PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Telewizor vs Monitor - Co lepsze do grania?

Grzejniki Olejowe – Jak Wybrać Efektywny Grzejnik Olejowy?

  • Dodano: 2 lata, 7 miesięcy temu
  • Ocena: (1) (0)
Grzejniki Olejowe – Jak Wybrać Efektywny Grzejnik Olejowy?

Grzejniki olejowe kojarzą nam się głównie z zimą, lecz tak naprawdę mogą przydać się o każdej porze roku. Wystarczy kilka chłodnych dni, by dostać w kość. Czasem nie opłaca się uruchamiać kotła i ogrzewać całego domu. Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie ustawienie przy fotelu grzejnika olejowego, który zapewni nam w prosty sposób komfort termiczny. Jeśli będziemy chcieli przenieść się do innego pokoju, zabierzemy go ze sobą.

Gdzie sprawdzi się grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy z pewnością nie zastąpi nam centralnego ogrzewania. Musielibyśmy wyposażyć się w kilka, lub nawet kilkanaście takich urządzeń, co wymagałoby ogromnej ilości energii i byłoby po prostu drogie. Natomiast taki grzejnik idealnie nada się do okresowego dogrzewania pomieszczeń, np. łazienki, garażu, strychu, czy niedogrzanego pokoju. Duża mobilność umożliwia nam grzanie tylko tam, gdzie to jest faktycznie potrzebne. Grzejniki olejowe mogą okazać się niezastąpione również tam, gdzie nie ma instalacji grzewczej, np. w altanach, kioskach czy sklepach. Do ich zasilenia wystarczy nam gniazdko, więc nie potrzebujemy dostępu do komina, ani jakiegokolwiek źródła paliwa.

grzejnik olejowy

Jak działa?

Wbrew swojej nazwie, grzejniki olejowe nie są zasilane olejem. Olej jest jedynie podgrzewany przez elektryczne grzałki i służy magazynowaniu ciepła. W porównaniu z innymi grzejnikami elektrycznymi, np. konwektorowymi albo nadmuchowymi, grzejnik olejowy nagrzewa się wolniej, za to dłużej trzyma ciepło. Dzięki temu łatwiej utrzymać stabilną, komfortową temperaturę we wnętrzu, a samo ciepło jest równomierne i delikatne. Jako że działają na zasadzie radiacji, a nie konwekcji, nie wysuszają powietrza i nie spalają kurzu zalegającego na podłodze.

Moc

Moc grzejników olejowych waha się pomiędzy ok. 700 W, a 2500 W. Mniejsze, słabsze grzejniki stworzone są z myślą o ogrzewaniu małych pomieszczeń, np. łazienek, toalet, czy kiosków. Zajmują niewiele miejsca i są łatwe do przenoszenia. Większe, mocne grzejniki olejowe są już przeznaczone do cięższych zadań. Są w stanie ogrzać nawet sporej wielkości pokój, np. 30 metrów kwadratowych. Większość grzejników posiada regulację mocy, najczęściej trójstopniową np. 700, 1200, 1500 W. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na prądzie i grzać tylko tyle, ile jest to faktycznie potrzebne.

>>> Termowentylator vs Grzejnik Olejowy - Co Lepiej Kupić? Co Bardziej Się Nam Przyda?

grzejnik

Temperatura

Raz za zimno, raz za ciepło – znasz to uczucie? To dość częste w przypadku grzejników, gdzie nie mamy możliwości ustawienia pożądanej temperatury. Dobry grzejnik powinien precyzyjnie utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu, nagrzewając je tylko wtedy, gdy to potrzebne. To nie tylko oszczędność energii ale przede wszystkim komfort termiczny, czyli to, na czym najbardziej powinno nam zależeć.

Ranking grzejników olejowych

Kółka

Grzejniki olejowe, z racji tego, że – jak sama nazwa wskazuje – wypełnione są olejem, potrafią ważyć całkiem sporo, nawet kilkanaście kilogramów. Przenoszenie takiego urządzenia byłoby bardzo uciążliwe. Sprawdź, czy model, który Cię interesuje, został wyposażony w kółka. Najlepiej, by były cztery, lecz wystarczą i dwa. Ważne, by pracowały bez zarzutu i umożliwiały stabilne manewrowanie grzejnikiem. Powinny być też porządnie wykonane, gdyż wyłamywanie się kółek to nagminna usterka w kiepskiej jakości grzejnikach.

dobry grzejnik

Schowek na przewód

Pałętające się po podłodze kable to znak naszych czasów. Jeśli nie chcesz dokładać do tego bałaganu kolejnego przewodu utrudniającego sprzątanie, zakup grzejnik ze zwijanym, chowanym kablem. Rozwiniesz go tylko tyle, ile trzeba, by sięgnąć do gniazdka, a po skończeniu ogrzewania schowasz do schowka i przetransportujesz bezpiecznie grzejnik w inne miejsce. Zwijany kabel to z pozoru zaledwie szczegół, ale wpływa na estetykę i wygodę użytkowania.

Zabezpieczenia

Z elektrycznością nigdy nie ma żartów. Jakiekolwiek zwarcie może w kilka sekund doprowadzić do pożaru. Podstawowym zabezpieczeniem, w jakie koniecznie musi być wyposażony olejowy grzejnik, jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. W momencie gdy temperatura grzejnika będzie zbyt wysoka, automatycznie się wyłączy. Podobne zabezpieczenie powinno chronić nas w razie przewrócenia grzejnika.

Wiatrak

Zwykły grzejnik olejowy oddaje swoje ciepło poprzez radiację. Aby wspomóc proces obiegu powietrza w pokoju, możemy zakupić model z wiatraczkiem. Możemy w ten sposób skierować w swoją stronę strumień powietrza, dzięki czemu po powrocie z mrozu szybciej się rozgrzejemy. Inną ciekawą funkcją jest nawilżacz powietrza. Zbyt suche powietrze szkodzi naszym śluzówkom, co objawia się piekącym nosem, zaczerwienionymi oczami i suchością w gardle.

Zakup grzejnika olejowego bez wątpienia ma sens. Do ogrzania całego domu nie wystarczy, ale okresowe dogrzewanie to bardzo dobry sposób, by przestać marznąć. Czasem lepiej i oszczędniej jest włączyć grzejnik, niż niepotrzebnie rozgrzewać cały dom. Dużą zaletą są ceny grzejników, które rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. To naprawdę niewiele, a pozwala przetrwać mroźne dni i noce.

blog comments powered by Disqus
Grzejniki Olejowe – Jak Wybrać Efektywny Grzejnik Olejowy?
Autor: Łukasz