PODPOWIEDZI:

5 cech, które powinna posiadać dobra lodówka

5 cech, które powinna posiadać dobra lodówka

Lodówka to zdecydowanie jedno z najważniejszych urządzeń AGD. Z biegiem lat, urządzenia te stawały się coraz nowocześniejsze. Warto więc zastanowić się, jakie funkcje i technologie powinna oferować dobra lodówka.

Lodówka, czyli pozornie proste urządzenie, które ma bezawaryjnie pracować, nie zużywać zbyt dużo prądu, w miarę ładnie prezentować się w kuchni i oczywiście zapewniać świeżość naszej żywności. Większość osób właśnie od takich podstaw zaczyna poszukiwania.

Czytając o nich coraz to więcej, pojawiają się jednak pewne kluczowe funkcje i technologie. Po pewnym czasie niektórzy z Was stwierdzą, że jest ich cała masa. Warto więc dowiedzieć się, które funkcjonalności są absolutnym must have dla osób, którym zależy na zakupieniu nowoczesnego  i solidnego urządzenia do przechowywania produktów spożywczych.

Oferta lodówek na Allegro

Brak konieczności rozmrażania

Modele z tym udogodnieniem nazywane są często lodówkami bezszronowymi. Jeżeli ktoś z Was kiedykolwiek rozmrażał lodówkę, to zapewne wie, jak potrafi być to wkurzające. W tym przypadku ten obowiązek odpada.

Zazwyczaj mamy do czynienia z system No Frost. Wtedy jest to możliwe dzięki kontroli wilgotności i przepływu powietrza wewnątrz urządzenia. Nie ma szans, żeby szron osadzał się w jej wnętrzu. Co na tym zyskujemy? Przede wszystkim oszczędzimy czas, siły i niejednokrotnie nerwy. Dzięki mniejszej wilgotności, nasze jedzonko powinno być świeże przez dłuższy czas. Sama lodówka pracuje także sprawniej i zużywa mniej energii.

System No Frost wydaje się być wręcz idealny, choć ma pewien mankament. O ile żywność teoretycznie zyskuje na świeżości, tak musimy zadbać, aby wszelkie produkty były szczelnie zamknięte w pojemnikach. Dlaczego? Zastosowany przy No Frost system wentylacji osusza powietrze, przez co artykuły spożywcze szybciej stają się wysuszone.

Są też opinie, że zamiast No Frost lepiej wybrać lodówkę z innym systemem. Przy Low Frost rozmrażanie jest co prawda konieczne, choć stosunkowo rzadko. Producenci wychodzą nam naprzeciw i również pod względem konstrukcyjnym ułatwiają cały proces.

O krok dalej idzie chociażby Full No Frost lub Frost Free. Działa to na zasadzie dwóch osobnych obiegów powietrza. Jeden w zamrażalniku, drugi w lodówce. Dzięki temu żywność nie powinna szybko wysychać, a tak jak w przypadku standardowego No Frost, nie musimy się jednocześnie przejmować powstawaniem szronu w jej wnętrzu.

Niezłym przykładem takiej technologii jest Advanced Hybrid Cooling od Sharp, czyli system chłodzenia ograniczający do minimum wysuszanie produktów, czy ZeroDegreeZone, który jest idealny do przechowywania mięsa i ryb. Nie zapomniano także o optymalnej temperaturze i wilgotności do przechowywania warzyw i owoców serwując nam NutriFresh.

lodówka z jedzeniem w nowoczesnej kuchni

Równomierne chłodzenie

Pozornie jedna z podstaw. Jak przecież lodówka może nierównomiernie chłodzić? Ano może, szczególnie gdy nie ma odpowiednich technologii, które dbają o ten aspekt. Im jest pojemniejsza, tym problem narasta.

Są na szczęście udogodnienia, które optymalizują system obiegu chłodnego powietrza. Niezależnie od tego, na której półce postawimy produkty spożywcze, będą one tak samo chłodzone jak te z zupełnie innego miejsca wewnątrz chłodziarki. Nie ma tu też znaczenia temperatura zewnętrzna.

Wpływa to oczywiście na świeżość żywności, ale nie tylko. Wszelkie zmiany temperatury, powodowane np. częstym otwieraniem drzwi urządzenia, nie będą drastyczne. Przydaje się to tym samym przy rozmrażaniu. Bardzo przydatna technologia, szczególnie w przypadku bardzo pojemnych modeli czy sporej liczby domowników.

Lodówki LG z systemem Multi AirFlow

W lodówkach LG kryje się pod nazwą Multi AirFlow, a w Samsungach zwie się System All-Around Cooling. Firma Bosch opiera ją na czujnikach, które cały czas monitorują i optymalizują temperaturę – FreshSense.

Jeżeli rozglądacie się za nowoczesną lodówką, to połączenie braku konieczności rozmrażania ze zoptymalizowanym obiegiem chłodnego powietrza jest ogromnym krokiem do udanego zakupu. Przejdźmy jednak do kolejnych istotnych cech.

Szybkie chłodzenie/zamrażanie

Funkcja bardzo prosta. Wracamy z zakupów, mamy masę produktów spożywczych, które trzeba szybko zamrozić. Włożenie ich do lodówki może spowodować wzrost temperatury wewnątrz. Na świeżość wpływa też czas, który potrzebny jest do zapewnienia optymalnej temperatury przechowywania.

Z szybkim zamrażaniem nie jest to problem. Takie udogodnienie niejako wymusza natychmiastowy i drastyczny spadek temperatury, dzięki czemu momentalnie zagwarantujemy produktom spożywczym odpowiednie warunki.

Sterowanie lodówką LG

Wpływa to oczywiście na większe zużycie energii, ale działa krótkotrwale. Nie musimy niczego wyłączać manualnie, bo po osiągnięciu optymalnej temperatury, funkcja się automatycznie wyłącza.

Niekiedy możemy nawet tą funkcję uruchomić zdalnie, jak w przypadku tej lodówki od LG, z którą połączyć się możemy za pomocą aplikacji mobilnej na telefon. Coraz więcej sprzętów AGD staje się elementami inteligentnych domów i takie udogodnienia jeszcze bardziej poprawiają naszą jakość życia.

Funkcja antybakteryjna

Wydawać by się mogło, że niskie temperatury odpowiednio chronią nasze jedzonko przed wszelkimi drobnoustrojami. Po części tak jest, ale zawsze warto wspomóc ochronę przed bakteriami.

Pomoże w tym funkcja, a w zasadzie powłoka antybakteryjna. Znaleźć możemy ją nawet w budżetowych lodówkach. Pokrywa się nią przede wszystkim drzwi i uszczelki. Taka powłoka zawiera często związki srebra, które skutecznie hamują rozwój pleśni, tym samym polepszając świeżość produktów spożywczych.

Plasmacluster w lodówkach Sharp

Dodam jeszcze, że funkcja antybakteryjna często idzie w parze z neutralizacją zapachu wewnątrz urządzenia. Powietrze w lodówce pozostanie więc świeższe, a my nie będziemy musieli przejmować się wymienianiem filtra.

Dobrym przykładem takiej technologii jest Plasmacluster od Sharp, który za pomocą jonizacji usuwa większość mikrobów w lodówce, co przedłuża przydatność do spożycia wielu artykułów.

Zmiana kierunku otwierania drzwi

O ile wcześniejsze cechy dotyczyły ściśle żywności, tak ta odwołuje się już do konstrukcji i umiejscowienia sprzętu. Nie jest to w zasadzie jakaś innowacja, nowość czy bajerancka funkcjonalność, ale raczej kolejna z podstaw. Trzeba ją jednak uwzględnić przy wypisywaniu sobie najważniejszych cech lodówki, którą chcemy nabyć.

Możliwość przekładania drzwi zawsze daje pewien komfort. Nigdy też nie wiadomo, kiedy przyjdzie czas na przeprowadzkę. Być może będziemy musieli zmienić kiedyś miejsce zamieszkania, a układ mebli w naszej nowej kuchni będzie całkowicie odmienny.

Ważne jest też odpowiednie dobranie lodówki pod względem aranżacji wewnętrznej, bowiem niektóre z nich wymagają szerszego otwarcia drzwi, co może być nie możliwe, gdy planujemy montaż przy ścianie.

Podsumowanie

Jak sami widzicie, do sprawy podszedłem z bardzo praktycznej strony. Osobiście nie oczekuję od lodówki bajerów, typu ekran LCD czy wbudowana kostkarka. Nie potrzebuję współpracy ze smartfonem czy nietypowych rozwiązań. Zależy mi na tym, żeby taki sprzęt bezawaryjnie pracował i oferował funkcje, które poprawią świeżość produktów.

Zobacz też: Ranking lodówek

Wszystkie zestawienia lodówek:

blog comments powered by Disqus
5 cech, które powinna posiadać dobra lodówka