PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Wakacje od RAT z Orange

Pulsometry – Jaki Monitor Aktywności Wybrać?

  • Dodano: 2 lata, 2 miesiące temu
  • Ocena: (0) (0)
Pulsometry – Jaki Monitor Aktywności Wybrać?

Pulsometry, zwane także monitorami aktywności, mają ogromne znaczenie w uprawianiu sportów. Moda na bycie „fit” nabiera na sile, więc zwiększa się także świadomość amatorów biegania, siłowni czy innej aktywności fizycznej. Dlaczego nasz puls ma tak ogromne znaczenie i dlaczego warto zainwestować w pulsometr?

Jednym z głównych powodów jest to, że aktywność w różnych strefach tętna ma inny wpływ na nasz organizm. By spalić tłuszcz, konieczny jest bieg, trucht czy jazda na rowerze w 60-80%tętna maksymalnego (HR max). Jeśli tę wartość przekroczymy, zamiast tłuszczu spalimy… mięśnie. To, skąd organizm zaczerpnie energię i czy będzie to tłuszcz, glikogen czy białka mięśniowe, w dużej mierze zależy od naszego pulsu. Aby mieć pod kontrolą swoją aktywność, musisz zaopatrzyć się w pulsometr. Jaką są jego najważniejsze funkcje?


Laptop w Biedronce za 749zł - Hykker Hello

Pomiar tętna

Monitory aktywności składają się najczęściej z dwóch części. Z zegarka (paska, bransoletki) zakładanego na rękę i z pasa, który zakłada się wokół klatki piersiowej. Ten rodzaj pulsometru daje najdokładniejszy pomiar, więc jest najchętniej kupowany przez wielbicieli sportu. Niestety, nie wszystkim musi przypaść do gustu. Zdarza się, że pasek się zsuwa, odpina albo najzwyczajniej uwiera. Wtedy lepszym wyborem będzie pulsometr jednoczęściowy, zakładany na rękę lub szyję. Jego wadą jest mniejsza precyzja, więc jest to rozwiązanie jedynie dla tych, którzy wolą sporadyczną i rekreacyjną aktywność fizyczną.

Stoper

Stoper to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli sportu. Przydaje się wszędzie, więc dobrze mieć go zawsze pod ręką. Pomiar okrążeń, czasów przejazdu albo cyklu ćwiczeń w niektórych sportach jest bardzo ważny. To także świetny motywator – pobijanie własnych rekordów daje siłę do dalszego rozwoju.

pulsometr

Alarm

Samo wyświetlanie pulsu nie zawsze wystarcza. Nie będziemy przecież zerkać na zegarek co kilkadziesiąt sekund, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie opuściliśmy odpowiednich stref tętna. Najlepszym rozwiązaniem jest alarm, który nas o tym poinformuje. Jeśli nasze tętno będzie zbyt wysokie, usłyszymy dźwięk albo poczujemy wibracje. To będzie sygnał, że należy zwolnić i odpocząć. No dobrze, ale jaką wartość ustawić? Jak wspominaliśmy, chodzi tutaj o procentową wartość tętna maksymalnego (HR max). Obliczenie tętna maksymalnego jest bardzo proste. To: 220 minus wiek. Czyli maksymalne tętno dwudziestolatka wynosi 200 uderzeń serca na minutę. Dobry pulsometr ma możliwość zaprogramowania stref, w których chcemy pracować, np. 60-70% HR max, 70-80% HR max czy nawet 80-100% HR max.

Zegarek

W chwili, gdy akurat nie ćwiczymy, nasz pulsometr nie musi być bezużyteczny. Posłuży nam jako zegarek. Warto więc wybrać taki model, który z przyjemnością będziemy nosić na ręce cały czas, a nie tylko wtedy gdy to konieczne. Przy okazji zwróć uwagę na to, czy tarcza zegarka jest podświetlana. Często ćwiczymy w trudnych warunkach, przy słabym świetle (np. podczas wieczornych biegów albo w klimatycznej, ciemnej siłowni), więc jedynie podświetlenie umożliwi nam odczytanie aktualnego wyniku.

pulsometr

Połączenie ze smartfonem lub komputerem

Czy wiesz, że najlepsze monitory aktywności są zarazem smartwatchami? Połączenie z telefonem pozwala także na łatwiejsze magazynowanie i analizowanie informacji z pulsometru. Dzięki dedykowanym aplikacjom przeanalizujesz swoje wyniki i porównasz ze wcześniejszymi. Dodatkowo możesz udostępnić je np. na Facebooku i podzielić się nimi ze znajomymi. Odpowiednia motywacja to podstawa.

GPS

Wbudowany GPS to gratka szczególnie dla biegaczy i rowerzystów. Do czego nam się przyda? Choćby do tego, by przeanalizować trasę, momenty największego zmęczenia, średnią prędkość i przebyty dystans. Sprawdzimy jak wpłynęły na nasz organizm strome podbiegi albo trudny teren. Niektóre monitory aktywności mają funkcję wysokościomierza, więc w łatwy sposób przekonasz się jak wyglądała pod tym względem Twoja trasa.

Krokomierz

Czy ćwiczenia to zawsze świadoma aktywność fizyczna? Czy konieczne jest wbicie się w strój sportowy? Zupełnie nie! Wiele osób tak naprawdę spala kalorię na zwykłej aktywności – w pracy, szkole, podczas zakupów. Pulsometr może być Twoim wiernym towarzyszem, który zmierzyliczbę przebytych kroków,dystans oraz wyliczy spalone w tym czasie kalorie. Z tym ostatnim należy jednak uważać i nie ufać tym wynikom zbyt mocno. Pomiar spalonych kalorii to rzecz indywidualna i nawet najlepszy pulsometr nie da idealnego wyniku. To wynik czysto orientacyjny i teoretyczny.

nowoczesny pulsometr

Funkcji monitorów aktywności jest bez liku, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rzecz najważniejszą – na dokładność pomiaru pulsu. To od tego zależy, czy nasz trening będzie efektywny. Reszta „bajerów” na nic nam się nie przyda, jeśli urządzenie będzie wskazywało nieprawidłowe tętno, wszak to na jego podstawie wyliczane są inne informacje.

blog comments powered by Disqus
Pulsometry – Jaki Monitor Aktywności Wybrać?
Autor: Szymon Sonik