PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor

Nikon COOLPIX S570 [TEST]

Nikon COOLPIX S570 można scharakteryzować następująco: matryca o rozdzielczości 12 mln pikseli, szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym, czułość 3200 ISO i system zdjęć portretowych. Kompakt trafił na rynek we wrześniu 2009 roku.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • elegancki, stylowy wygląd metalowej obudowy
  • dość jasny, szerokokątny obiektyw
  • śledzący autofokus
  • czułość 3200 ISO dostępna w pełnej rozdzielczości
WADY
  • niewielkie zniekształcenia beczkowate przy najkrótszej ogniskowej

Nikon COOLPIX S570 to aparat kompaktowy w smukłej i poręcznej obudowie. W największym skrócie można go scharakteryzować następująco: matryca o rozdzielczości 12 mln pikseli, szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym, czułość 3200 ISO i system zdjęć portretowych. Urządzenie trafiło na rynek we wrześniu 2009 roku.

W zestawie?

W komplecie z aparatem otrzymujemy akumulator, ładowarkę, dwa kable (USB i A/V), pasek na nadgarstek oraz instrukcję obsługi i płytę z oprogramowaniem.

Nikon COOLPIX S570

Parametry

Nikon COOLPIX S570 bazuje na matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 12 megapikseli i czułości zmiennej w przedziale od 80 do 3200 ISO. Obiektyw kompaktu to szerokokątny Nikkor z pięciokrotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa wynosi 28 mm, a najdłuższa – 140 mm (wartości ekwiwalentne dla formatu 35 mm), przy czym otwór względny zmienia się w zakresie f/2.7–6.6. Dość jasny obiektyw i szeroki kąt widzenia to atuty tego aparatu. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 45 cm w trybie normalnym i trzy centymetry w trybie makro. Czasem otwarcia migawki można sterować w przedziale 1/1500 do sekundy, a przy wybraniu ustawienia do fotografowania fajerwerków – do czterech sekund.

Zobacz świetne gadżety dla fotografów >>>

Nikon COOLPIX S570

Nikon COOLPIX S570 , podobnie jak większość kompaktów w tej klasie cenowej, zapisuje zdjęcia wyłącznie jako pliki JPEG, przy czym maksymalna wielkość obrazu wynosi to 4000 x 3000 pikseli. Poza tym można jeszcze wybrać jedną z sześciu rozdzielczości, z czego jedna ma proporcje 16:9. Oczywiście aparat można też wykorzystać w celu rejestracji filmów. Użytkownik ma do dyspozycji dwa rozmiary kadrów: 640 x 480 i 320 x 240 pikseli. W obu trybach dostępny jest tryb zapisu 30 i 15 klatek na sekundę. Klipy wideo są zapisywane do plików AVI w formacie Motion JPEG. Wszystkie rejestrowane przez S570 pliki trafiają na karty SD/SDHC lub do wewnętrznej pamięci urządzenia o objętości 47 MB.

Nikon COOLPIX S570

Wygląd

Pierwsze wrażenie wywołane przez S570: aparat jest solidnie wykonany (obudowa jest metalowa), ma niewielkie gabaryty i masę (92 x 56,5 x 21,5 mm przy 120g bez akumulatora i karty pamięci). Kupujący mają do wyboru cztery wersje kolorystyczne: czarną, czerwoną, różową i niebieską. Urządzenie jest klasycznie wyposażone – nie znajdziemy w nim żadnych dodatkowych przycisków czy przełączników. Projektanci przygotowali wygodną dźwignię zoomowania zintegrowaną ze spustem migawki, ale pozbawili jednocześnie tego Nikona pokrętła wyboru trybu i zastąpili go klawiszem. Wszelkie elementy sterujące są wygodne w obsłudze, a komfort pracy z aparatem podnosi jasny, wyposażony w powłokę przeciwodblaskową wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 230 tys. punktów. Jedynym dodatkowym elementem dostępnym dla S570 jest zasilacz sieciowy – gniazdo do jego podłączenia znajduje się na spodzie aparatu. Dostarczony akumulator wystarcza na wykonanie ok. 220 zdjęć.

Jak kupić najlepszy aparat fotograficzny? >>>

Nikon COOLPIX S570

Funkcjonalność

Podobnie jak inne modele Nikona, tak i COOLPIX S570 ma kilka funkcji, które pomagają przy fotografowaniu w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Przede wszystkim użytkownik może skorzystać z wysokiego ISO (do 3200) i to bez konieczności redukcji rozdzielczości zdjęcia. Co prawda osiągnięte efekty nie charakteryzują się wysoką jakością, ale w sytuacji awaryjnej lepsze będzie zdjęcie zaszumione niż żadne. Druga przydatna funkcja to system redukcji drgań, który w tym modelu jest całkowicie elektroniczny i polega na cyfrowej kompensacji wykrytego ruchu. Pomocny jest też tryb najlepszego zdjęcia BSS (Best Shot Selector), w którym rejestrowanych jest maksymalnie 10 zdjęć, a następnie automatycznie wybierane najostrzejsze z nich. Uzupełnieniem tych wszystkich funkcji wspomagających przy robieniu zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych jest dioda podświetlająca, która pozwala na ustawienie ostrości przy słabym świetle.

Wśród innych funkcji ułatwiających korzystanie z aparatu należy wyróżnić możliwość utrzymania ostrości na wybranym obiekcie w trakcie jego przemieszczania się (śledzący autofokus) oraz system zdjęć portretowych. W skład tego ostatniego wchodzi kilka elementów, począwszy od redukcji czerwonych oczu, poprzez wykrywanie twarzy w kadrze (do 12) i ustawianie na nie ostrości, detekcję uśmiechu (zdjęcie robione jest automatycznie) i ostrzeganie przed mrugnięciami (gdy jedna z fotografowanych osób zamknie oczy, to aparat wykonuje dwa zdjęcia i zapisuje to, na którym dana osoba ma otwarte oczy) aż do funkcji miękkiego odcienia skóry (korygowane i wygładzane są nierównomierne odcienie cery na twarzach fotografowanych osób).

Nikon COOLPIX S570

Nikon COOLPIX S570 oferuje wyłącznie tryby automatyczne. Jedynym ręcznym ustawieniem (poza korektą ekspozycji) jest ustalanie balansu bieli na podstawie wzorca. Wśród tych trybów znajdziemy 16 programów tematycznych (m.in. zachód słońca, fajerwerki, jedzenie, notatki, przyjęcie, zdjęcia z podświetleniem) oraz automatyczny wybór sceny, w którym aparat samodzielnie dopasowuje wszystkie parametry do jednego z typowych warunków zdjęciowych. Producent wyposażył też aparat w dwa tryby zdjęć seryjnych. Pierwszy ma klasyczną postać: S570 zapisuje maksimum pięć zdjęć w pełnej rozdzielczości w tempie do 0,9 klatki na sekundę. Drugi to nietypowa odmiana rejestracji ciągłej, polega bowiem na zarejestrowaniu 16 zdjęć z szybkością aż 24 klatek na sekundę i ułożeniu ich w jedną fotografię o rozdzielczości 2592 x 1944 piksele.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Nikon COOLPIX S570

W trybie odtwarzania aparat udostępnia funkcję szybkiego retuszu, które pozwala udoskonalić zdjęcie wykonane w słabych warunkach oświetleniowych. Oryginalna fotografia pozostaje niezmieniona, a efekt zmian zostaje zapisany w jej kopii ze zmienionym kontrastem i nasyceniem. Mniej udane ujęcia można także ratować za pomocą funkcji D-Lighting, służącej do korekcji mocno zacienionych obszarów kadru na fotografiach niedoświetlonych lub wykonywanych pod silne światło. Przygotowanie pokazu slajdów bezpośrednio z aparatu nie musi oznaczać, że pokazywane będą wszystkie zapisane zdjęcia. Użytkownik dostaje narzędzie do sortowania ujęć po dacie rejestracji oraz po trybie sceny, w którym zostały wykonane. Poza tym jest możliwość dodawania zdjęć do jednego z kilku ulubionych folderów, a później odtwarzanie tylko tych wybranych kadrów.

Nikon COOLPIX S570

Podsumowanie

Nikon COOLPIX S570 jest aparatem przeznaczonym dla niewymagających użytkowników. Zamknięty w eleganckiej, metalowej obudowie jest jednak na tyle dobrze wyposażony, że zasługuje na uwagę. Dość jasny szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem, wiele funkcji wspomagających wykonywanie fotografii oraz możliwość skorzystania w awaryjnych sytuacjach z czułości 3200 ISO przy pełnej rozdzielczości zdjęcia to zasadnicze atuty tego urządzenia.

blog comments powered by Disqus