PODPOWIEDZI:

Test MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlon 200GE – Komputer do prostych gier i biura

Tania płyta główna połączona z tanim procesorem kojarzyć się może z niską wydajnością, jednak dzisiaj sprawy mają się trochę inaczej. W tym materiale przetestowaliśmy MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlona 200GE, zarówno w grach, jak i codziennym użytkowaniu.

MSI A320M PRO-VH PLUS

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobry stosunek ceny do wydajności
  • Szeroka droga ulepszenia
  • Złącza HDMI i VGA
WADY
  • Slot PCI-E x4 ograniczy mocniejsze karty graficzne

Komputery gamingowe kojarzą się z potężnymi maszynami, które świecą wszystkimi kolorami tęczy i kosztują tyle pieniędzy, że dla wielu na długo jeszcze pozostaną w sferach marzeń. W tym teście przyjrzymy się przedstawicielowi zupełnie innej kategorii cenowej, który nada się świetnie do gier E-Sportowych i prac biurowych, a oparto go o budżetową płytę główną MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlona 200GE, czyli tani procesor ze zintegrowaną kartą graficzną Vega 3.

MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlon 200GE – Tani komputer dla niedzielnego gracza

Kto to jest niedzielny gracz, zapytacie. Ogólnie tak określa się ludzi, którzy na co dzień komputera używają do przeglądania sieci, a od czasu do czasu lubią sobie zagrać w mało wymagającą grę. Jeszcze niedawno standardowy komputer domowy pozwalał jedynie na obsługę pakietu Office i Icy Tower, dzisiaj sprawy nabrały zupełnie innego obrotu. Dzięki procesorom takim jak Athlon 200GE możemy śmiało przyciąć w LoLa czy World of Tanks, co wcześniej wymagało dodatkowej karty graficznej. Dodatkowo, taki procek można osadzić na taniej płycie głównej pokroju testowanej dzisiaj MSI A320M PRO-VH PLUS, która swoją drogą wyposażona została w sensowny radiator i komplet wyjść wideo, w tym HDMI i D-SUB. To drugie przyda się szczególnie do starszych monitorów, co w obliczu taniego zestawu komputerowego zaliczam bardzo na plus.

Zobacz ceny tego sprzętu:

MSI A320M PRO-VH PLUS - porty

Jako że mamy do czynienia z procesorem od AMD, to wypadałoby go połączyć z szybciej taktowanymi pamięciami RAM, najlepiej na 3200 MHz, bo zintegrowana karta graficzna Vega 3 także korzysta z tejże pamięci. Na szczęście, standardowe taktowania na poziomie 2666 MHz, które znajdziemy w specyfikacji, można śmiało podkręcić na tej płycie głównej, więc kupując wyżej taktowane pamięci wystarczy jednym kliknięciem w BIOS ustawić profil A-XMP i cieszyć się dodatkową wydajnością.

MSI A320M PRO-VH PLUS - tania płyta główna pod AM4

Niestety, chipset A320M nie pozwala na podkręcanie samego procesora, choć testowana dziś jednostka i tak nie jest przez producenta do OC przewidziana. Nie zmienia to jednak faktu, że na płytach opartych o B450, dzięki wypuszczonej ostatnio aktualizacji BIOSu, da się Athlona 200GE nieźle podkręcić, jednak tylko MSI i Gigabyte udostępniają taką opcję. Może w przyszłości reszta branży także skusi się na to drobne usprawnienie, czas pokaże.

MSI A320M PRO-VH PLUS - wzmocniony slot PCI-E

Jeżeli chodzi o kwestię użyteczności codziennej, czy to w aplikacjach biurowych, czy przeglądania Internetu, to nie zauważyłem wielkich różnic wobec konkurującego z Athlon'em Pentiuma. Obu przydaje się co prawda towarzystwo dysku SSD, bo ten w dzisiejszych czasach staje się wręcz standardem, ale ja testowałem konfiguracje na zwykłym twardzielu i tragicznej wydajności nie doświadczyłem. Chwilami było ślamazarnie i tęskniłem za SSDkiem, jednak te dość mocno tanieją, więc myślę, że nawet w budżetowym komputerze znajdzie się dla nich miejsce.

Zestaw komputerowy z MSI A320M PRO-VH-PLUS i Athlon’em 200GE

W ramach tego testu zbudowaliśmy tani zestaw komputerowy, bo spodziewamy się, że takie połączenie nie trafi do Dark Base 900 pod 1000-watowy zasilacz. W związku z tym zastosowaliśmy często przecenianą obudowę Bitfenix Neos, która kolorystycznie odpowie młodszym użytkownikom, i bardzo podstawowy, lecz przyzwoity zasilacz be quiet! System Power B8 o mocy 450 W, który pozwoli na przyszłe ulepszenie o kartę graficzną, nawet używaną.

MSI A320M PRO-VH PLUS I ATHLON 200GE - karta graficzna

Niestety, w redakcji nie odnalazłem żadnego taniego dysku SSD, więc ograniczyłem się do starej, dobrej Toshiby P300, a w departamencie RAMu dopuściłem się nawet sztucznego ograniczenia taktów, aby zasymulować kości pamięci, które trafiłyby do takiego zestawu.

Nie ukrywam, że w dobrej cenie są teraz RAMy Patriot Viper 4 3000 MHz, w konfiguracji 2x4 GB, więc te Wam gorąco polecę przy tym zestawie, bo zakładam, że będzie to opcja dla oszczędnych.

Athlon 200GE w akcji – Testy w grach E-sportowych

W tym akapicie przetestowaliśmy wydajność naszego zestawu, zarówno samego procesora z kartą zintegrowaną, jak i po dodaniu taniej zewnętrznej karty graficznej. Ta druga trafiła do testu, bo myślę, że wielu z Was może po jakimś czasie zdecydować się na dokupienie używanego akceleratora, więc RX 460 2GB będzie dobrą wykładnią tego, czego się będziecie mogli spodziewać.

Athlon 200GE + Vega 3 - wydajność

GraŚrednie FPS1% Min. FPSUstawienia
Overwatch5532Niskie/720p
PUBG2517Bardzo niskie/720p
League of Legends6531Najwyższe/1080p
Fortnite5234Niskie/720p
CS:GO (Benchmark)574Niskie/1080p
World of Tanks 12277Niskie/1080p

Athlon 200GE + RX 460 2GB - wydajność

GraŚrednie FPS1% Min. FPSUstawienia
Overwatch6132Średnie/1080p
PUBG57,625,4Bardzo niskie/1080p
League of Legends10445Najwyższe/1080p
Fortnite8149Średnie/1080p
CS:GO (Benchmark)156,621,2Niskie/1080p
World of Tanks 9782Średnie/1080p

Jak sami widzicie, wyniki na zintegrowanej karcie nie są powalające, jednak w wielu przypadkach pozwalają na swobodną rozgrywkę, szczególnie w przypadku prostych gier E-Sportowych.

MSI A320M PRO-VH PLUS I ATHLON 200GE + RX460

Po dodaniu karty graficznej możemy znacznie podciągnąć jakość wizualną rozgrywki, ale wciąż procesorowe miejsca będą dla słabawej, czterowątkowej jednostki sporym problemem. Nie pogracie więc płynnie w GTA V, czy Battlefielda V na Multiplayer, ale LoL czy ostatnio zoptymalizowany WoT śmigają idealnie.

MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlon 200GE – Podsumowanie

Połączenie MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlona 200GE jest świetną alternatywą dla propozycji od Intela, który na dziś straszy wysokimi cenami na procesory, a dodatkowo w budżetowych jednostkach dostarcza znacznie słabsze karty zintegrowane. Co prawda obie sprawdzą się przy pracach biurowych, ale na sensowne granie pozwala jedynie Vega 3 w Athlonie 200GE. Dodaktowo, MSI A320M PRO-VH PLUS jest płytą sensowną pod ewentualne ulepszenie procesora, bo sekcja zasilania jest sensownie schłodzona niewielkim radiatorem, a możliwość przetaktowania samej pamięci w tej cenie wystarczy wielu użytkownikom, jako że nie wszyscy podkręcają swoje komputery. Wobec tego mogę Wam śmiało polecić to połączenie procesora i płyty głównej, bo w swej cenie oferuje przyzwoite jak na nowe części osiągi, a dodatkowo pozwala na proste ulepszenie choćby do Ryzena 3 1200 i dodanie dedykowanej karty graficznej. Oczywiście, z używanych części otrzymacie lepszą wydajność, którą możecie z resztą obejrzeć w naszym teście komputera za 1500 zł, jednak dla wielu kupowanie takich podzespołów łączy się ze zbyt wielkim ryzykiem.

MSI A320M PRO-VH PLUS - ocena 4,5/5

blog comments powered by Disqus
Test MSI A320M PRO-VH PLUS i Athlon 200GE – Komputer do prostych gier i biura
Autor: Paweł Rudy