cech, pojemności, funkcjonalności. Najlepiej przejrzeć ranking zamrażarek, aby przekonać się, że znajdziesz zarówno zamrażarkę poniżej 1000 zł, jak i taką za kilka tysięcy.

Jakiej firmy zamrażarka?

Wybór producenta to kluczowa kwestia. Nie warto kupować sprzętu nieznanych producentów tylko dlatego, że jest odrobinę tańszy. Lepiej zainwestować w pewne urządzenie, które działa bezawaryjnie, ma żywotne części. Wśród polecanych marek zaliczają się: AEG, Amica, BEKO, Bosch, Candy, Electrolux, Finlux, Gorenje, Hyundai, Indesit, Liebherr, MPM, Midea, Philco, Samsung, Siemens, Whirlpool.

Dodatkowe elementy w zamrażarkach

Urządzenie do mrożenia żywności tylko z pozoru wydaje się prostym sprzętem AGD. Poniżej lista elementów, które są przydatne w trakcie użytkowania zamrażarki.

 • Funkcja szybkiego zamrażania - błyskawiczne mrożenie sporej ilości świeżych produktów to zasługa między innymi tej właśnie opcji. Ma również znaczenie dla żywności już umieszczonej, aby nie straciła świeżości.
 • Kostkarka do lodu - zamrażarka z kostkarką do lodu to chętnie wybierany sprzęt. Kostkarki często są ukryte w drzwiach zamrażarki szufladowej, aby nie zabierać niepotrzebnie miejsca. Są w stanie wyprodukować jednorazowo na przykład 20 kostek do drinków dla gości lub napojów do walki z upalnymi dniami.
 • Wyświetlacz - na wyświetlaczu zobaczysz główne ustawienia, więc masz wszystko pod kontrolą. Poza tym dodaje on atrakcyjności pod względem designu, zwłaszcza w zamrażarkach szufladowych.
 • Oświetlenie LED - zamrażarka z oświetleniem zwiększa widoczność i będzie nieocenionym pomocnikiem w trakcie wyszukiwania danego produktu spożywczego. Ledowe oświetlenie jest jasne i zarazem energooszczędne.
 • Alarm otwartych drzwi/alarm zbyt wysokiej temperatury - otwarte drzwi zamrażarki bądź za duża temperatura może wyrządzić wiele szkód. Mam tu na myśli głównie zmarnowanie żywności, gdyż jest ryzyko zepsucia się. Do takiej sytuacji nie dopuści alarm akustyczny bądź optyczny.
 • System All-Around Cooling - to system odpowiadający za równomierne rozprowadzanie zimnego powietrza w całym wnętrzu zamrażarki, czyli na każdym poziomie.
 • Obrotowe kółka - kółka to pomijany aspekt, a w gruncie rzeczy potrafią znacznie ułatwić obsługę. Mowa o sytuacji, gdy trzeba przemieścić zamrażarkę w inne miejsce. Obrotowe kółka gwarantują ten komfort.
 • Regulowane nóżki - zamrażarka z regulowanymi nóżkami gwarantuje stabilność.
 • Zamek - w niektórych skrzyniowych zamrażarkach producent stosuje zamek na klucz. Dodatkowe zamknięcie unika otwierania na przykład przez małe dzieci.
 • Ukryty skraplacz - skutecznie rozprasza ciepło, utrzymuje właściwą temperaturę w zamrażarce.
 • Uniwersalne drzwi - drzwi z odwracalnym zawiasem to swoboda w zakresie umiejscowienia zamrażarki. Nie będzie Cię ograniczało otwieranie tylko w jednym kierunku.
 • Równoważna pokrywa - oczywiście mowa teraz o zamrażarkach skrzyniowych. Równoważna pokrywa otwiera się pod danym kątem i pozostaje na swoim miejscu, tak aby uniknąć zatrzaśnięcia palców. Nie opada sama, więc masz czas na poszukiwanie żywności i nie musisz przytrzymywać pokrywy jedną ręką.
 • Metalowy panel - metalowe wykończenie na tylnej ściance ogranicza utratę zimna, temperatura we wnętrzu jest stabilna.
 • Zawór próżniowy - czasami utrapieniem bywa otwarcie pokrywy zamrażarki. Pomocny jest zawór próżniowy (odpowietrzający), który ogranicza podciśnienie.
 • Uszczelka antybakteryjna - jak sama nazwa wskazuje, nie dopuści do rozwoju bakterii.
 • Kompresor - ważne, aby kompresor w zamrażarce był żywotny, pracował cicho i energooszczędnie. Wielokrotnie producenci udzielają na niego kilkuletnią gwarancję.
 • Powłoka Antifingerprint - to specjalna powłoka na drzwiach zamrażarki, dzięki której nie są widoczne odbicia palców. Jak wiadomo, jest to mało estetyczny widok.

kostkarka w zamrażarce Samsung

Jaką zamrażarkę wybrać - Podsumowanie

Nabyta wiedza w zakresie zakupu zamrażarki gwarantuje Ci dobrze wydane pieniądze zarówno na sprzęt do domu, jak i do własnego biznesu.

Zastanów się, czy potrzebujesz sprzętu do zabudowy czy wolnostojącego. Znaczenie ma, jaką ilość jedzenia chcesz mrozić i jak dużą przestrzenią dysponujesz. W sklepach znajdziesz zamrażarki skrzyniowe bądź szufladowe o różnych pojemnościach. Jeżeli zwracasz dużą uwagę na kwestię energii elektrycznej, to celuj w urządzenie najlepiej o klasie D. Najskuteczniejsze zamrażarki to te o wysokiej zdolności zamrażania i długim czasie utrzymywania temperatury.

Do kuchni wybierz zamrażarkę o poziomie hałasu do 40 dB. W sytuacji gdy nie chcesz nawet słyszeć o ręcznym zamrażaniu, kup zamrażarkę z systemem No Frost. Niezależnie od typu, jaki wybierzesz, zwróć uwagę na klasę klimatyczną i klasę zamrażania, aby wiedzieć, w jakich temperaturach otoczenia może pracować i jaką jest w stanie osiągnąć temperaturę mrożenia.

Dla zwolenników jak największego komfortu polecam zamrażarki sterowane elektronicznie, najlepiej z wyświetlaczem, kostkarką, funkcją szybkiego mrożenia i oświetleniem LED. Dla dobra przechowywanej żywności przyjrzyj się, który model posiada alarmy akustyczne i optyczne. Z mniej obowiązkowych, ale również pomocnych elementów wymienia się kółka obrotowe, regulowane nóżki, uniwersalne drzwi, równoważne pokrywy, zamki na klucz, uszczelki antybakteryjne czy powłoki przeciw odbiciu palców.

Wiesz już, które firmy cieszą się największym uznaniem, zatem wystarczy określić swój budżet. Mrożenie mięsa, warzyw, owoców, ryb czy gotowych dań będzie prostsze, niż myślisz.

blog comments powered by Disqus
Jaką zamrażarkę wybrać?