PODPOWIEDZI:

Optoma HD28i - Projektor Full HD dla każdego [TEST]

Nieduży, lekki, łatwy w użytkowaniu i bardzo jasny. Tak w kilku słowach można określić projektor Optoma HD28i. Projektor, który bardzo zaskoczył mnie swoją uniwersalnością i wiernością reprodukcji wydarzeń sportowych.

Optoma HD28i

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jasność
  • Dobry kontrast
  • Naturalne kolory
WADY
  • Przeciętna jakość głośników
  • Rozdzielczość FULL HD

Sprawdź cenę Optoma HD28i:

Optoma HD28i oferta w sklepie

Optoma HD28i, czyli niewielki projektor na każde warunki

Za projektorami praktycznie od zawsze ciągnie się błędne myślenie, że aby poprawnie działały, to niezbędne jest dobrze zaciemnione pomieszczenie. Owszem, w przypadku najlepszych jakościowo, kinowych projektorów jest to prawda. Wtedy dobrze jest wyznaczyć sobie oddzielny pokój pełniący rolę kina domowego i odpowiednio zaaranżować go właśnie do tego, aby wyświetlać w nim filmy na dużym ekranie.

Czasy jednak mamy takie, że zazwyczaj nie mieszkamy w 150 - 200 metrowym domu i po prostu nie mamy warunków do tego, aby wygospodarować oddzielne pomieszczenie tylko do rozrywki.

Dlatego projektanci projektorów, tak jak np. Optoma, próbują dostosować swoje produkty do naszych potrzeb. A jakie są te potrzeby? Szukamy produktu uniwersalnego, łatwego w użytkowaniu i takiego, do którego nie trzeba dostosowywać pomieszczenia, tylko sam odnajdzie się i dobrze zadziała w każdym miejscu.

Optoma HD28i widok z bliska

Taka właśnie jest Optoma HD28i. Projektor, który z łatwością ustawimy na stoliku kawowym, niedużym regale czy powiesimy pod sufitem. Model, który możemy po prostu złapać w rękę, schować w zwykłej torbie do laptopa i zabrać do znajomych, aby np. w większym gronie obejrzeć mecz na dużym ekranie albo pobawić się w rozrywkę gamingową.

W każdej chwili można z łatwością podłączyć sprzęt w pokoju dzieci, aby na chwilę mieć od nich wolne, a nasze pociechy będą oglądały bajki na dużym ekranie.

A gdy nie chcemy go używać, to bez problemu zmieści się nawet w niedużej szafce. Z telewizorem już tak nie zrobimy.

Dla kogo jest Optoma HD28i?

Optoma HD28i to klasyczna lampowa konstrukcja o rozdzielczości Full HD. Jej istotną cechą, którą zyskuje w stosunku do konkurencji, jest technologia DLP oraz bardzo wysoka jasność aż 4000 Lumenów.

Urządzenie wyposażone jest w głośnik, tryb automatycznego wyłączania, a żywotność lampy to aż 10 000 h. To właśnie sprawia, że możemy wyświetlać z niego obraz praktycznie w każdych warunkach (wyłączając oczywiście ekstremalnie jasne pomieszczenia z promieniami słonecznymi padającymi prosto na wyświetlaną przestrzeń).

Faktycznie, malkontenci mogą narzekać, że brakuje tu rozdzielczości 4K, ale pamiętajmy też o tym, że jest to raczej budżetowy projektor, a jego istotną cechą jest właśnie to, że ma świecić mocno i pracować w każdych warunkach. Mając ograniczony budżet, trzeba niestety liczyć się z pewnymi kompromisami, a Optoma HD28i nie próbuje być na siłę projektorem dla najbardziej wymagających kinomaniaków, tylko jest uniwersalnym modelem dla każdego.

Tak więc sprawdzi się zarówno dla tych, którzy od czasu do czasu chcieliby odpalić w sypialni lub salonie jakieś z Netflixa czy poszukać ciekawych treści np. w Youtube.

Jest idealny dla fanów sportu, dla których liczy się duży ekran i emocje, które dostarcza im widowisko, niezależnie od warunków pomieszczenia.

Jest fajnym rozwiązaniem dla ogólnie pojętej rozrywki domowej, bez problemu podłączymy do niego konsolę do gier, dowolny komputer czy laptop. Możemy pograć w większym gronie, zrobić karaoke czy wyświetlić rodzinie zdjęcia lub filmy z ostatniej podróży.

Budowa Optoma HD28i

Przyjrzyjmy się temu projektorowi nieco bliżej. Konstrukcja ta może być znana z poprzednich modeli Optoma. Tak, obudowy się powtarzają, ale jeśli coś się sprawdza, to wcale nie uznałbym tego za minus. Nieduży obiektyw umieszczony został nieco w głębi frontowej ścianki, co spełnia funkcję ochronną, bo ciężej go pobrudzić czy porysować. Posiada on regulację wielkości i ostrości obrazu.

Optoma HD28i wygląd zewnętrzny

Z przodu i po bokach znajdziemy przestrzenie służące do chłodzenia lampy. Z tyłu znajdują się niezbędne złącza.

Dwa wejścia HDMI i jedno z funkcją MHL zapewniającą możliwość podłączenia smartfona lub tabletu. Obok trafiamy na port USB - ciekawe rozwiązanie, ponieważ umożliwia podłączenie zasilania do takich urządzeń jak np. Chromecast czy Amazon Fire TV - w łatwy sposób możemy zrobić z tego projektora urządzenie SMART.

Optoma HD28i złącza

Są tu także bardziej dojrzałe wiekowo konektory VGA, jak i analogowe złącza audio i video.

Sterowanie tym sprzętem jest dziecinnie proste. Wszystkie operacje możemy wykonać albo z przycisków umieszczonych na górnej części obudowy, albo za pomocą dołączonego pilota.

Ustawienia Optoma HD28i

W menu znajdziemy wszelkie niezbędne ustawienia obrazu - od trybów kolorów, przez ustawienie trybu mocy lampy po bardziej zaawansowane parametry jak ostrość, kontrast czy temperaturę kolorów.

Od razu podpowiadam - lampę warto ustawić w trybie Eco+ - zapewnia on wysoki kontrast i przedłuża żywotność lampy. Jeśli jednak macie bardzo jasny pokój, to polecam tryb jasny.

Podobnie jest z trybami kolorów. “Kino” to idealne ustawienie na wieczorny seans, a tryb “Jasny” lub “Prezentacja” sprawdzą się do pracy w dzień. Istotny jest także tryb “Gra”, który odłącza zbędną wtedy poprawę kolorów dla maksymalnej szybkości reakcji oraz płynności obrazu.

Musicie też wiedzieć, że Optoma zaimplementowała tu technologię Amazing Colour i wyświetla pełną paletę barw REC.709 zgodną między innymi z telewizją HD i wieloma kinowymi standardami.

Optoma HD28i test jakości obrazu 1

Jest tu także specjalny tryb wyświetlania na kolorowych ścianach - wiadomo, że na głęboko nasyconej czerwieni ciężko byłoby cokolwiek wyświetlić w przyzwoity sposób, ale jeśli Twoja ściana wpada w jakiś odcień - żółty, zielony czy niebieski - to można to skorygować specjalnym ustawieniem, które niweluje zmiany kolorów i doprowadza je do jak najbardziej naturalnego wzorca.

Ogólnie ustawień jest sporo, od podstawowych funkcji po bardziej zaawansowane ustawienia kolorów czy trybów poprawy obrazu.

Jakość obrazu Optoma HD28i

Projektor świeci bardzo naturalnie, posiada wyjątkowo mocną czerń, dużą jasność i bardzo poprawne nasycenie kolorów. Są one naturalne, nie przejaskrawione i robią dobre wrażenie, nie męcząc naszych oczu nawet przy dłuższych seansach w ciemnym pomieszczeniu. Urządzenie rzeczywiście sprawdza się przy zapalonym świetle i spełnia swoje zadanie w 100%.

Optoma HD28i test jakości obrazu 3

Optoma HD28i test jakości obrazu 4

Oczywiście pamiętajcie, że im większy obraz stworzycie, to jasność będzie mniejsza, dlatego chcąc zachować maksymalną jasność - polecam wyświetlać obraz o przekątnej 80 - 110 cali. W przypadku większych obrazów, bo przecież nie jest problemem wyświetlić nawet 150 czy więcej cali, warto jednak zadbać o nieco większe zaciemnienie pomieszczenia.

Ocena z testu OPTOMA HD28I

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Optoma HD28i - Projektor Full HD dla każdego [TEST]