W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi kamer samochodowych. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.
Zapewne trafiłeś tutaj, szukając profesjonalnej kamery samochodowej. Urządzenia z najwyższej półki spełnią wszystkie wymogi - sprawdzą się również u osób pracujących za kierownicą. Sęk w tym, że tego typu sprzęty swoje kosztują. Staraliśmy się znaleźć jak najopłacalniejsze, ale siłą rzeczy zwykle nie będą to budżetowe jednostki.
Autor: Aleksander Gałąska/ 9 polubień
Powyżej znajdziecie rankingi najlepszych wideorejestratorów samochodowych. Zachęcamy do przeczytania tych materiałów, gdyż zawierają plusy i minusy czołowych kamer do auta.
Jeżeli jednak chcecie jeszcze lepiej poznać charakterystykę tej kategorii i aspekty zakupowe, to scrollujcie w dół - przygotowaliśmy dla Was prawdziwą bazę wiedzy dotyczącą rejestratorów trasy.
Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, czy w ogóle warto kupić tego typu urządzenie. Moim zdaniem jak najbardziej. Poznajmy jednak sytuacje, podczas których ten mały i niepozorny sprzęt do nagrywania może się przydać.
Jak sami widzicie, zastosowanie rejestratorów samochodowych jest całkiem spore. To dobry powód, by dokładnie przejrzeć nasze zestawienia kamer samochodowych i wybrać dla siebie optymalny model. Jak jednak takowy wyselekcjonować? Na co zwrócić uwagę? Spieszymy z pomocą. Scrollujcie w dół.
Wideorejestratory są bardzo niepozorne. Wielu osobom wydaje się więc, że nie trzeba wcale lepiej ich poznawać czy więcej wydawać. Mają w końcu tylko nagrywać.
Takie podejście jest jednak błędne i skutkuje tym, że zakupiony rejestrator nagrywa trasę w koszmarnej jakości, nie wspominając o trudniejszych warunkach pogodowych, które przecież mogą tę jakość jeszcze obniżyć.
Wyłoniliśmy dla Was absolutnie najważniejsze parametry, cechy i funkcje wideorejestratorów samochodowych. Gdy je dobrze poznacie, nie będzie problemu z wybraniem jakiegoś modelu z naszych rankingów kamer do auta.
Zdecydowanie jeden z najważniejszych parametrów. Rozdzielczość nagrywania wiąże się z jakością uwiecznionych materiałów i poziomem ich szczegółowości.
Jeżeli miałbym Wam coś doradzić w tym aspekcie, to polecałbym jednak celowanie w Full HD lub w HD, jeżeli mamy mały budżet. Wyższe rozdzielczości póki co bym odrzucił, a o niższych nie ma nawet co wspominać.
To również dość istotna sprawa. Często możemy spotkać się bowiem z następującymi wartościami:
Klatki na sekundę, z angielskiego frames per second, określają liczbę kadrów, wyświetlanych i uwiecznianych podczas jednej sekundy. Najogólniej mówiąc, chodzi o płynność nagrania. Zapewne oglądając na YT różne materiały z rejestratorów czy monitoringu, mogliście się nieraz natknąć na przeskakujące kadry czy materiały o bardzo małej płynności.
Wracając do tego, która wartość będzie najkorzystniejsza, można powiedzieć też dość ogólnie - czym więcej, tym lepiej. Full HD w 60 klatkach na sekundę to znakomita wartość. 30 klatek też powinno dać radę, jeżeli celujemy w tańsze rejestratory do naszego auta. Wiele modeli daje też po prostu możliwość wyboru zarówno rozdzielczości, jak i fpsów.
Wciąż obracamy się wokół ważnych parametrów dotyczących ściśle jakości naszych nagrań. Szczegółowość, płynność to jedno, ale warto także ująć w kadrze jak najszerszy obraz. Odpowiada za to obiektyw naszej kamerki samochodowej - najlepiej szerokokątny.
Patrząc na rankingi rejestratorów trasy, które znajdziecie na samej górze, można zauważyć, że najlepsze kamerki samochodowe zapewniają minimum 130 stopni. Niektóre osiągają nawet 160-170 stopni. Są to doskonałe wartości.
Trudniej jest w przypadku budżetowych rejestratorów trasy. Pole widzenia obiektywu może być węższe. Absolutnie odradzam kąt mniejszy niż 90-100 stopni. Poważnie, lepiej już nieco dozbierać.
Nagrywanie w nocy, to kolejny ważny parametr. Wiąże się też z nagrywaniem w trudniejszych warunkach pogodowych. Przydatne są tutaj diody podczerwieni (IR), by w ogóle było to możliwe. Gorąco polecam zakup rejestratora właśnie z takim trybem, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się ta opcja przydać.
Czym dłuższa podróż, tym bardziej możemy spodziewać się tego, że nasz rejestrator się rozładuje. Pojemność akumulatora jest ważna, ale są tu pewne ustępstwa.
Pamiętam, jak sam użytkowałem malutki rejestrator firmy Legato. Jego plusem były właśnie niewielkie gabaryty. Niestety skutkowało to też tym, że kamerka praktycznie cały czas musiała być podłączona do źródła energii, ale liczyłem się z tym.
Akumulatory wideorejestratorów nie należą do najpojemniejszych. Gniazdko zapalniczki w Waszym aucie raczej nie będzie już osamotnione. Zawsze można dokupić także pojemny powerbank. Taki bank energii może stanowić magazyn energii dla kamerki, jak również naszych innych urządzeń, które często ze sobą zabieramy w trasę.
Nie tylko te lepsze i droższe kamery samochodowe oferują często odbiornik GPS. Już nawet nieco tańsze modele potrafią mieć go na swoim pokładzie. Co to jednak nam daje?
Na rynku możemy spotkać urządzenia 2w1, które i nagrywają trasę, i prowadzą nas do celu nawigując. Dzięki odbiornikowi GPS, możemy także zapisywać materiał z uwzględnieniem prędkości z jaką się poruszamy.
Czy warto więc nabyć takie urządzenie? To w zasadzie sprawa indywidualna. Osobiście wolę mieć osobną nawigację i osobny rejestrator, ale niektóre kamerki 2w1 są całkiem ciekawe i opłacalne. Znajdziecie je w naszych rankingach najlepszych wideorejestratorów do samochodu.
Na czymś te nasze wszystkie podróże samochodowe trzeba zapisywać, prawda? Standardowo mamy zazwyczaj dwie opcje - pamięć wbudowana urządzenia i karty pamięci, np. popularne microSD.
Na dużą pamięć wbudowaną raczej bym nie liczył. Ważna jest obsługa kart pamięci, by była możliwość korzystania z nośnika o pojemności 32 czy nawet 64 GB.
Z zapisem wiążą się także ciekawe funkcjonalności. Można np. nagrywać w pętli - jeżeli nośnik na dane się zapełni, materiał będzie się nadpisywał, najnowsze nagranie będzie zastępować najstarsze. Jeżeli nie chcecie mieć całej trasy zapisanej w jednym pliku, to możecie przejrzeć menu rejestratora samochodowego w poszukiwaniu opcji dzielenia nagrania na konkretne podziały czasowe - np. po 15 minut. Nie ma tu zwykle większego pola manewru i dostajemy zazwyczaj nieco małe fragmenty czasowe służące do podziału nagrywanego materiału.
Oczywiście, że tak! Wiążą się one z licznymi czujnikami ruchu, które otwierają furtkę dla wielu bardzo ciekawych funkcjonalności.
Dość powszechne jest automatyczne włączanie wideorejestratora, gdy nasz samochód rusza. Dobra kamera do auta umie także wykryć stłuczkę z innym pojazdem i zabezpieczyć ten moment na nośniku danych - np. poprzez pominięcie nagrywania w pętli. Odpowiada za to G-Sensor. Niektóre urządzenia mają dedykowany przycisk (oznaczony czerwonym albo pomarańczowym kolorem), pełniący identyczne zadanie.
To jednak nie wszystko. Najlepsze rejestratory samochodowe mają liczne funkcje i systemy wspomagania kierowcy. Zacząć można od wykrywania ruchu przed nami. Jeżeli stoimy w korku lub na światłach, zamyślimy się i nie ruszymy od razu za samochodem przed nami, to nasz sprytny wideorejestrator powiadomi nas o tym, że trzeba już nacisnąć gaz, aby nie słyszeć klaksonu za plecami.
Niektóre funkcje są bardzo podobne do tych z lepszych nawigacji GPS. Rejestrator, który ma funkcje dbające o bezpieczeństwo na drodze wykrywa także nagłą zmianę pasa ruchu i również wydaje z siebie dźwięk alarmujący o takim zdarzeniu. Śmiem twierdzić, że takie udogodnienia mogą nawet komuś uratować życie.
Wyszczególnić można też czujnik skrętu. Rejestrator analizuje, czy nie wykonujemy zbyt gwałtownych manewrów, co może wskazywać na nasze przemęczenie, rozkojarzenie czy nawet zaśnięcie za kółkiem.
Wyświetlacz mocno wiąże się z wymiarami naszej nowej kamerki samochodowej. To właściwie jego przekątna determinuje wymiary i proporcje konstrukcji urządzenia. Sprawa jest jak dla mnie dość indywidualna. Duży wyświetlacz pozwoli nam na wygodniejsze poruszanie się po menu urządzenia, a wszelkie opcje będą czytelniejsze. Akumulator również będzie mógł być nieco pojemniejszy.
Wydaje mi się jednak, że kierowcy wolą zdecydowanie bardziej zgrabniejsze i smuklejsze rejestratory samochodowe. Patrząc po raz kolejny na ranking najlepszych wideorejestratorów trasy, można zauważyć, że czołowe kamerki mają 2-3-calowe wyświetlacze i niewielkie gabaryty.
Zbyt duży rejestrator trasy może bowiem utrudniać nam jazdę i ograniczać widoczność. Nieco inaczej trzeba jednak spojrzeć na urządzenia 2w1, które przez funkcję nawigowania mogą być już większe.
Jeżeli już bardzo lubicie większe ekrany w tego typu urządzeniach, to wybierzcie maksymalnie 4 cale. Z większą przekątna i tak zapewne byłby problem, gdyż tego typu wideorejestratory do samochodów są rzadkością.
Zapewne lepiej z dźwiękiem, szczególnie, jak wyskoczy do nas nadpobudliwy kierowca i zacznie nas obrażać. Na polskich drogach niestety nie brakuje chamów.
Nagrywanie z dźwiękiem to dla mnie must have w rejestratorze. Większość przystępnych cenowo urządzeń ma taką opcję, więc nie ma co tu oszczędzać.
Opcje zazwyczaj są dwie - deska rozdzielcza w naszym autku lub jego przednia szyba. Ja preferuję przednią szybę. Ważny jest sam uchwyt kamerki samochodowej - by był odpowiednio trwały i wygodny w montażu. Musi też dawać możliwość regulowania położenia rejestratora, by jak najlepiej wykadrować nagrywany obraz.
A co do samego sposobu montażu - najczęściej spotkamy się z dwoma rodzajami:
Technologia idzie do przodu. Przeglądając opisy najlepszych kamerek samochodowych, można mieć czasem wrażenie, jakby czytało się o lustrzankach czy kamerach cyfrowych. Poważnie - wydajne procesory obrazu, obiektywy, coraz to lepsze przesłony itd.
Moją uwagę zwróciła jeszcze opcja stabilizacji obrazu. Tak, w naszym przypadku to pomocne - polskie drogi słyną przecież z wszechobecnych dziur.
Tak, mowa o zestawie dual. Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, gdzie wartość dowodową ma to, co zdarzyło się za samochodem. Całe szczęście na rynku dostępne są podwójne kamerki.
Jedną montujemy zwyczajnie, na przedniej szybie, a drugą z tyłu pojazdu. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na długość kabla, bowiem w dużych kombi i SUV-ach może go braknąć. Sprawdź także jakość nagrań obu kamer. Często jest ona znacznie gorsza, niż w przypadku jednego rejestratora, bo procesor musi poradzić sobie z dwoma źródłami obrazu. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z większym wydatkiem, tak by obie kamery nagrywały w Full HD.
Brawo, Ty! Dobrnąłeś do końca poradnika zakupowego. Teraz wiesz już w zasadzie wszystko o rejestratorach samochodowych. Nie pozostaje nic innego, jak zajrzeć do klasyfikacji najlepszych wideorejestratorów i wybrać dla siebie optymalny model.
Poniżej wspominam jeszcze o czołowych producentach rejestratorów i o czynnikach, którymi kierujemy się tworząc nasze zestawienia kamerek do auta.
Na rynku rejestratorów trasy trwa całkiem zacięta walka o każdego klienta. Możemy więc wyróżnić wielu producentów, których urządzenia są godne polecenia.
Zarówno w przypadku droższych, jak i tańszych modeli, na uwagę zasługują kamery samochodowe MIO. Moim zdaniem są one zwykle świetnej jakości. Nagrywają szczegółowy obraz i zaskakują szeroką funkcjonalnością.
Patrząc na najlepsze rejestratory samochodowe, można przejrzeć ofertę następujących firm:
A co z najtańszymi wideorejestratorami samochodowymi, które będą dobrym wyborem? Sprawdźcie takich producentów, jak:
Część z Was odwiedza nasz portal i kanał YouTube regularnie, ale pewnie jest sporo osób, które trafiły do nas pierwszy raz. Najlepszą reklamą jest praca - to Wy oceniacie wartość naszych materiałów, więc nie zamierzam się w tym akapicie przechwalać.
Wyróżnię jednak czynniki, według których selekcjonujemy dla Was najlepsze rejestratory samochodowe:
Jeżeli powyższy materiał Wam się spodobał, jak również konkretne klasyfikacje wideorejestratorów samochodowych, to zachęcamy do dania 5-ciu gwiazdek, jak i podzielenia się naszymi rankingami oraz poradnikami ze znajomymi.
Sprawdź również:
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |