PODPOWIEDZI:

Test Actina IEM z i5-9600K i RTX 2060 by MSI

W tym materiale przetestowaliśmy komputer od Actina, oparty o i5-9600K i RTX 2060 od MSI. Czy warto kupić gotowca w 2019 roku? Zapraszam do materiału!

Actina IEM I5-9600K 16/256/2060/W10

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
  • Korzystna cena
  • Atrakcyjny wygląd
  • Dobra wydajność w 2K
  • Wysoka kultura pracy
WADY
  • Brak możliwości sterowania RGB przez płytę główną

Dla sprzedających niektóre gotowce, szczególnie z Allegro, mam osobne miejsce w swoim sercu. Przez pryzmat tych ludzi wiele osób postrzega gotowe zestawy komputerowe od producentów za przepłacone buble, które są w stanie złożyć znacznie taniej.

W tym ostatnim prawda jednak leży gdzieś po środku, bo firmy jak Actina, budujące i sprzedające PCty, robią to dla klientów, którzy takiego pomysłu nie mają, a chcą najmniejszą linią oporu dostać wydajną konfigurację, gotową do pracy prosto z pudełka.

W przypadku testowanej dziś Actiny wypuszczonej na IEM 2019 mamy własnie do czynienia z bardzo wydajnym komputerem, osadzonym w atrakcyjnej obudowie z podświetleniem RGB. Czy można coś takiego stworzyć taniej? Zapewne tak, ale nie otrzyma się wtedy wsparcia w przypadku problemów ani sprawdzonych przez profesjonalistów komponentów, którzy dbają choćby o to, aby procesor był z dobrej partii, podatnej na OC.

Actina na IEM - wygląd i jakość wykonania

Jeżeli oglądaliście naszą recenzję tego gotowca to wiecie, że Actina z Lian Li Lancool One Digital wycisnęła maksimum. RGB bije praktycznie z każdej strony, ale nie jest też znów przesadzone, bo na samej płycie głównej świeci się jedynie jej LED wzdłuż krawędzi, chłodzenie wodne od Gamidas, RAM od ADATA i niewielki pas na RTX 2060 Gaming Z od MSI.

Actina na IEM z i5-9600K z RTX 2060 by MSI

Sama buda posiada przeszklony panel boczny, więc ten cały świetlny spektakl obserwować można non-stop, dokładając do niego peryferia od MSI, które zsynchronizujecie z płytą główną poprzez oprogramowanie Mystic Light od MSI.

W gotowcach dużą uwagę przykładam do zarządzania kablami, szczególnie gdy producent decyduje się na niemodularny zasilacz. Actina poszła właśnie w stronę takiej jednostki, a mianowicie be quiet! B9 System Power o mocy 600 W. Sam ostatnio zacząłem stosować ten zasilacz w naszych zestawach komputerowych i chwalicie go sobie przede wszystkim za przetwornicę DC-DC.

Pomimo tego z tyłu mamy zaprowadzony porządek, jako że główne wiązki spięte są estetycznie trytkami. Dysków HDD nie ma, więc wszelkie kable SATA zostały sensownie umiejscowione na wypadek, gdybyście chcieli sobie twardziela dorzucić.

Actina na IEM z i5-9600K z RTX 2060 by MSI - zasilacz

Sam zasilacz także nie pozostawia wiele do życzenia, jest to bardzo przyzwoita jednostka, która śmiało poradzi sobie z napędzeniem tego zestawu nawet po OC, nie generując przy tym hałasu startującego Caracala.

Dobór płyty głównej także uważam za godny, bowiem na pokładzie mamy wystarczająco mocną sekcję zasilania, która uciągnie nawet wysokie podkręcenie zainstalowanej i5, a do tego w zestawie znalazła się także antena, która służy do wzmocnienia sygnału dla modułów WiFi i Bluetooth, wlutowanych w PCB.

Actina na IEM z i5-9600K z RTX 2060 by MSI - chłodzenie

W jakości wykonania muszę wspomnieć także o chłodzeniu wodnym, które tutaj zastosowano, bowiem niewielu zna się z Gamidasem i może uznać go za jakiegoś trzeciorzędnego producenta. Jest to optyka mylna, jako że na pokładzie mamy pompę od Asetek, znaną i cenioną D5, która stosowana jest przez wielu wiodących producentów AiO. Przewody do chłodnicy znalazły się w oplotach i są wystarczająco długie, by swobodnie przejść pod RAMami, nie zasłaniając ich praktycznie wcale.

Podkręcanie i osiągi w grach - i5-9600K @5,2 GHz

MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC pozwoliło mi na podkręcenie i5-9600K na 5,2 GHz na wszystkich rdzeniach przy napięciu 1,36v. Jest to całkiem niezły wynik, który pokazuje, że Actina może pociągać parę sznurków, by do ich komputerów trafiały procki z lepszych partii. 

Z chłodzeniem wodnym od GAMDIAS temperatury procesora podczas grania nie przebijały często 70 stopni Celsjusza, trzymając się w okolicy tej wartości. Cały komputer w stresie także nie hałasował, co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, bo spodziewałem się po wentylatorach z RGB na froncie nieco większego ciśnienia akustycznego.

Actina na IEM z i5-9600K z RTX 2060 by MSI - RAM

Pamięć RAM od ADATA, której Actina zaserwowała 16 GB w dwóch kościach, utrzymałem na profilu XMP, uzyskując taktowanie na poziomie 3000 MHz. Nie jest to oszałamiający wynik, ale nie uderza w ogólną wydajność zestawu dotkliwie.

Actina by MSI nie obyła się bez grafy od smoków, w tym przypadku był to RTX 2060 z serii Gaming Z. Postanowiłem, że przy rdzeniu zdam się na OC Scanner w MSI Afterburner, a pamięciom dam manualnie +950 MHz. Dzięki temu zegary oscylowały wokół 1920 MHz na rdzeniu, a przy memkach stały sztywno na efektywnym 7001 MHz. 

Dało to na pewno lekkiego kopa wobec bazowych ustawień, a przy tym zachowało nienaganną kulturę pracy, o którą nam przecież też chodzi, z resztą, zobaczcie sami w wynikach.

Gry(Średnie/1% Min.)
1080p1440p
Assassin’s Creed Odyssey (Ultra)62/4951/36
Far Cry New Dawn (Ultra)112/8480/65
Wiedźmin 3 (Uber, Bez HW)118/8181/62
Battlefield V (Ultra, Low DXR)59/4346/27
Shadow of the Tomb Raider (Ultra)96/4162/39
Wolfenstein 2 (Uber)142/7095/47

Można śmiało powiedzieć, że komputer Actina IEM radzi sobie całkiem nieźle w 1440p w najnowszych grach przy ustawieniach Ultra. Inaczej jednak sprawy mają się z DXR, wtedy raczej trzeba ograniczyć się do 1080p, a sam DXR ustawić na Low. DLSS... o nim rozwodzić się nie będę, nie używam z dobrych przyczyn, trochę wody w rzece musi upłynąć zanim ten stanie na nogi i przestanie rozmazywać tekstury, które lepiej wyglądają przeskalowane z niższej rozdzielczości, niż po jego aplikacji.

Actina IEM z i5-9600K i RTX 2060 - podsumowanie

W podsumowaniu muszę przede wszystkim wziąć pod uwagę cenę tego zestawu i muszę przyznać, że ta konfiguracja wychodzi całkiem nieźle, porównując koszt części w popularnym sklepie internetowym.

Actina na IEM vs X-KOMBiorąc pod uwagę parę zamienników, bo obudowa jest dostępna za około 470 zł na rynku, a chłodzenia na razie jeszcze nie ma, więc posiliłem się DeepCoolem w podobnej klasie, wychodzi, że cena promocyjna na IEM oszczędza Wam parę złotych.

ACTINA IEM I5-9600K / 16 / 256 / 2060 / W10 oferta w sklepie

Oczywiście wychodzę z założenia, że cała kompozycja Wam pasuje i nie chcecie pozbyć się części wentylatorów albo zmienić edycję karty graficznej, bo dobrego RTXa 2060 można kupić nawet 150 zł taniej, choć nie będzie on już tak atrakcyjny pod względem designu.

Czy więc warto kupić gotowca od Actina w tej cenie? Moim zdaniem tak, bo otrzymacie wydajną, dobrze złożoną skrzynkę, a prawie że gratis dorzucą Wam Windowsa 10, którego specjalnie nie policzyłem, bo możecie licencję już posiadać z poprzedniego komputera.

Actina na IEM - wysoka wydajnośćActina z i5-9600K  - wyglądActina na IEM - kultura pracy

Komputer od Actina - Ocena

blog comments powered by Disqus
Test Actina IEM z i5-9600K i RTX 2060 by MSI
Autor: Paweł Rudy