PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Pralko-suszarek do 2000 zł

Jaki Termometr Kupić do Użytku Domowego?

  • Dodano: 4 lata, 4 miesiące temu
  • Ocena: (0) (0)
Jaki Termometr Kupić do Użytku Domowego?

Jesienna aura zawitała na dobre. Niestety, o tej porze roku jesteśmy najbardziej narażeni na różnego rodzaju choroby, których często nieodzownym elementem jest gorączka. U każdego w domu powinien znajdować się termometr, który pozwoli nam na monitorowanie naszego stanu zdrowia. W tym artykule przedstawimy modele termometrów oraz metody badania temperatury, by ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że wynik pomiaru temperatury trzeba odczytywać w zależności od pory dnia. Najniższa temperatura ciała jest w nocy (norma 36,2 °C), a najwyższa między godziną 18 a 22 (norma 37.1 °C). Temperatura, która nie przekracza 38 °C to stan podgorączkowy. Jeśli pomiar wyniesie więcej niż 38 °C oznacza to, że mamy gorączkę.

Temperatura

RODZAJE TERMOMETRÓW

Jeszcze parę lat temu w sprzedaży były dostępne przede wszystkim termometry rtęciowe. Rtęć jest śmiertelna dla człowieka. Z tego względu owe urządzenia zostały wycofane z rynku. Na całe szczęście technologia i tu wyszła nam na przeciw i powstały alternatywy dla termometrów rtęciowych.

Szklany

Termometr szklany przypomina specyfikacją i wyglądem termometr, który był wypełniony rtęcią. Aktualnie termometr szklany jest wypełniony innymi cieczami takimi jak alkohol, czy też gal. Przedstawiane urządzenie jest niedrogie i nie trzeba inwestować w baterie. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na wynik trzeba czekać 2-3 min. Kolejnym minusem jest dokładność pomiaru, który nie jest tak dokładny, jak w nowszych modelach.

Szklany_termometr

Elektroniczny (klasyczny)

W termometrze elektrycznym pomiaru dokonuje specjalna sonda z wbudowanym czujnikiem. Urządzenie ma elektroniczny wyświetlacz, który znacznie ułatwia odczyt wyniku. Zasilany jest przez baterie. Modele różnią się między sobą takimi rzeczami jak rodzaje końcówek, kształt i materiał obudowy. Termometry elektroniczne mają często wiele dodatkowych funkcji, ułatwiających obsługę oraz odczyt wyniku. Aktualnie termometr elektryczny jest najpopularniejszym termometrem.

Elektroniczny

Elektroniczny na podczerwień

Termometrem na podczerwień możemy mierzyć temperaturę na czole, w uchu oraz za uchem. Urządzenie jest dokładne, a wynik jest pokazany już po 1-3 sekundach. Końcówkę termometru przykładamy do ciała i po chwili ukazuje nam się wynik. Zasilany jest przez baterie bądź akumulator. W wyposażeniu znajduje się wyświetlaczLCD. Ten termometr jest idealny dla ludzi, którzy cenią sobie czas oraz dla tych, którzy posiadają dzieci.

Dodatkowym atrybutem termometrów na podczerwień jest ich wielofunkcyjność, dzięki nim można zmierzyć temperaturę otoczenia,wody, mleka, zupek, czy innych cieczy.

Pdczerwień

Paskowy

Termometr paskowy jest już na rynku od dawna (używany jeszcze w czasach PRL). Jest on prosty w użytkowaniu. Wystarczy przykleić specjalny pasek do czoła, nad łukiem brwiowym, a po chwili na podziałce wyświetla się wynik. Pasek można wielokrotnie używać. Minusem jest pomiar, który nie jest dokładny. Termometr paskowy ma służyć jedynie do określenia przybliżonej temperatury ciała.

Paskowy

"Smoczek"

Termometr "smoczek" to elektroniczny termometr przeznaczony przede wszystkim dla najmłodszych dzieci, które jeszcze potrzebują owego atrybutu. Termometr jest wygodny w użyciu i prosty w obsłudze. Obudowa jest wodoodporna, a na wyświetlaczu LCD pojawia się wynik (ukazuje się po 1-3 min.) pomiaru.

smoczek

Miejsce pomiaru

Ważnym aspektem jest miejsce pomiaru temperatury. Nie ma uniwersalnego modelu, który sprawdził, by się w każdym punkcie na ciele. Każde miejsce pod względem pomiaru temperatury ma swoje zalety jak i wady oraz temperaturę standardową.

Pacha

Zaletami mierzenia temperatury pod pachą jest higieniczność oraz bezinwazyjność. Za wady trzeba uznać niedokładność, czasochłonność oraz mało komfortowe dociskanie termometru do ciała. Temperatura standardowa: 36,6 stopni Celsjusza. Pomiar temperatury pod pachą jest możliwy przez termometr szklany i termometr elektroniczny.

Pacha

Usta

Mierzenie temperatury w ustach to metoda bezbolesna i wygodna. Niestety, pomiar uzależniony jest do temperatury jedzonych posiłków i stanów zapalnych jamy ustnej. Metoda ta jest również mało higieniczna. Temperatura standardowa to 36,8 stopni Celsjusza. Pomiar temperatury w ustach jest możliwy za pomocą termometru szklanego, termometru elektronicznego oraz termometru "smoczka".

Ucho

Mierzenie temperatury w uchu jest bezbolesne i higieniczne. Pomiar trwa 1-3 sekundy i jest bardzo dokładny. Dokładność pomiaru jest jednak uzależniona od tego, czy termometr jest prawidłowo skierowany. Temperatura standardowa: 37,1 stopni Celsjusza. Mierzenie temperatury w uchu jest możliwe za pomocą termometru na podczerwień.

Ucho

Miejsce za uchem

Bardzo higienicznym miejscem mierzenia temperatury jest miejsce za uchem. Metoda ta jest bardzo higieniczna i do tego pomiar jest szybki i bardzo dokładny. Temperatura standardowa to 35.0 – 37.6 stopni Celsjusza. Termometr na podczerwień umożliwia nam pomiar temperatury w miejscu za uchem.

Czoło

Pomiar temperatury na czole jest wygodne i higieniczne. Wynik jest uzależniony od temperatury otoczenia, potu i makijażu. Temperaturę na czole możemy mierzyć dzięki termometrowi paskowemu oraz termometrowi na podczerwień.

Miejsce rektalne

Temperatura, która jest mierzona w miejscu rektalnym nie jest uzależniona od czynników zewnętrznych oraz jest metodąnajbardziej dokładną. Metoda może być bolesna i jest niehigieniczna. Temperatura standardowa to 37,1 stopni Celsjusza. Termometry mierzące temperaturę w odbycie to termometry elektroniczne i termometry szklane.

gorączka_termometr

blog comments powered by Disqus
Jaki Termometr Kupić do Użytku Domowego?
Autor: Ewa Narożna