PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Najpłynniejszych Smartfonów do 500 złotych

Przenośne Klimatyzatory na Lato – Czym Kierować Się Przy Wyborze

  • Dodano: 2 lata, 11 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Przenośne Klimatyzatory na Lato – Czym Kierować Się Przy Wyborze

Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim tak długo wyczekiwane upały. Wszystko jest cudowne dopóki nie jesteśmy zmuszeni do przebywania w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 30°C, a z okna wylewa się piekący żar. Na takie niedogodności najczęściej narażone są osoby mieszkające w bloku lub kamienicach, a w nich zamontowanie stacjonarnej klimatyzacji często wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, które są trudne do przejścia. Na ratunek przychodzą więc klimatyzatory przenośne – małe, mobilne i spełniającą swoją najważniejszą funkcję – potrafią schłodzić rozgrzane powietrze równie dobrze, jak ich większe odpowiedniki. Co jest jednak najważniejsze przy ich zakupie?

Wielkość pokoju a klimatyzator

Przez zakupem należy zastanowić się, w którym pokoju klimatyzator przenośny będzie najczęściej stał. Znaczenie ma tutaj wielkość pokoju, ilość okien – poziom nasłonecznienia, ogólna wilgotność, a nawet to, ile osób przeważnie w nim przebywa. Wybór odpowiedniego klimatyzatora zależy więc od tego, czy będzie chłodził małą sypialnię, czy większy pokój gościnny. Bardzo istotny jest również dostęp do okna – urządzenie musi odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Jeśli w pokoju znajduje się tylko jedno wielkie okno balkonowe, którego nie można uchylić, to zakup przenośnej klimatyzacji wydaje się bezcelowe. Jednak nawet i w takiej sytuacji można sobie poradzić specjalnymi listwami. Gadżet ten ogrodzi pokój od zewnętrznego ciepła, a przez wycięty na wymiar otwór można bez problemu przełożyć rurę klimatyzatora.

klimatyzator

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Najważniejszy jest tutaj podział ze względu na rodzaj chłodzenia. Na rynku dostępne są klimatyzatory ewaporacyjne i na czynnik chłodniczy. Te pierwsze uchodzą za bardziej ekologiczne, jednak mniej wydajne. Chłodzenie w nich odbywa się na prostej zasadzie – gorące powietrze przechodzi w urządzeniu przez specjalny filtr, który jest wykonany z tkaniny i nasączony zwykłą wodą. Wydostaje się więc zimniejsze, ale jednocześnie bardziej wilgotne. Przy większych pokojach taki rodzaj klimatyzatorów przenośnych nie sprawdza się najlepiej. Nie jest też to dobre rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, które są zawilgocone lub występuje problem z pleśnią czy grzybem, np. w starych kamienicach. Z drugiej jednak strony w przypadku mieszkania w nowym bloku takie rozwiązanie może okazać się zbawienne zarówno dla środowiska, jak i zdrowia właścicieli. Modele te posiadają różne tryby, a do wzmocnienia efektu wystarczy do pojemnika z wodą dodać kilka kostek lodu.

Klimatyzatory na czynnik chłodniczy nie mają już tak prostego działania. Wykorzystywane są w nich różne właściwości gazów i zachodzące między nimi reakcje chemiczno-fizyczne. Skład ten jest zmieniany co kilka lat ze względu na rewolucje naukowe i nowe odkrycia, np. jeszcze nie tak dawno stosowany był freon, jednak jednoznacznie udowodniono jego negatywny wpływ na powiększenie dziury ozonowej. Teraz dostępne są dwie mieszanki chłodzące R407C i R410A. Czynnik R407c jest azeotropową mieszaniną czynników R32 (23%), R125 (25%) i R134A (52%), z kolei R410A ma w składzie R32 (50%) i R125 (50%).

Moc chłodnicza a pobór prądu

Moc chłodnicza podawana jest w kW lub BTU/h i wiąże się z tym, ile mocy potrzebnej jest przenośnemu klimatyzatorowi, aby uzyskać porządne efekty, jednak nie jest to ilość energii pobierana z gniazda elektrycznego.

przenosny klimatyzator

Moc chłodnicza w dostępnych na rynku klimatyzatorach waha się pomiędzy 2 kW a 4 kW. Aby odpowiednio dopasować ją do pomieszczenia należy pomnożyć jego powierzchnię i wielkość, dzięki temu uzyskujemy wartość w m3. Zakłada się, że na każdy metr sześcienny potrzebne jest minimum 45 W, czyli 0,045 kW mocy. W małym pokoju 3 x 3 x 2,5 m ze spokojem starczą więc 2 kW, natomiast w dużym 5 x 5 x 3 m potrzebne będzie już ok. 3,5 kW. Dużo zależy również od tego, czy pokój jest silnie nasłoneczniony i jakiej wielkości będzie szczelina potrzebna na wyprowadzenie rury. Należy wtedy proporcjonalnie zwiększać ilość kW o 10% od pierwotnie wybranej wartości.

Pobór mocy to nic innego jak zużycie prądu, jakie jest potrzebne do prawidłowego działania klimatyzatora. Będzie się on różnił w zależności od mocy chłodniczej, jednak nie jest to pewnik – producenci wykorzystują inne technologie i niekiedy słabsze urządzenie potrafi wygenerować większe zużycie niż jego mocniejszy i nowszy zamiennik. Standardowo utarło się, że przy mocy 3,5 kW potrzebne jest ok. 1200 W. Kupując klimatyzator przenośny należ więc zwracać szczególną uwagę na klasę energetyczną danego urządzenia.

Warto również wspomnieć tutaj o hałasie, jaki wytwarzają klimatyzatory. Nie da się ukryć, że nie powstały jeszcze modele, które działają w sposób zupełnie bezgłośny. Każdy z nas ma inne odczuwanie hałasu, jednak należy zadbać o to, by głośność pracy nie przekraczała 50 dB. Jest to dźwięk porównywalny z tym, jaki w najgorszych momentach generuje lodówka. Na szczęście można kupić i takie modele klimatyzatorów, które nie przekraczają 20 dB.

Dodatkowe opcje

Głównym wyborem jest tutaj to, czy kupić model z jedną, czy dwiema rurami. Pierwsza opcja jest tańsza, jednak mniej wydajna. Z drugiej strony jest też mniejsza i łatwiej ulokować taki klimatyzator w pomieszczeniu, by nie szpecił i nie zaśmiecał przestrzeni. Dwie rury przyspieszają proces chłodzenia i często też takie urządzenia są cichsze.

Warto też pokusić się na klimatyzator, którego można obsługiwać przy pomocy pilota. Mimo że wydaje się to zbędne, to jednak przyjemniej jest decydować o temperaturze w pokoju z kanapy, a nie co chwilę regulować ją ręcznie.

klimatyzator

Niezbędne są również mocne kółka, klimatyzator przenośny ma służyć latami i to w różnych pomieszczeniach, ważne jest więc, by koła nie odpadły po kilku użyciach i nie rysowały podłogi.

Najlepsze klimatyzatory można zaprogramować odpowiednio do naszych potrzeb. Muszą więc posiadać elektroniczny termostat, który utrzymuje temperaturę w pokoju na stałym poziomie. Równie przydatna jest możliwość programowania czasowego, by nie martwić się o to, czy na pewno urządzanie zostało wyłączone. Aby wszystko móc zaprojektować wedle upodobań niezbędny jest wyświetlacz i czytelny panel sterowania.

Nie zapomnijmy również o tak prozaicznej rzeczy jak zbiornik na wodę, która skrapla się z urządzenia. Dzięki takiej drobnostce nie będziemy musieli się martwić plamami, a przenoszenie klimatyzatora będzie łatwiejsze.

blog comments powered by Disqus
Przenośne Klimatyzatory na Lato – Czym Kierować Się Przy Wyborze