PODPOWIEDZI:

Recenzja Serious Sam 4 - Klasyka w nowej odsłonie

Serious Sam to zwariowana strzelanka. Kto grał, ten pewnie kojarzy zamknięte i ciasne areny pełne wrogów. To, co bawiło nas kiedyś, czy nadal może sprawiać przyjemność? Zapraszam do przeczytania recenzji Serious Sam 4!

Serious Sam 4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • Fabuła
 • Nawiązuje do klasycznych części
 • Dużo broni
 • Satysfakcjonujące poziomy trudności
 • Muzyka
 • Nowości w postaci dodatkowych misji
 • System ulepszeń
 • Rozbudowane opcje konfiguracyjne
 • Daje masę frajdy
 • Specyficzne poczucie humoru
WADY
 • To nie jest gra dla każdego
 • Początkowe problemy związane z płynnością gry
 • Nie wszystkie teksty zostały przetłumaczone na język polski
 • Wiele grafik wykorzystanych z poprzedniej produkcji Croteam
 • Główny bohater podczas kampanii kilkukrotnie traci cały ekwipunek

Nie do końca zbędna historia

W latach 90 utarło się, że fabuła w strzelankach pierwszoosobowych jest zbędna. Pierwsza część Serious Sama potwierdzała ten trend. Gra była naszpikowana akcją i bez zbędnych pytań byliśmy w samym środku akcji.

Najnowsza część Serious Sam 4 jest pełna historii. Gra w pewien sposób wyśmiewa aktualne trendy oraz śmieje się sama z siebie. Planeta Ziemia po raz kolejny zostaje najechana przez kosmitów. Obrona ludzkości padła, najeźdźcy bardzo szybko opanowali większość globu. Jedyną nadzieją na przywrócenie pokoju jest Poważny Sam oraz jego pomocnicy.

Serious Sam 4 - Największa bitwa w całej grze, potrafi obciążyć mocno komputer!

Wraz postępem w grze fabuła się rozkręca. Gracz poznaje nowe elementy układanki z poukrywanych nagrań. Muszę przyznać, że twórcom udało się mnie zaskoczyć. Historia wydaje się być bardzo przewidująca i bez polotu, jednak jest to zmyłka, kilkukrotnie się o tym przekonałem.

Sprawdź cenę testowanej gry:

Zobacz aktualną cenę gry

Rozgrywka iście dynamiczna

Tytuł jest do bólu liniowy, ścieżka jest oczywista i raczej nie zgubimy się w świecie gry. Do tego pojawiają się znaczniki informujące nas, gdzie należy iść. Tym razem technologia pozwoliła rozbudować świat gry. Plansze są ogromne i rzadko przytrafiają się klaustrofobiczne lokacje. Nadal trafiają się areny, na których pojawia się olbrzymia ilość wrogów. Przejdziemy dalej, kiedy pokonamy wszystkich rywali.

Serious Sam 4 - Krótka podróż do Rzymu

Nowością są zadania opcjonalne. Proste misje, które wymagają naszej interakcji. Najczęściej zadania te ograniczają się do wyeliminowania kosmitów. Nagrody bardzo często są dość atrakcyjne i warte podjęcia rękawicy.

Serious Sam 4 - Przykład misji dodatkowej

Urozmaiceniem rozgrywki są misje, w których zasiądziemy za różnymi pojazdami. Kierowanie potężnym mechem ma swój klimat, podobnie jak rozjeżdżanie przeciwników ogromnym kombajnem.

Serious Sam 4 - Specyficzny humor jest obecny cały czas

Dla graczy przygotowano wiele wariantów poziomów trudności. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, nawet jak nie chcesz się za bardzo męczyć. Gra pokazuje pazur na wyższych poziomach trudności i stanowi wyzwanie nawet dla hardcorowych graczy!

noszę więcej niż dwie bronie jednocześnie

W najnowszej produkcji od Croteam możliwe jest kolekcjonowanie broni. Poważny Sam zbiera każdą broń do swojej kieszeni. Nie jesteśmy ograniczani do dwóch broni jednocześnie. Jest to ogromny plus, biorąc pod uwagę inne gry, które wymagają od gracza dokonywania wyboru.

Serious Sam 4 - Rozwałki jest tutaj co niemiara!

Wraz z postępem w fabule zdobywamy nowe pukawki oraz ulepszenia. Modyfikatory umożliwiają skorzystanie z alternatywnego ataku. Daje to nowe możliwości broniom. Niezwykle ważne, gdyż niektórych przeciwników likwiduje się wygodniej danym orężem. Rozwiązanie to jest bardzo podobne do tego z Doom Eternal. Częste wachlowanie bronią nie denerwuje i daje różnorodność rozgrywki.

Niestety, podczas zabawy główny bohater kilka razy straci swój ekwipunek. Jako gracz nie jesteśmy o tym informowani wcześniej. Starałem się chomikować amunicję do poważniejszych starć na później. Jakież było moje zdziwienie, kiedy cały ekwipunek był zerowany. Ponownie zdobywaliśmy dostęp do wcześniej odblokowanych broni, ale niesmak nadal pozostawał.

Rośnij w siłę Sam

Po raz pierwszy Serious Sam zdobywa możliwość odblokowywania umiejętności. Dzięki temu gracz może zdecydować się na noszenie dwóch broni jednocześnie, szybsze ataki wręcz czy jednoczesne bieganie i przeładowywanie. Ulepszanie głównego bohatera jest bardzo opcjonalne. Jeżeli nie chcesz, nie musisz sobie tym zaprzątać głowy. Specjalne fioletowe kulki, które dają plus jeden do umiejętności, poukrywane są w specjalnych skrzyniach.

Serious Sam 4 - System ulepszeń

widziałem orła cień

Serious Sam 4 ma częste spadki płynności przy wielu przeciwnikach na planszy. Autorom po części udało naprawić się problem dzięki łatkom i aktualizacji sterowników karty graficznej. Gra chodzi zdecydowanie szybciej, ale spadki nadal się przytrafiają. Bogate ustawienia graficzne pozwolą dostosować detale, w przypadku gdy zależy nam na wielu FPS-ach.

Największe zastrzeżenia mam do oprawy graficznej. Dostrzegalny jest recycling grafik z innej gry tego studia, mianowicie The Talos Principle. Lokacje są bliźniaczo podobne do tej produkcji logicznej. Czasami nawet czułem się, jakbym sterował Androidem, a nie Poważnym Samem. Niestety, takie deja vu odczuwałem niemal do połowy gry. Dopiero później lokacje stały się bardziej „unikatowe”.

Serious Sam 4 - Wykorzystanie grafik z innej gry

Sytuację ratuje świetna ścieżka dźwiękowa. Muzyka jest kapitalna szczególnie w dynamicznych starciach o życie z kosmitami. Pomimo małej ilości kawałków muzyka się nie nudzi. Podnosi adrenalinę i bez niej gra byłaby zdecydowanie gorsza.

Graj na najwyższych detalach! Sprawdź polecane zestawy komputerowe >>>

polska wersja językowa

Tym razem Croteam postanowiło wydać kinową polską wersję językową. Wspomniana przez ze mnie gra The Talos Principle miała pełne spolszczenie. Niestety, tutaj także występują problemy z napisami.

Nie wszystkie teksty zostały przetłumaczone w menu głównym. To jednak najmniejszy problem, gdyż w samej grze jest zdecydowanie gorzej. W przerywnikach filmowych występuje często przeplatanka języka polskiego i angielskiego. Być może problem zostanie załatany w kolejnych aktualizacjach. W czasie gdy ogrywałem grę, taki problem występował.

Serious Sam 4 - Problemy z polskimi napisami

Podsumowanie

Serious Sam 4 w dobry sposób łączy starość z nowoczesnością. Wielcy fani serii powinni być zadowoleni z wysokiego poziomu trudności, ilości występujący kosmitów na planszy czy specyficznego poczucia humoru. Tytuł kierowany jest dla fanów i z tego zadania Croteam spisało się znakomicie. Niestety, jest zdecydowanie gorzej, jeżeli nie grałeś we wcześniejsze części bądź nie przepadasz za arenowymi strzelankami.

Fabuła pozytywnie mnie zaskoczyła, bronie doczekały się ulepszeń, a Poważny Sam zdobywa nowe umiejętności. Wydaje mi się, że twórcom nie udało się w pełni wykorzystać potencjału. Eliminowanie wrogów wręcz jest bardzo nudne i bez polotu. W Doomie ten element został świetnie przygotowany. Zabrakło twórcom dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. Skupieniu się na detalach, które to pozwalałyby czerpać więcej przyjemności z gry. Być może podyktowane to było szybkim wypuszczeniem gry na rynek bądź niskim budżetem na nią. Widać to chociażby po wykorzystanych ponownie assetach z innej produkcji.

Nasuwa się pytanie, czy warto zagrać w Serious Sama 4? Jeżeli jesteś fanem eliminowania olbrzymiej ilości wrogów, lubisz serię oraz chcesz po prostu się wyładować, to bierz śmiało! Jeżeli jednak nie przepadasz za tego typu rozgrywką, w byciu zamkniętym przed pędzącymi falami kosmitów, to lepiej odpuścić tę grę.

Ocena Serious Sam 4 3.5/5

Sprawdź też poprzednie recenzje gier:

blog comments powered by Disqus
Recenzja Serious Sam 4 - Klasyka w nowej odsłonie