PODPOWIEDZI:

PlayStation 5 bez wstecznej kompatybilności z PS1, PS2 i PS3

PlayStation 5 bez wstecznej kompatybilności z PS1, PS2 i PS3

Według informacji dostarczonych przez firmę Ubisoft, na PlayStation 5 uruchomimy gry tylko z poprzedniej generacji konsoli Sony. Gracze nie powinni więc spodziewać się wsparcia dla gier z PlayStation, PlayStation 2 oraz PlayStation 3. Wciąż nie jest jednak wykluczona ograniczona emulacja lub streaming tych tytułów.

Informacje o wstecznej kompatybilności PS5 zostały zamieszczone w FAQ na stronie Ubisoftu. Wydawca potwierdził w nim, że PlayStation 5 odtworzy tylko wybrane gry z PS4 i nie będzie współpracował z grami z poprzedniej generacji konsol japońskiego giganta. Treść komunikatu została jednak nieco zmieniona po nagłośnieniu sprawy i w tej chwili nie wspomina już o grach na starsze konsole.

Przypomnijmy, że PlayStation 5 ma być kompatybilne z kilkoma tysiącami gier na PlayStation 4, dostępnych zarówno w wersjach cyfrowych, jak i pudełkowych. Do zabawy będziemy mogli wykorzystać oryginalne kontrolery DualShock 4. Dodatkowo, zgodnie z wymogami Sony, wszystkie tytuły opublikowane na PS4 od lipca tego roku muszą także uruchomić się na nadchodzącej konsoli.

Wielu fanów PlayStation wierzyło przez długi czas, że Sony zaskoczy zapowiedzią pełnego wsparcia dla produkcji z PlayStation, PlayStation 2 i PlayStation 3, wykorzystując do emulacji ogromną moc i potencjał nowego systemu. Pojawiły się nawet sugestie, że gracze będą mogli użyć swoje stare dyski CD, DVD i Blu-ray z grami. Na taki obrót spraw wskazywały różnego rodzaju plotki krążące po sieci.

Sony może mieć jednak zupełnie inne plany wsparcia dla klasyków z poprzednich generacji. W lipcu ujawniony został japoński patent Sony wskazujący na to, że w klasyki sprzed lat zagramy jedynie za pośrednictwem streamingu (najprawdopodobniej w wciąż niedostępnym w Polsce płatnym serwisie PlayStation Now). Japoński gigant chce udostępnić graczom wirtualne konsole w chmurze, które będą przesyłać obraz na system gracza.

PlayStation 5 zadebiutuje w sklepach najpóźniej w drugiej połowie listopada tego roku. Cena konsoli wciąż pozostaje wielką niewiadomą. Urządzenie dostępne będzie w dwóch wersjach - standardowej oraz pozbawionej napędu Blu-ray.

Źródło: Polygon

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
PlayStation 5 bez wstecznej kompatybilności z PS1, PS2 i PS3