PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Radioodtwarzaczy samochodowych | Najlepsze polecane Radioodtwarzacze samochodowe 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 5.0, Głosów: 5

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi radioodtwarzaczy samochodowych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Chyba nikt nie wyobraża sobie dziś jazdy samochodem bez słuchania muzyki czy radia. Pozwala na to radioodtwarzacz samochodowy, którego wybór jest trudniejszy, niż się wielu może wydawać.

Jak kupić radioodtwarzacz samochodowy?

Dobre radio samochodowe, poza odbieraniem stacji radowych pozwala też na odtwarzanie muzyki z różnych nośników. Dawniej były to kasety, obecnie każdy radioodtwarzacz musi obsługiwać płyty CD/DVD, a także mieć możliwość podłączenia innego nośnika. Najczęściej jest to pendrive lub karta pamięci, choć w dobrych radiach nie ma problemu z odtwarzaniem muzyki z telefonu czy iPoda. Jedne łączą się z nimi bezprzewodowo, inne z kolei wykorzystują kabel z końcówką mini jack.

Radioodtwarzacze samochodowe to również wiele dodatkowych funkcji. Jedne z nich są naprawdę przydatne, z innych natomiast nie korzysta się niemal wcale. Dlatego też wybierając radio samochodowe, warto określić wcześniej swoje wymagania.

Wielokolorowy panel być może nie jest najważniejszy, gdyż przekłada się tylko na wartość wizualną, choć dla wielu jest ona najistotniejsza. Z punktu widzenia praktyka, o wiele ważniejsza będzie wbudowana nawigacja czy system głośnomówiący współpracujący z telefonem kierowcy. Jak wybrać dobry i funkcjonalny radioodtwarzacz samochodowy? Ten poradnik jest dla tych, którzy szukają prostego, ale i znacznie bardziej rozbudowanego radioodbiornika.

nowoczesne radio samochodowe

Rodzaje radioodtwarzaczy samochodowych

Podstawą przy wyborze radia są jego gabaryty. Pod względem ich wielkości radioodbiorniki samochodowe dzieli się na radia 1-DIN i 2-DIN:

  • Radio 1-DIN - radio montowane w kieszeni o wymiarach 50 × 180 × 160 mm (wys./szer./głęb.). Takie radioodtwarzacze posiadają na ogół odtwarzacze płyt CD/DVD, pozwalają też na odczyt plików zapisanych w formacie MP3 (rzadziej MP4).
  • Radio 2-DIN - takie radia są dwa razy wyższe od radioodbiorników 1-DIN. To typowe radioodtwarzacze dla aut azjatyckich (Subaru, KIA, Hyundai, Suzuki). Często są one bogate w nowinki techniczne. Przykładem jest nawigacja GPS. W tak rozbudowanym radiu umieścić można 6,5-calowy monitor, który pozwala też na oglądanie zdjęć i filmów.

Warto teraz przyjrzeć się najważniejszych cechom, funkcjom i parametrom w omawianych urządzeniach. Poznanie ich z pewnością pomoże w dokonaniu najlepszego zakupu. Wszelkie rankingi radioodtwarzaczy do auta też staną się klarowniejsze.

Moc radia do auta

Ważnym parametrem jest moc takiego radioodtwarzacza, co oznacza moc wyjściową wmontowanego w nim wzmacniacza. Obecnie na rynku znaleźć można radia o różnych oznaczeniach np. 4 × 20 W, 4 × 40 W, 4 × 50 W. Cyfra "4" oznacza, że do takiego radia podłączyć można do czterech głośników. Z kolei wartość kluczowa to maksymalna moc głośnika określona w Watach. Oczywiście, im jest ona wyższa, tym takie radio jest głośniejsze.

Ważne, aby dobierać radia tak, aby moc odpowiednich głośników była tylko nieco większa od mocy wyjściowej odtwarzacza. Odwrotny dobór może skończyć się spaleniem głośników, jeśli zostaną one "podkręcone" do maksimum. Z kolei znaczne przewyższenie mocy głośników od mocy wyjściowej odtwarzacza, nie pozwoli na wykorzystanie pełnych możliwości radioodbiornika. Przyjmuje się, że wystarczającą mocą wyjściową dla radioodtwarzacza będzie moc 4 × 40 W.

Liczba kanałów

Kolejnym istotnym parametrem jest liczba kanałów takiego radioodtwarzacza. Wiele zależy od tego, jakie wymagania ma kierowca. Jeśli chce on mieć dobrze i szeroko rozbudowany system audio w swoim samochodzie, musi postawić na radioodtwarzacz pozwalający na podpięcie kilku głośników, a do tego wzmacniaczy i subwoofera, czyli specjalnego głośnika w kształcie tuby dla niskich tonów. Wówczas przydadzą się radioodtwarzacze 6-kanałowe. Mniej wybredni mogą postawić na radia 4-kanałowe, do których podepną po dwa głośniki z przodu i z tyłu.

Tuner radiowy w radioodtwarzaczu do samochodu

W dobie XXI wieku, kiedy to radioodbiorniki mają coraz szersze możliwości w zakresie odtwarzania muzyki z różnych nośników, radia słucha się sporadycznie. Mimo wszystko, jak sama nazwa wskazuje, radioodbiornik to także stacje radiowe. Uwagę warto więc również zwrócić na tunery radiowe: RDS, EON oraz TP/TA.

  • RDS (z ang. angielskiego Radio Data System) to o tyle dobre rozwiązanie, że nie zachodzi konieczność zmiany stacji nawet przy pokonywaniu setek kilometrów. System ten radio dostraja automatycznie. Dodatkowo na wyświetlaczu pojawia się informacja o stacji, jaka jest obecnie odbierana, a także informacje dodatkowe (numer do redakcji radiowej, wykonawca czy tytuł odgrywanego utworu).
  • TP/TA (z ang. Traffic Programme i Traffic Announcement) to dwa systemy działające w ramach RDS-u. Traffic Programme odpowiada za wyświetlenie informacji o sytuacji na drogach. Z kolei Traffic Announcement automatycznie wycisza muzykę, jeśli w radiu pojawiają się komunikaty drogowe, automatycznie włączając daną stację radiową.
  • EON (z ang. Enchanced Other Network guide) to system, który (teoretycznie) jest w stanie wyszukać dla kierowcy program, którym jest on najbardziej zainteresowany. Automatycznie zmienia on stacje na podstawie wprowadzonych wcześniej ustawień tematycznych. Niestety, w polskich warunkach system ten nie działa lub jest mało wydajny.

proste radio samochodowe

Pamięć radia samochodowego

Większość radioodbiorników z naszych rankingów i klasyfikacji pozwala na automatyczne wyszukiwanie stacji radiowych, jednocześnie je zapisując. To standard. Inna jest natomiast maksymalna pamięć stacji. Tu wiele zależy od producenta radia. W zależności od marki liczba stacji radiowych możliwych do zapisania w pamięci wgląda następująco:

  • Alpine – 18 FM, 6 LW i 6 MW
  • Blaupunkt – 30 stacji
  • Clariona 18 FM i 6 MW/LW
  • Sony – 18 FM i 12 MW/LW

Digital Audio Broadcasting

DAB (z ang. Digital Audio Broadcasting) to cyfrowy sygnał dźwiękowy, który jest znacznie lepszy od technologii analogowej. Technologię cyfrową stosuje dziś większość stacji radiowych w Polsce m.in. program I, II i III Polskiego Radia, RMF, ZET, TOK FM czy Eska.

Digital Video Broadcasting – Terrestrial

DVB-T (z ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) to telewizja cyfrowa. Ten dodatek pozwala na oglądanie TV w samochodzie, jeśli będzie on w odpowiedniej odległości od nadajnika i ściągnie sygnał TV.

Wejścia i porty stosowane w radioodbiornikach

Dobry radioodtwarzacz to urządzenie, które pozwala na integrację z urządzeniami zewnętrznymi. Są to iPody, telefony, karty pamięci czy pendrive'y. Dlatego radio powinno być wyposażone w wejścia (AUX), porty (USB) i czytniki kart pamięci SD lub MMC.

  • AUX to wejście znajdujące się na przednim panelu radioodtwarzacza. Przy właściwym przewodzie z końcówkami typu mini jack podłączyć można do radioodbiornika samochodowego smartfona, iPoda czy odtwarzacz MP3/MP4.
  • USB pozwala na podłączenie odtwarzacza MP3 czy pendrive'a. Co istotne, podłączenie odtwarzacza pod to gniazdo automatycznie ładuje baterię urządzenia, dzięki czemu sprzęt ten się nie rozładuje.
  • Karta pamięci - podobnie jak w przypadku pendrive'ów na kartach pamięci SD lub MMC zmieścić można mnóstwo plików muzycznych, których pomieszczenie na płytach CD/DVD wymagałoby wielu takich nośników.

Format dźwięku i obrazu radioodbiorników samochodowych

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych uwzględnia sporo nowoczesnych i funkcjonalnych modeli, które radzą sobie z wieloma formatami i nośnikami. Odtwarzane formaty dźwięku to:

  • Kaseta magnetofonowa - radioodbiornik na kasety brzmi śmiesznie i nie jest kojarzony ze współczesnością, ale raczej infrastrukturą motoryzacyjną sprzed co najmniej 20 lat. Miłośnicy kaset, którzy mają wiele takich nośników dźwięku, mogą jednak poszukać radioodtwarzacza, który pozwala na odtwarzanie ulubionych utworów właśnie z kaset. Łatwiej jest jednak zgrać je na płytę CD/DVD lub inny nośnik i postawić na bardziej nowoczesne radio samochodowe, które nie będzie przenosiło samochodu w koniec ubiegłego wieku.
  • Płyty CD/DVD - najbardziej popularne pośród nośników są oczywiście płyty CD/DVD. Radioodtwarzacze samochodowe z możliwością słuchania płyt CD pozwalają na korzystanie z nośników oryginalnych, jak i tych tworzonych osobiście, nagrywanych w warunkach domowych, gdyż są przystosowane do odczytywania płyt CD-R i CD-RW.
  • MP3/WMA/AAC - formaty MP3/WMA/AAC to natomiast sposób na zebranie dziesiątek lub nawet setek utworów muzycznych na jednej płycie. W zależności od radioodbiornika możliwe jest nawet odczytanie z takiej płyty i wyświetlaniu informacji dotyczących nazwy wykonawcy, tytułu albumu i utworu.

W przypadku odtwarzania obrazów, radioodtwarzacze samochodowe pozwalające na jego wyświetlenie są przystosowane do odczytu plików wideo zapisanych na płytach DVD, iPodzie, karcie pamięci lub pendrive'ie. Najlepsze są te mające wbudowany ekran (tylko 2-DIN), inne z kolei pozwalają na podłączenie ekranów zewnętrznych. Możliwe jest wówczas odczytanie plików DVD, filmów w formatach MPEG oraz DivX, jak i zdjęć zapisanych w formacie JPG.

Dodatkowe funkcje radioodbiorników samochodowych

Radia samochodowe mają również wiele funkcji dodatkowych, dzięki czemu dają jeszcze większe możliwości. Przykładem jest nawigacja GPS, moduł Bluetooth, funkcje gwarantujące czystszy i lepszy dźwięk, zdalne sterowanie pilotem czy przyciskami na kierownicy.

  • Bluetooth - bardzo praktyczna technologia, która pozwala na bezprzewodowe połączenie radioodbiornika z telefonem komórkowym. Dzięki temu nie tylko można odtwarzać z nich muzykę bez podłączenia kabla, ale też wykorzystać je jako zestawy głośnomówiące. Kierowcy zdecydowani na radio z modułem Bluetooth mogą rozmawiać przez telefon bez konieczności trzymania go w dłoni i odwracania uwagi od drogi. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa, ale również pozwala uniknąć mandatów.
  • Nawigacja GPS zintegrowana z radioodtwarzaczem - rozwiązanie praktyczne, ale niestety, również dość kosztowne. Takie centralne nawigacje montowane są w radiach 2-DIN, co jest konieczne ze względu na wyświetlacz. Dodatkowo korzystanie z takiej nawigacji wymusza na kierowcy zakup map. Ranking radioodtwarzaczy samochodowych zawiera klasyfikację modeli 2-DIN, które oferują taką funkcjonalność.

nawigacja w radiu do auta lepsza niż mapa

  • Korektor dźwięku i podbicie basu - funkcje pozwalające na manipulowanie dźwiękiem nie są niezbędne, ale przydają się tym, którzy są szczególnie wrażliwi na dochodzące do ich uszu dźwięki. Dobrze jest, jeśli taki radioodtwarzacz pozwala na ustawianie zakresu niskich i wysokich tonów czy basów.
  • Zdalne sterowanie pilotem lub z kierownicy - możliwość sterowania radia nie tylko z poziomu jego panelu. Dodatkowo służy temu pilot zdalnego sterowania. Najlepiej natomiast, jeśli taki radioodbiornik samochodowy jest przystosowany do sterowania z kierownicy, o ile oczywiście auto daje taką możliwość. Wówczas zachodzi szansa na to, aby kolejne piosenki, stacje i głośność radia ustawiać, nie odrywając rąk od kierownicy.
  • Zdejmowany panel - możliwość zdejmowania panelu radia samochodowego, to lepsze zabezpieczenie go przed złodziejami. Radio, które ma zdjęty panel, nie przyciąga uwagi przestępcy, gdyż wygląda mało atrakcyjnie.
  • Ochrona odtwarzacza płyt - to dodatkowa funkcja, która pozwala na zabezpieczenie odtwarzacza płyt przed dostającym się do wewnątrz kurzem.
  • Kontrast wyświetlacza - kontrast jest ważną funkcją dodatkową, jeśli chodzi o odczyt tekstu pojawiającego się na wyświetlaczu. O ile po zmroku nie jest to problem, o tyle trudne może to być w pełnym świetle. Ważne, aby kolor napisów na wyświetlaczu kontrastował z tłem.
  • Tryby podświetlenia - liczba wyświetlanych kolorów ważna jest z wizualnego punktu widzenia. Ważniejsze są jednak tryby podświetlenia. Najlepsze są odbiorniki, które pozwalają na regulację jasności lub przynajmniej wyposażenie radia w kilka trybów jasności i funkcję wygaszania.
  • Pokrętła i przyciski - dobre radioodtwarzacze samochodowe powinny być wyposażone w gałki, które pozwalają na regulowanie głośności. Szukanie drobniejszych przycisków podczas jazdy może być niebezpieczne i zmusza do dłuższego oderwania wzroku od drogi.

Jaki powinien być dobry radioodtwarzacz samochodowy?

Widać w związku z tym wyraźnie, że praktyczny, funkcjonalny i dobry radioodbiornik samochodowy może być urządzeniem mocno zaawansowanym. Najlepsze i najbardziej funkcjonalne są bez wątpienia radia 2-DIN, które w droższych modelach pozwalają na korzystanie z nawigacji GPS, a przynajmniej gwarantują możliwość odtwarzania plików wideo i zdjęć.

Biorąc pod uwagę samo odtwarzanie muzyki, istotne jest, aby radioodtwarzacz samochodowy pozwalał na odtwarzanie jej nie tylko z płyt CD/DVD, ale też urządzeń mobilnych, a w tym iPoda, smartfona, jak i nośników pod postacią karty pamięci czy pendrive'a, do czego niezbędne są wejścia AUX, porty USB i sloty na karty pamięci. Z kolei kierowcy, którzy często słuchają radia, muszą wziąć pod uwagę wyposażenie radia w system RDS, a najlepiej również Traffic Programme i Traffic Announcement.

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych do konkretnej kwoty, a także w konkretnym rodzaju, zawsze przedstawi Wam w przejrzysty sposób czołowe modele ulokowane na poszczególnych miejscach. Będziecie wiedzieć, jak kupić radio do swojego auta, a także, które produkty będą optymalne w danej kwocie.

Sprawdź również:

Ranking nawigacji GPSRanking kamer samochodowychRanking transmiterów FM
Ranking alkomatówRanking zestawów głośnomówiącychRanking głośników samochodowych

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 5.0, Głosów: 5
blog comments powered by Disqus