PODPOWIEDZI:
HIT Dnia - promocje w sklepie RTV Euro AGD

Jaki wentylator kolumnowy? |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Honeywell HYF500EHoneywell HYF500E539 zł
2Air Naturel Fantasy CzarnyAir Naturel Fantasy Czarny319 zł
3Air Naturel Fantasy BiałyAir Naturel Fantasy Biały319 zł
4Honeywell HYF290E4Honeywell HYF290E4449 zł
5Honeywell HYF1101E4Honeywell HYF1101E4229 zł
Jaki wentylator kolumnowy? |TOP 5|

Wentylatory kolumnowe, zwane też wieżowymi, to ciekawa alternatywa dla tych stojących, które wyróżniają się wiatrakiem o sporej średnicy. Jaki wentylator kolumnowy jest więc godny zakupu? Czy w ogóle zapewni chłód w upalne dni? Między innymi na te pytania odpowie Ci moje zestawienie.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, jaki wentylator kolumnowy warto kupić, to jesteś w dobrym miejscu. Postanowiłem poruszyć również i ten typ urządzeń od chłodnego nawiewu, które mają przynieść Ci ulgę w najgorętsze dni.

Nie przynudzając, poniżej znajdziesz 5 polecanych urządzeń, następnie tabelkę z porównaniem kluczowych parametrów, a na końcu kilka słów o ogólnej charakterystyce tej kategorii.

Co zyskasz, czytając ten materiał? Przede wszystkim upewnisz się, czy warto kupić akurat ten typ wentylatora, a jeżeli tak, to od razu dowiesz się, które modele są godne uwagi i co je wyróżnia. W efekcie dobrze wydasz kasę i powalczysz z tymi cholernymi upałami.

Honeywell HYF500E

Wentylator kolumnowy Honeywell HYF500E to prawdziwy kombajn od nawiewu. Jego unikalna konstrukcja składa się z kilku osobnych wentylatorów, a ten górny zapewnia oscylację w pionie. Taki zabieg rozszerza granice cyrkulacji o większy obszar, choć to wciąż chłodzenie kierunkowe.

Ale o jakiej mocy! Honeywell HYF500E deklasuje pod tym względem rywali. 58 W to znakomity wynik, a do tego przepływ powietrza na poziomie 611 m3/h. Jak na typ kolumnowy - fenomenalny rezultat, który zapewnia sporo chłodu, i to nie tylko wtedy, gdy przytulisz się do wentylatora.

Osobiste chłodzenie Turbo, jak to ujął producent tego cacka, jest jednym z najsilniejszych trybów pracy. Bardzo dobre rozwiązanie do kierunkowego nawiewu, gdy już nie możesz wytrzymać upałów. Reszta trybów ma na celu objęcie jak największego obszaru pomieszczenia, a dzięki wspomnianej wcześniej mocy i przepływowi powietrza, daje to świetne rezultaty.

HONEYWELL HYF500E

To iście zaskakujące, szczególnie patrząc na wysokość 90 cm. To nie jest wcale tak dużo jak na typ kolumnowy.

A co z głośnością pracy? No cóż, wyższa moc odbija się na większym hałasie, który sięga 65 dB. Nie ma tragedii, choć cichutko też nie jest.

Producent zuchwale twierdzi, że ten model nada się do średnich i dużych salonów, pokojów czy sypialni. Jestem skłonny w to uwierzyć, bo możliwości ma spore. Jednak wciąż mieli tylko powietrze, a nie zbija temperatury równomiernie w całym pomieszczeniu. Ale jak na swój typ, jest po prostu hiciorem.

Honeywell HYF500E plusy i minusy:

 • Świetna wydajność zimnego nawiewu z możliwością oscylacji i kilkoma trybami pracy oraz regulacją prędkości
 • Jest w stanie schłodzić całkiem pokaźny obszar danego pomieszczenia, choć sporo zależy od temperatury, bo to wciąż wentylator, a nie klimatyzator
 • Całkiem ciekawy design, który może się podobać
 • Wyższa wydajność odbija się na wyższej głośności pracy...
 • ...no i na samej cenie, bo nie jest to tani wentylator kolumnowy

Honeywell HYF500E oferta w sklepie

Air Naturel Fantasy (czarny lub biały)

Dwie perełki od jednego producenta, które różnią się kolorem, czyli Air Naturel Fantasy CzarnyAir Naturel Fantasy Biały. Wyróżniają się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do możliwości nawiewu. Jeżeli chcesz wydać jak najmniej, ale wciąż nabyć wydajny wentylator kolumnowy, to bierz któryś z tych modeli.

AIR NATUREL FANTASY czarny

Ale do rzeczy, bo pewnie interesuję Cię, dlaczego tak twierdzę.

Pierwszym argumentem jest moc na poziomie 35 W, a przede wszystkim przepływ powietrza wynoszący 455 m3/h. Taka wydajność przy tej mocy? Prawdziwa bomba, choć oba wentylatory są dość wysokie (117 cm). Raczej nie powinno to stanowić problemu.

Producent twierdzi, że jego sprzęt działa najskuteczniej w pomieszczeniach do 20 m2. Możliwa jest oscylacja, ale do 70°. Ogólnie biorąc, są 3 tryby i 3 prędkości nawiewu. Jeżeli chcesz używać wentylatora cały czas, to zapewne przyda Ci się tryb nocny. Wentylator pracuje wtedy dużo ciszej. A  normalnie poziom hałasu wynosi maksymalnie 57 dB, więc nie jest wcale źle jak na takie możliwości.

AIR NATUREL FANTASY biały

Nad kratką, pod którą skrywają się wentylatory, producent umieścił elegancki wyświetlacz LED. W zestawie jest też pilot, a oba modele prezentują się niezwykle elegancko. Podejrzewam, że będą pasować do każdego minimalistycznego wnętrza.

W tej cenie nie widzę po prostu lepszej opcji. Dlatego też przyznałem tym modelom drugie miejsce. Cena nie jest wygórowana w porównaniu do konkurentów.

Air Naturel Fantasy Czarny i Biały plusy i minusy:

 • Wysoka wydajność pracy
 • Elegancki design z wyświetlaczem LED
 • Świetny stosunek ceny do efektywności kierunkowego chłodzenia
 • W tej cenie brak większych minusów

Air Naturel Fantasy Czarny:

Air Naturel Fantasy Czarny oferta w sklepie

Air Naturel Fantasy Biały:

Air Naturel Fantasy Czarny oferta w sklepie

Honeywell HYF290E4

Wracamy do wentylatorów wieżowych Honeywell, gdyż oferta tej firmy jest całkiem szeroka, no i ciekawa. Kolejną propozycją jest funkcjonalny Honeywell HYF290E4.

Ogólna wydajność gorsza od tańszych poprzedników od Air Natural, bo 31 W mocy + 285 m3/h przepływu powietrza. Mimo wszystko efektywność zimnego nawiewu wciąż zadowala, a i głośność pracy jest mniejsza.

HONEYWELL HYF290E4

Podziw budzi funkcjonalność, bo jest aż 8 poziomów nawiewu. Im wyższy, tym skuteczniejszy, ale i głośniejszy. Ten najniższy stanowi jednocześnie tryb nocny, który nie powinien zaburzyć snu, a jednocześnie ochłodzi swoje bliskie otoczenie.

Panel sterowania wygląda imponująco, ale jest przy tym bardzo łatwy w zrozumieniu i obsłudze. Ustawisz na nim poziom intensywności pracy, timer lub oscylację. A do tego w zestawie jest mały pilocik do zdalnego sterowania.

Honeywell HYF290E4 to nowoczesny i świetnie wyglądający wentylator kolumnowy, choć powinien być według mnie troszkę tańszy.

Honeywell HYF290E4 plusy i minusy:

 • Zadowalająca wydajność pracy
 • Bardzo nowoczesny i elegancki design
 • Stosunkowo cicha praca
 • Stosunek ceny do efektywności nawiewu powinien być lepszy

Honeywell HYF290E4 oferta w sklepie

Honeywell HYF1101E4

Honeywell HYF1101E4 to najniższy wentylator z zestawienia (80 cm). 36 W mocy w połączeniu z zastosowaną konstrukcją gwarantuje przepływ powietrza na poziomie 282 m3/h. Najsłabszy wynik w klasyfikacji, ale całkiem podobny do poprzednika. Cena w porównaniu do niego idzie jednak o ponad 200 zł w dół, choć lepszym interesem są wentylatory Air Natural. Wydajniejsze i ładniejsze, a do tego też nie jakoś bardzo drogie.

HONEYWELL HYF1101E4

Skupiając się na Honeywell HYF1101E4, nie zabrakło timera, kilku prędkości pracy czy oscylacji. Wyjątkowych bajerów brak, więc nie ma się co rozpisywać. Alternatywa dla powyższych propozycji.

Honeywell HYF1101E4 plusy i minusy:

 • Zadowalająca wydajność pracy
 • Przeciętny stosunek ceny do jakości, bo wicelider przy niższej cenie deklasuje ten model

Honeywell HYF1101E4 oferta w sklepie

Porównanie wentylatorów kolumnowych

Szybki rzut oka na najważniejsze parametry wyróżnionych urządzeń. Powinno Ci to dodatkowo pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej:

ModelMocPrzepływ
powietrza
Głośność*Wysokość
Honeywell HYF500E58 W611m3/h65 dB90 cm
Air Naturel Fantasy Czarny35 W455m3/h57 dB117 cm
Air Naturel Fantasy Biały35 W455m3/h57 dB117 cm
Honeywell HYF290E431 W285m3/h52 dB101 cm
Honeywell HYF1101E436 W282m3/h56 dB80 cm

*Co do poziomu hałasu, starałem się podawać wartość dotyczącą najwydajniejszego trybu/prędkości pracy.

Wentylator-wieża a efektywność chłodzenia

Nie będę nikogo bajerował, bo to wciąż prosty mechanizm działania oparty na wiatrakach, które mielą powietrze. Ale jeżeli to powietrze ma wyjątkowo wysoką temperaturę, to nawet największa wydajność nie przyniesie nadspodziewanego efektu. To sprzęt działający kierunkowo.

Plus taki, że wentylatory kolumnowe są funkcjonalniejsze od zwykłych, lepiej wyglądają, czasem ciszej działają i zajmują mniej miejsca. Do tego niektóre (np. lider) rozprowadzają chłód w kilku różnych kierunkach, np. przed siebie i w górę. Jeżeli są wydajne (a lider taki jest), to obejmą większy obszar.

Minus znów taki, że wentylatory wieżowe bywają dość drogie. Oczywiście znajdą się tu jakieś tanie modele, ale zazwyczaj mało efektywnie działają, a Ty walczysz przecież z upałami. Co Ci z jakiejś atrapy wentylatora? Dlatego też najtańsza opcja z mojej klasyfikacji to jednak ponad 200 zł.

Oprócz tego proponuję Ci dla pewności spojrzeć na klasyczne modele, które znajdują się w rankingu wentylatorów. Są to konkretnie:

Ceny niższe, a wydajność całkiem podobna, choć pamiętaj o unikalnych cechach modeli kolumnowych, które kilka chwil temu omówiłem.

A jeżeli w Twoim domostwie jest już naprawdę tragicznie z upałem, to nie pozostaje Ci nic innego jak wydajne klimatyzatory przenośne z czynnikiem chłodniczym. No, oczywiście są jeszcze bardziej zaawansowane systemy klimatyzacji, ale ich ceny potrafią zwalić z nóg.

W obu przypadkach licz się z bardziej skomplikowanym montażem, ale efektem będzie realne obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu, a nie sam nadmuch oparty na prostym mechanizmie cyrkulacji.

blog comments powered by Disqus
Jaki wentylator kolumnowy? |TOP 5|