PODPOWIEDZI:

Porównanie Nikon Coolpix L19 i L20

Nowe aparaty Nikona - Coolpix L19 i Coolpix L20 to proste i łatwe w obsłudze kompakty...

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • łatwość obsługi
  • łatwy i szybki dostęp do zmian ustawień kompensacji ekspozycji
  • pomiar manualny przy ustawianiu balansu bieli
WADY
  • dysproporcja ceny w stosunku do ograniczonych funkcji aparatu
  • automatyczne ustawienie czułości
  • brak szybkiego uruchomienia trybu wykonywania zdjęć naciśnięciem spustu migawki

Nowe aparaty Nikona z serii L - popularnych aparatów cyfrowych - Coolpix L19 oraz Coolpix L20 trafiły na polski rynek pod koniec lutego 2009r. Oba są kompaktami prostymi w obsłudze. Założeniem producenta jest wygoda fotografowania i dobra jakość zdjęć przy zachowaniu przystępnej ceny. Oba aparaty są bardzo zbliżone do siebie pod względem parametrów.
Nowe modele z podstawowej serii COOLPIX L wyposażono w matryce CCD o rozdzielczości 8 mln efektywnych pikseli w przypadku L19 oraz 10 mln w przypadku modelu L20.
Oba kompakty posiadają obiektyw NIKKOR z 3,6-krotnym zoomem optycznym i światłem f/3,1-6,7. Różnią się wielkością matryc - w przypadku L19 jest to matryca CCD o wielkości 1/2,5 cala a w drugim aparacie o wielkości 1/2,3 cala. Zakres ogniskowej dla L19 to odpowiednik 41 - 145 mm dla aparatu małoobrazkowego, a dla L20 - 39 - 136 mm.

Nikon Coolpix L19 i L20

Co w pudełku?

W każdym zestawie, oprócz aparatu, znajdą się: dwie baterie rozmiaru AA LR6, kabel USB, pasek oraz płyta CD-ROM z pakietem oprogramowania. Do modelu L20 dostarczony jest również kabel audio-wideo. Dodatkowe akcesoria do obu aparatów to: ładowarka, akumulator niklowo-wodorkowy (zestaw dwóch sztuk) i zasilacz. Aparaty wyposażone są w niewielką pamięć wewnętrzną - ok. 20 MB i obsługują karty pamięci SD/SDHC.

Najlepsze aparaty fotograficzne >>>

Nikon Coolpix L20

Podstawowe parametry zewnętrzne

Korpus obu aparatów wygląda prawie identycznie. Wykonany jest z plastiku i nie sprawia wrażenia solidnego, jednak należy pamiętać, że mamy do czynienia z najprostszą linią Coolpiksów. L19 jest dostępny w kolorze srebrnym i różowym, a L20 w kolorze czarnym i wiśniowym - co estetycznie wydaje się dużo lepszą propozycją. Obudowy wydają się być dość odporne na zabrudzenia, ale trudno ocenić, czy będą odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Oprócz kolorów, jedyną różnicą w wyglądzie między tymi dwoma aparatami jest wielkość wyświetlacza LCD umieszczonego na tylnej ściance. L19 jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala, a L20 - 3 cali. Wyświetlacz LCD jest matowy i odporny na odciski palców użytkownika.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Na przedniej ściance aparatu znajduje się obiektyw, lampa błyskowa oraz dioda wspomagania AF. Osłona złącza znajduje się na bocznej ściance. U góry umiejscowiony jest włącznik zasilania, spust migawki oraz dwa przyciski, chętnie wykorzystywane przez użytkownika - przycisk wyboru trybu fotografowania oraz przycisk odtwarzania.
Większą cześć tylnej ścianki aparatów wypełnia wyświetlacz LCD, obok którego znajdują się: przycisk zoomu, przycisk menu, okrągły wybierak wielofunkcyjny z przyciskiem potwierdzenia wyboru OK i wreszcie przycisk usuwania zdjęć, oznaczony ikoną kosza.
Na dolnej ścianie umiejscowione jest gniazdo karty pamięci i komora na baterie/akumulatory.

Nikon Coolpix L19

Obsługa aparatu

Obsługa aparatu jest prosta i intuicyjna. Przyciski są oznaczone obrazkami, co na pewno będzie pomocne dla początkujących.

Menu trybu fotografowania rozwija się poprzez naciśnięcie przycisku wyboru trybu fotografowania. Zdjęcia można przeglądać po naciśnięciu przycisku odtwarzania. Niestety, żeby znów wrócić do robienia zdjęć, należy ponownie nacisnąć przycisk wyboru trybu fotografowania. Jest to sporą wadą aparatów, ponieważ dużo wygodniejsze w takiej sytuacji jest uruchomienie trybu wykonywania zdjęć naciśnięciem spustu migawki, co oferują inne kompakty.
Przy pomocy wybieraka wielofunkcyjnego użytkownik ma dostęp do menu lampy błyskowej, menu samowyzwalacza, menu trybu makro oraz menu kompensacji ekspozycji. Łatwy dostęp do samowyzwalacza, a szczególnie łatwość zmian ustawień kompensacji ekspozycji to duże zalety tych aparatów. Dzięki temu użytkownik zaraz po wykonaniu zdjęcia może je ocenić i w razie potrzeby szybko zmienić parametry ekspozycji, po czym wykonać kolejne zdjęcie.
Przycisk MENU pozwala uzyskać dostęp do menu wybranego trybu.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Nikon Coolpix L19 i L20

Funkcje aparatu

Tak jak wspomniałam powyżej, modele Coolpix L mają być z założenia łatwe w obsłudze. Użytkownik może skorzystać z 4 trybów fotografowania - tryb "łatwa automatyka" gwarantuje automatyczny wybór programu tematycznego. Jest on oznaczony ikoną przedstawiającą aparat z serduszkiem. Kolejny tryb to tryb automatyczny - oznaczony ikoną aparatu. W tym trybie można ustawić tryb obrazu, balans bieli, zdjęcia seryjne oraz opcje kolorów. Użytkownik ma do dyspozycji także tryb programów tematycznych. Po wybraniu odpowiedniego programu - np. portret - ustawienia aparatu są automatycznie dostosowane do wybranego rodzaju fotografowanego obiektu. Dostępne są następujące programy tematyczne: portret, krajobraz, sport, portret nocny, przyjęcia/wnętrza, plaża/śnieg, zachód słońca, zmierzch/świt, krajobraz nocny, makro, żywność, muzeum, sztuczne ognie, kopiowanie, zdjęcie pod światło oraz zdjęcie panoramiczne. Pojedyncze zdjęcia wykonane w trybie panoramicznym mogą być potem połączone w jedno z pomocą dostarczonego przez producenta programu Panorama Maker. Natomiast tryb "żywność" zapewnia bezpośredni dostęp do ustawienia balansu bieli podczas robienia zdjęcia.

Nikon Coolpix L20

Ostatni tryb fotografowania to tryb "Uśmiech". Po włączeniu tej funkcji aparat rozpoznaje twarze zwrócone na wprost aparatu, a migawka zostaje automatycznie wyzwolona, gdy aparat wykryje uśmiech na twarzy.

Jaką stabilizację obrazu wybrać w aparacie fotograficznym? >>>

Aparaty umożliwiają także nagrywanie filmów oraz obróbkę wykonanych zdjęć w trybie odtwarzania (użycie funkcji D-Lighting dającej korektę jasności i kontrastu, przycinanie zdjęć oraz wykonywanie miniatur).
Inne ciekawe funkcje to: "Uwaga: mrugnięcie" ostrzegająca, gdy któraś z fotografowanych osób zamknie oczy; funkcja "Wykrywanie ruchu" kompensująca ruch aparatu i przemieszczanie się fotografowanych obiektów oraz funkcja "Najlepsze zdjęcie BSS" polegająca na wybieraniu najostrzejszej fotografii z maksymalnie 10 zarejestrowanych kolejno zdjęć.
Aparaty nie są wyposażone w funkcje redukcji drgań. Brak jest także dostępu do ustawień czułości - jest ustawiana automatycznie. Jest do duży minus aparatów. Plusem natomiast jest dostęp do manualnego pomiaru balansu bieli.

Nikon Coolpix L19

Zdjęcia

Aparaty dobrze mierzą światło i prawidłowo odwzorowują kolory w dobrych warunkach oświetleniowych. Z tego powodu świetnie nadają się do zdjęć krajobrazów oraz portretów wykonywanych przy świetle dziennym. W gorszych warunkach oświetleniowych aparaty automatycznie podnoszą wartość ISO, co skutkuje widocznymi na zdjęciach szumami.
Zdjęcia nocne wychodzą dość dobrze, biorąc pod uwagę automatyczna nastawę czułości. Warto robić je w ustawieniu trybu programów tematycznych na krajobraz nocny.
W aparatach bardzo dobrze działa funkcja redukcji czerwonych oczu.
Aparat świetnie radzi sobie w trybie makro - ostrzy już od odległości ok. 5 cm.

Podsumowanie

Nikon Coolpix L19 i Nikon Coolpix L20 to proste cyfrowe kompakty. Mają łączyć prostotę z przystępną cena, jednak nie jest ona tak niska, jak można by się spodziewać po testowanych modelach. Oba kompakty wydają się być propozycją dla mało wymagających, początkujących amatorów, którzy chcą nabyć sprzęt łatwy w obsłudze i tani w stosunku do innych aparatów tej konkretnej firmy.

blog comments powered by Disqus
Porównanie Nikon Coolpix L19 i L20