PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Cichy i Wydajny Komputer - Jak Taki Zbudować?

  • Dodano: 3 lata, 3 miesiące temu
  • Ocena: (2) (0)
Cichy i Wydajny Komputer - Jak Taki Zbudować?

Każdy gracz marzy o wydajnym PeCecie, który poradzi sobie z najnowszymi grami. Wielu użytkowników preferuje również cicho pracujący sprzęt. Jak skutecznie połączyć wydajność z cichą pracą? O tym w poniższym materiale.

Odpowiednia obudowa kluczem do sukcesu

W tworzeniu cichego komputera bardzo pomoże odpowiednia obudowa. Jej głównymi atutami powinna być jednak pojemność czy jak najlepszy system chłodzenia.

Konstrukcja obudowy może być odpowiednio wyciszona. Pomogą w tym specjalne maty wyciszające. Niektóre modele, fabrycznie posiadają takie udogodnienie, ale można również samodzielnie dokupić maty i zastosować w starej obudowie.

Zamontowane fabrycznie wentylatory powinny natomiast łączyć wydajną i cichą pracę. W ich regulacji przyda się panel kontroli obrotów. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że kontrola przepływu powietrza = kontrola generowanego hałasu.

Zobacz znakomicie wyciszone obudowy:

> NZXT H630

> Silent Base 800

Przydatne panele kontroli obrotów:

> Lamptron FC5 v3

> Scythe Kaze Master Flat II

Składanie Komputera PC - Poradnik Dla Nowicjuszy

Procesor równie istotny

Jeżeli obudowę mamy już z głowy, to czas przyjrzeć się procesorowi. Oczekując najwyższej wydajności, często decydujemy się na OC procesora. Taki zabieg może skutecznie podnieść możliwości sprzętu.

Jest jednak jeden warunek - trzeba dokupić chłodzenie procesora. Powinno ono skutecznie obniżać temperatury, a jednocześnie pracować praktycznie bezgłośnie.

Sporo osób twierdziło kiedyś, że bardzo ciche i ultra wydajne jest chłodzenie wodne. To rozwiązanie jest jednak drogie i nie zawsze przynosi takie korzyści. Proponujemy tradycyjne chłodzenie powietrzem. Na rynku jest sporo coolerów, które nie kosztują fortuny, a pracują cicho i wydajnie.

> Fantastyczne chłodzenie Noctua NH-D15

Cicha Karta Graficzna

Wybierając kartę graficzną, zwracamy zwykle uwagę na jej wydajność i możliwości. Jest to oczywiście podstawa, ale warto wiedzieć, że są na rynku modele wyposażone w ciche fabryczne chłodzenie.

Połączenie ciszy i wysokiej wydajności wzbogaci nasz zestaw. Sporo kart daje też możliwość wymiany systemu chłodzenia. Niektóre osobne konstrukcje, mogą z kolei być modyfikowane, jeżeli chodzi o wentylatory.

Poznaj ciche i wydajne karty graficzne:

> ASUS GeForce GTX 970 OC

> ASUS Radeon R9 285 OC

Osobne systemy chłodzenia kart graficznych:

> Arctic Accelero Xtreme IV

> Prolimatech MK-26

Do kompletu cichutki zasilacz

Zasilacz komputerowy to niezwykle ważny element każdego PeCeta. Solidny model zagwarantuje bezawaryjną i stabilną pracę całej jednostki.

Nikt nie lubi jednak zasilaczy, które hałasują. Warto zatem poszukać cicho pracującego modelu. Przyda się tu półpasywne chłodzenie. Pomysłowym rozwiązaniem jest włączanie się wentylatora zasilacza, dopiero pod pewnym obciążeniem - np. po przekroczeniu progu 30%.

> Wydajny i cichy zasilacz SeaSonic X-650 KM3

Na zakończenie bezgłośny dysk twardy

To jeszcze nie koniec naszych propozycji przy tworzeniu wydajnego i cichego PeCeta. Pozostaje bowiem kwestia dysku twardego. Niektóre "twardziele" potrafią bowiem generować całkiem spory hałas.

Podstawą w nowoczesnym komputerze powinien być szybki dysk SSD. Warto wiedzieć, że oprócz swojej szybkości, dyski tego typu generują zwykle mniej hałasu od standardowych HDD. Korzyści jest, więc sporo.

Zobacz szybkie i ciche dyski SSD:

> Plextor M6S

> Plextor M6e BK

Podsumowanie

Złożenie cichego i wydajnego komputera może nie być zbyt tanie - to fakt. Taka mieszanka daje jednak mnóstwo korzyści. Możemy cieszyć się najnowszymi grami, nasz system pracuje stabilnie, wszystko szybko się ładuje, a całość nie wydaje dźwięków jak jakaś kosiarka.

Wiosenna Propozycja Zestawu Komputerowego za 3500 zł!

Osobiście jestem zwolennikiem cichych elementów PC i powyższe propozycje do mnie przemawiają. Prześledźcie uważnie każdy element i pomyślcie nad modernizacją swojego zestawu komputerowego.

blog comments powered by Disqus
Cichy i Wydajny Komputer - Jak Taki Zbudować?
Autor: Łukasz