Wygląd, wykonanie i akcesoria
Testowany model ZBOX ID92 Plus nie odbiega w wyglądzie i wykonaniu od wcześniej testowanych konstrukcji Zotaca:
Obudowa jest wykonana z dobrej jakości tworzywa, jednak niestety w zdecydowanej większości błyszcząca, jedynie środkowa część pomiędzy panelami jest matowa.
Wymiary ID92 Plus to: 188x188x51 [mm] jest więc to urządzenie niewielkie, ale i nie najmniejsze jakie testowaliśmy. Ba, nawet w ofercie samego Zotaca można bez problemu znaleźć modele o wiele mniejsze, jak wcześniej testowany:
Zotac ZBOX ID92 Plus podobnie jak jego bracia może stać pionowo, zostać zainstalowany z tyłu monitora/telewizora dzięki dedykowanej do montażu w systemie VESA przystawce, lub po prostu położony na czterech nóżkach.
Jak już jesteśmy przy akcesoriach, to warto wspomnieć o dwóch przejściówkach, które są częścią zestawu: pierwsza z DVI-HDMI, a druga też z DVI ale już na D-SUB. To co natomiast zwróciło moją uwagę, to nie przejściówki ale sterowniki! Jeżeli cofnąć sie pamięcią do wcześniejszych testów, wszystkie ZBOXy oraz produkty konkurencji miały Driver
y dostarczone na płytach CD, ale żaden z komputerów nie był wyposażony w napęd optyczny... Testowany dzisiaj model ID92 Plus, to pierwszy z komputerów, gdzie oprócz płyty dostajemy również pendrive ze sterownikami. Mała rzecz a cieszy, bo w razie problemów z instalacją któregokolwiek ze sterowników, ani nie musimy go ściągać, ani kombinować z obrazem płyty czy nawet kopiowaniem z innego komputera poszczególnych plików.
Wyposażenie w porty
Małe komputery wcale nie muszą być ubogie w porty, o tym przekonaliśmy się już nie raz. Nie inaczej jest i tym razem.
Zotac ZBOX ID92 na panelu frontowym posiada poza włącznikiem oraz diodami sygnalizującymi pracę WiFi oraz dysku: odbiornik podczerwieni do pilota zdalnego sterowania (nie ma w zestawie), port USB w standardzie 3.0, uniwersalny czytnik kart pamięci oraz dwa wejścia 3,5mm miniJack (wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe).
Kolejny port USB 3.0 producent umiejscowił na górze ZBOX`a, o ile ten znajduje się w pozycji pionowej.
Pozostałe wejścia/wyjścia znajdziemy z tyłu komputera, a są to:
- złącze antenowe do WiFi
- wyjście optyczne S/PDIF
- dwa gigabitowe porty LAN (RJ-45)
- dwa porty USB 3.0
- wyjście DVI
- 2x DisplayPort (DP)
- wejście do zasilacza sieciowego
Szkoda, że na panelu portów nie znalazł się bezpośrednio również port HDMI, nawet kosztem jednego DP. Chęć skorzystania z HDMI warunkuje użycie dołączonej do zestawu przejściówki, a to psuje trochę wygląd ZBOX`a.
Parametry techniczne
Choć pisaliśmy o tym już niejednokrotnie, warto to jeszcze raz powtórzyć. Zotac dostarcza ZBOXy w dwóch wersjach: z "Plusem" oraz bez niego. Wersje pozbawione plusa są tańsze, ale nie posiadają na wyposażeniu dysku oraz pamięci RAM. My testujemy wersję ID92 Plus czyli dysk, jak i pamięć są już na wyposażeniu komputera.
Zotac ZBOX ID92 Plus to konstrukcja oparta na procesorze Intela czwartej generacji, czyli z Haswellem na pokładzie. Dokładnie jest to model i5 4570T. Model ten to konstrukcja 2 rdzeniowa i 4 wątkowa. Jego bazowe taktowanie wynosi 2.9GHz, a w trybie TURBO dochodzi do nawet 3.6GHz. Układ został wyposażony w 4MB pamięci trzeciego poziomu, a jego TDP to tylko 35W.
Ten wykonany w 22nm procesie technologicznym posiada na pokładzie układ graficzny iGPU Intel HD Graphics 4600. I to właśnie ten układ jest podstawowym procesorem graficznym, wykorzystywanym w ID92 Plus.
Pamięć RAM jaką zainstalował producent to kości Hynix`a. Jest to jednak kość o pojemności 4GB o taktowaniu 1600MHz z CL11. Co ważne, na płycie mamy nadal wolny jeden slot SO-DIMM, co w prosty sposób pozwoli nam na rozbudowę konfiguracji w przyszłości.
Dysk twardy to klasyczna konstrukcja talerzowa 2,5" z interfejsem SATA 3. Model zastosowanego dysku to produkt WD, a dokładnie WD500BUCT. Nikogo oczywiście nie powinien dziwić fakt, że prędkość obrotowa tej 500GB jednostki to 5400RPM.
Omawiając parametry techniczne ZBOX`a warto również poświęcić kilka słów karcie sieciowej. Do niej również mamy dostęp po zdjęciu górnej obudowy, jednak nie to jest najważniejsze. ZBOX ID92 Plus, to pierwsza testowana przeze mnie konstrukcja, gdzie na pokładzie zagościła karta WiFi w standardzie 802.11ac. Smaczku dodaje fakt, że jest to układ dwuzakresowy - czyli pracujący na częstotliwości 2.4GHz, ale i na 5GHz.
Zotac ZBOX ID92 posiada również wsparcie dla Bluetooth 4.0.
Melomanów nie ucieszy informacja, że przy przemyślanej i drogiej konstrukcji kodek audio to standardowy Realtec ALC892. Jest to karta co prawda 8-kanałowa, ale do prawdziwego kina domowego bez dobrego wzmacniacza, a i najlepiej osobnej dźwiękówki się nie obejdzie.
Testy
Metodyka
Do oceny wydajności testowanego produktu wykorzystaliśmy kilka testów syntetycznych. Na pierwszy ogień poszedł PCMark 8 - benchmark oceniający wydajność całej platformy. Tradycyjnie wybrany test to wersja Home - która idealnie nadaje się do oszacowania wydajności zestawu dla platform domowych i multimedialnych.
W następnych krokach oceniane były już poszczególne podzespoły ID92 z osobna. I tak do sprawdzenia grafiki posłużył doskonale znany test 3DMark we wszystkich 3 wersjach: Fire Strike, Cloud Gate orz Ice Storm.
Wydajność procesora sprawdził program Cinebench R15.
Dysk katował program ATTO Disk Benchmark, a pomiar wydajności pamięci RAM powierzyliśmy programowi AIDA64.
W trakcie testów, ZBOX podłączony był do gniazdka sieciowego przez watomierz LEDSYSTEMS model 6907C, którym zmierzyliśmy pobór energii elektrycznej z gniazdka. W trakcie spoczynku, jak i podczas obciążania ID92 Plus zostały również wykonane pomiary ciśnienia akustycznego sonometrem Voltcraft SL-100 z odległości 30cm od komputera.
Wyniki testów
PCMark 8
3DMark
-Fire Strike
- Cloud Gate
- Ice Storm
Cinebench R15
ATTO Disk Benchmark
AIDA64 test pamięci RAM
- Odczyt
- Zapis
- Kopiowanie
- Oczekiwanie
Pobór prądu
Pomiar ciśnienia akustycznego
Podsumowanie i wnioski
Na uwagę zasługuje kilka aspektów. Zacznę od tych słyszalnych - czyli głośność pracy. ZBOX ID92 bardzo mnie zaskoczył, bo na podstawie wcześniejszych testów spodziewałem się wartości na poziomie 40kilku decybeli, a tu proszę - niecałe 40 :)
Drugim dużym plusem jest dwuzakresowa karta sieciowa pracująca w standardzie 802.11ac. Ten standard coraz śmielej wkracza do naszych domów, a ZBOX będzie już na niego gotowy.
Wiem, że to szczegół, ale wreszcie sterowniki do komputera bez napędu optycznego są na pendrive, a nie tylko na płycie.
Najsłabszym punktem jest zainstalowany przez producenta dysk. Ta energooszczędna konstrukcja przekłada się na cichą pracę oraz niski pobór prądu - to fakt - ale niestety kosztem wydajności. Wyniki odczytu i zapisu na poziomie dochodzącym do maks 70MB/sec to mało, ba - bardzo mało jak na dzisiejsze standardy. Lepszym rozwiązaniem moim zdaniem byłby tutaj mniej pojemny, ale jednak dysk SSD. Pobór prądu byłby jeszcze mniejszy, głośność zerowa, a komfort pracy o wiele lepszy. Kto wie, może Zotac pomyśli o tym w przyszłości.
ZBOX ID92 Plus to propozycja dla osób wymagających. Jeżeli tworzysz domowe centrum rozrywki, budujesz kino domowe, albo SmartTV to za mało - rozważ zakup ZBOX`a.