PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tanie czytniki e-booków do 400 zł | TOP 3 |

Jak Kupować Czytniki e-Booków - Poradnik Świąteczny!

Jak Kupować Czytniki e-Booków - Poradnik Świąteczny!

Jednym z bardziej popularnych prezentów świątecznych jest stara, dobra książka. Ma ona jednak, wiele wad i niedogodności, które wyparły czytniki e-book, takie jak Kindle - które stały się również jednymi z bardziej popularnych prezentów na święta. Jeżeli planujesz kupić bliskiej osobie taki właśnie czytnik, to koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się czym kierować się przy jego kupnie, oraz zaproponuję ci parę co ciekawszych modeli, które warto wziąć pod uwagę. Jeżeli nie planujesz kupna czytnika, to również go przeczytaj, a gwarantuję ci, że szybko swoje plany zmienisz!

E-papier jest o tyle lepszy od ekranów LCD, że czyta się go tak samo jak zwykłą książkę i nie emituje on światła. Tak  wyglądają e-papier oraz ekran LCD pod powiększeniem:

Epapier - Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

ekran

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie dobrego czytnika e-booków jest ekran czytnika. Standardowo ma on wielkość 6 cali, ale są również modele zarówno większe, jak i mniejsze. Wybór wielkości zależy oczywiście od preferencji czytelnika, ale jeżeli kupujecie czytnik jako prezent niespodziankę, to najpewniejszą opcją będzie 6-cali. Zapewni to komfort czytania i nie spowoduje problemów z mobilnością.

ebook reader Kindle

Ekran nie powinien również odbijać światła i musi mieć dobry kontrast. Jeżeli chcemy mieć pewność, że tekst będzie dobrze widoczny w każdych warunkach – może warto kupić czytnik z oświetlanym ekranem. Będzie się to niestety wiązało z większą ceną, o około 200 zł, w zależności od producenta.

rozdzielczość nie jest najważniejsza...

Rzeczą, na którą najmniej powinniśmy zwracać uwagę, jest rozdzielczość ekranu. Rozdzielczość 167 ppi jest w zupełności wystarczająca. Przy większej gęstości różnica jest widoczna, ale nie wpływa ona znacząco na komfort czytania. Ekrany dotykowe w e-bookach są już standardem, aczkolwiek powinniśmy na to uważać, szczególnie gdy rozważany przez nas czytnik jest podejrzanie tani. Nie powinniśmy zwracać uwagi natomiast, na wszelkie parametry podzespołów czytnika. Ma on służyć do czytania, a nie oglądania filmów.

Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

E-booki nie wymagają dużo miejsca na dysku, dlatego już nawet 0.5 GB powinno być wystarczające, lecz jeżeli chcesz być pewien, że nigdy nie zabraknie ci miejsca, to warto kupić czytnik o pojemności 2 GB, lub wyższej, albo ze slotem na kartę Micro SD.

funkcje

Producenci dwoją się i troją, wymyślając coraz to nowe funkcje, dlatego warto zwracać na nie uwagę, gdyż niektóre potrafią być niesamowicie przydatne. Jedną z ciekawszych jest wbudowany słownik, dzięki czemu książki po angielsku będzie się łatwiej czytać. Niektórych może również skusić wbudowana przeglądarka internetowa.

Popularne Czytniki eBooków

Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

tanie nie znaczy złe...

Zajmiemy się teraz konkretnymi – ciekawymi – lub po prostu tanimi modelami czytników. Najpopularniejsze są oczywiście Kindle. Są one na rynku czytników czymś jak iPhone na rynku smartfonów. Jesteś pewien, to co kupujesz cię nie zawiedzie, oraz – w przeciwieństwie do iPhona – nie przepłacasz. Podstawowa wersja, czyli Kindle Touch jest dostępna od około 400 zł w wersji 7 lub 8. Wszystkie ceny do wspomnianych czytników znajdziesz w opisie pod filmikiem. Lepszą wersją od Kindle Touch jest Paperwhite, który różni się głównie tym, że ma podświetlany ekran, oraz większą rozdzielczość. Za te udogodnienia musimy zapłacić około 600 zł. Kindle oferuje również wersje Voyage oraz Oasis, ale kosztują one ponad 1000 zł i nie są w mojej opinii warte swojej ceny. Poza tym, Kindle posiada wiele dodatkowych opcji, takich jak słownik, przeglądarka internetowa i wiele innych, które wielu czytelników sobie chwali.

Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

Najtańszym czytnikiem, jaki mogę zaproponować, jest Kindle paper. Pomimo swojej niskiej ceny, posiada on ekran dotykowy, czym na przykład nie może pochwalić się jego konkurent - inkBook Classic. Interfejs i użytkowanie są dosyć proste, a e-booki przesyłać możemy przez Dropboxa. Moim zdaniem, najlepsza opcja na start, jeżeli Kindle Touch jest dla nas za drogi.

inkBook możemy kupić w cenie podstawowej wersji Kindla. Ma on jednak taką przewagę, że posiada on podświetlanie ekranu, oraz wbudowane 8 GB pamięci z miejscem na kartę Micro SD. Działa on na Androidzie, co daje nam większe możliwości używania czytnika, tak jak na przykład korzystanie z wybranych przez siebie aplikacji, np. Legimi. Z drugiej strony, czyni to czytnik bardziej skomplikowanym w obsłudze, co czyni go dosyć ryzykownym prezentem, gdyż wiele osób chce mieć po prostu czytnik, którego włącza i czyta. W takim wypadku lepiej jest wybrać czytnik Kindle, kosztem podświetlanego ekranu.

Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

Kolejną konkurencją dla Kindle Paperwhite jest Pocketbook Touch Lux 3. Kosztuje o 100 zł od Kindla mniej, ale również posiada podświetlany dotykowy ekran. W przeciwieństwie do Onyxa nie ma Androida, a interfejs i obsługa są banalnie proste. Mimo wszystko, możemy korzystać na nim z aplikacji Legimi, lub przesyłać książki bezprzewodowo przez Dropboxa. Posiada on dostępne słowniki oraz 4 GB pamięci wewnętrznej z gniazdem na kartę Micro SD.

Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

Ciekawym prezentem dla osób lubiących czytać w wannie mogą być czytniki wodoodporne. Rozwiązanie takie proponuje firma Kobo, w czytniku Kobo Aura H20, posiadającym certyfikat IP67. Możemy zakupić również wodoodporny czytnikPocketbook Aqua, który nie różni się prawie od Pocketbooka Basic Touch, prócz ceny oczywiście.

słów kilka na koniec...

Podsumowując – jeżeli chcesz kupić sprawdzony czytnik, który na pewno będzie trafiony, a jego użytkownik będzie z niego zadowolony – kup Kindla. Będziesz musiał zapłacić za podobne parametry trochę więcej, ale nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Jeżeli chcesz kupić czytnik prosty w obsłudze, polecam czytniki Pocketbook. Jeżeli natomiast wiesz, że osoba przez ciebie obdarowana poradzi sobie z obsługą czytnika na androidzie i wykorzysta drzemiący w tym rozwiązaniu potencjał – dobrą opcją może być InkBook, lub inne czytniki mniej znanych firm.

Jak Kupować Czytniki E-Book'ów - Poradnik Świąteczny

Temat ten jest bardzo obszerny i zapewne nie zgłębiłem go w tym artykule w całości, ale mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem i nakierowałem. Wszystkie ceny do wspomnianych wcześniej czytników znajdziesz w opisie. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem czytników e-booków u nas na kanale – napisz – a może zajmiemy się nim w przyszłości.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupować Czytniki e-Booków - Poradnik Świąteczny!