PODPOWIEDZI:

Podsumowanie nowości PC na CES 2020

Podsumowanie nowości PC na CES 2020

CES 2020 w Las Vegas przyniósł sporo premier produktów od AMD. Intel i NVIDIA za to ograniczyli informacje o nowościach do minimum.

Targi CES 2020 w Las Vegas to jedne z większych wydarzeń z branży elektroniki ogólnie, od RTV, przez AGD po health&welness.; Komputery w halach centrum konferencyjnego czy pokojach hotelowych pojawiły się stosunkowo niedawno.

To spowodowało, że z branży PC właściwie tylko AMD zwykło pokazywać na CES premiery architektur i gorących produktów, podczas gdy Intel i NVIDIA nowe serie ogłaszają na własnych eventach (np. GTC) lub podczas Computex (albo dzień przed).

Nowe procesory na CES 2020

Wielu spodziewało się przed CES 2020, że AMD pokaże architekturę Zen 3 podczas keynote CEO giganta z Santa Clara, dr. Lisy Su. Niestety ziściły się jedynie te najbardziej konserwatywne przewidywania, wynikające z grudniowych wycieków.

AMD Threadripper 3990X - data premiery

Nie zrozumcie mnie źle, brak zaskoczenia nie ujmował kalibrowi tych premier. Pojawił się choćby 64-rdzeniowy AMD Threadripper 3990X, który w HEDT świętuje dominację nad wielokrotnie droższymi jednostkami od Intela.

Mobilne chipy Ryzen 4000

Za mobilne chipy trochę niezręcznie się brać. AMD co prawda pokazało szokujące 8 rdzeni i 16 wątków w 15 W TDP, jednak Intel wciąż wstrzymuje do końca marca informacje na temat swoich premier. Krótki teaser 10. generacji i braki w specyfikacjach laptopów na stoiskach ich producentów dodatkowo potęgowały atmosferę tajemniczości.

Intel teaser 10 generacji CPU

Jednostki na serii AMD Ryzen 4000 też ukryto za gablotami, więc benchmarki nie wchodziły w grę.

Karty graficzne na CES 2020

Podczas keynote AMD zapowiedziano rychłą premierę RX 5600 XT (21.01). Ten akcelerator byłby ciekawy, gdyby NVIDIA nie ścięła dziś ceny RTX 2060 do 299 USD. Najtańsze modele partnerskie od EVGA wycenione zostały ostatnio na 279 USD, więc to nie z 1660 Ti zmierzy się RX 5600 XT, a właśnie z RTX 2060.

RX 5600 XT

Może więc okazać się, że walka będzie zbyt nierówna, szczególnie patrząc z perspektywy lepszego enkodera do streamowania i technologii DXR u Zielonych. Nasze polecane zestawy komputerowe na pojawienie się RX 5600 XT odpowiedzą milczeniem, a to jest symptom pewnego problemu.

Chłodzenia i obudowy

Przyglądając się komputerom wystawianym zarówno w Showroom AMD, jak i na sąsiednim Thermaltake, dochodzę do wniosku, że trendami 2020 roku będą synchronizacja bogatego RGB i płaskie rezerwuary z kanałami zamiast "butelkowatych" konstrukcji i rurek.

Thermaltake Distro Plate

Moim zdaniem nowe rozwiązania wyglądają bardzo estetycznie i pozwalają na tworzenie elegantszych systemów w mniejszych obudowach.

Corsair zaprezentował koncepcję obudowy z LED-ami zintegrowanymi w przeszklone panele boczne oraz pierwsze od dawna chłodzenie powietrzne, celujące w prostotę montażu i wysoką wydajność.

Panele szklane z LEDami od CorsairŹródło: overclock3d.net

be quiet! też zainwestował w światełka i mesz na froncie, aktualizując serię Pure Base 500 o model DX. W środku jest to ta sama obudowa, rewizji uległ filtr na górze i frontowy panel.

be quiet! Pure Base 500 DX

Oprócz tego pojawiła się nowa odsłona be quiet! Pure Rock 3. Tym razem dostajemy już cztery rurki cieplne w bezpośrednim kontakcie i dwie edycje kolorystyczne, szarą i czarną.

be quiet! Shadow Rock 3 i Pure Rock 2

be quiet! Shadow Rock 3 dosłownie trochę podrósł, poszerzając przy tym kompatybilność z wyższymi pamięciami RAM. Mamy też pięć rurek cieplnych w bezpośrednim kontakcie oraz wyporność na poziomie 190 W.

be quiet! Shadow Rock 3 i Pure Rock 2Źródło zdjęć z be quiet!: BlackWhiteTV

Najwięcej mojej uwagi w obudowach przykuł MSI Forge, o którym zrobiłem oddzielny materiał na miejscu:

Na dzisiaj wiem, że najtańsza edycja MSI Forge będzie kosztowała 199 zł i na polskim rynku pojawi się w odsłonie z filtrem przeciwkurzowym na froncie.

CES 2020 a PC - podsumowanie

CES 2020 z perspektywy PC-towca nie był wydarzeniem wielkim. Miał swój odpowiedni kaliber, który obrodził w ciekawych premierach od AMD, ale konkurenci Czerwonych nie przynieśli już tylu nowości.

Widać, że NVIDIA chce neutralizować premiery AMD przecenami na konkurencyjne karty graficzne i taki zabieg uda się bez dwóch zdań. Dlaczego? Bo ludzie głosują portfelami i na koniec dnia sięgają po wyższą wydajność w określonej cenie.

Intel z kolei nabiera ponownie wody w usta i czeka na rozwój sytuacji, by w odpowiednim momencie ostatecznie wycenić swoje mobilne produkty.

Znacznie ciekawiej było w branżach RTV, AGD i mobile:

blog comments powered by Disqus
Podsumowanie nowości PC na CES 2020
Autor: Paweł Rudy