PODPOWIEDZI:

Komputer za 1500 zł - RX 560 2GB vs RX 560 4GB

Jak komputer za 1500 zł poradzi sobie z najnowszymi grami? Czy jest sens kupowania RX 560 z 4GB VRAM? Na te pytania odpowiemy Wam w tej recenzji!

VS

Komputer za 1500 zł - dla kogo jest?

Komputer za 1500 zł jest przede wszystkim jednostką dla graczy, których ulubione tytuły lepiej radzą sobie z obsługą większej ilości rdzeni, niż samych wątków, które oferuje przykładowo Pentium G4600. Dzięki zastosowaniu Intel Core i5-4570 mamy więc znacznie lepszą wydajność w takich grach jak CS:GO, czy GTA V, a to wszystko przypłacamy jedynie obsługą wolniejszych, ale przez to tańszych, pamięci DDR3 i słabszą zintegrowaną kartą graficzną, której i tak nie użyjemy. Patrząc na wyniki Cinebench R15 dochodzimy jednak do jeszcze jednego, ważnego odkrycia, bo okazuje się, że nasz Haswell niewiele ustępuje Intel Core i5-6400.

Komputer za 1500 zł - i5-4570 vs i5-6400

Nowszy procesor oferuje oczywiście wiele funkcjonalności, o których starsza generacja może pomarzyć, ale patrząc z perspektywy gracza, nie są one kluczowe.

Drugim elementem naszego komputera za 1500 zł jest Sapphire RX 560 PULSE w wersji 2 GB lub 4 GB. Przy okazji testu tej jednostki przeprowadziliśmy porównanie tych kart graficznych, by ocenić sensowność inwestycji w większą ilość VRAM.

Okazuje się, że przy bardziej wymagających grach, takich jak Assasin's Creen: Origins, czy Wolfenstein 2: New Colossus, 4 GB pamięci przynoszą duże korzyści, pozwalając na znacznie płynniejszą rozgrywkę.

Wydajność w grach Komputera za 1500 zł - Wolfenstein 2: New Colossus

Przy tym drugim granie na 2-gigabajtowej wersji RX 560 było praktycznie niemożliwe, nawet na najniższych ustawieniach, więc jeżeli macie zamiar ogrywać tytuły oparte o VULKAN, to zdecydowanie optowałbym za wersją "bogatszą" w pamięć.

Inaczej jednak sprawy mają się, gdy popatrzymy na tytuły takie jak GTA V, CS:GO, czy World of Tanks. Przy nich różnice w wydajności są właściwie marginalne, więc jeżeli Wasza uwaga skupia się na nich i nie macie zapędów na bardziej wymagające produkcje, to możecie śmiało pozostać przy wersji z 2 GB VRAM.

Wydajność w grach - GTA V Online

Po tym nieco rozległym wstępie przejdźmy do krótkiego omówienia części, które znalazły się w naszym zestawie, oraz ich cen.

Komputer za 1500 zł - części i ich ceny

W tym akapicie skupimy się na podzespołach, które zastosowaliśmy w naszej jednostce. Co ważne, każda z nich ma minimum 12 miesięcy gwarancji, więc nie trzeba martwić się o ewentualne usterki przez pierwszy rok użytkowania.

PodzespółCena
Intel Core i5-4570360 zł
Medion MS-7848119 zł
Obudowa Medion + Zasilacz FSP 450-60EMDM139 zł
Sapphire RX 560 PULSE 2 GB/4 GB550 zł / 600 zł
2 x 4 GB DDR3 1600 MHz (HyperX + SP)120 zł
Toshiba P300 1 TB (morele.net Outlet)147,60 zł
Intel Stock Cooler LGA 115028 zł
Przesyłka kurierska obudowy z zasilaczem i płyty głównej15 zł
Razem1478,60 zł / 1528,60 zł

Medion MS-7848 - budżetowa płyta główna pod LGA 1150

Zacznijmy od krótkiego omówienia Mediona MS-7848, którego znaleźć możecie na Allegro. Wybraliśmy go głównie ze względu na niską cenę i gwarancję, bo chcieliśmy, żeby nasz zestaw był pewniakiem. Dochodzi do tego oczywiście fakt, że sprzedawca ma spory zapas tych płyt głównych, więc jeżeli będziecie chcieli sobie taki zestaw zbudować, to macie znacznie ułatwione zadanie.

Komputer za 1500 zł - Medion MS-7848

Największym mankamentem tej konstrukcji jest brak złącza 4-pin pod dodatkowy wentylator do obudowy, więc jeżeli chcecie sobie taki sprawić, to musicie podpiąć go przejściówką bezpośrednio pod zasilacz, bądź kontroler wentylatorów. Jeżeli chodzi o porty, to z tyłu zabrakło nam USB 3.0, co też jest poświęceniem, choć na samej płycie jest możliwość podpięcia USB 3.0 na froncie w obudowie od Mediona, która także znalazła się w tym zestawie.

Komputer za 1500 zł - Medion MS-7848

Z ciekawostek mamy wbudowany moduł Wi-Fi, który działa przyzwoicie, choć nie na duży dystans, bo brakuje anteny. Z tyłu znajdziecie też HDMI, D-Sub i klasyczne trio portów audio. Nie jest więc to bogate wyposażenie, ale większości z Was powinno wystarczyć. Na samej płycie głównej znalazły się dwa sloty na RAM DDR3 oraz po dwa porty SATA 2 i SATA 3, więc możecie śmiało podpinać dysk SSD, bo ich przepustowość nie będzie ograniczała jego wydajności. Warto też wspomnieć o braku zaślepki na porty, jako że jest to wersja OEM, więc będziecie musieli maskownicę zaimprowizować taśmą izolacyjną.

SAPPHIRE RX 560 PULSE - jakość wykonania i kultura pracy

Sapphire RX 560 PULSE to karta dość kompaktowa, choć nie jest to wersja Mini. Na plastikowej obudowie znalazły się czerwone pasy charakterystyczne dla serii, które są przyjemne dla oka. Na boku mamy logo Sapphire, które oczywiście nie zostało podświetlone, jako że jest to budżetowiec. Ogólna jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, więc w tym departamencie się nie zawiodłem.

Komputer za 1500 zł - SAPPHIRE RX 560 PULSE

Jeżeli chodzi o pobór prądu, to nasza jednostka w pełnym obciążeniu pobrała 152 W, więc jest to wynik bardzo przyzwoity. Zegary na karcie są podkręcone fabrycznie do 1300 MHz, co przyniosło też złącze 6-pin. Dzięki dodatkowej mocy serwowanej przez zasilacz zegary były stabilne przez cały czas trwania testów obciążeniowych, a temperatura samej karty w dość nieprzyjaznych warunkach osiągnęła maksymalnie 76 stopni Celsujsza.

Komputer za 1500 zł - Sapphire RX 560 Pulse Wentylator

Co do głośności, to pomimo zastosowania jednego wentylatora, nie jest to karta, która dawała o sobie znać pod obciążeniem. W pełnym stresie nasza platforma testowa sięgała 50 dBa, jednak przyczynił się do tego w dużej mierze standardowy wentylator od Intela, który kulturą pracy nie powala. W spoczynku karta jest praktycznie niesłyszalna.

Sapphire RX 560 PULSE - 2 GB VRAM vs 4 GB VRAM

Czy warto jest kupić edycję z większą ilością pamięci? Na to pytanie także chcieliśmy w tym teście odpowiedzieć. Jak widzieliście w filmie, testy pokazują zwycięstwa "bogatszej" edycji w bardziej wymagających tytułach, szczególnie tych opartych o VULKAN. Większy bufor VRAM daje też lepsze wyniki w minimalnych klatkach, co przekłada się na mniejsze mikroprzycięcia i wyższy komfort rozgrywki.

Komputer za 1500 zł - Sapphire RX 560 PulseJeżeli więc chcecie grać w nowsze tytuły, takie jak Assasin's Creed: Origins, to gorąco polecam wybranie wersji 4 GB. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, gdy odwrócimy nieco profil użytkowania komputera. Wielu z Was ogranicza się do gier on-line, takich jak GTA V, World of Tanks, czy CS:GO, w których dodatkowa ilość pamięci na nic się zdaje, więc dla Was idealną opcją będzie odsłona 2-gigabajtowa.

Wydajność Komputera za 1500 zł - RX 560 PULSE CS:GO

Jak widzieliście w testach, różnice w tych tytułach są na poziomie błędu pomiarowego, więc parę złotych może zostać Wam w kieszeniach.

Sapphire RX 560 PULSE - tą kartą da się streamować!

Oprócz tego, że przeprowadziłem standardowe testy tej karty pod kątem wydajności, to zrobiłem też na niej livestream, na którym standardowo odpowiadałem na Wasze techniczne pytania. Granie w GTA V na ustawieniach średnich podczas transmisji było możliwe dzięki wbudowanemu enkoderowi sprzętowemu, którego możecie użyć w OBS zamiast enkodera programowego.

Dzięki niemu znacznie spadło obciążenie procesora, choć musiałem też uważać, by nie przeciążyć karty graficznej samą grą, bo powodowało to zacięcia transmisji. Streamowanie w 1080p przy 60 klatkach na komputerze za 1500 zł wielu z Was może wydawać się niemożliwe, dlatego serwuję Wam linka do zapisu z tego live.

Komputer za 1500 zł - podsumowanie

Celem tego testu było pokazanie Wam, że komputer za 1500 zł nie musi mieć Pentiuma pod maską. Zamiast niego wykorzystaliśmy znacznie wydajniejszy procesor Intel Core i5-4570, który spokojnie poradzi sobie z napędzeniem takiej karty graficznej jak GTX 1060 6GB. Co prawda poświęciliśmy tym samym opcję łatwego ulepszenia i obsługi pamięci DDR4, ale pomimo tego wciąż uważamy, że jest to sensowna alternatywa. Żonglerka podstawkami Intela i tak nie skłania do patrzenia w przyszłość przy wyborze płyty głównej, a Ryzen 3 1200 wyszedłby znacznie drożej. Nachodzące APU z Vegą od AMD także nie powalą raczej naszego komputera za 1500 zł, bo mają słabszą od RX 560 kartę zintegrowaną, która w tym przypadku jest dużym czynnikiem ograniczającym wydajność w grach. Bardzo możliwe, że będą za to wyborem bardziej przyszłościowym, zbliżonym cenowo, więc dopóki ich nie przetestujemy, nie będziemy ostatecznie wyrokować.

blog comments powered by Disqus
Komputer za 1500 zł - RX 560 2GB vs RX 560 4GB
Autor: Paweł Rudy